Alevisesi Sitesi Hakkında Görüşler

Musa Özateş

Alevisesi Sitesi Hakkında Görüşler

Mesaj gönderen Musa Özateş »

KOnuyu ziyaretçi defterinden alıntılarla başlatıyorum:

Kod: Tümünü seç

Mesaj Sahibi: Cengiz Eroğlu
BU SİTEYİ YAPANLAR ART NİYETLE YAPMIŞLARDIR. 
YEDİ KITADA İSLAMI VE TÜRKLÜĞÜ YAYAN İNSANLIK FELSEFESİNİ YAYAN HÜNKARA NASIL BÖYLE DİL UZATIRSINIZ.ONUN SEYYİT OLDUGUNU HERKES BİLİYOR SİZ NEDEN EMEVİ ZİHNİYETİNİ KULLANARAK KARALAMAYA GİDİYORSUNUZ.BU KAFAYLA YEZİDİ MUAVİYEYİ GEÇERSİNİZ.ALEVİ BEKTAŞİ KIZILBAŞ Şİİ CAFERİ HEPİMİZ BU YOLUN TALİPLERİYİZ.BU NEDENLE SİZİN GİBİ PROVOKATÖRLER YÜZÜNDEN BU TOPLUM MEZHEP KAVGALARINDAN KURTULAMAYCAKLARDIR.SİZ EHLİ BEYT'İN YOLUNDAN GİTMİYOSUNUZ.ZATEN SİTENİZ OLDUKÇA TEPKİ TOPLUYOR.SİZDE EMEVİLERE HZ. DİYENLERDENSİNİZ SANIRIM.EBU SÜFYANIN TORUNLARI DA BU ZİHNİYETTEYDİ ÇÜNKÜ. 

Cengiz can sana soruyorum:
...Artniyetimiz nedir? yani niyetimiz nedir? açıkla herkes bilsin.
...Hünkarın için türk kökenli sünni bir tasavvufçudur diyoruz sence bu dil uzatmak karalamakmı oluyor?
...SEyyit olmadığını kanıtladık kanıtlarımızı çürütürseniz yanlışımızdan hemen döneriz.
..tüm sitede emeviyi abbasiyi öven bir tek cümlemizi gösterirmisiniz?
...Biz ehli beyt yolundan gitmiyorsak hangi yoldan gidiyoruz yazman gerekir ayrıca sana göre ülkemizde ehli beyt yolundan gidenler kimler hangi gruplar yada isimler yazarsan daha iyi anlarız.
Hasan Akça

Alevisesi sitemiz hakkında yazılar.

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Alevisesi sitemiz hakkında googleden bazı sitelerde bulduğum yazıları ekliyorum,artık sizler değerlendirin.

ALEVİLERİZBİZ İSİMLİ SİTEDEN ALDIKLARIM:yolahürmet
05-02-2007, 10:11 PM
Kend

Alevilerin asimilesi amacıyla kullanılan vakıf başını CEM vakfı çekiyor ama Ehl-Beyt Vakfı'nı da unutmamak gerekir.Çorum da Ehl-i Beyt Vakfı Ehl-i Beyt Camii adında bir Alevi Camisi dikkatinizi çekerim ALEVİ CAMİSİ kurdu.İnternette de bunların siteleri de var bol bol Hacı Bektaş'a hakarete varan sözler,Alevilik Türklüğün ve İslamın özüdür dayatmacılığı ile sistemin istediği şekil bir Alevilik biçimlendiriliyor.İzmirde de Ehl-Beyt Vakfı'nın iki adet cemevi bulunmakta bu cemevlerine Cem Vakfı tarafından ilahiyat mezunu imamlar atanmakta.İzmir'deki Ehl-Beyt Cemevi ni araştırınız.Bu karalama değildir bir gerçektir arkadaşlar lütfen İzmir Ehl-i Beyt Cemevi ni Çorum Ehl-i Beyt Cami'sini araştırın Ehl-i Beyt Vakfı ve Cem Vakfı'nın Aleviliğe hizmetlerini görelim hep beraber.
kendiini birilerini hedef göstermeyi adamış şahsiyet!birkaç hatırlatma yapacam sana!

Çorumdaki Ehlibeyt Vakfi ile İzmir deki EHL-İ BEYT İNANÇ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI 'nın hiç bir yakınlığı yoktur!Olsa idi hiç şüpen olmasın İzmir de o vakıf Cem Evi yerine, Cami yaptırırdı!Bazı isim benzerliğini kullanıpda,Bazı Kurum ve kuruluşlara iftira atma!

İzmirdeki Vakıfın Telefon numaralarını veriyorum isteyen arayıp öğrenebilir!

5- EHL-İ BEYT İNANÇ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI / İZMİR
Tel : 0 232 329 41 42 Faks : 0 232 267 24 24
8786 Sok. Küçük Çiğili/ İZMİR

swat
05-02-2007, 10:26 PM
Alevilerin asimilesi amacıyla kullanılan vakıf başını CEM vakfı çekiyor ama Ehl-Beyt Vakfı'nı da unutmamak gerekir.Çorum da Ehl-i Beyt Vakfı Ehl-i Beyt Camii adında bir Alevi Camisi dikkatinizi çekerim ALEVİ CAMİSİ kurdu.İnternette de bunların siteleri de var bol bol Hacı Bektaş'a hakarete varan sözler,Alevilik Türklüğün ve İslamın özüdür dayatmacılığı ile sistemin istediği şekil bir Alevilik biçimlendiriliyor.İzmirde de Ehl-Beyt Vakfı'nın iki adet cemevi bulunmakta bu cemevlerine Cem Vakfı tarafından ilahiyat mezunu imamlar atanmakta.İzmir'deki Ehl-Beyt Cemevi ni araştırınız.Bu karalama değildir bir gerçektir arkadaşlar lütfen İzmir Ehl-i Beyt Cemevi ni Çorum Ehl-i Beyt Cami'sini araştırın Ehl-i Beyt Vakfı ve Cem Vakfı'nın Aleviliğe hizmetlerini görelim hep beraber.
sevgili dostum o adamların siteleri bu http://www.alevisesi.com/ yani çorumdaki ehlibeyt vakfının sitesi yoruma gerek yok girn siteyi okuyun yada ben bir kaç örnek vereyim,,,yani dedikelerinde sonuna kadar haklısın,,,

swat
cami ile cemevi karşılaştırılmış neler denilmiş...
camide kuran dinelenecek demiş bizim cemevi için ise masal dinlenecek demiş..demiş camide islami cemaat oluşacak cemevi içinde arebesk yapı oluşacak demiş...ben bir kaç tanesini yazdım daha çok var ama en sondaki yazıya dikkat camide hüseyinler yetişecek demiş cemevi içinde yezitler yetişecek 

CAMİ ---------------------------------------- ----------------CEMEVİ 

İmam (Hoca) olacaktır......................................... ..............Baba, Dede olacaktır.

