Cemaat-Alevi ilişkisinde son sürecin değerlendirilmesi..

biralevi

Cemaat-Alevi ilişkisinde son sürecin değerlendirilmesi..

Mesaj gönderen biralevi »

CEMAAT- ALEVİ İLİŞKİSİNDE SON SÜRECİN DEĞERLENDİRİLMESİ...

NE DEMİŞTİK ?,NE DİYORDUK ?
30 yılI aşkın süredir Alevi halkımı Cemevleri ve Bektaşilik konusunda uyarıyorum.
Yapılanların emperyalist üst aklın oyunu olduğunu,alevileri binlerce yıl daha içine dini terimler serpiştirilmiş kültürler senteziyle uyutup avutacaklarını,
bu noktada sünni sufist Hacı bektaşı ve bugün islam dışına çıkmış Osmanlının kurduğu sufist sünni kökenli tarikat olan bektaşiliği allayıp pullayıp alevilik! diye sunacaklarını söyleyip dururum.
Hatta 1995 yılında yazdığım ‘Alevilere söylenen yalanlar-1’ isimli kitabımda da bunları apaçık ortaya koymuştum.
SÜRECİN LOKOMOTİFİ ,AKTÖRLERİ VE FİGÜRANLARI KİMLER Dİ?
Anadoluya yapılan cemevlerinin ön planında PİYADE olarak alevi kökenli bazı cahiller,yada şöhret budalası tiplemeler yada toplumunu kişisel çıkar için satmaya hazır işbirlikçiler olsada arka planında Amerikan cemaati olduğunu araştırarak ve analizlerle tespit etmiştim. Üst akıl ta ABD ve AB ye (Almanya) dayanıyordu. LOKOMOTİF ise FETÖ-TERÖR örgütünün elemanlarıydı.Bunların kimi gazeteci,kimi diyanet ve ilahiyatçıydı.
Aktörleri ise tüm siyasi partiler ,sermayedarlar ve basın yayındaki işbirlikçileriydi.
Özaldan ,Erbakana,Çillerden,Ecevite,Baykaldan ,T.Erdoğana ,A.Gülden,Davutoğluna kadar herkesi bu işin içine BİR ŞEKİLDE sokup yardım aldılar.
‘Onlar azeri şii onlarla İran ilgilensin’ deyip içini dışına vuranların yanısıra
‘Bosnada Şiiler cirit atıyor’ tepkisiyle kendini ele veren B. Ecevit gibileri,
Kimi ‘Çekilirseniz şiiler oraları ele geçirir, genetiğini dışa vuran A.Gül gibi tipler,
Kimi Halep sünni kentidir ,şii kuşatmasına teslim edilemez’ vurgusunu yapma gereği duyan Atatürkçü,sosyal demakrat ,CHP eski lideri Baykal gibi kuyruğuna basılınca ortaya çıkan tiplemelerdi.
Çillerin,Davutoğlunun üst akıl ABD ilişkisini ise bilmeyeniniz yoktur. Yine staretejik derinlik ! teorisinİ destekleyen RTE nin komşularının başına neler açtığını hepimiz canlı olarak izledik.
NASIL YEMLEDİLER ?
Bir kısmı zaten alevi-şii düşmanıydı özellikle yemlenmelerine gerek yoktu,hadefi zaten anlamışlardı gönülü oldular.
Erbakan gibi bazı siyasetçileride ‘alevileri kendi hallerine bırakırsak şiileşirler,cemevleriyle ya etkisiz hale getiririz yada zamanla sünnileştiririz ‘ diye yemleyen üst akıl ondanda tam destek alarak yoluna ilerlerken, Alevileride cemevlerine sokmak için ‘Siz anadolu alevisisiniz Onlar şii’ yemini atıyorlardı.
Tabi bu projeye solcularda zamanla katıldılar.Gerçi baştan bizim alevilik sorunumuz yok,demokrasi sorunudur,Atatürkçülük,laiklik,şeriat vs gibi kavramlarla işi sulandırmaya kalksalarda o kadar hedefsiz ve ilkesiz kalmışlardı ki sonuçta bir baktık hepsi alevicilik ! oynamaya başlamış,alevi kanaat önderi !! oluvermişlerdi.
Gerçi, siyasi bilinçleri yüksek olduğu için ortadoğudaki anti emperyalist cephede alevilerin,şiilerin yanında yer alsalar da ; olmayan dinsel altyapıları nedeniylede cemaatin cemevi projesine hizmet edecek şekilde yönlendirildiler. Tabi bazıları halk dalkavukluğunun yada popülizmin etkisinde de kalmıştı.
CEMAATİN ÖRGÜTLENMESİNİN ARACILARI...
15 Temmuz darbe girişimi sonrası bazı alevi! Dernekleri kapatıldı.Devlet zaten bunların cemaat tarafından kurulduğunu biliyordu ama pek çok alevi kökenli şahıs bu derneklerin cemaat tarafından kurulduklarını bu süreçte öğrendiler.Basınada isimleri verilen bu dernekler şunlardı;
Anadolu Alevi Derneği
İstanbul, Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu
Arifler Alevi Bektaşi Derneği
Canlar Alevi Bektaşi Derneği
Çerağ Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği

