Bektaşilikte İçki (Dem) Nasıl İçilir?

biralevi

Bektaşilikte İçki (Dem) Nasıl İçilir?

Mesaj gönderen biralevi »

BEKTAŞİLİKTE İÇKİ (Dem) NASIL İÇİLİR?

Herkes herşeyi uyduruyor ama asıl mesele o konunun uzmanlarının ne söylediğidir,
Bektaşilerin son halife dedebabası Bedri Noyan döneminde hazırlanmaya başlanan ve onun ölümünden sonra Şakir keçelinin devam ettiği çalışmalar
'Bütün yönleriyle Bektaşilik ve alevilik' isimli ve şu an 9.cildi basılan eserlerde anlatılıyor.

9.cilt 190.sayfada ve devamında İÇKİ adabı şöyle anlatılıyor
Mürşit dem almadan kimse elini kadehe uzatamaz,içemez.Kimse kendi kendisine içki koyamaz.Bu işi sakilik görevini yapan yerine getirir.Kimse sakiye kendi kadehine içki koymasını da söyleyemez.
Saki herkese ne kadar içki vereceğini bilir.Sofrada bulunan saki dem dökerse içer,dökmezse içmez.Sakilik hizmeti sadece erkeklere verilen görevlerdendir.

Sh…:193-194 te de İçkili yemeklerde okunacak dua anlatılıyor
Üçler demi Tercümanı şöyleymiş;

….Bismi şah Allah Allah Hayrola Sırrola Nur ola İçtiğimiz tertemiz ola kalbimiz sevinçle yapılı ve süslü ola bütün gamlardan kurtulmuş olalım On iki imam efendilerimiz sevgilerinden yakınlarından…….şah abdal musa sultan bağışı gele….Hacı bektaş veli ve gerçekler demi ola…Allah eyvallah hu

Yoruma gerek görmüyorum
Allahın ‘Şeytan işi pislik dediği içkiyi ‘sebatayist Bektaşiler bu yöntemlerle temiz masum cahil bırakılmış alevi halkımıza içirdiler
ali muhsin

Re: Bektaşilikte İçki (Dem) Nasıl İçilir?

Mesaj gönderen ali muhsin »

Canli Sahitlerden biri olarak sunu diyebilirim.. yine genclik dönemindeydim ve Almanyaya Bektasiler gelip gidiyor Alevi Toplumunu avutuyorlardi,birgün Bizim eve Ulusoylar geldi Sinasi kocta ordaydi önlerine Rakilar mezeler sunulmustu tam olarak kimin söyledigini bilmiyorum ama Bektasilerden biri "aslinda icki iyi degil, ama biz ickiyi Dem niyetine iciyoruz ..." bunu derken Peygamberimze bile iftira atarak sözde Peygamber diyesiymis (HASA)" icki icin ama fazla icmeyin..." diyesiymis ..Rakilarini "Demlerini" yudumlamadan evel aynen biralevi abimizin anlatigi gibi Dualar okundu ve sonra lakir lakir Rakilar "Dem " niyetine icildikten sonra Sinasi koc efendide "Alevilikte Namaz yoktur ,Allah kuranda, sakin Namaza yaklasmayiniz diyor " dedigini hatirliyorum ...dahasi malum Cemevi acacagiz diye Toplumdan tomar tomar Para ( Marklar ) alip ceplerine indirdiklerini bilirim .Kapinin önüne gelen ve yerleri adeta yalayarak iceri girip o Sarhos Sömürgeci Bektasi Cetelerinin ellerini nasil öptüklerini ve elerine nasil Para SIKISTIRDIKLARINI bizzat kendim gördüm. Simdi sormak gerekir bu Mikroplarin neresi Alevi ?
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Bektaşilik Nedir?” sayfasına dön