Müezzin olacaktır......................................... .....................Halk ozanı olacaktır.

Ezan okunacaktır. (Aliyyen Veliyyullah)...............................Saz Çalınacaktır.

Namaz kılınacak......................................... .......................Semah dönülecek.

Kıbleye dönülecek. .................................................. .........Post sahibine dönülecek.

Kur’an dinlenecek........................................ ......................Masallar dinlenecek.

Helal, Haram, Müstehab, Mekruh öğretilecek.......................Laiklik, Solculuk, Çağdaşlık vs.öğretilecek.

Akıl, Vahiyle beslenecek........................................ ............Akıl Şeytan’dan beslenecek.

İslami Cemaat oluşacak.......................................... ...........Arabesk yapı oluşacak.

İzzetli siyasi tavırlar.......................................... ..................Kurulu düzene uşaklık.

Oniki İmam konuşulacak....................................... .............Hacı Bektaş, Abdal Musa, Balım Sultan konuşulacak.

Caferi (Oniki İmam) Mezhebi uygulanacak............................Bektaşi tarikat kuralları uygulanacak.

Oniki İmam Külltürü (İslamın özü) yaşatılacak ......................Şaman kültürü yaşatılacak.

Aleviler Alevileşecek...................................... .....................Aleviler Bektaşileşecek.

Alevi-Sünni kardeşliği pekişecek......................................... .Alevi-Sünni zıtlaşması pekişecek.

Aleviler kendi kaderlerini kendileri tayin edecek.....................Alevileri başkaları yönlendirecek.

Aleviler bağımsız kimliklerini kazanacak...............................Aleviler kimliksiz kalacak.

Alevilik, İzzet ve Şeref getirecek......................................... ..Kimliksizlik zillet getirecek.

Ehl-i Beyt’e yüzakı olunacak.......................................... .....Ehl-i Beyt’e yüzkarası olunacak.

Mahşer günü alnı açık, başı dik...........................................Mahş erde yüzü kara, boynu bükük.

İslami Merkez............................................ ........................Materyalist olacak.

Onurlu bir Ümmet............................................. ..................İlkesiz bir Millet.

Allah (cc) Rızası............................................ .....................Halkın Razılığı.

Gerçek Sevgi, Gerçek Aşk............................................... Sahte sevgi, sözde sevgi.

Hüseyinler yetişecek......................................... .................Yezidler yetişecek.

GELECEĞİMİZ HÜSEYİNLEŞECEK.................................... GELECEĞİMİZ YEZİDLEŞECEK.

Tercihinizi Yapın, İZZET Mİ ? ZİLLET Mİ ?

http://www.alevisesi.com/home/1,1.htm

bide şuda var bu sitede...

HER ALEVİ AYNI ZAMANDA Şİİ VEYA ŞİA’DIR DİYEBİLECEĞİMİZ GİBİ;HER Şİİ YADA ŞİA ‘DA ALEVİDİR DİYEBİLİRİZ.
http://www.alevisesi.com/home/3,3.htm

başka bir yorum...
İçinde yaşadığımız yıllar çok önemlidir. Bir yanda diyanet bizi sünnileştirmeye çalışırken diğer yandan da Bektaşiler Cemevleriyle bizleri uyutmaya çalışmaktadırlar. İşte bu iki oyundanda kurtulmanın izzet ve şeref içerisinde yaşamanın tekyolu KENDİ YAPACAĞIMIZ BAĞIMSIZ CAMİLERDİR. ONİKİ İMAM YOLU ANCAK CAMİLERDE YAŞATILABİLİR.
http://www.alevisesi.com/home/3,4.htm
yolahürmet
05-02-2007, 10:45 PM
Kendini birilerini hedef göstermeyi adamış şahsiyet!birkaç hatırlatma yapacam sana!

Çorumdaki Ehlibeyt Vakfi ile İzmir deki EHL-İ BEYT İNANÇ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI 'nın hiç bir yakınlığı yoktur!Olsa idi hiç şüpen olmasın İzmir de o vakıf Cem Evi yerine, Cami yaptırırdı!Bazı isim benzerliğini kullanıpda,Bazı Kurum ve kuruluşlara iftira atma!

İzmirdeki Vakıfın Telefon numaralarını veriyorum isteyen arayıp öğrenebilir!

yunus emre dost sizin seviyenize inmem ben çaba sarfetmeyin sizin üslubunuz ve şahsiyetiniz site genelinde malumdur.

İzmir deki söz konusu vakfın açtığı cemevlerindeki imam hatip mezunu hocaları ben göndermedim oraya.O vakfın Gadir Hum bayramı etkinliğinde akp lileri çağırıp Abdullatif Şener i ayakta alkışlatanları da gördük.İzmirdeki o vakfın kurucusu Melih İnan'ın Mit mensubu seçimlerde MHP den İzmir İl Başkanı Adayı olduğunu da bizzat biliyoruz.

Varsa ezberlediğin bir kaç kelime daha söyle yunus emre !Yalanla bunları da bunlar da iftira değil mi ?

Derviscemal
05-02-2007, 10:48 PM
Arkadaşlar lütfen olayı faklı boyuta getirmeyin Cem Vakfıda bu konuda hataldır. Tamamiyle suçlamak doğru değildir ama bunu kabul etmek gerekir.

Yunus Emre
05-02-2007, 10:53 PM
yunus emre dost sizin seviyenize inmem ben çaba sarfetmeyin sizin üslubunuz ve şahsiyetiniz site genelinde malumdur.

İzmir deki söz konusu vakfın açtığı cemevlerindeki imam hatip mezunu hocaları ben göndermedim oraya.O vakfın Gadir Hum bayramı etkinliğinde akp lileri çağırıp Abdullatif Şener i ayakta alkışlatanları da gördük.İzmirdeki o vakfın kurucusu Melih İnan'ın Mit mensubu seçimlerde MHP den İzmir İl Başkanı Adayı olduğunu da bizzat biliyoruz.
Varsa ezberlediğin bir kaç kelime daha söyle yunus emre !Yalanla bunları da bunlar da iftira değil mi ?