İzmir Semah Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür derneği
Bursa Haydariye Alevi Bektaşi derneği
Çorum Nefes Alevi Bektaşi Kültür ve eğitim derneği
Gaziantep Kırklar Alevi Bektaşi Kültür ve eğitim derneği
Alevi Bektaşi Eğitim ve kültür derneği
Ufuk Alevi Bektaşi kültür ve Eğitim derneği
Bunlar tespit edilenleriydi.Yönlendirilerek kurulanlar yada baştan kurulup yönetimini kaybettikleri örgütlenmelerde vardı.

PROJE NEYDİ?
12 İmam yolunun aleviler tarafından öğrenilmesine engel olmak ana hedefti.Aleviyim diyenleri cemevlerine sokarak sazla semahla bektaşın keramet masalları ve sünni sufist tekerlemeleriyle uyutmak avutmak ta bunun yan unsuruydu.Dahası belki bu yöntemle uzun vadede diyanet ilşkileri ve bağlarıyla da sünnileştirmek mümkün olacaktı.Yine Ameriklan cemaati bir gün ülkenin yönetimini eline geçirirse alevi kesimin ana gövdesinin kendisinin karşısında olmaması da düşünülüyordu. Ayrıca bizim gibi aleviliği 12 imam teori ve pratiğinde öğretmeye ,yaymaya çalışanlara da BU TÜR YAPILARLA engel olmak isteniyordu.
Alevilerle ilişki kurulacak,onların örgütlenmesi sağlanacak,cemevleri merkezi yapılar olacak,dedelere,zakirlere maaş bağlanacak,bunlar diyanet yada üst federatif yapılarla bir güç merkezi bir otorite merkezi olarak ortaya konulacaktı.
Toplantılar,paneller medyada yayınlar bu amaca hizmet için yapılmış,devlet ve hükümetide bizim MUAVİYE AÇILIMI dediğimiz Alevi açılımı,açılımları yapmaya ikna etmişlerdi.
Bu açılımlara herkes katıldı,kimseyi dışlamadık yalanlarıylada meşruluklarını sağlamaya çalışıyorlardı.Oysa çağırdıkları tipler çoğunlukla amaçlarına hizmet etmeye müsait kişilerdi .
Biz bu açılımları sabote etmek,sakat bırakmak için elimizden geleni yapıyorduk.Halende yapıyoruz.Bu doğum olmayacak yada çocukları doğarsa sakat doğacağını şimdiden müjdeleyebiliyorum.

