4 Kapı 40 Makam Tekerlemesi

biralevi

4 Kapı 40 Makam Tekerlemesi

Mesaj gönderen biralevi »

4 KAPI 40 MAKAM TEKERLEMESİ;
Alevilik söz konusu edildiğinde sıkça duyduğumuz masalların yanı sıra birde atalarımızca ezberletilmiş bazı tekerlemeleri duyarız.
Bunlardan biriside dört kapı kırk makam tekerlemesidir.
Söylenişi ve ezberi kolay bir tekerlemedir,herkes söyler ve bir iş yaptığını zanneder,
Sanki bu tekerlemeyi söyleyince gidilecek yol belli olmuş gibi bir hava yaratılır.
Oysa bu tekerleme sufizmin formüle ediliş biçimlerinden sadece birisidir ve bu çizgiden hareketle de hiçbir fıkha erişilemez,oysa güncel sorunumuz felsefi güzel sözler söylemek değil fıkıhtır,
Aslında sorunumuz 4 kapı 40 makam olarak sistematize edilen tekerlemenin doğruluğu yada yanlışlığı değildir,
Sorun bunlardaki bazı sözlerin doğru yada yanlış olması da değildir,
Sorun bazı ortak kavramlar olsa da bu sistematiğin 12 İmam anlayışında olmayışı ve bu sistematikle 12 İmamların çizgisine ulaşılamayacağını insanımıza anlatma sorunudur.
Bu tür tekerlemeler ve her türlü yoruma açık tekerlemelerle asırlarımızı kaybettik ve artık kaybetmeyelim derdindeyiz.
4 kapı 40 makam tekerlemesine ilk önce Sünni tasavvufçu Yesevinin Fakrnamesinde rastlıyoruz,
Sonrasında tekerleme aynı temelde bazı fırça darbeleri yemiş biçimde sünni tasavvufçu Hacı Bektaşın makalatında karşımıza çıkıyor.

Sünni tasavvufçuların seyri sülük dedikleri ve insanı kamil yolculuğunu ifade eden dört kapı kırk makam tekerlemesini çoğu insanımız alevilik ilkeleri sanıyor...
Tabi bu kavram ve ilkelerden çoğunu bizlerde kavram olarak kullanıyoruz.Zaten alevi ve sünni anlayışın ortak kavramları ve anlamları olmasında şaşılacak bir durumda yok,zira her ikiside İslam dinini referans alıyorlar.
Söylemek istediğimiz şey 4 kapı 40 makam tekerleme yada tasnifinin sünni tasavufi tarikatçılara ait olduğu olgusudur.
Ehli Beytin insanı kamil yolculuğu ise irfani boyutta ele alınır ve bundan farklı tasniflerden oluşur.
Şimdi Yesevi ve Bektaş dışında iki sünni tasavvufçunun bu tekerlemeye nasıl işlediğine dair İKİ ÖRNEK verelim:

İKİ ÖRNEK

Sünni tasavvufcu Yahya b.Salih el-islamboli isimli zenburiyye tarikatına bağlı şahıs tekerlemenin özünü ‘ 4 ana başlıkta şöyle ifade ediyor:

Şeriatta olan üç terk;
Tarikatta olan üç terk;
Marifette olan üç terk;
Hakikata ait üç terk;

Bir diğer sünnü tasavvufçu es şeyh Abdülaziz Debbağ ın sözleri ise müridi Ahmed bin Mübarek tarafından toplanıp EL-İBRİZ adıyla sunuluyor;
Bu eser 1979 larda 2 cilt halinde Türkçe basıldı ve ‘Şeriat,Tarikat,Marifet ve Hakikat’ ismiyle yayınlandı.
Tabi eser içerik olarak sahabe övgüsü,Buhari ve Müslüm rivayetleriyle doluydu fakat bilgiye dayalı analiz yapamayan halk bu çelişkileri hiçbir zaman farkedemedi.