Vallaha kimin ne olduğunu biz iyi biliyoruz,şükürler olsunki bizi tanıyanlar bilir!
Her mesajında görüyoruz seni bazı kurum ve kuruluşlara tahammülsüz olduğunu mesajlarından görüyoruz!

Galiba sen hatlari iyice karıştırdın?Bir önceki mesajında Çorum ehlibeyt vakfı ile İzmir deki EHL-İ BEYT İNANÇ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI aynı olduğunu idda ettin,şimdide Hataydaki Arap Alevilerin Ehl-ibeyt vakfını İzmirdeki vakıf la karıştırdın!Buda senin art niyetini gösteriyor,isim benzerlilikleri ile kurumları karalıyorsun!Ben alta telefon numaralarını yazdım ordan isteyen arayıp bilgi alır!

fsn
05-02-2007, 10:59 PM
Bizleri tamamen silmek için bunun gibi daha nice tuzaklar hazırlanmaktadır kimbilir . Ama dervişcemal canın dediği gibi gün uyanma günüdür.

Bişey yapmalı..
yolahürmet
05-02-2007, 11:00 PM
Bak sevgili güzel canım yazıları iyi oku anla ondan sonra bağlı bulunduğun kurum veya kuruluş adına savunma mekanizmana geç ama bunu yaparken de seviyeni düşürmeden mantıklı ve gerçekçi bir şekilde yap çok zor değil bunlar güzel can.

Ben bir kurumu söylemedim.Ben frekansları iyi biliyorum.Cem Vakfı,Çorum Ehl-i Beyt Vakfı,Ehl-i Beyt İnanç Eğitim vakfı levha olarak ayrıdırlar ama uzantı olarak,faaliyetler ve amaçlar doğrultusunda birdir.Biz işin içindeyiz Çorum Ehl-i Beyt Camii ni de görmüş cenazelere gitmiş,Ehl-i Beyt İzmir Cemevini de görmüş cemine cenazesine gitmiş biri olarak konuşuyorum ezbere değil.Ha bu eleştirileri yapmak daha doğrusu ben eleştirmiyorum varolan gerçekleri söylüyorum bunları dile getirmek benim veya benim gibilerin hoşuna mı gidiyor ? hayır çok mide bulandırıcı şeyler bunlar keşke bunları tartışır bir durumda olmasaydık ama varolan gerçekleri inkar yola hizmet değil yola taş atmaktır.
wengesodiri
05-02-2007, 11:01 PM
en azından böyle bir karar alan kurumlar ve cem evleri öncelikle deşifre edilmelidir.....

Türkmen
05-02-2007, 11:01 PM
cem evlerinde kuran kursu ? !!!!!!

Aman allahım....

cem evine giren sünni kuran öğreticisi bir misyonerdir....

hem alevilerin arapça kuranla ne işleri var ki ?

Arapça kuran okumayı Alevi dedeleri bilsin yeter...

Onu da zaten kendileri öğrenebilirler...

Ben diyanetten hangi cem evinin bunu talep ettiğini tahmin edebiliyorum...

Hiç merak etmeyin...

Bu da geçer....

Tutmaz...

kolacik
05-02-2007, 11:08 PM
en güzel kuran değişlerdir. cem evlerinde değiş eğitimi verilmelidir. zaten değişleri anlamış kavramış birisi 4 kitabı 1 satırda yazar.

ayrıca sünni din adamları kuranı öğretemez; ezberletir. yani zahir yorum getirir. biz batınız. kuranı düşünerek yorumlayarak anlayarak okuruz.

bu çabalar alevileri iran şiasına bağlamanın bir ürünüdür. asimiledir.

Bilinmezlik
05-02-2007, 11:09 PM
diyanet i$lerinin imamını cem evine kabul eden bir başkan Alevi inancına hizmet edemez...!

Kuran Cem evlerinde öğretilecekse bu Alevi inancına mensup bilenler tarafından yapılmalıdır..sünni inanç öğreticilerinin Cem evlerinde kurs vermeye
kalkması gibi saçma bir$ey oLamaz....

Yunus Emre
05-02-2007, 11:20 PM
Bak sevgili güzel canım yazıları iyi oku anla ondan sonra bağlı bulunduğun kurum veya kuruluş adına savunma mekanizmana geç ama bunu yaparken de seviyeni düşürmeden mantıklı ve gerçekçi bir şekilde yap çok zor değil bunlar güzel can.

Ben bir kurumu söylemedim.Ben frekansları iyi biliyorum.Cem Vakfı,Çorum Ehl-i Beyt Vakfı,Ehl-i Beyt İnanç Eğitim vakfı levha olarak ayrıdırlar ama uzantı olarak,faaliyetler ve amaçlar doğrultusunda birdir.Biz işin içindeyiz Çorum Ehl-i Beyt Camii ni de görmüş cenazelere gitmiş,Ehl-i Beyt İzmir Cemevini de görmüş cemine cenazesine gitmiş biri olarak konuşuyorum ezbere değil.Ha bu eleştirileri yapmak daha doğrusu ben eleştirmiyorum varolan gerçekleri söylüyorum bunları dile getirmek benim veya benim gibilerin hoşuna mı gidiyor ? hayır çok mide bulandırıcı şeyler bunlar keşke bunları tartışır bir durumda olmasaydık ama varolan gerçekleri inkar yola hizmet değil yola taş atmaktır.

Şunu belirteyim ben bir vakıfa üye değilim!

Arkadaş ayıp vallahaya!bir kurumu karalamak böyle ucuz olmamalı!Çorum ehlibeyt vakfının neye hizmet ettiğini biliyoruz sünni misyonerlerin teki!Cem vakfını yakından takip eden birisi olarak böyle misyonerlere hiç bir zaman taviz vermediğini biliyoruz keza Dünya Ehlibeyt vakfınında(fermanı altun)bircok haltlar yediğini bizzat Cem Vakfı gün yüzüne cıkarmıştır,bu kurumlar(dünya ehlibeyt vakfı ve corum ehlibeyt vakfı)diyanet tarafından kurulduğunu Cem Vakfı her ortamda söylemiştir!

Bu kurumların sünni misyoner olduğunu ve ilk karşı cıkan vakfında Cem Vakfı olduğunu biliyormusun?

Böyle biirilerine iftira atmak olmaz!

Türkmen
05-02-2007, 11:30 PM
"...

Biz bir ayet okuruz hiç kur'an'a benzemez
Bizdeki bu iman kör imana benzemez

..."

seyyit ali sultan

deyişler ayet...

bağlama telli kur'an...

