2 Büyük Öneri

3nokta

2 Büyük Öneri

Mesaj gönderen 3nokta »

Bir önerim var arkadaşlar. Yalnız biraz fedakârlık ve ilgi gerektiren bir şey. Kafamda bir şeyler var ben genel olarak ifade edip ayrıntılara fazla girmeyeceğim. Eğer bir mtabakat sağlarsak ve eğer bu işte gönüllü olarak yardımcı olmak isteyen arkadaşlar olursa ayrıntıları kendi aramızda konuşuruz. Lütfen yorumlarını yazınız.

İnsanlarımızın anlattıklarımızı, yani 12 İmamların değerlerini anlamamış olması ve bazı şeylerde inat etmesi sanrıım iki emanet Kuran ve Ehl-i Beyt'i 12 İmamları tanımamalarından kaynaklanıyor. O yüzden çok doğru düşünemeyebiliyorlar. Gelin bu konuya bir el atalım diyorum. Bölgesel olmasın Ülke genelini hedef alalım. Bu toprakların insanları olarak biz Aleviler'in bir çalışması olsun bu. Amacımız Kuran ve Ehl-i Beyt'in tanınması, yani Ehl-i Beyt İmamlarının insanlara tanıtılması olsun.
Bu amaç için çok çeşitli çalışmalar yapılabilir. Ama ben bunların içinden maddi açıdan bizi fazla sıkıntıya sokmayacak ve hem de çok daha etkili bir yol öneriyorum. Bir E-Dergi çıkarmayı öneriyorum.
Aylık olarak hazırlanan bir dergi. E-Dergimizin bir sitesi olsun. Orada derginin içeriğine ulaşılabilsin hem de indirilebilsin. Ayrıca isteyenlere de CD formatından kargo ile yollayabilelim.
Aslında bunlar ilk kez aklıma gelenler. Geliştirilebilir elbette.

Bir başka fikrim ise şudur ki bunu da üsttekinden ayrıca değerlendirmek lazım. Sanal alemde, gerçek alemdeki derneklerin konfedaratif yapıda birleşmesine benzer bir yapılanma ile gerçek Alevi-Caferi Ehl-i Beyt sitelerini tek çatı altında toplaabiliriz. Hem bu sayede hangi siteye hangi konu hakında bilgi istiyorsam girmeliyiz bunu biliriz hem de iletişim sayesinde daha etkili çalışmalar yaparız.
Yani Ehl-i Beyt Siteleri Birliği (ESİB) gibi bir sanal birlik ve bir de site kurulabilir. Güzel bir logomuz olur. Ve bu logo üye sitelerin üst köşelerinden birinde yer alır. Hem de üye sitelerin banner reklamları asıl ESİB'de yer alır. ESİB'in sitesi sadece sitelerin birliğine yönelik ve tanınmasına yönelik olmalıdır.ESİB''in bünyesinde basit bir forum oluşturulabilir. Bu forumda ESİB üyesi sitelerin sahipleri ve yöneticileri bir araya gelir ve fikir alışverişinde bulunabilir. Bu sayede daha etkili verimli çalışmalar yapmış ve brilik-beraberlik içinde olmuş oluruz.
Arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum ayrı ayrı yorumlarsanız sevinirim.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

tabi neden olmasın ama tüm sitelerle bağ kurmak çok zor çünkü sanal ortamdayız ve kim hangi siteyi kurmuş bilmiyoruz sonra yurt içi yurt dışı meseleside var yani olumlu düşünce ama zor görünüyor fikrime göre
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bizlerle dayanisma icerisinde olan bazi siteler var .bu öneriyi onlarada tavsiye etmek lazim .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

En azından ilk başlarda 5-10 arası site ile bir ESİB kurulur. Daha sonra incelenen siteler uygunsa ilgili sitenin yönetimi ile irtibata geçilir. Ama ilk önce en az 5-6 site bir araya gelmek lazım. Bu rakamı da bulabiliriz diye tahmin ediyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Güzel öneriler aslında .. fakat ben sorunun aslında tam da bu olmadığını düşünüyorum.
Yani kimi insanların 12 imamlarımızı (a) yeterince tanımadıkları için bu yola karşı çıktıkları fikrin doğrudur ancak bir çok insan için asıl sorun sanırım ki 12 İmam ve Ehlibeyt (a) öğretilerini öğrenmeyi isteyip-istememe buna zaman ayırıp ayırmama sorunudur. Çünkü öğrenmek isteyenler için gerekli her türlü bilgi sanal alemde birçok ehlibeyt sitelerinde var zaten.

