SÜnni Osmanlı şeyhlerinin Hacı Bektaş sevgisine bir örnek.

KARAPAPAK MURAT

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

musa bey artık iftira etmeyede başladınız tebrik ederim. bana delil sun demişsin sunmuşum caferiyol dergisinden alıntı yapmışım ama hala delil delil diye kıvranıyorsunuz yazık. bende matbaacıya gideyim bir kitap çıkartayım içine 12 imamı ekleyeyim size işte hacı bektaş Şiidir mi diyeyim? ama siz bunu istiyorsunuz birkaç yazar makalata,şerhibesmeleye sünniliği ekliyor bektaş sünnidir diye damgayı vuruyorsunuz böylede olmaz ki... ıraktan hacıbektaşa gelip şenliklere katılan bektaşilerle bir konuşun. birazda Türkmeneli tvyi izleyin bana inanmıyorsanız. musul ve kerkükteki bektaşilerin nasıl Kuran ve ehlibeyte uyduklarını görsel olarak öğrenin. 12 imamlar hiçbir sofuya sapkın dememiştir. ( cahil sofulara demiş olabilirler) herkeste sofu olamaz. dediğim gibi ırakta da 80 bin bektaşi yaşıyor. bektaşiler ve yeniçeriler el ele verip sünni tasavvufu dergahlara Allah MUHAMMED ALİ diyerek, Hz.Ali ve 12 imamların resimlerini asarak yayıyorlarsa o zaman bizde sünniyiz. ELHAMDULİLLAH TÜRKÜM MÜSLÜMANIM ŞİAYIM HAKİKATTAN YANAYIM MUSA BEY SİZİN GÖNLÜNÜZ HAKİKATA KAPALIYSA ANAHTARI BEN DEĞİL ANCAK VİCDAN VE İMAN OLUR.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

murat arkadasim

senin yazini okudum gülmekten kendimi alamadim kusuruma bakma ..nasil oluyor bilmiyorum eskiden kurani inkar eden bektasiler birden kurana sarilivermis ...bizler arabin pesinden gitmeyiz diyenler biran Iraka gözlerini dikmis ...Pire ikrar vermeyen dedeye ikrar vermeyen Alevi degildir ..hatta ..iran mollalari gerici yobazlar diyenler biran Iraktaki ayatulahlari önder secmisler ...hadi onlara eyvallah diyelim ama Iraktaki Caferi Siilerini nasil Bektasilige bagliyorsunuz orasini merak ettim dogrusu..hic gördünüzmü Kerbelaya giden Cefrilerin ellerinde Haci Bektasin potresini tasiyan birini ??

Bakin Murat arkadasim ben almanyada yasiyorum ve burda cesitli kültür ve dinlere mensup insanlarla tanisiyorum ....burda Irakli tanidigim bir Sii Caferi Din adami var inanki senin su yazini okuyunca ona hemen sorudm böyle biseyin varmi diye yani öylesine ..oda bana bakti sadece güldü ve ironik olarak " Haci Bektas kim ? Haci bektas bizde söz konusu degil ve biz biliyoruzki Türkiyedeki Aleviler onu Alevi zanediyor " dedi ayrica kendisi arastirmaci olup Aleviler hakkinda kitab hazirliyor kitabin ismi "al-i muhammedin yetim evlatlari " yani söyledikleriniz dogru degil. Iraktaki Siilerin önderleri 12 Imamlardir ve onlar Haci bektasi Imamlarimizin önüne geitrecek kadar akilsiz degiler

birde Murat arkadasim bak muharrem ayindayiz ...Balkanlardan söz ettin tanidigim burda bir bulgar arkadasimda var kendisi yillarca bulgaristanda ilahiyat okuluna gitmis ve kendi capinda arastirma yaparak ve arastirarak gercegi tanimis ve 12 imam yoluna tabii olmus ve ilahiyattan ayrilmis iliskisini kesmis biridir ..kendisi ise arastirmlarinda sunu ortaya koymustur, Haci bektas velinin Seyyid vede Alevilik ile alakasi olmadigni acikca söylüyor ..kendisi yillarca Sünni ilahiyatini okudugu icin Haci Bektasida Sünni olarak taniyorlar ve gercektende kendisi bir Sünni Din alimi olarak taniniyor balkanlarda (Haci Bektas Veli zaten Sünnidir ) Aleviligin Bektasilikle veya Bektasiligin Alevilikle asla ilgisinin bulunmadigini bu Bulgar arastirmaci arkadasta diyor ,yani Eski Ehli Sünnettendir kendisi ...ama bazilari yani sizin gibiler halen niye israrla diretiyor , anlamiyorum birde siz arastirsaniz nolur .sanki..?

birakin bu inadi Allah askina ya

“Hacı Bektaş Kimdir?” sayfasına dön