Derviscemal
05-02-2007, 11:51 PM
Değerli canlar,
buna ciddi anlamda tepki göstermelyiz birlik olmalıyız. Buna hep beraber hayır demeliyiz...

simge
06-02-2007, 12:35 AM
'Diyanet mezhepler üstü'
"İnanç ve ibadetlerimiz. Allah, peygamber inancında, ehlibeyt sevgisinde ve ahlak anlayışında bizi birleştiren çok daha fazla unsurlar var. Doğrudan hizmet talebi olursa, biz ona karşılık veririz. Çünkü Diyanet, Sünni bir kuruluş değildir. Mezhepler üstü bir kuruluştur. Camiye gelen vatandaşlar hizmet talebinde bulunuyor ve bunu nasıl karşılıyorsak, cemevlerinde de Kuran öğretilmesi için bizden istenen talebi karşılarız."

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2007/02/06/guncel/gun05.html

Diyanetin mezhepler üstü bir kuruluş olduğunu göstermesi için kadrolarında bulunan Aleviler olup olmadığına ve bütçelerinde Alevilerin payı olup olup olmadığına bakmak gerekir.Alevilerin görüşü ve istekleri gözönüne alınmadan yapılan davranışlar doğru değil.Camiye gelen vatandaşların talebi nasıl karşılanıyorsa cem evlerine giden vatandaşların da talebine önem verilmeli.Alevilerin istek ve görüşleri dikkate alınmalıdır.

asli_33
06-02-2007, 01:01 AM
Cem evlerine diyanetin atama yapma yetkisi olduğunu sanmıyorum ..bizleri tanımayan bir kurum bize Kuran mı öğretecek ...

Demek ki Kuran bilgimizi eksik görmüş ..bizimde en az kendiler kadar bildiğimizi unutmuşlar..kendi yorumları kendilerine kalsın bizim bildiğimiz bizlere yeter..

Adamlar heç boş durmuyor maşallah ...bizi adam etmeye veya sünnileştirmeye pek merak sarmışlar..oturun kendi işinize bakın bizleri yani Alevileri rahat bırakmalılar..

Bu zamana kadar imamlar cemevlerimizde başgösteremedi ise bundan sonrada gösteremez ..hep birlikte diyanetin sünnileştirme politikasına dur diyelim..
saygılarımla

erenoglu
06-02-2007, 01:25 AM
degerli canlar diyanetin bu girisimi bizler icin cok cirkin ve tehlikelidir. yani bizler bu kadar cahil, kurandan anlamayan toplummuyuz. sonra kalkip müslümanligi alevilere biz ögrettik diyecekler. bizim dedelerimiz kurani bilmiyorlarmi da bu girisime müsade ediyorlar. buna müsade eden dernek ve vakif hangisi olursa olsun demek istiyorlar ki biz bu isi bilmiyoruz gelin bizi egitin demektir. ve buna siddetle karsi cikalim. diyenetin yapmis oldugu cirkinlik alevilerin isteklerini dikkate almadan ben size kuran ögretecim ama benim yorumuma göre ögretecegim demektir.

yazimin basinda cirkin kelimesine aciklik getirmek icin düzenleme yeniden düzenleme geregi duydum

saygilar

erenoglu

seyitcan
15-02-2007, 09:45 AM
hepinizin tepkilerine tesekkurler, kandirilan sozum ona bilgili ve degerli dedelerimiz Aleviligi diyanete teslim etmeyemi çalisiyorlar. Hâla uyanmadilarmi seçimden seçime yoklama yapildigini anlamadilarmi. 2002 seçimlerindede MHP'den Alevi dedeleri aday olmadilarmi.Yaziklar olsun verilen emeklere, yaziklar olsun o kisilere dede diyenlere. O kendini ve yolu satmaya kalkan dedeler hiçmi imam Huseyini ornek almiyorlar. onlara Hz. Huseyin'nin su sozlerini hatirlatmak isterim " Her kimki eli kanli zalimlerden yana olur, mevki, makam ve bir kirli yiyecek için onlarin emri altinda çalisirsa ceddim resulu ekremin ummetinden degildir. hele hele benim ummetimden hiç degildir.
o dedelere tekrar çagrida bulunmak isterim kendi ocaklarindan çekilip gitmelerini diliyorum. Saygimiz ocaklarinadir. Ocaklarini kullanip taliplerini yanlis yone goturmemelilerdir. Dilimiz bir sey demeye varmiyor.

seyitcan
15-02-2007, 09:58 AM
Diyanetin asimilasyon çalismalari devam ediyor. simdide diyanete siginan bir kaç vakif araciligi ile Aleviligi tamamen sunnilestirmeye çalisiyorlar. Eger sunniligi ogreneceksek, kur-an okuyacaksak, namaz kilacaksak yuzyillardir verilen mucadele ve degerler nedendi. Cem evleri için yapilan mucadeleler, kavgalar, nedendi gidip bir camidede bunlari yapabilirdik.
Adamlar seni birak musluman, insan olarak gormuyorlar, musluman olmak için yedi din degistirip, bir tuglanin uzerinde tugla eriyene kadar yikanmani isteyenler, kestigini yemeyenler, her turlu hakareti edenler, çok degil bir hafta once okullarda çocuklarimiza ogretmek istedikleri çirkinlikleri kitaplayanlar simdide sana kur-an ogretecekler, kendi felsefenden, kendi yolundan donderecekler.

pes vallahi !!!
" donen donsun ben donmem, ama donende arkasindaki Alevi toplumunu unutsun"

seyitcan
15-02-2007, 10:06 AM
Onlar gelip izin vermedikleri, tanimadiklari, her yolla bunun olanaksiz oldugunu soyledikleri cemevlerinde kur-an kursu vereceklerse, cem evleri olmayan Aleviler camii'de saz çalip deyis soylerlerse, semahlarini donerlerse, duvazlarini okurlarsa, hemde turkçe olarak acaba nasil karsilarlar?

Av.A.Guvercin
15-02-2007, 10:14 AM
Kur'an Cem evlerinde öğretilmelidir.. ama nasıl ? bu eğitim bu işi bilen Alevi önderleri tarafından yapılmalıdır.. aksi taktirde sünni inanç mensuplarının Cem evlerinde kurs vermeye kalkmaları işi farklı noktalara çekecektir..

Dervişcemal dedemin dediği gibi "" gün uyanma günüdür ""

Eyvallah Sayin Astokomlu ve Sayin Dervis Cemal.

Her kim ki bir imamin cem evinde kuran dersi vermesini onaylar o benden degildir. Boyle bir seyi desteklemem ve siddetle karsi cikarim. Tek basima daki kalsam. En yakin can dostum un boyle bir sey yaptigini gorsem onunla arkadasligimi bozarim.