İşte 4 kapı 40 makam tekerlemesini ele alan 4 kişi 4 üde sünni tasavvufçu,
Dahası 12 imamların eserlerinde bu tekerleme hiç kullanılmıyor ve güncel Alevilik konusunda eğer 12 imamların yolundan gidecek isek kafa karıştırmaya savrulmaya hiç gerekmeksizin DİNİN ESASLARI VE AYRINTILARI şeklindeki bir tasnifi kullanmak daha doğru.
12 imam yolunda dinin Esaslarını öğrenelim öğretelim,
12 imamların fıkhını öğrenelim öğretelim,
İrfan ilmini bunları öğrendikten sonraya bırakalım ve İrfan ilmiyle sünni tasavvufçuların sufist tekerlemelerini de ayıralım,

Aleviliğin geleceğini oluşturma ve temel atma zamanı olan günümüzde,
Aleviliğin masallardan ve tekerlemelerden kurtulup 12 imamların sağlam kaynakları üzerine inşası konusunda tüm alevi aydınlarının halk dalkavukluklarından kurtulup TİTİZ mücadele etmesi gerekiyor……..

Av.Teoman Şahin
beyazgül12

Re: 4 Kapı 40 Makam Tekerlemesi

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Söylenişi ezberi çok kolay bir tekerleme bize göre ama, ya onu ezberlemiş insanların kafasından bunları çıkarabilmek işte bu hiç te o kadar kolay değil ve hatta çok zor gibi birşey.Bir de böyle tekerlemelerle dolu kitapları evlerinde bulunduranları bilseniz ne haldeler.Emin olun bu kitapların yazarlarını ermiş sanıyorlar.Kitabın birinde öyle şeyler yazıyor ki sanki kişi bu dünyada değil de başka dünyada yaşıyor.Marifet yolunu anlatıp ,aydınlatıyormuş bu kitapta.Kitap bende vardı ama şu anda yok çünkü ben onu parçaladım ve çöpe attım.Birde annemlerin evinde bulunan bu benzeri beş on kitap var onları da parçalayabilseydim hem stres atmış olacaktım hem de büyük bir dertten kurtulmuş olacaktık hep birlikte.bu kitaplar can yayınları çıkışlı Benim babam kitapların yazarını halen daha ermiş zannediyor.Tek umudum Allah tan ki çok yaşlı değil Allah genede ondan razı olsun onun sayesinde biz Kerbela olayı ile büyüdük o okurdu biz de dinlerdik.Keşke bende onu bu düşüncelerden kurtarabilseydim.

Allah ( a c ) bizleri ve gelecek nesilleri böyle ( 4 kapı 40 makam )gibi söylenişi ve ezberi çok kolay olan ve insanı hipnotize eden tekerlemelerin şerrinden korusun işallah..
Pir Poygomber

Mesaj gönderen Pir Poygomber »

gulbeyaz yazdı:Söylenişi ezberi çok kolay bir tekerleme bize göre ama, ya onu ezberlemiş insanların kafasından bunları çıkarabilmek işte bu hiç te o kadar kolay değil ve hatta çok zor gibi birşey.Bir de böyle tekerlemelerle dolu kitapları evlerinde bulunduranları bilseniz ne haldeler.Emin olun bu kitapların yazarlarını ermiş sanıyorlar.Kitabın birinde öyle şeyler yazıyor ki sanki kişi bu dünyada değil de başka dünyada yaşıyor.Marifet yolunu anlatıp ,aydınlatıyormuş bu kitapta.Kitap bende vardı ama şu anda yok çünkü ben onu parçaladım ve çöpe attım.Birde annemlerin evinde bulunan bu benzeri beş on kitap var onları da parçalayabilseydim hem stres atmış olacaktım hem de büyük bir dertten kurtulmuş olacaktık hep birlikte.bu kitaplar can yayınları çıkışlı Benim babam kitapların yazarını halen daha ermiş zannediyor.Tek umudum Allah tan ki çok yaşlı değil Allah genede ondan razı olsun onun sayesinde biz Kerbela olayı ile büyüdük o okurdu biz de dinlerdik.Keşke bende onu bu düşüncelerden kurtarabilseydim.

Allah ( a c ) bizleri ve gelecek nesilleri böyle ( 4 kapı 40 makam )gibi söylenişi ve ezberi çok kolay olan ve insanı hipnotize eden tekerlemelerin şerrinden korusun işallah..
Allah kurani goklerden asagi indirmis ama sizin alimleriniz onu evlerinin en yuksek yerlerine cikarmislar. Birnevi Tanrinin kitabini tanriya geri cikarmislar. Muslumanligin yuzde 80 i kuranin iceriginden habersiz. Tekerlenmis hadis dualari ve kuran ayetlerini arapca anlamadan okumalari bile bir sefillik sozkonusu!