Alevisesi sitemiz bu anlamda bir e-dergiyi aratmayacak kadar zengin içeriğiyle doludur. Örneğin mücahid hocamızın 14 masumların (a) hayatı ve sireleriyle ilgili yazı dizileri, okumak öğrenmek anlamak isteyenler için gerçekten büyük emek ürünü takdire şayan çok güzel yazılardır. (Allah ondan razı olsun)

Bence yeni bir dergi yerine alevisesi sitemize daha fazla sahip çıkılması, içeriğinin daha da fazla geliştirilmesi ve güçlendirilmesi yönünde, gerekiyorsa forumda -örneğin anketler bölümü yada fıkhi soru ve cevaplar bölümü vb- gibi yeni bölümler açmanın düşünülmesi daha yararlı olabilir sanırım. Alevisesini daha da cazipleştirme ve ilgi odağı haline getirme yönünde çeşitli yazı resim ve görsel açıdan farklı ve etkileyici çalışmalara ağırlık verme gayretleri içinde olunabilir.

Var olan zihinsel gücümüzün potansiyelimizin ve enerjimizin belli bir yerde ama daha aktif olarak toplanması, dağınık olmasından daha iyi ve etkileyici olacaktır. Bunun bölünmesi yada başka alanlara fazlaca kaydırılması bu gücün etkisinin azalmasına yol açabilir endişesi taşıyorum. Çünkü –her zaman olmasada- bir bütün iki yarımdan daha iyidir heralde.

Yine bu eksende uygun görülen diğer ehlibeyt dostu kardeş sitelere de yazılar göndererek alevisesinin tanıtılması ve oralardaki üye canların da alevisesine çeşitli konularda yazılar göndermesini sağlama yönünde karşılıklı bazı etkileşimler içersinde bulunulabilir.

Yine bu anlamda aktif üye sayımızı artırma yönünde, örneğin çeşitli konularda -mütevazi ödüllü- yarışmalar yapmak gibi bazı cazip öneriler de düşünülebilir.

Mamafih gerekli ortam ve şartlar biraz daha olgunlaştığında bahsettiğiniz öneriler ilerde tekrar gündeme getirilebilir.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ehl-i Beyt'in tantılmasına anlatılmasına yönelik içerikler gerçekten de çok zengin alevisesi.com forumlarında.
Ancak bir kova su bir bardağa birden doldurulmaz. Yavaş yavaş azar azar adım adım gidilmeli.
Sözkonusu içeriklerin fazla okunmadığını düşünüyorum. Bunun en baştaki nedeni kişilerin öğrenmek için çaba sarfetmemesidir. Ancak bunun yanında da yazıların aynı bnaşlıkta birbirine cevap niteliğinde uzun uzun olmasıdır. 14 sayfa var bir başlıkta ama hep aynı kişi bir şeyler anlatmış. Ben bu konulara yeni yönelen birisi olsam o yazıyı o başlığı okumam. Sadece gözatarım. Birçok kişi de aynen böyle yapıyor.
İşte e-dergi önerim bu bahaneyi ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ayrı bir site üzerinden olmayabilir. Ana sayfadan ya da forum üzerinden (bence anasayfa daha uygun olur) yapılacak basit bir modül-eklenti ile bu sorun halledilir. ....................... E-Dergisi 1. sayısı anasayfadan bir banner ile duyurulur. Tıklatıldığında sayfa açılır ya da indirilir. Ayrıca foruma da bu konuyla ilgili bir başlık açılır. Derginin içeriği oraya aktarılır. Her yazı ya da içerik ayrı bir başlıkta verilir. Bu sayede kolayca yorum da yapılabilir. Ben sanalda örneğine rastlanmamış böyle bir uygulamanın farklılık olacağına ve sonuca daha kolay götüreceğine inanıyorum. Tekrar ve etraflıca düşünülmesini talep ediyorum.
Çünkü "forum" mantığı gerçekten de yavaş yavaş kullancıları farklı arayışlara itiyor. Çünkü kullanıcılar forum mantığından bıkmış gibi bir şey. Forumlar özellikle munazara için pek uygun formüller pozisyonuna geldi. Ama bilgi sahibi olmayanlar neyi tartışacaklar ki?
Sagılarımla.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Alevi Kurumsallaşması” sayfasına dön