Ancak dostlarimizin bu olayi baskalarinikaralamak icin malzeme yapmak yerine gercekleri yansitip varsa boyle cem evleri isimlerini belirlerse, ama sadece karsi oldugumuz kisileri ve kurumlari hedef gostermek adina degil bu isi gercekten yapanlari desifre ederek yaparsak iste o zaman bu canlarin yanlarinda olur her turlu faliyetlerinde destek olurum.

Hic bir falitet gostermezler ise kendim faliyet gosterir gerekirse tek basima mucadele ederim.

Hunkar hepimizin yardimcisi olsun.

Saygilarimla

Av.A.Guvercin
15-02-2007, 10:20 AM
İşte bir asimilasyon başlangıçı devlet eliyle bir tane daha geliyor. Devletin imamını cem evine kabul eden bir başkan Alevi inancına hizmet etmez ancak vede ancak asimile etmek için devletle işbirliği yapmıştır.

Arkadaşlar gün uyanma günüdür.

Sayin Dedem uyarin icin eyvallah. Boyle bir olay geldiginde neler yapacagimiz belli. Ancak bizim cem evlerimizden bir itiriaz cikmaz ise, yada kurumlarimizdan davet cikar ve bunu savunanlar olursa iste o zaman bir tehlike olur ve bu fakiri o zaman korkutur. Ona gore de tabi ki tavirlamiz belli dir. Astokomlu cana verdigimiz cevapta da bu mucadelenin nasil olacagini anlattik.

Saygilarimizla
Hasan Akça

Şİmdide alevionlineden alıntılar:

Alevi" İsmini Kullanan Sitelerde Cem'e "İmalı" Sözler

Alevi olduğunuz için Alevi olmayanların iftiralarına uğradığınızı mı düşünüyorsunuz? Kadına, "bir şehvet aracı" değil de, "can" gözüyle baktığınız için Alevi olmayanların cemleri karaladığına mı inanıyorsunuz? O zaman yargılarınızı tekrar gözden geçirin. Çünkü Alevionline haberin devamında size "Alevi" ismini kullanan sitelerde Alevi cemleri hakkında yazılan yazıların bir aktarımını yapacak. Okuduklarınız size, son yıllarda Aleviler üzerindeki sürdürülen "asimilasyon" faaliyetleri hakkında keskin bilgiler verecek.

Şimdi değerli Alevionline okuru. Yıllarca cemlerine yapılan saygısızlıklarla, "mum söndü" şeklindeki alçak iftiralarla başetmeye çalışmış bir birey olarak; geçilen sürecin hassaslığını bir kez daha düşün.

"Sayın başkan, Türkiye Alevileri ateistleşiyorlar. Ya siz ilgilenin sünnileştirin ya da bize bırakın şiileştirelim."
1977 yılı, İran'ın Kum Kenti
Ayetullah Şeriat Medari, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Süleyman Ateş'e bu çağrıda bulunuyor.

Şimdi aşağıda size "Alevi" ismini kullanan sitelerden cem ibadeti hakkında yazılar yazacağız. "Altı cemevi, üstü cami" yapılaşmaların tartışıldığı, "Cemevine de gideriz, camiye de gideriz." söylemlerinin yoğunlaştığı şu günlerde, bu söylemlerin bir kademe üstü hakkında fikir vermesi için.

Öncelikle "cemlerde kadın erkek birlikte ibadet etmesi" konusunda bir söylem aktaracağız size. Konu hassas. Yüzyıllar boyu, Aleviler kadına "bir şehvet aracı" değil de, bir "can", bir "insan" gözüyle baktıkları için; gerici zihniyetin bin türlü iftirasına hatta saldırısına muhattap oldular. Peki kendine "On İki İmam Yolu" ismini verip hemen yanına "Alevi Sitesine Hoşgeldiniz" sloganı yazan bir grubun sitesindeki "Alevilik Hakkında Bütün Bilmedikleriniz" bölümünde "cem" hakkında aşağıdaki yazıya ne dersiniz:

Halk dönemin hükümdarına şikayette bulununca hükümdar da müfettişlerini gönderip durumu tespit ettirmiş ve kadın erkek bir arada ibadet etmesinin sakıncalı olduğunu bildirmiş. Ahmet Yesevide müfettişlere bana bir kutu getirin demiş. Kutuya biraz pamuk koymuş ve pamuğun üzerinede bir parça ateş koyduktan sonra kutuyu kapatmış. Bunu hükümdara götürün demiş. Hükümdar kutuyu açınca pamuk yanmamış , ateş sönmemiş. Ahmed Yesevi bunun üzerine şunu söylemiş. Ateşin maksadı yakmak , pamuğun maksadı da aynı şekilde yakmak olduğu için ne pamuk yandı ne ateş söndü. İşte kadın erkek de birbirlerine kötü niyetle yaklaşmadıkları sürece bir arada bulunmalarına hiç bir engel yoktur.

Analiz

O dönemde ibadetlerin bu şekilde yapılabildiğini kabul etsekte , bugün cemlerde aynı iddiyetin korunduğunu söyliyebilirmiyiz. Bugün cemde insanın içinde ne geçtiğini bir dede bilebilirmi. Bizler bugün Hz.Ali nin isminden alarak kendimize alevi diyorsak onların buyurduğunu ve yaptığını yapmamız gerekmiyormu. Geçici bir uygulamanın yerine ebedi uygulabileceğimiz ve şüphe içinde kalmıyacağımız bir yöntem seçmemiz lazım değilmi. 12 İmamlarımız bizi hiç bir konuda cevapsız bırakmamışlardır. Yeterki biz danışalım. Biz Alevi toplumu 500 sene boyunca ezilmişiz, baskı altında kalmışız , ilimden kitaptan mahrum bırakılmışız. Atalarımızın 12 İmamların binlerce sözleri ve ilmini içeren türkçe kitapları ellerinde bulunmadığından ve okuyamadıklarından bizlere iletememişler.Kabul. Ama biz şimdi 12 Imamların eserlerinin rahatça ortaya çıktığı ve herşeye kolayca ulaşabileceğimiz bir teknoloji çağında yaşıyoruz. Ve kalkıpta ben annemden babamdan böyle gördüm böyle yaparım veya ibadette şekil olmaz yeterki kalbin temiz olsun ve benzeri boş laflar edersek ancak kendimizi kandırmış oluruz. Alevi adını haketmiş olmayız. Bizim kalbimiz 12 İmamların kalbinden temiz değildir ve onlar ibadeti şekil olarak yapmışlarsa haşa bizden aşağıda değiller. Bugün 12 Imamlar namaz kılmışlarsa , Hz.Ali mescidde şehit edilmişse , ben onların izinden giden bir aleviyim diyorsam kendime, o zaman neden onların yaptığından uzak duruyorum diye kendime sormam gerekir. Sözde Alevilik olmaz. Kuru kuru sevgide olmaz. Hz.Ali İslam dini için Zülfikarı çekmiştir.