Yani musluman okuyan bir nesil degildir, duyduklari ve inandiklari insanlar cevresinde sekillenen bir alt yapi toplumsallasmasidir!

Yasayis ve zeka duzeyleride sorgulanmalidir!
Cunku kuranin ongordugu yasam sitandarlarinin yuzde 1 ini bile uyguluyamamislar ve ne hikmetse kurani kan dokme araci olarak kullanmislardir.

Asil verilen muzde baris, kardeslik, dostluk, ve farkli inanc ve dusuncedeki topluluklarla bir birlerine saygi icinde yasama adil olma sartiyla yasamakti verilen!

Simdi musluman bir tolumda yasamak korku ve guvensizlikten ibarettir. Eger din temelden bozulmussa onu atip siyrilmak daha mantiklidir. Hz huseyinin sozunun aciklamasidir !
beyazgül12

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Sizde aynı bizim yıllarca sakladığımız Hıristiyanlar gibi Allah ( a c ) a Tanrı diyen bizi Allah ( a c ) a kulluk etmekten uzaklaştıran,Türkçe kelimelerin içinde başka anlamlar arayan,kendimize Alevilik bu diye zaman kaybettirdiğimiz kitaptaki gibi kimden bahsettiğiniz ne olduğunuz belli değil..
Hangi alimlerden hangi mezhepten bahsettiğiniz belli değil,
Ne yapmaya çalıştığınız belli değil,
Allah vermesin ne olduğunuz da belli değil,
Linkiniz de bir acayip sizin isminiz yokmu ?doğru dürüst bir linkle çıksaydınız sabah sabah karşıma bende size doğru dürüst bir cevap verirdim burda ...şansınızı kaybettiniz..

Bu arada ,siz önce eğer Müslümansanız ;Müslümanları kendi hallerine bırakmayanları,dünyanın diğer yarısından gelip te Müslümanlara hayatı zindan edenleri sorgulayın bence..Hz Hüseyin ( a s ) birazcık değer veriyorsanız da eğer zalimin yanında mazlumdan yana olun...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

"Allah'ın dini kişilerle tanınmaz. Hakkın nişaneleriyle tanınır..." bu hadis yeterli bir yanıt olur umarım.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Pir Poygomber

3nokta yazdı:"Allah'ın dini kişilerle tanınmaz. Hakkın nişaneleriyle tanınır..." bu hadis yeterli bir yanıt olur umarım.
Madem hakkin nisanini ariyorsun o nisan hz huseyindir dedim size. Yezit Hz. Hüseyin’e ve İslam alemine kendi İslam anlayışını dayattığı zaman Hz. Hüseyin şunu söylemiştir. “Artık İslam’la vedalaşmak gerekir; çünkü ümmet Yezit gibi bir yöneticiye duçar olmuştur ...” dedi.

Hz huseyinden daha guzel nisan olabilirmi? Bugunku isilam muaviyenin yezidin sekillendirdigi islamdir baska birsey degil, islamdaki yozlasma ve sefillik bundan dolayidir.
Pir Poygomber

gulbeyaz yazdı:Sizde aynı bizim yıllarca sakladığımız Hıristiyanlar gibi Allah ( a c ) a Tanrı diyen bizi Allah ( a c ) a kulluk etmekten uzaklaştıran,Türkçe kelimelerin içinde başka anlamlar arayan,kendimize Alevilik bu diye zaman kaybettirdiğimiz kitaptaki gibi kimden bahsettiğiniz ne olduğunuz belli değil..
Hangi alimlerden hangi mezhepten bahsettiğiniz belli değil,
Ne yapmaya çalıştığınız belli değil,
Allah vermesin ne olduğunuz da belli değil,
Linkiniz de bir acayip sizin isminiz yokmu ?doğru dürüst bir linkle çıksaydınız sabah sabah karşıma bende size doğru dürüst bir cevap verirdim burda ...şansınızı kaybettiniz..

