Hacı Bektaş-ı Veli Bir Batıni Daisiysi

kızıldeli

Re: HACI BEKTAŞ-I VELİ BİR BATINİ DAİSİYDİ

Mesaj gönderen kızıldeli »

bak şimdi çuvallamaya,hani 12 imamlar batıni düşmanıydı?hani imamlar batınilere iyi gözle bakmıyordu?batıni bilgiye sahipsen niye hala kör şeriattan ileri bir adım gidemiyosun?şekil
leri ve bir sürü teferruatı ibadet diye dayatıyosunuz?peki madem öyle ALLAHIN ZATI VE SIFATI NEYE BENZER?SEN ALLAHA SECDE EDİYOSAN BU ALLAHIN MEKANI NERESİDİR???
VE BATINİLİK NEDİR?bekliyorum...
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

kızıldeli yazdı:bak şimdi çuvallamaya,hani 12 imamlar batıni düşmanıydı?hani imamlar batınilere iyi gözle bakmıyordu?batıni bilgiye sahipsen niye hala kör şeriattan ileri bir adım gidemiyosun?

kimse öyle demiyor dediğimiz zahiri atıp sadece batıniliğe sarılanlarla ilgili eleştirilerdir batıni bilgileri en iyi bilenler 12 imamlardır ama asla zahiri bilgileri şekli reddetmeden bu bilgileri bize sundular lafları aklınla anlarsan sorun çıkmaz

şekil
leri ve bir sürü teferruatı ibadet diye dayatıyosunuz?peki madem öyle ALLAHIN ZATI VE SIFATI NEYE BENZER?SEN ALLAHA SECDE EDİYOSAN BU ALLAHIN MEKANI NERESİDİR???
VE BATINİLİK NEDİR?bekliyorum...

iş olsun torba dolsun diye soruyorsun
ibadet kullukla ilgili bir durum teşekkür etmenin ifadesidir bunu isteyen Allahtır yoksa O"nun bizim ibadetimize ihtiyacı yoktur EŞİ BENZERİ OLMAYAN Allah"ı zatıyla bilemezsin sıfatlarıyla tanımaya çalışırsın Allah cisim olmadığı için mekanda izafe edilemez
bunlar tevhidin temel bilgileridir bence buradan başlamalısınız 12 imamlar Allahı nasıl tanıtıyorlar anlatıyorlar buradan başlamalısınız
batın ön planda olmayan arka plandakibilgilerdir bunları ancak Allahın özel kulları (ehli beyt 12 imamlar bizlere aktarabilir)

kızıldeli

niye mekkede kabe allahın eviymiş,hani mekandan münezzehti?sen bence batından zerre
kadar haberi olmayan birisin ve sırf cevap vermek için yazıyosun,benim senin gibi insanlarla
tartışacak vaktim yok birader,var git bildiğin tanrına bildiğin gibi tapın...
kızıldeli

BATINİ İSMAİLİ DAİSİ HACI BEKTAŞ VELİ

Hacı bektaş önce hindistana gitmiş olabilir,bu dava gezisi,Şemsin multan,pencap ve guce
ratta ismaililiği yaydığı döneme rastlar.Onun hindistanı gezmiş olabileceği vilayetnamedeki
güvenç abdal söylencesinden anlaşılmaktadır.Hacı bektaşın halep,şam ve necefi dolaştığını
mekke ve medineye gittiğini ve özellikle imam bakırın mezarının başında riyazata(benliği yok
etme,nefis eğitimi alıştırmaları,kendine çile çektirme)girdiğini,orada üç yıl hizmette bulundu
ğunu vilayetnameden okuyoruz.
Bu sonuncusu çok önemlidir,beşinci imam Muhammed bakır ve oğlu imam Caferin
ismaililiğin kurucuları olarak tanınan Abu'l hattab ve Kaddaha batıni tevil bilgisini öğrettikleri
ne inanılır.Bu iki kişi, her iki imamı kendi dönemlerinde tanrının yerdeki mazharı(görünümü,
açınımı)olarak görmüşlerdir.İmamların görünüşte onları reddettikleri,gerçekte ise sırrı faş et
tikleri,yani gizli inancı açığa çıkardıkları için çevrelerinden uzaklaştırdıkları,ismaili inanç tarihi
nin önemli olaylarındandır.Abbasi yönetimi tarafından antropomorfist(insan biçimli tanrıya
inanan)suçlamasıyla katledilmiş bu kişiler, imam ismail ve oğlu muhammedin hicabı(örtüsü)
adıyla onları yetiştirenler olarak büyük saygı görürler.Olasıdır ki hacı bektaş,heteredoks is
lamın(Aleviliğin)ilk yazılı kaynağı sayılan Abu'l hattabın Ummul kitabında imam Bakır için an
latılanları mezarı başında tekrar tekrar okudu,soyundan geldiği imam Musa kazımın dedesini
can gözüyle seyretti.
kızıldeli