Oniki-Imam-Yolu.com isimli siteden alıntıdır.

Cem ve semah ile ilgili olarak aynı grupların yaptığı anlaşılan ve birbirlerine verdikleri linkler yoluyla ulaştığımız Alevisesi isimli sitedeki aşağıdaki yazılar da çok anlamlı. Cem ve semahın sadece sofu Sunniler tarafından küçümsendiğini ve "Alevi" ismini kullanan herkesin sizin gibi düşündüğünü sanıyorsanız bu yazıyı da dikkatle okumanız gerek. Zira semahın nasıl "bale ve horonla" karşılaştırılacak kadar ileri gidildiği apaçık ortada durmakta:

CEM ve SEMAH birer kültür olayıdır. Göçler yoluyla eski çağlardan bu yana Anadoluya taşınmış ve temelinde islam öncesi anlayışların bulunduğu geleneklerden kaynaklanmış eğlence türlerindendir. Semahta tıpkı bale, horon, kafkas oyunları yada kızıldereli dansları gibi birer kültürel olaydır. Cem'lerin içerisine katılan doğrular yada süslü laflar Cem'e dinsel nitelik yada ibadetsel nitelik kazandırmaz. Gidilen herhangi bir gazinoda bir şarkıcının Düvezi İmam türünden bir türkü söylemesi o gazinoda yapılanları ibadete çevirdiğini söyleyemeyeceğimize göre Cem törenleri içerisindeki Oniki İmamlara ilişkin söylenenlerinde törenlere ilahiyat kazandıramayacağının ciddi olarak düşünülmesi gerekiyor. Üstelik bir alimin söylediği bir söz durumu daha iyi anlatıyor. TUZAĞA SAÇTIĞIN TANELER CÖMERTLİK SAYILMAZ Kİ.

Alevisesi.com isimli siteden alıntıdır.

Daha bitmedi. Alevionline sizin için araştırdı. Bu grubun öyle bir iki sitesi yok. Neredeyse internette Alevilik'le ilgili bütün isimler taraflarından alınmış. Ve hepsinde benzer yazılarla cem ve semah için aynı söylemler mevcut. Bir örnek daha verelim:

Cem eski şaman Türklerinin ve Zerdüşt kürtlerinin yaptıkları toplumsal,kültürel bir toplantıdır.Özellikle şamanların hayatı incelendiğinde hasat dönemlerinde geniş meydanlarda kadınlı erkekli toplanarak şölen yaptıkları,kurban kestikleri şaman dede ve babalarını dinleyip ozanlarının çaldığı kopuz yada saz larla değişik figürlerde semah denilen halk oyunlarını sergilediklerini görüyoruz.Sonradan bu MEYDAN dedikleri yer,yerleşik düzene geçildikten sonra MEYDAN EVİ'ne dönüşmüş ve islam sonrası da bu meydan evine Cemevi denilmiştir.Bu kitleler İslamiyet ile tanıştıktan sonra da bu eski kültürlerinden vazgeçmemişler ve bu kültürlerinin içine İslami unsurlarda katarak yaşatmaya çalışmışlardır.Eskilerde Meydanlarda toplanarak hasadı yada belli günleri kutlayan,dede ve babalarının anlattıkları öyküleri dinleyip,kımız,şarap içip ve halk ozanlarının kopuzları eşliğinde semah denilen değişik figürleri sergileyen bu insanlar zamanla islamiyetin de etkisiyle içerisinde İslama ait öykülerinde yer aldığı söylenceleri dinlemişler ve yine saz eşliğinde semah dönmüşlerdir.İslam fıkhını yeterince öğrenemeyen bu kitleler şaman töresine göre ibadet ölçüsünde yaptıkları bu kültürel olguları İslami ibadet diyede kabul etmişler ve günümüze kadar da taşımışlardır.Yaptıkları olayın İslami dayanağı olmadığını bilen uyanıklarda bu olayı islamileştirmek! için de Kırklar Cemi adı altında uydurulan masalımsı ve mantık dışı olayı uydurarak bilgi diye,cem ve semah'ın kökeni diye kitlelere sunmuşlar ve Alevi kitleyi yüzyıllarca uyutmuşlar,kandırmışlardır.Yani Cem , Semah ve içki olayını kitlelere mal etmek isteyen sözüm ona uyanıklar! Bu konularda Kur'an dan yada Oniki İmamlardan kanıt bulamayınca Kırklar Cem'i masalını uydurdular ve yüzyıllarca yıldır da anlatıyorlar.Ne yazık ki günümüzde dahi Cem'i ve semahı alevi ibadeti sanan cahiller bulunmaktadır.

Alevicaferi.com isimli siteden alıntıdır.

Bu vatandaşların bahsettiği cahiller sınıfına Alevionline adını "gururla" eklemekte. İbadethanemiz cemevi, ibadetimiz cemdir.

Alevionline okuruna da bu haberi "Alevi" ismi kullanılarak hangi düşüncelerin yayılmaya çalışıldığını, Alevilerin nasıl bir çember altında bulunduğunu düşünmek düşüyor.

Alevionline / İstanbul

02.12.2007 11:34:03

Yorum Yaz

Arkadaşına Gönder

Yazdır

Yukarı Çık

Haber Yorumları (2 adet)

nickle
dehşet
okudum inanamadım gittim baktım. bunlar neki. daha neler yazmışlar. hacı bektaşa ceme semaha büyük saygısızlıklar var. bu utanmazlıklara dur denmeli.
03.12.2007 10:34:57

zulcenah
Bunlar bizi temsil etmiyorlar
Bu site ve bu siteye benzer siteler bizi asla temsil etmiyorlardir. cünkü kendileine göre aleviligi yorumluyorlardir. bunlarin başında da alevisesi adli site geliyor. Bunlar aslinda cok önemli bir konu . kendileirne göre alevilikle ilgili yazilar yazmaktalar. bu konular ile ilgili site yetkillileri ile cok kez konumalar yaptik bir grup arkadaşlarla.
Hasan Akça

Buda aleviforumdan alıntı:

Alevileri Kötüleyen Siteden Anket.DİKKAT!!! 