Bu arada ,siz önce eğer Müslümansanız ;Müslümanları kendi hallerine bırakmayanları,dünyanın diğer yarısından gelip te Müslümanlara hayatı zindan edenleri sorgulayın bence..Hz Hüseyin ( a s ) birazcık değer veriyorsanız da eğer zalimin yanında mazlumdan yana olun...
Hanim efendi size turkce konusuyorum. Beni anliyorsunuz ya, kurani anlamdan arapca okusaydiniz dahami iyi olurdu? Eminim benim yazilarim sizi hidayete erdirirdi, ama anlamadan arapca kurani okumak ise size anlamadan bir sey kazandirmazdi. Madem turkce konusyorum sikayet etmeyin lutfen!

Muslumanlarin masum olduklarini nereden cikardiniz?

Tarihi birazdaha arastirmak gerekir! Islam cok mazlum rolu oynuyor ama bir iktidari ve gucu eline gecirmdimi en firavun ve zalim kisi oluyor ne yazikki. En cok fakiri ve fukaryi ezenlerde onlardir!

El kol kesme recim cezasi vs..... Dikkat edin neye heveslendiginize ve savundugunuza Allah ile aldadanlar sizi cehennemi hazirlayacaklardir.

Kendi ulkelerinden islamdaki adaletsizliklerden dolayi, kacan bircok muslumanlar, orada refaha erdikten sonra, kactiklari adaletsiz islami tekrar savunmaya basliyorlar.

Demekki firavunluk zalimlik buymus!
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Pir Poygomber yazdı:
3nokta yazdı:"Allah'ın dini kişilerle tanınmaz. Hakkın nişaneleriyle tanınır..." bu hadis yeterli bir yanıt olur umarım.
Madem hakkin nisanini ariyorsun o nisan hz huseyindir dedim size. Yezit Hz. Hüseyin’e ve İslam alemine kendi İslam anlayışını dayattığı zaman Hz. Hüseyin şunu söylemiştir. “Artık İslam’la vedalaşmak gerekir; çünkü ümmet Yezit gibi bir yöneticiye duçar olmuştur ...” dedi.

Hz huseyinden daha guzel nisan olabilirmi? Bugunku isilam muaviyenin yezidin sekillendirdigi islamdir baska birsey degil, islamdaki yozlasma ve sefillik bundan dolayidir.
Evet, hakkın nişaneleri 12 İmamlardır (as). Onlar dinin esasıdır, hakkın ölçüsüdür. Emevilerin uydurduğu ve tahrif ettiği teori ve pratiği savunmuyoruz, benimsemiyoruz. Kuran ve Ehlibeyt (as) temelli bir ekolü savunuyoruz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Pir Poygomber

3nokta yazdı:
Pir Poygomber yazdı:

Evet, hakkın nişaneleri 12 İmamlardır (as). Onlar dinin esasıdır, hakkın ölçüsüdür. Emevilerin uydurduğu ve tahrif ettiği teori ve pratiği savunmuyoruz, benimsemiyoruz. Kuran ve Ehlibeyt (as) temelli bir ekolü savunuyoruz.
Bundan 100 sene evvel once, bugunku siiligi bulamazdiniz bir 500 sene daha geri gidin ondan sonraki siiligi bulamazdiniz bir 1000 senedaha geri gidin ve sonra gelecek siiligi bulamazdiniz!
Ayak izi zaman icinde yok olur. Varsa baki kalan bir Allah sozudur!

Ben sunnilesmislere sii demem varsa bir mantikli aciklamasi Allahtan dilerim!
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Pir Poygomber yazdı:
Bundan 100 sene evvel once, bugunku siiligi bulamazdiniz bir 500 sene daha geri gidin ondan sonraki siiligi bulamazdiniz bir 1000 senedaha geri gidin ve sonra gelecek siiligi bulamazdiniz!
Ayak izi zaman icinde yok olur. Varsa baki kalan bir Allah sozudur!

Ben sunnilesmislere sii demem varsa bir mantikli aciklamasi Allahtan dilerim!
peki bu yazdıklarına kanıt sunarmısın?
Şiilik hangi yüzyıl neyi savunmuşta sonra vazgeçmiş veya savunmamışta sonra savunmaya başlamış !
bektaşiler genelde palavracıdırlar da ondan sordum,

“Bektaşilik Nedir?” sayfasına dön