Bektaşilik Nedir?

biralevi

Re: Bektaşilik Nedir?

Mesaj gönderen biralevi »

biralevi yazdı:biralevinin yorumunu merakla bekliyorum

16. asrin birinci yarisinda Ehl-i Beyt ogretilerini yasayan ve yayan iki onemli kurum vardi. Bunlardan birisi Anadoluda Haci Bektas-i Veli Okulu,

peki bu okulun Ehli beyt öğretisini yaydığına dair hangi kanıtları sunuyorsunuz ?
Hangi talebenin hangi yazılı eseriyle Ehli Beyt öğretisi yayılmış?
kanıtları sunarsanız daha rahat analiz yapabiliriz
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Şu noktayıda düşünün
15 yada 16.yüzyıl anadolusunda okuma yazma oranı nedir? yada okuma yazma öğretecek okulmu vardı?
Fıkıh gibi ayrıntıları olan bir konuyu insanların öğrenme şansı varmıydı?

Yani Ehli beyt öğretisi öğrenildide unutuldu değil
öğrenilemedi çünkü okul yok alim yok kitap yok
birde bunlara katliamları yoksulluğu savaşları ekleyin o dönemi daha rahat anlarsınız
sünniler bile devlet dini iken yani saltanat sünniliği seçmiş iken bile sünniliği cumhuriyet döneminde diyanetle ilahiyatla milli epğitimle öğrendiler
o nedenle alimlerimiz öldürüldü yok kaynaklarımız yakıldı gibi tez ve tespitleri anlamsız buluyorum,
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

biralevi yazdı:
biralevi yazdı:biralevinin yorumunu merakla bekliyorum

16. asrin birinci yarisinda Ehl-i Beyt ogretilerini yasayan ve yayan iki onemli kurum vardi. Bunlardan birisi Anadoluda Haci Bektas-i Veli Okulu,

peki bu okulun Ehli beyt öğretisini yaydığına dair hangi kanıtları sunuyorsunuz ?
Hangi talebenin hangi yazılı eseriyle Ehli Beyt öğretisi yayılmış?
kanıtları sunarsanız daha rahat analiz yapabiliriz
12 imam yolunda tarikat yoktur bektaşilik ise tarikattır
12 imam yolunda tasavvuf yoktur bektaşilik ise tasavvufi tarikattır
12 imam yolunda cem semah saz hırka çırağ taç vs yoktur bektaşilikte ise bunların hepsi vardır
Bektaşiliği osmanlı kurmuş korumuş ve ordusunu buraya bağlamıştır ancak ahmaklar bunun bunların ne anlama geldiğini anlamazlar
bektaş 1270 de ölmüş ne okulu var nede tarikatı hepsi sonradan osmanlı tarafından yapılıyor
düşünün 1200 lü yıllarda okuma yazmamı var ki okul olsun öğrenci olsun
okul olsa öğrenci olsa bir tane yazılı eser olurdu o günlerden kalan
tüm bu gerçekleri anlaşılması için bir iki kuşağın geçmesi gerekiyor bence 100 yıl lazım
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Musa Özateş yazdı:
tüm bu gerçekleri anlaşılması için bir iki kuşağın geçmesi gerekiyor bence 100 yıl lazım
öyle gözüküyor ama yinede bellide olmaz
100 yıllık yol öyle bir olay olurki bir gecede bile alınabilir Allah bilir
ayrıca bizi anlayamadıklarını zannetmiyorum bizi çok iyi anlıyorlar ama kalpleri yada akılları müsait olmadığı için karşı cephede bize karşı savaşıyorlar yoksa 12 imam yoluna davet eden bizlere bektaşları engel çıkarmaları akıl işimidir?

12 imamlara gerçekten inanan bir insan
biz 12 imamları öne çıkaralım deyince illede bektaş abdal musa cemevi semah diye dayatırmı?

“Bektaşilik Nedir?” sayfasına dön