ALEVİLİKTE KURUMSALLIK ?

Çiğdem

ALEVİLİKTE KURUMSALLIK ?

Mesaj gönderen Çiğdem »

Alevi toplumu için pek görünmesede en büyük sorun bu bence. Öncelikle Aleviliğin bir felsefemi yoksa İslamın bir parçasımı o bile belli değil. Kısa tanımı ile Alevilik Hz. Ali (a.s.) yandaşı olmak densede bir çok alevi komisyonu kurulmuş ve kaba tabiri ile her kafadan bir ses çıkıyor. İstanbul'da gittiğim bir çok dergahta bile uyuşmazlık mevcut. Ve Bu kurumsallık işini kim nasıl yapacak? Ben bir Alevi olarak kendimizde gördüğüm en büyük eksiklik araştırmamak. Allah'a inancımız Elhamdüllillah var fakat ibadet konusunda pek çok eksiğimiz var başta namaz olmak üzere. Bundan daha kötüsü genç nesile birşey aktarılmıyor. Ne namaz, ne oruç nede diğerleri. Gittiğim bir cem evinin hocası ile konuşmak istedim gençlere neler veriyorsunuz diye. Fakat inanın adamın bunları konuşmak nerede tersine reankarnasyonun varlığını anlatıyor. Daha sonrasında bu malum hocayı içki içerkende gördüm. Karşıt görüş belirtiğinde toplum içinde onu bir misyonu olduğundan onun görüşleri doğru kabul ediyor. Belki içki içmesi onaylanmasada reankarnasyon gibi olayları insanlardan tepki almıyor. Buda toplumumuzn cahilliğinden başka birşey değil. İşte gördüğüm bu tablo beni karamsarlığa itsede elimden geldiği kadar insanlara doğruları anlatmaya çalışıyorum....
Asfa

Mesaj gönderen Asfa »

Çiğdem kardeş, ben aleviliği insanlara anlatmaya çalışırken sünni çoğunluğun olduğu bir işyerinde çalışıyorum, ilk başlarda zorluk çekiyordum, işte kültür işte felsefe yok şamanizm yok zerdüştlük, dediğin çok dpğru en büyük eksiğimiz okuyup öğrenmemek şimdi çok daha farklı bakabiliyorum, okuyup öğrenmeye çalışıyorum ama şimdide cevremin saldırısyla karşı karşıyayım, hayı sen bu olamazsın bir arayış içerisindesinvs gibi saldırlrılara maruz kalıyorum...Allah yardımcımız olsun, Ben şu anda kendimle ilgileniyorum önce okumam saglam bir bilgiyle donanmam lazım sonra karşılarına çıkmak lazım
Çiğdem

Mesaj gönderen Çiğdem »

Haklısın Asfa çevremizden bir çok tepki alıyoruz. Bunu yok etmenin yolu öncelikle kendimizi bilgilendirmek olsada bir söz vardır Nekadar bilirsen bil bilgin karşındakinin anladığı kadardır. Ve ben bunu çok iyi biliyorum. İnsanlara konuşma yaptığın zaman pek hoşuna gitmeyen şeyler olduğundan sinirlenip kızıyorlar veya alay geçmeye çalışıyorlar. Bu problemi inanki tek tek yok edemeyiz birlik olmamız gerekiyor bu kadar cahilin içinde 3 - 5 ayrı ayrı ses pek bir çıkış bulamayız. Öncelikle bizim gibi araştırmak isteyen kişiler bu gibi düzgün sitelerde (Allah Razı olsun bu formu yapanlardan ) fikir alış verişi yaparak kendi aramızda diyaloga girip belli bir çizgi oluşturmamız lazım. Sonrası ise çorap söküğü gibi gelir. Ve şuna inanıyorum ki Biz Alevilerin içinde doğru yolu bulmak isteyen bir çok kişi var. Selametle Kalın Allah (c.c.) yar ve yardımcınız olsun.
AZADİ

Mesaj gönderen AZADİ »

bismillah

Alevi inancının şuan belli bir grubun tekelinde görülmesinden dolayı ülkemizde Alevi kelimesine denk gelen insan profili özellikle sünni itikat sahipleri tarafından olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Bizler bu toplumun içinde yaşayan kişiler olmamızdan dolayı sorunun nedenini daha iyi anlayabiliriz. Önyargılarımızı bir kenara bırakırsak gerçekleri gerçek kaynaklarından alıp toplumun önüne sunmamız mümkündür.

