Solcu Yalçın Küçük bektaşilerle dalaşıyor...

Ali

Mesaj gönderen Ali »

Solcu önderlerden YAlçın Küçük'ün Aydınlık gazetesinde çıkan nur baba romanına atıf yaptığı yazısı bektaşilerden tepki aldı,
yazısı özetle şöyle;

Bu yepyeni mükemmel romanı okurken “Eyes Wide Shut” filmini şart görüyorum; bu bir seks ayini, daha açıkçası grup seks filmiydi. Grup sekse biz mum söndü diyoruz, başlarken hatırlatıyorum. Yalnız bu mum söndü ve daha ilerisi, çırılçıplak muaneka ve kucaklaşma, Nur Baba vesilesiyle ve ayrıca hep söz konusu edilmişti, ben icat etmiyorum...”

Eyes Wide Shut filminde, isterse bizim folklorumuza giren "mum söndü" ayinlerinde kıskanma yoktur. Tabii, ben hep yazıyorum, kıskanma yoksa aşk yoktur, yerini behimiyet'e bırakmış durumdadır."
biralevi

Re: Solcu Yalçın Küçük bektaşilerle dalaşıyor...

Mesaj gönderen biralevi »

Ali can haber verdiğin için teşekkür gerçi yazıyı okumuş gülüp geçmiştim ama buraya aktardığın için yorumda yapmak zorundayız

1-Yakup kadrinin nur baba isimli romanı İstanbulda bir bektaşi tekkesinde geçen çarpık ilişkileri ele alıyor ve doğru veya iftira bu yönüyle bile bizi ilgilendirmiyor
zira bu tip tarikat yada tekkelerde benzer çarpık ilişkiler olur olabilir hatta insanın olduğu her yerde bu tür vakalar olur bunu genellemek ve siyasallaştırmak asıl eleştirilmesi gereken kısımdır,Yakup kadrinin atatürkçü kişiliği olmasaydı,Atatürk bu olayla ilgilenmeseydi basın bunu hiç ele almayacak ve kimse o romanı ciddiye almayacaktı nitekim yüzlerce tarikatta buna benzer binlerce olay yaşanmıştır yaşanmaktadır.

2- Basının bu yazıyı 'Alevileri kızdırdı' Aleviler Kızdı türünden nakletmesi tam anlamıyla alçaklıktır zira yazıda alevi kelimesi bile geçmiyor
neden basın bu haberi yalçın küçük bektaşi tekkesinde geçen olayı böyle sundu demiyorda işe alevileri katıyor?
İşte bunun sebebi bektaşiliğin tüm pisliklerinin alevilerin üzerine atılmasıdır,
osmanlının kurduğu sünni tarikatı temize çıkarmak adına bilinç altından olayı alevilere mal etmek istiyorlar
Ali

Re: Solcu Yalçın Küçük bektaşilerle dalaşıyor...

Mesaj gönderen Ali »

biralevi yazdı: osmanlının kurduğu sünni tarikatı temize çıkarmak adına bilinç altından olayı alevilere mal etmek istiyorlar

abi bende farkettim basın olayın bektaşi tekkesinde geçtiğinden asla bahsetmiyor ve her yazan alevi kelimesini haberin içine katmış adeta alevilere mal etmek istiyorlar ne yazıkki alevilerde bu oyuna gelmiş tepki gösteriyorlar oysa it ürür lafı bir yana çıksın bektaşi önderleri cevabını versin hatta sebatayist bektaşilerin cevap vermesi gerekir)))

“Bektaşilik Nedir?” sayfasına dön