Selamunalyküm can'lar...
Bu site Anadolu Aleviliğinin ayrılmaz parcası Hacı Bektaşi Veli'yi kabul etmiyor etmediği gibi sunni'likle suçluyor...
www.alevisesi.com Bu site Şia propagandası yapıyor...

Bizim savunduğumuz ve Alevi-Şia kardeşliğini yıpratmak isteyen bu site Şii görüşünü savunuyor ve Anadolu Aleviliğini çarpıtıyor!!!!...
Adına aldanıp Alevi sanmayın...
Birde anket hazırlamışlar ama tuzaklarla dolu lütfen alevi gencleri bu siteye girin ve doğru cevaplar verin çünkü tuzak sorular var Cem'i Sazı ve Samahımızı dışlıyorlar...

Lütfen ankete katılın ve tüm Alevilere yollayıp Hacı Bektası Veli Alevi'dir seceneğini tıklayın diğer sorularada dikkatle cevap verin dostlar..
Anket:
http://www.alevisesi.com/anket_alevi/anket_alevi.asp

Gören arkadaşlarda diğer üyeleri bu topinge yönlendirsin lütfen...

canugur
Kıdemli Üye

Anketi ve sorulari incledim, hayatimda bu kadar acemice hazirlanmis bir anket de görmedigimi söylemeliyim..
Insanlari ikileme sokarak, siyah beyaz mantigi ile zorlama psikolojisi var.
saygilar

canugur
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

canugur - Profil
sonerk
ANARŞİST-ŞAMAN

Forum Puanı: 642

bu alevilik ve şiiliği aynı gören arkadaşlara tokat gibi verilmiş bi cevap olsun sünnüler bizi nasıl görüyorsa şia da bizi aynı görüyor zaten iranın 1980 yılından sonra türkiyedeki aleviler üzerindeki politikası şileştirme ,şiileştirme olmazsa sünnüleştirme politikası olmuştur onlar bizi müslüman olarak görmedikleri için sünnü olmamıza bile razılar bu da bu stede bunun propagandasını yapıyor işte kanıt size bu ste...

sonerk
Açık Profil bilgileri

Ya Allah Ya MUHAMMED Ya ALİ

sonerk yazmış:
bu alevilik ve şiiliği aynı gören arkadaşlara tokat gibi verilmiş bi cevap olsun sünnüler bizi nasıl görüyorsa şia da bizi aynı görüyor zaten iranın 1980 yılından sonra türkiyedeki aleviler üzerindeki politikası şileştirme ,şiileştirme olmazsa sünnüleştirme politikası olmuştur onlar bizi müslüman olarak görmedikleri için sünnü olmamıza bile razılar bu da bu stede bunun propagandasını yapıyor işte kanıt size bu ste...
Selam can
Bunda yalnış düşünüyorsun bak nasıl Alevi olupta şii'leri sevmeyenler varsa Şii olup Alevileri sevmeyende var o yukardaki site gibi...
İlk başta demek isterimki bunlar provakatör ben Alevi-Şii kardeşliğini savunan kökümüzün bir olduğunu savunuyorum...Her 2 tarafında ayrımcılığına karşıyım...
Birde Şia diyince tek İran gelmesin Aydın Azerbaycan'da gelsin Laik,Cumhuriyetci Şii'ler...

Bizi sunnileştirmek gibi bir niyetlerinin olduğunu düşünmüyorum Şii'lerin çünkü Şia-sunni aynı değildir...Biliyorsundur umarım...
Bizler Aleviyiz Sazımızla,Semahımızla Grurluyuz...

AleviGenç

Site güzelmiş yalnız. Dizaynını çok beğendim.

Gannush
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

Güzel. Çok güzel. Uyadırma servisi gibi.
Teşekkürler.
Ve saygılar

Urfalı
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder
sonerk
ANARŞİST-ŞAMAN

AleviGenc yazmış:
Selam can
Bunda yalnış düşünüyorsun bak nasıl Alevi olupta şii'leri sevmeyenler varsa Şii olup Alevileri sevmeyende var o yukardaki site gibi...
İlk başta demek isterimki bunlar provakatör ben Alevi-Şii kardeşliğini savunan kökümüzün bir olduğunu savunuyorum...Her 2 tarafında ayrımcılığına karşıyım...
Birde Şia diyince tek İran gelmesin Aydın Azerbaycan'da gelsin Laik,Cumhuriyetci Şii'ler...

Bizi sunnileştirmek gibi bir niyetlerinin olduğunu düşünmüyorum Şii'lerin çünkü Şia-sunni aynı değildir...Biliyorsundur umarım...
Bizler Aleviyiz Sazımızla,Semahımızla Grurluyuz...

bu iş sevme veya sevmeme değil işin farklı boyutları var olay asilime falan var işin içinde iran şiaları diyanetle birlikte çalışıp alevileri kendilerine yani şiiliğe olmazsa sünnüleştirme amaçları var olay sevmek le ya da sevmemekle bitse amenna ister sevsinler ister sevmesinler çokta önemli değil bize uzak olsunlarda kime yakın olurlarla olsunlar .....

diyorsunki irandaki şiilerden başka şia azerbaycanda var onlar daha iyi azerbaycandaki senin şii dediklerinde alevilerdir onlarla anadolu aleviliği arasında benzerlikler çoktur ama anadolu aleviliği azerbaycandaki aleviliğe göre konumu itibariyle daha zengindir...yani azerbaycandakiler şii değil alevilerdir ....

canazerbaycan
Kıdemli Üye
Bu site daha önce tartışılmıştı. Bunlar, Alevilikten Şiiliğe geçen küçük bir grubun kurduğu Çorum Milönü Ehlibeyt Camiisi çevresidir. Türkiyedeki Azerbaycanlı Şiilerin geneliyle ilgileri yoktur. Son derece koyu İran rejimi yanlısıdırlar. İranın dini lideri Hamaneyi velayeti fakih olarak kabul ederler.

canazerbaycan
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

canazerbaycan - Daha fazla Mesajını bul

24.06.2006, 22:24

canazerbaycan
Kıdemli Üye

Bazı Bilgiler
Galeri eklentileri: 0
Mesaj (Yorum): 0
Teşekkürler
Tşk. etti: 91
197 mesajda 359 kez teşekkür edildi
Puanlar
Forum Tecrübesi: 16
Forum Puanı: 529

sonerk yazmış:
diyorsunki irandaki şiilerden başka şia azerbaycanda var onlar daha iyi azerbaycandaki senin şii dediklerinde alevilerdir onlarla anadolu aleviliği arasında benzerlikler çoktur ama anadolu aleviliği azerbaycandaki aleviliğe göre konumu itibariyle daha zengindir...yani azerbaycandakiler şii değil alevilerdir ....
İranda Azerbaycan nüfusunun 5 katı Şii Türk-Azerbaycanlı vardır(35 milyon). Ayrıca Farsların da hepsi İran rejimi taraftarı değildir. Ayrıca 75 milyonluk bir ülkenin halkının tamamını birden damgalamak hoş bir şey de değildir.