Aleviliğin bir kurumtarafından temsil edilmesi şuanın çarpık bilgisi ile mümkün değildir. Çıkarcı bir kaç kişinin önderlik vasfıyla toplumun önüne çıkıp Alevi halkını sömürdüğünü gördükçe halkımızın ne kadar uyanık olması gerektiğini anlayabiliriz.

Bu gün yapabileceğimiz ilk iş birbirimizi tanıyıp anlayabilmek
Daha sonra bu birlikteliği dahada genişletip toplumun diğer bireylerine ulaştırabilmektir.
Uzlaşabileceğimiz noktaları çoğaltıp farklılıklarıda azaltmamız gerekmektedir
Alevilerin bir geçim kaynağı olduğu düşüncesini bazı çıkarcıların aklından çıkarmak için ciddi çalışmalar gerekmektedir.
bizler hala kendimizi çevremizdeki dostlarımıza anlatmakta güçlük çekerken devletin yada diğer mezheplerin bizi tanıyıp anlamasını bekliyemeyiz.

Öncelikli hatamız işi yokuşa sürecek gereksiz tartışmalara girmemizdir.
İnsanlar bazen söz ile anlamazlar gün olurki başlarına gelecek bir bela onları akıllandırmaya yeterlidir.
Tabiki her zaman bir bela beklemekte yersizdir.
Biz kendimizin yapabileceği en doğru ne ise onu yapmakla mükellefiz.

benimde kendimi Alevi olarak diğer sünnilere hatta Alevilere anlatmkata eksiklerim var.
Çoğu zaman bunu zamanın çözebileceğine inanıyorum.
Daha önceleri düşüncelerime zıt düşenler yaşadıkları bazı olumsuzluklardan sonra bana hak vermeye başladılar.
Tabi gönül isterki bu daha evvelden olsun.
Bizimde gücümüz bu kadar.

Diğer şehirlerde yaşayan İmanlı gençlerin tanışması ve aynı şehirdekilerin bir an önce ortak hareket için çalışmalara başlaması gerekmektedir.

genç neslin barlarda içki sofralarında çürümesine kimsenin gönlü razı olamaz.
Eğer iman etmiyor ve Allahtanda korkmuyorsanız bari şu dünyada özgür kişiler olun.

Şehidlerin Efendisi Hz.İmam Huseyin (a.s)
Çiğdem

Mesaj gönderen Çiğdem »

Yeni yıl geldi ve meşhur Alevi kurumlarının takvimi evimize geldi. takvimin ön sayfasında sayın ( !!!!! ) İzettin Doğan kendine ait bir Alman profosürü ile ilgili anısını anlatıyor inanın okudum ve üzüldüm. Yazı aklımda tam olarak yok eğer evdekiler atmadı ise getirip yazacağım anısını. Yapmaya çalıştığı sadece biz Alevileri hiç kimseye karışmaz, yobaz ( !!!! ) olmadığını filan anlatmış adama. Bu adam birde kalkıp Alevi Federasyonu başkanı yazık böyleleri oldukça bizim çok işimiz var demektir. Ne diyeyim Allah (c.c.) yardımcımız olsun. Birde dostlar dikkatimi çeken kullanılan kelimeler Allah yerine çoğu yerde Tanrı, Cem Ayini, İnanma yerine tapınma gibi hırstıyan kesimin kullandığı o kadar çok kelime kullanılmış ki. Bizim cahil toplumumuzda kimse ses çıkarmıyor tıpış tıpış gidip o takvimleri alıp adamlara para kazandırıyor.
Kullanıcı avatarı
zazatürk

Mesaj gönderen zazatürk »

Her şeye rağmen her yeni bilinçlenen Alevi gördüğümde umudum biraz daha artıyor.

“Alevi Kurumsallaşması” sayfasına dön