Sultanbeyli de onurlu Direnç...(Alevi haber ajansı) + (AHA)

Pir Gerçek Veli

Sultanbeyli de onurlu Direnç...(Alevi haber ajansı) + (AHA)

Mesaj gönderen Pir Gerçek Veli »

http://www.alevionline.com/index.php? option=com_content&task=view&id=2346

Yazarımız Serpil Yıldız'ın Sadegül Çavuş ile yaptığı röportaj

Sultanbeyli de onurlu Direnç
(Sadegül çavuş ile röportaj)

Aleviler; Anadolu topraklarında yüzyıllardır, Alevi olarak yaşamanın tüm zorluklarına direndiler ve hala direnmeye devam ediyorlar. Son zamanlara Alevi direncinin simgesi haline gelen, 5 yıldır Sultanbeyli de Cemevi kurabilme mücadelesi veren, Sultanbeyli PSAKD şubesi başkanı, sayın Sadegül ÇAVUŞ ile söyleşi yaptık.

ALEVIONLINE: Sultanbeyli de Cemevi yapımı için süreç nasıl başladı?

Sadegül Çavuş: Sultanbeyli de 20.000’ e yakın Alevi halkının temel hak ve ihtiyacı olan, inançlarını sürdürebileceği ve kendilerine özgü ibadetlerini yapabileceği, ibadethanemizin eksikliğini, kendi imkanlarımız ile gidermek için boş arsa talebiyle, belediyeye müracaat etmemizle başladı.

ALEVIONLINE: Belediye bu isteğinizi nasıl karşıladı?

Sadegül Çavuş: Ak parti belediyesi, kendi zihniyetlerinde ki inancın bize dayatmasını yaptı. Diyanet işlerinin fetvaları gibi, “Siz Müslümansınız, Müslümanların ibadethaneleri Camilerdir, Cemevleri ibadethane değildir, Camiye gidin” dediler. Arsa talebimizi reddettiler.

ALEVIONLINE: Size ne yaptınız?

Sadegül Çavuş: Bunun üzerine 2003 yılında mahkeme kararı ile 5 dönümlük bir arazinin tapusunu aldık. Bu sefer de arazinin İski koruma havzasında olduğunu ve imar izni olmadığı gerekçe gösterilerek, Cemevi inşaatımız engellenmeye çalışıldı.

ALEVIONLINE: Sultanbeyli de Her yer, imar iznine uygun mu inşa ediliyor?

Sadegül Çavuş: Hayır. Sultanbeyli kaçak yapılar, ruhsatsız binalar üzerine kurulu, bir yerleşim bölgesi. Bize engel olarak gösterdikleri İski koruma Havzasında; 12 tane cami, 2 tane okul ve bir sürü kaçak bina var.

ALEVIONLINE: Kaçak camilere neden yaptırım uygulamıyorlar?

Sadegül Çavuş: Burası Hizbullahın, tarikatçıların kalesi seçilen pilot bir bölge. Sultanbeyli’ nin caddelerinde sokaklarında, kuran kursu, hizbullah, imam gibi isimlerle karşılaşırsınız. Onlar böyle bir bölge de, Alevilerin inançlarını yaşayabilmelerini hazmedemiyorlar.

Biz kimseden ayrıcalık istemiyoruz, Bölge de ki sıradan vatandaşa nasıl davranıyorlar ise, bize de öyle davransınlar yeter!

ALEVIONLINE: Bu mahallenin ismi değiştirirdi mi?

Sadegül Çavuş: Eskiden mahallenin adı, başaran mahallesiydi. % 80 i Alevi olan bir mahalleye, 40.000 tane Alevi katliamını gerçekleştiren, Yavuz Sultan Selimin ismini verdiler. Bilinçli seçilen bu isim ile Alevilere bir mesaj verilmeye çalışıldı.

ALEVIONLINE: Bildiğim kadarıyla belediye bir çok dava açtı. Tam olarak kaç dava gördünüz?

Sadegül Çavuş: Belediye bize 58 dava açtı. Bu davaların hepsini, Haklılık mücadelemizin gücüne dayanarak kazandık.

ALEVIONLINE: Hukuk mücadeleniz bitti yani?

Sadegül Çavuş: Hayır. 17.04.2007 de bir tebligat daha geldi. Cemevi inşaatının yıkılması için, yeni bir dava açmışlar.

ALEVIONLINE: Cemevi inşaatı nasıl gidiyor?

Sadegül Çavuş: 8-9 Nisan tarihlerinde 5000 kişinin katılımıyla, cemevi’nin temelini attık. Temel atımında da bir çok zorluklarla karşılaştık. Temel atmak için çağırdığımız, beton araçlarını durdurdular, ruhsatlarına el koydular. Cemevi inşaatını durdurma kararı aldılar, bizleri yıldırmaya çalıştılar. Yılmadık, mahalle halkı elleriyle harç yaptı. Kadınlar küreklerle beton attı, çocuklar tuğla taşıdı. İnancımızı ve emeğimizi ortaya koyduk.

ALEVIONLINE: Cemevinin tamamlanabilmesi için ne kadar paraya ihtiyacınız var?

