Alevi mescitleri ve sorunlar

biralevi

Re: Alevi mescitleri ve sorunlar

Mesaj gönderen biralevi »

Bu arada azerilerinde pek çok il ve ilçede caferi fıkhıyla yönetilen ve devletten maaş almayan hocaların olduğu camileri vardı ama devlet onlarla türk milliyetçiliği çerçevesinde bağ kurduğu için problem yaşamadılar
o dönem anap vekilleri olan bir iki azeri milletvekili onlara başbakandan bir randevu aldı (20.10.1988) gittiler görüştüler
başbakan ne istiyorsunuz? diye sordu
bunlarda isteklerini bir sayfalık yazı halinde sundular
temelde bizi rahatsız etmeyin deniyordu
başbakanda gereğini yapalım dedi
ve onlar açısından konu böylece çözülmüş !! oldu
Liderleri bu olayı Türkiyeye başbakanla bir protokol yaptık ! diye açıkladı
oysa ortada bir protokol yoktu ve kanun halen geçerliydi
biralevi

Şimdi bu kanun geçerli ve bu kanunun ortadan kalkması için alevilerin bilinçlenmesi gerekiyor
biz o günleri bekliyoruz
haa kalkmasada fiilen asla işlemeyecek bir kanundur
biz alevilerin diyanete bağlanması mümkün değildir ve camiyi yıkarız yinede diyanete teslim etmeyiz
onlar ellerindeki güçle kanun çıkardılar ama bu gerçeğide öğrendiler
muhtar_sakafi

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

selamaleyküm.bir çok hitabi şaheserler ortaya konulabilir, kayda değer kusursuz yazılar hazırlanabilir, kanıtlı delilli tartışmalardan galip gelinebilir. ancak insan teroride ne kadar haklı olursa olsun pratiğe dökmedikten sonra bir ilerleme sağlayamaz. Pratiğe dökülmüş Çorum Ehl-i Beyt camii oluşumu kendi cevresi itibariyle bir devrim sonrakiler ve etki alanı Türkiye için güzel bir örnektir. büyüklerime ben Allah'tan başarılar diliyorum. uzun ince bir yolda bu menzilden başka bir menzile doğru gider iken Allah rızasını gözetmek 14 Masum-u Pak'a layık takipçilerden olmak ve onların şefaatine nail olabilmek dileğiyle. vesselam.
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

biralevi yazdı:Bu arada azerilerinde pek çok il ve ilçede caferi fıkhıyla yönetilen ve devletten maaş almayan hocaların olduğu camileri vardı ama devlet onlarla türk milliyetçiliği çerçevesinde bağ kurduğu için problem yaşamadılar
o dönem anap vekilleri olan bir iki azeri milletvekili onlara başbakandan bir randevu aldı (20.10.1988) gittiler görüştüler
siz o toplantıda yokmuydunuz çağrılmadınızmı yoksa çağrılıpta gitmedinizmi?
biralevi

Big Boss yazdı:
biralevi yazdı:Bu arada azerilerinde pek çok il ve ilçede caferi fıkhıyla yönetilen ve devletten maaş almayan hocaların olduğu camileri vardı ama devlet onlarla türk milliyetçiliği çerçevesinde bağ kurduğu için problem yaşamadılar
siz o toplantıda yokmuydunuz çağrılmadınızmı yoksa çağrılıpta gitmedinizmi?
Yoktum çağrılmadım
çağrılsaydım giderdim ve dönemin başbakanı Mesut yılmaza

'Bu kanun anayasaya insan haklarına islam kardeşliğine ve vahdete aykırıdır kanunu tanımıyoruz yok sayıyoruz kanunu ortadan kaldırın derdim ve aksi bir yanıt alırsamda oradakilere odayı terk edelim ve eylem planı yapalım derdim'

yani adına protokol dedikleri saçmalığın içinde asla olmazdım bu gevşek kendisine ve davasına güvensiz ve pısırık devletçi siyaseti asla kabul etmezdim
sanırım bu bilindiği için çağrılmadım
yada bilmiyorum belkide azeri kökenli caferiler bizi yok sayarak bir siyasi çizgi izlemek istiyorlardır ki bunada itirazım olmaz
karşılığını verir bizde onları yok sayarız
bizim kerbela anlayışımız budur temel konularda taviz verilemez
Ehli beyt camilerinin bağımsızlığı temel konudur kırmızı çizgimizdir değil meclis BM dahi kanun çıkarsa diyanete bağlanmayız
bu uğurdada herşeyi göze alırız almalıyız
sorun şu gün çözülmüş değildir ve kanunu birgün uygulayan bir iktidar çıkarsa ciddi sorunlar çıkacaktır
bu kanun aleyhine davalar açtık ahime kadar gittik çözemedik ama işi bırakmış değiliz yeni sorunlarda yeni yollar henüz denenmeyen hukuki tercihlerimiz var fırsat doğarsa deneyeceğiz
hiçbir koşulda bu kanunu ve adına protokol dedikleri ama aslında hiç olmayan bir anlaşmayı tanımıyoruz kabul etmiyoruz diyanetin bu aşamada bulduğu orta yolu kabul etmiyoruz

“Alevi Kurumsallaşması” sayfasına dön