BATINİ İSMAİLİ DAİSİ HACI BEKTAŞ VELİ II

Otuz yaşlarındaki genç ismaili daisi hacı bektaşın son durağı rum diyarı,yani anadolu olmuş
tur,ancak onu anadoluya gönderen yesevi değil,alamut imamı Alaaddin muhammed III(1221
-1255) olmuştur,alamuttan horasanlı baba ilyasa yeni bilgiler getirmiş , onun hizmetine gir
miştir.
Hacı bektaşın başından beri içinde olduğu ve stratejik katkılarda bulunduğu baba ilyas
ve baba ishakın yönettiği babai halk hareketinden alamutun habersiz olduğu düşünülemez.
Baba ilyasın dahi dede garkının yerine geçirilmiş bölge daisi olması çok doğaldır.Suriye ismai
li kalelerinden yardım gelmiş olması da doğaldır.Bu arada selçuklu sultanlarının alamuta her
yıl belli miktarda vergi verdiklerini de ismaili kaynaklarından öğreniyoruz.
Baba ilyasın piri olan dede garkının Abul vefa yolağından olduğunu ve dolayısıyla baba
ilyas ile baba ishakın Abul vefa ya bağlı bulunduklarını menakıbname yazarlarıda söylemekte
dir.Abul vefa, fatımilerin 995 yılı listesinde Daylam baş daisi olarak geçiyor.Yaşamının son
zamanlarında ise Irakta Bağdad baş daisi olarak bulunmuş,Abul vefa Bağdadi olarak anılmak
tadır.Baştan beri verdiğimiz bilgiler ve olaylar,hacı bektaşın ve babai ayaklanması önderleri
nin batıni ismaililerle ilişkileri bulunduğunu göstermektedir.Unutmayalım ki, halk arasında ala
mut önderleri'Baba Seyyidina' diye çağrılıyordu.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Alevilik adina Bektasilik Probagandasi yapanlarin aklina sasiyorum ,öyleki Bektasilikle gözlerini kör etmisler Kabeyi bile Kücümser olmuslar nerdeyse Allahin olup olmadigini sorguluyorlar , Bektasilik insani nerelere götürüyor nasil zihinleri Zehirliyor görüyoruz ...SÜNNI Haci Bektas Veli Batini Daisiyse Bunda Bize ne !!! Biz 12 Imamlari önder Secmisiz ve Onlarin önüne kimseyi gecirmemisiz !!! Bektasilik öne sürülerek nasil Sistematik bir sekilde 12 Imamlardan koparildiklarini ve uzaklastirildiklarini görüyoruz ! iste bu Bektasilik illet birseydir ama Inaticlar anlamaz !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Re: Hacı Bektaş-ı Veli Bir Batıni Daisiydi

Mesaj gönderen 3nokta »

Bektaş'ı takip etmek geretiğinin 12 İmamlardan bir tek delilini sunsunlar vallahi ben de onu takip edecem.
Ayrıca günümüz Bektaşileri Hacı Bektaşı takip etmiyorlar. Onlar Balım sultanın şekillendirdiği içine bin bir türlü şey giren bir kültürü takip ediyorlar. Kültür sürekli değişir ama din değişmez sabittir. Bektaşiliğin 5 farklı yüzünden bahsetmişti bir Alevi aydını.. Bektaşilikte kültür ön plana çıkmasaydı 5 farklı türü olur muydu?
İnançların değişmesi ise onun kültür gibi algılanmasıyla olur. Yani çelişki olabilir diye düşünenler peşinen yazayım dedim.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
kızıldeli