Sadegül Çavuş: Cemevi projesinin tamamlanabilmesi için 1.188.000 YTL ye ihtiyacımız var.

ALEVIONLINE: Cemevine yardımlarla ilgili, ne tür etkinlikleriniz oldu?

Sadegül Çavuş: 22 Aralık 2006 tarihinde Ümraniye Prenses Plaza da yemekli bir etkinliğimiz oldu. Hafta içi yapmamıza rağmen, 1.500 kişi katılmıştı. 70.000 YTL. Yardım topladık. 15 YTL si, salon ve yemek masraflarına gitti. Geri kalanını, Cemevi inşaatına harcadık.

ALEVIONLINE: Yeni bir etkinlik düzenliyorsunuz, bununla ilgili bize bilgi verir misiniz?

Sadegül Çavuş: 27 Mayıs 2007 tarihinde İnönü Stadyumunda, bir çok sanatçının katılımının olacağı büyük bir organizasyonla, Cemevi için şenlik düzenliyoruz. Biz bu organizasyona sadece yardım olarak bakmıyoruz. Orada bir mücadelenin ve Alevi birlikteliğinin her zorluğun altından kalkabileceğinin mesajını vermek istiyoruz.

ALEVIONLINE: Bu organizasyon için ne kadar masraf yapılacak?

Sadegül Çavuş: Etkinlik için İnönü stadyumunu kiraladık. Kira bedeli, yerlere yeni çimlerin döşenmesi, gibi masraflar ile stadyum bize 83.000 YTL ye mal oluyor. Ses düzeni, Afişler vb. Masraflarla beraber 300.000 YTL yi buluyor. “Bu yüzden bize sponsor olacak, kurum ve kuruluşlarımıza ihtiyacımız var.” Bize ulaşarak, sponsor olabilirler.

ALEVIONLINE: Organizasyon için tanıtımlar nasıl gidiyor?

Sadegül Çavuş: Bizim geniş halk kitlelerine ulaşmamız gerek. Bunun için Alevi kurum ve kuruluşları sayılan, iletişim kanallarına ulaşmaya çalışıyoruz. Etkinliğimizin duyurusunun yapılması için Su TV ye başvurduk, para karşılığında tanıtım yapabileceklerini söylediler. Kurum ve kuruluşlarımızdan yeterli ilgiyi ve yardımı göremiyoruz.

ALEVIONLINE: Yardım için bir hesap numaranız var mı?

Sadegül Çavuş:

Pir Sultan Abdal kültür Derneği
T.C Ziraat bankası Sultanbeyli şubesi
Banka hesap no: 6315366-5001

Yardım etmek isteyen canlarımız bu hesap numarasından yapabilir.

ALEVIONLINE: Biletleri nereden temin edebiliriz?

Sadegül Çavuş: Biletleri İstanbulda ki tüm Cemevlerinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bazı “Cemevlerinde organizasyon iptal edilmiştir” denildiğine dair spekülasyonlar dolaşıyor. Böyle bir şey söz konusu değil, tüm cemevlerimizde biletlerimiz satılmaktadır ve etkinliğimiz iptal olmamıştır. Tüm canlarımızı bekliyoruz.

ALEVIONLINE: Söyleşi için teşekkür ederiz, Hızır yardımcınız olsun.

Hazırlayan: Serpil YILDIZ
Zikr-i hakikatimizdir...

Mesaj gönderen ali muhsin »

iste siz busunuz ! neci olduklari bile belli olmayan kisileri alevi diye tanitip birkac süslü laflar ile halki sömürüyorsunuz Alevileri cemevlerinde sömürdügünüz yetmezmis gibi halen cemevlerinden söz ediyor birde utanmadan banka hesap numarasini sunuyorsunuz ,iste buda acik bir örnekki cemevlerinin Gercekte sömürü yuvasi olup Alevilige hizmet etmedigidir ! giden paralar nereye gidiyor bunlari soran yok..nicin ? sünki Aleviler üzerinde Alevilik adina hayali ihracat yapiyorsunuz ..ben söyleyim.. Alevilik bektasilik cemvlerine yardim diyerek giden paralarin cogu terrör örgütlerine gidiyor ve Alevilikle alakalari olmayan vakif ve kuruluslara ! kimleri kandiriyorsunuz siz ..siz hic bir fakire yardim ettinizmi ? hayir ! ama is sömürüye gelince bektasilik cemevi deyip halkin hem madiyatini hemde inancini sömürüyorsunuz ...kimbilir toplanan paralar kimlerin ceplerine giriyor veya hangi sünni tarikatin derneginin kumbarasina girecek ..desene Alevileri birakc sözler ile sömürmeye geldim diye ..Aleviler okadar enayi degil Aleviler artik sizin gibi sömürü düzenin usaklarina hizmet edenleri artik cok iyi biliyor..Alevilik adina baska örgütlere hizmet, Alevi direnisi degildir ! bosuna toplumu kandirmayin...

