Bektaşilerin Hepsi Aynı mı?

Hüseyni

Bektaşilerin Hepsi Aynı mı?

Mesaj gönderen Hüseyni »

Bu başlık, başka bir konuda konu başlığıyla ilgisi olmayan aşağıdaki yazışmaların ilgili bir başlık altında olması için açılmıştır.
YÖNETİM

Kod: Tümünü seç

alevi680 » 10 Arl 2011, 18:14 

türkiyede yasna bu aydınlanmayı artık hiç bir bektaşi durduramz cünkü arsivler bizi haklı gösteriyor yasasın sözde deil özde olan caferilere

LEBBEYK YA HUSEYİN

anlaşılan hedef tahtasına bektaşileri koymuşsun...dur acale etme..belki aydınlanmanın önünde duran başka güçlerde vardır...yakında ebu suud gibi fetvalar vermeyede başlarsın...
alevi680

Re: Bektaşilerin Hepsi Aynı mı?

Mesaj gönderen alevi680 »

ben tekfirci vahabi deilim cünkü bektaşilerin kafir olduğunu idda etmek için suud bin abdülaz ve ibni arur olunmasına gere yok
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bektaşiler için "kafir" demek doğru değildir. Çünkü Allah'a ve Peygambere inanıyorlar, "Lailaheillallah Muhammeden Resulullah" diyorlar.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alevi680

ama siz artık islm dairesi içiinde olmadığınız söylüyodunuz ve söyle bisey var kuranı kabul etmeyenler diren din dışı olyo
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bektaşi diye isimlendirdiğimiz güruh öyle net bir şeye inanan bir grup değildir. Tıpkı sunni dediğimiz zaman içinde onlarca farklı yol olması gibi.
Bektaşiler de kendi içinde gruplara ayrılır. Günümüzde bazı Bektaşiler İslam'a inanırken bazıları açıkça İslam'ı Arap dini olarak görür. Onların dillerindeki Muhammed ve Ali isimleri ise Arap Ali, Muhammed değil işçi, köylü, emekçi Ali,Muhammed'dir. Bu onların beyanıdır. Ama hepsini bir kefeye koyamıyoruz. Hz Muhammed'i (saa) peygamber, İmam Ali as'yi ise şah-ı velayet bilen Bektaşiler de vardır.
Sonuçta hepsinin yanlışlıkları var ama toptan hepsini tekfir edemeyiz.
. . .
alevi680

tamam anladın uyarılarınız için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

bektaşi olupta meselaramazan ayı orucunu kabul eden 5 vakit namazı kabul eden haccı kabul eden birtek kişi tanıyan varmı?
piyasada pekçok bektaşi var bunların içinde bana bunları kabul ettiğini söyleyen bir kişi gösteren babayiğit varmı?
peki Kuranda geçen ibadetleri apaçık inkar etmenin adı nedir?
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

eleştiriden daha kolay ne var...toplum olarak bu hastalıgın müptealasıyız...en güzel yaptıgımız şeydir...
benim anlamadıgım ,kimilerine göre bektaşi ,kimilerine göre anadolu alevisi olup,kaynak kitap ve ilim sahibi kişilere ulaşdıktan sonra,Ehlibeyt yolunu dogru ögrenip,hayatına geçiren insanların, kendilerini cemaat içine hapsedip fanus içinde yaşamaya başlaması...
arkadaşlar ibrahim vari bir ruh haliyle puthananede dolaşın...putlar size zarar veremez..cem evine gidin, cemlerine gözlemci olarak katılın,diyolaga geçin, ılımlı kişileri tesbit ederek sohbetlerinize davet edin,
akrabalarımızı akşam yemeklerine davet edip onlarla bu konular üzerinden sohbetler yapalım....
anadolu ali cilerine bizler de sırtımızı dönersek 1000 yıl daha sürünüp gideriz...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ben tanıyorum. Hem Bektaşi hem de fururu dini kabul ediyor. Ve uyguladığını da biliyorum. Ama semah da dönüyor. Şimdi buna kafir mi diyelim? Hayır semah dönerek hata yapıyor diyebiliriz.
. . .
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

3nokta yazdı:Ben tanıyorum. Hem Bektaşi hem de fururu dini kabul ediyor. Ve uyguladığını da biliyorum. Ama semah da dönüyor. Şimdi buna kafir mi diyelim? Hayır semah dönerek hata yapıyor diyebiliriz.
yani bu kişi bektaşi önderlerinden birimi kim? böyle bir önder olduğuna inanmıyorum
önder değilse sıradan kişiysede bektaşiliği bağlamaz ve o zaman bu kişi caferiyim demesi gerekir semaha ibadet derse hatayı aşan bir durum olur

“Bektaşilik Nedir?” sayfasına dön