Sünni Cumhuriyet Bektaşi Lisesi Yaptırıyor

Hüseyni

Sünni Cumhuriyet Bektaşi Lisesi Yaptırıyor

Mesaj gönderen Hüseyni »

Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi'nin temeli atıldı

14 Mart 2015 16:47 (Son güncelleme 14 Mart 2015 23:39)
Milli Eğitim Bakanı Avcı, temeli atılan Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi'nin gerek milli eğitim gerek kültür açısından çok önemli bir ilk adım olduğunu söyledi.

İSTANBUL

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İslam'ın Alevi-Bektaşi yorumunun öğretileceği Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi'nin, devlet yatırımı ile inşa edileceğini belirterek, "Lise, gerek milli eğitim gerek kültürümüz açısından çok önemli bir ilk adım" dedi.

Avcı, Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı ile Küçükçekmece Atakent Mahallesi'nde ortaklaşa inşa edecekleri Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi'nin temel atma törenine katıldı.

Burada konuşan Avcı, çok özel bir gün yaşandığını ve böyle bir hizmete imza atmaktan son derece mutlu olduklarını söyledi.

İslam'ın Alevi-Bektaşi yorumunun öğretileceği lisenin 16 dönümlük arazi üzerine devlet yatırımı ile inşa edileceğini anlatan Avcı, Balkanlar, Orta Asya, Orta Doğu ve ülkenin farklı yerlerinden öğrencilerin okulda eğitim almasının planlandığını kaydetti.

Avcı, okulun 16 dersliğinin olacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Okulun ayrıca bir cemevi, sosyal tesisleri, 300 öğrenci kapasiteli pansiyonu ve 600 öğrencisi olacak. Alevi-Bektaşi geleneği ile ilgili dersler, bu gelenekten gelen eğiticiler, öğretmenler ve akademisyenler tarafından okutulacak. Eğitim içeriği, dedelerin ve akademisyenlerin katkısı ile oluşturulacak. Eğitim ve yönetimle ilgili vakıf ile ortak çalışmalar yürütülecek. Lise, gerek milli eğitim gerek kültürümüz açısından çok önemli bir ilk adım. Bu adımın, daha sonra hep birlikte atacağımız daha büyük adamların sağlam bir başlangıcı olduğuna inanıyorum."

Konuşmanın ardından Pendik Seyit Seyfi Cemevi Dedesi Musa Küçük dua etti. Daha sonra da Bakan Avcı, Vakıf Başkanı Sakine Tükek ve protokol üyelerinin butona basmasıyla lisenin temeli atıldı.

Avcı YGS'ye girecek öğrencilere başarı diledi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, törenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

"Burası dede yetiştirme yeri mi olacak? Böyleyse bu nasıl yapılacak? sorusuna Avcı, "Dede gibi unvanlar, diploma ile kazanılan unvanlar değil. Onun gelenekte bir yeri vardır. Bunu en iyi burayı kuran vakıf yöneticileri bilirler" karşılığını verdi.

"Öğrenciler neye göre belirlenecek?" sorusu üzerine Avcı, "Dergahlardan da gelecek. Zengin bir Alevi-Bektaşi birikimimiz var Rumeli'de. Dosteli Vakfı gibi işbirliği yapmak isteyen her kurumla benzer işlerle beraber olacağız. Vakfın talebi ile oldu ama bizim de çok önem verdiğimiz bir durumdu" dedi.

Nabi Avcı, bir gazetecinin, "YGS'ye girecek öğrencilere mesajınız var mı?" sorusunu "Sınava gireceklere başarılar diliyorum. Sürücülerimizden ve bütün vatandaşlardan o gün sınav saatinde olabildiğince sessiz olmaları, gürültü yapmamaları, gürültülü toplantılar ve çalışmalar yapmamalarını özellikle rica ediyorum" diye cevapladı.

Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi

Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı'nın girişimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle hayata geçirilecek Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi'nin müfredatında, lise eğitimindeki ortak derslerin yanı sıra Alevi-Bektaşi öğretisine ilişkin dersler de yer alacak. Bakanlık tarafından tahsis edilen arazi üzerine inşa edilecek lise, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde eğitime başlayacak.

Eğitim müfredatı bakanlık ile vakıf tarafından ortaklaşa hazırlanacak lise, 300'ü yatılı olmak üzere 600 öğrenciyi kabul edecek. Öğrenciler, Alevi inancına mensup ve bu alanı kendilerine meslek olarak seçmeye kararlı dede soyundan ve Bektaşi geleneğinden gelenler arasından yazılı ve sözlü mülakat ile belirlenecek. Okuldan mezun olanlar dilerlerse üniversite eğitimlerine devam edebilecek, dilerlerse dede-baba olarak görev alabilecek. Öğrenci, öğretmen seçiminde, ders kitaplarının yazımında, vakıf ile bakanlık birlikte çalışacak.

Lisenin öğretim kadroları, vakfın tercihi doğrultusunda, bakanlık tarafından atanacak.

“Bektaşilik Nedir?” sayfasına dön