Sakin bu sahtekarlara inanmayin ben avrupada cok (sözde ) Alevi dernekleri taniyorumki bunlar Alevilik adina Pkk veya baska terrör örgütlerine bu gibi sözlerle yardim ediyorlar sakin bu tuzaga düsmeyin ! bektasilerin sinsiligi Alevileri 12 Imam Düsüncesinden uzaklastirip sömürmektir iste acik bir örnekte bu !! yukardaki yazi hersey anlatiyor ! cemevleri denilen mikrop yuvalarinda bu ve bunun gibi kisiler cok var .. hic birisinin Alevilikle alaklari olmadigi gibi hatta basta dedeyim diye posta oturan sebatayistler bazen Hz. Aliye bile hakaret ediyorlar ..Aleviligi ticari arac olarak kulaniyorlar ...bu ikiyüzlü sömürgeci kuklalara kanmamanizi öneriyorum sömürülmeyin ...
Pir Gerçek Veli

Cemevi Gerçeğine Hu ! ..

Mesaj gönderen Pir Gerçek Veli »

Konu : Cemevi Gerçeğine Hu ! ..

Hz.İsa bin Meryem nazil olduğu toplum için bir kilise yapmaya gelmemişti...O geldiğinde vaazlerini Sinagoglarda veriyordu...Ve dua edeceği zamanda dua şalını örter öylece Sinagogda dua ederdi...Her şey çok normaldi...O zaten Kur'an'dada bahsedildiği üzere TEVRAT'I tasdik etmeye ve Sinagoğu kutsamaya gelmişti...Ama ne olduysa oldu ve bu Sinagogların dinsel yorumcuları olan Hahamlar bu vaazlerden ve bu öğretici vaizden rahatsız oldular...Sadece ondan değil onun öğrencilerindende rahatsız oldular...Güçleri yettiğince onları Sinagoglardan uzaklaştırıyorlardı...Nitekim birgün bu dinsel yorumcular ve ferisiler (şeriatçı yahudiler) Hz.İsa bin Meryeme gelip şöyle dediler; 'Hoca hoca şu öğrencilerine söyle artık sussunlar...' Hz.İsa bin Meryem ise onlara şöyle söyledi; 'Onlar susacak olsa taş toprak konuşmaya başlayacak...'Doğrusu bu ahir-i zaman hadiselerinde bahsedilen 'Yahudi kayanın arkasına saklanır ve o kaya dile gelip arkamda bir yahudi var...'demesine işarettir...İşte bu gibi hadiseler yüzünden Hz.İsa bin Meryem'den sonra 12 havariler her nekadar direndilersede MİSYONERLİK GÖREVLERİNİ Sinagoglarda yapamamasından dolayı doğal olarak KİLİSE olgusu doğmuş ve marifetten gelen birikimle bizim akıl erdiremiyeceğimiz dinsel figürler ve ritüeller ortaya çıkıp HIRİSTİYANLIK olgusu meydana gelip bizlere tarih boyunca ulaşmıştır...Ve üstelik Kur'an bile bu değişimleri onaylayıp eleştiri konusu yapmamıştır...Zira bizlere ibadetleri ve ritüelleri öğreten ve ilham eden yine Rabbimizdir...Nitekim Hz.İbrahim ve oğlu İsmail birlikte dua edip Rabbimiz bizlere ibadetlerimizi öğret demişleridir...Fazla teferuata girmiyorum...Tüm bunları bir araya getirdiğimizde ve Sinagogla Kilise ilişkisini göze aldığımızda Cami ve Cem evi olgusunu çok kolaylıkla anlayabiliriz...Nitekim Aleviliğin m isyonerliği kabul edilen Bektaşilikte tıpkı Hıristiyan misyonerlerinin yaptığı gibi Önce ana tap ına kta şanslarını denemişlerdir...Bunu Bektaşi fıkralarından anlayabiliriz...Aslında onlar fıkra değil gerçektir...Ve gerçekten bir zamanlar Bektaşiler Camilerde boy göstermiş fakat tıpkı Havarilerin başlarına gelen Din tabiatı açısından onlarında başına gelmiş ve sonuç itibariyle Sinagoğun Havarileri dışlaması sonucunda Kilise olgusunun ortaya çıkması gibi Camiden dışlanan Bektaşilerinde seçeneği Cem evi olgusunu ortaya koymuştur...Benim gücüm şimdilik bunları yazmaya yetti...Bu konunun uzmanlarından bunun daha detaylı ve belgeli hale getirilmesini temenni ediyorum...Ve bunu konun başlığı kabul ediyor sizlere sunuyorum...
Zikr-i hakikatimizdir...

Re: Sultanbeyli de onurlu Direnç...(Alevi haber ajansı) + (A

Mesaj gönderen Musa Özateş »

ALEVIONLINE: Söyleşi için teşekkür ederiz, Hızır yardımcınız olsun.

Hazırlayan: Serpil YILDIZ[/quote]

bektaşilerin içindeki siyonist ve sebatiyistlerin ne kadar iğrenç olduğunu herkesin görmesi açısından bu yazılar son derece verimlidir.

“Geri Dönüşüm Kutusu” sayfasına dön