NE YAPACAKLARDI ?
Bu derneklerin hepsi tek çatı altında birleştirilecekti.Bu amaçla Akp Gaziantep il yöneticisi alevi! Kökenli iş adamı Cengiz Hortoğluna ANADOLU Alevi-Bektaşi Federasyonu kurdurulmuştu.
Yine inançlararası dialog yapılanmasıyla bu sürece Dünya Ehli Beyt vakfı adı altında kurdurulan Fermani Altunun başkanlığını yaptığı oluşum ile İzzettin Doğana kurdurulan Cem vakfı da katılacaktı.
Proje abilerinden olan Davutoğlu nun başbakenken cemevi cemevi gezip Fermaniyi yanıbaşında taşıması boşuna değildi.
Yine İzzettin doğanın bir yandan devlete karşı şii kartını oynarken diğer yandan gelişmelere göre sürece bazı caferi-şii gruplarıda yönlendirmeye çalışması,sürece azeri kökenli istanbul zeynebiye liderliğindeki cemaatide sokmak istemesi,bu devamında bu cemaat liderinin devletçi,laik,muhafazakar söylev ve çıkışlarda bulunması elbette dikkat çekiciydi.Yine Zeynebiye liderinin CHP den vekil yaptırdığı yeğeninin cumhuriyet tarihinde ilk defa ‘Cemevleri ibadethane olsun’ diye TBMM ye yasa teklifi sunmasını da bu bağlarla izah edilebiliyorduk.
Doğru okumalarla kimlerin nereye doğru yol aldığını görebiliyorduk.

DİKKAT ETTİNİZ Mİ?
Dikkat ettiniz mi ? Cemaatin kurduğu dernekler biri hariç hep ALEVİ-BEKTAŞİ kelimeleriyle sunuluyordu. Zehri bektaşi sosuyla vermek istiyorlardı.O yüzden tümüne bektaşi kavramını sokuşturmuşlardı.Bunun tek istisnası olan anadolu alevi derneği ise ilk kurulan olduğu için bu konuda görevlendirilen ve bu ayrıntının önemini bilmeyen gemi işcisi kurucu Ali Şeyhun bektaşi ekinin ne anlama geldiğini bilmiyordu ve cemaat önderleride ilk olduğu için ses çıkarmadılar ama sonrasında buna izin vermeyip isimlere kendileri müdahil oldular ve bektaşi kelimesini hepsine eklettiler.
Dikkat ettiniz mi ? Gaziantep Akp yöneticisinin kurduğu federasyon kapatılmamıştı.

Dikkat ettiniz mi halen çoğunuz cemaatci olmasanızda hatta onlardan nefrette etseeniz onların temel projesini destekliyor durumdasınız, SUSARAK.....

NELER TERS GİTTİ ?
Plan öncelikle sadece cemevi yapımına ve buraya dedenin yanında birde diyanet hocası atanmasına yönelik olarak düşünülmüştü. Ancak bazı cemevleri AB yönlendirmeli başka güçlere kaptırılınca bunu önlemek için Cami-Cemevi projesi ortaya konuldu ve dernek kurulan iller pilot bölge seçilerek ilk temel Ankara-Mamakta atıldı.
Ancak Davutoğlu istediği alevi ! kökenli kişileri meclise sokamadı ve temsil yeteneği kısmında sorun yaşandı. Yine devamında Davutoğlunun maskesi düşünce ve Akp-Cemaat uyuşmazlığıda başlayınca proje olduğu yerde kaldı.
Şimdi yakalandılar ve bir müddet uyurlar, ama bu pasif uyku olacaktır.Yani bir gözleri açık olacaktır. Bu vesileyle şiiliği kötülemeye devam edecekler ve sürecin aleviler yada şiiler lehine bir durum almaması için çalışacaklardır.
Tüm bunlardan AKP ve liderleri alevilik noktasında ders çıkarırlar mı?
Sanmıyorum,
Genetiklerindeki virüsle mücadele etmeleri gerekiyor,ki Çok zor ,
Sarayın odalarında ki muaviye açılımcıları halen ayaktalar,
Ama UMUT işte,
Umutsuzda olmuyor
Burada kesiyorum süreç devam ediyor ve sonuçta uyuyan güzelleri biliyoruz.......
Müjdeliyorum ki ;
HİÇ BİR GÜÇ
Alevi uyanışını,
12 imam yolunun öğrenilmesini,
Aliyyen veliyullah ezanlarının duyulmasını önleyemeyecektir......
Teoman Şahin

“Alevi Kurumsallaşması” sayfasına dön