BATINİ İSMAİLİ DAİSİ HACI BEKTAŞ VELİ III

Vilayetnamede hünkarın yaşamına dair anlatılanlar,yazarın halkın arasından ve başka mena
kıbnamelerden derlediklerinin,dönemin yöneticisinin inançsal ve siyasal istekleri doğrultusun
da kaleme almış olduklarıdır.Dikkat edilirse hacı bektaş, vilayetnamesinde batıniliğinden san
ki bir suçmuş gibi aklanıp, sünnileştirilmiş,keramet sahibi bir velidir,tanrı dostudur,ama en büyük kerametlerinden birisi olan, tek danesini dökmeden darı çeçi üzerinde otururken bile
ona namaz kıldırtılmıştır.
Örgütlü batıniliğin son temsilcileri Nizari ismaililerin(1090-1256), sünni yönetim
ler tarafından islam düşmanı,dinsiz,katil ve her türlü kötülüğü yapmaya hazır şeytan gibi
görülmesi nedeniyle menakıbname yazarları 'dai' ve 'ismaili' adları kullanmaktan çekinmişler
dir.Oysa vilayetnamede hacı bektaşı ziyerete gelen Horasanlı kalenderiler, ismaililerden baş
kası değilir.
Gerçek böyle iken, hacı bektaş velinin, nizari ismaililerle ilişkisi bir yana, içinden
geldiği babailerden bile uzaklaştırılmış ve hala babai ayaklanmasına katıldı-katılmadı tartış
ması yapılıyor.
SONUÇ
Hacı bektaş velinin makalatı karşılaştırmalı olarak incelendiğinde, ismaili kitaplarındaki tanrı
inancı, din ve felsefe anlayışı, yola giriş kuralları aynen bulunabilir,bazılarının ise üstü örtül
müş, farklı adlarla verilmiş, takıyyeye gerek duyulmuştur.
Hünkarın selçuklu prenslerinin çatışmalarında İzzeddin keykavusa destek vermesi ve bi
zansa yakınlık duyması,Anadolu da merkezi birliğin kurulması amacı kadar, antik ege uygar
lıklarının son mirasçısı olan ileri bizans uygarlığından yararlanma ve islam-hristiyanlık ayrımı
yapmadan insanlığı birleştirme hedefi taşır.
Hünkar hacı bektaş veli,1257 de alamutun moğollar tarafından yerle bir edilmesi sonucu
ismaililerle ilişkisini kesmiş, ama batıni inancın doruğunda, zamanın kurtarıcı önderi(imamı)
olarak ortaya çıkıp, Alamut imamlarının temsil ettiği(Haft bab-ı seyyidina ya göre Alamut imamı Ali yi temsil ediyor, bütün ismaili inançlıların her biri de Salmanın makamında bulunu
yordu, yani birer Salman idiler) Ali'nin donuna bürünmüştür.Bunu pekçok Alevi-kızılbaş oza
nı işlemiştir,biz burada sadece Hasan dede'den(ö.1469) tek dörtlükle örnekleyelim:
Yerlerin göklerin binasın düzen
Ak üstünde kara yazılar yazan
Engür şerbetini Kırklara ezen
Hünkar Hacı Bektaş Ali kendidir
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Kısaca Bektaş'ın İsmaili olduğu insa aşariye(12 İmamcı) Şia olmadığını mı söylemek istiyorsun!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
kızıldeli

ismaili inancı kendine özgü bir yoldur,bilindiği gibi 12 imamı reddetmez,bu yanlış bir bilgidir
yine ismaili inancı islam içindeki bütün batıni-heteredoks hareketleri etkilemiştir ve hacı bek
taş veli de bu batıni yolun yolcusudur, yani yeseviliğin ve sünniliğin yanından bile geçmez,
benim anlatmaya çalıştığım şey bu, sen kendince bana tuzak bir soru sorup sazan gibi av
layacaksın aklınca, ama herkes sazan değil!!

“Hacı Bektaş Kimdir?” sayfasına dön