Konu canazerbaycan tarafından (24.06.2006 Saat 22:27 ) değiştirilmiştir..

canazerbaycan
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

25.06.2006, 13:01

AleviGenç
Adaptasyon döneminde

Bazı Bilgiler
Nerden: Gelin canlar bir olalım,Münkire kılıç çalalım,HÜSEYİN'in kanın alalım,Tevekkeltü taalallah...
Teşekkürler
Tşk. etti: 618
123 mesajda 180 kez teşekkür edildi
Puanlar
Forum Tecrübesi: 0
Forum Puanı: 120 Ya Allah Ya MUHAMMED Ya ALİ

Gannush yazmış:
Site güzelmiş yalnız. Dizaynını çok beğendim.
Selam dost
Biz bu topikde sitenin güzelliği vy dizay'nını tartışmıyoruz.
Kısa zaman içinde ard arda mesaj yazıldığı için sistem tarafından mesajlar birleştirilmiştir (otomesajdır, Alevimen)
Urfalı yazmış:
Güzel. Çok güzel. Uyadırma servisi gibi.
Teşekkürler.
Ve saygılar
Ben teşekkür ederim efendim...

Konu AleviGenç tarafından (25.06.2006 Saat 13:02 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Ard arda mesaj yazılmaması için oto-sistem devreye girmiştir

AleviGenç
Açık Profil bilgileri

AleviGenç - Daha fazla Mesajını bul

25.06.2006, 13:29

AleviGenç
Adaptasyon döneminde

Bazı Bilgiler
Nerden: Gelin canlar bir olalım,Münkire kılıç çalalım,HÜSEYİN'in kanın alalım,Tevekkeltü taalallah...
Teşekkürler
Puanlar
Forum Puanı: 120 Hızır Yoldaşımız Muhammed Ali yardımcımız olsun canlar.

sonerk yazmış:
bu iş sevme veya sevmeme değil işin farklı boyutları var olay asilime falan var işin içinde iran şiaları diyanetle birlikte çalışıp alevileri kendilerine yani şiiliğe olmazsa sünnüleştirme amaçları var olay sevmek le ya da sevmemekle bitse amenna ister sevsinler ister sevmesinler çokta önemli değil bize uzak olsunlarda kime yakın olurlarla olsunlar .....

Selam
İranlan diyanetin iş birliği yaptını hiç zannetmiyorum.İran Şii - Türkiye sunni
Diyanet işleri sunnileri temsil ediyor bak onlar Şii'lere sapma diyor yahudiler kurmuş diyor.
Diyanet Alevilerede karşı Cem evlerine izin vermiyor.Din derslernde Ehl-i Beyt bilgisi verilmiyor Hz.Ali'yi hak ettiği gibi tanıtılmıyor,Alevilik öğretilmiyor.
Azerbaycan'da Alevide var Şia'da...Anadoludan İrana giden Alevi-Türkmenler ne olduğunu sanıyon Farslılar tarafından Şii'leşti...
İranda şu anda Horasanda Gerçek Alevi-Türkmenler yaşamakta işte onlar öz müslümanlar.

AleviGenç
Açık Profil bilgileri

25.06.2006, 15:03

Gannush
kurBaa

Bazı Bilgiler
Teşekkürler
Tşk. etti: 103
100 mesajda 179 kez teşekkür edildi
Puanlar
Forum Tecrübesi: 18
Forum Puanı: 732

AleviGenç yazmış:
Selam dost
Dizaynı profesyonelce. Bu grubun, işinin ehli olduğu belli.

Gannush
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

Gannush - Daha fazla Mesajını bul

25.06.2006, 15:23

gizemli7575
aleviforum.com'u iyi bilen

siteye baktım bikaç soruyada cevap verdim, ama bana saçama geldi bu sorular o yüzden yarıda bıraktım kusura bakmayın.
anlayamadığım bişeyde niye çorum ehlibeyt camiini her soruya iliştirmişler?
sitenin hepsine bakma gereği bile duymadım valla.

arkadaşım duyarlılığınız için teşekür ederim ama verdiğiniz siteye(eksi yada artı)yönde benim bi katkım olamadı beni affedin lütfen.

Konu gizemli7575 tarafından (25.06.2006 Saat 15:26 ) değiştirilmiştir..

gizemli7575
sonerk yazmış:

sayin sonerk, yorumunuz dikkate ve arastirmaya deger.
tesekürler
Benim gözlemime ve arastirmalarima göre, avrupa da rastladigim, tanidigim Azeri toplumu, anadolu aleviligini gercekten cok farkli ve kendilerince hafif görüyorlar.
yine bu alevbi arkadaslar, silam ibadetlerini aynen yapiyor ve bizleri, aliyi duvarimiza astigimiz halde neden ibadetleri yapmadigimiz icin elestiriyorlar.

Tabi bu konulari daha büyük genel icinde degerlendirmek gerek.

Bilgisi olan arkadaslarin gözlem ve katkilarini bekleriz.

Topige bu konuda katilan diger arkadaslarimizin lütfen görmek istedikleri gibi degil, gercekten arastirma ve incelemelerin sónuclarini yazmalari daha samimi ve gercekci olur düsüncesindeyim.
saygilar

canugur
sonerk
ANARŞİST-ŞAMAN

canugur yazmış:
sayin sonerk, yorumunuz dikkate ve arastirmaya deger.
tesekürler
Benim gözlemime ve arastirmalarima göre, avrupa da rastladigim, tanidigim Azeri toplumu, anadolu aleviligini gercekten cok farkli ve kendilerince hafif görüyorlar.
yine bu alevbi arkadaslar, silam ibadetlerini aynen yapiyor ve bizleri, aliyi duvarimiza astigimiz halde neden ibadetleri yapmadigimiz icin elestiriyorlar.

Tabi bu konulari daha büyük genel icinde degerlendirmek gerek.

Bilgisi olan arkadaslarin gözlem ve katkilarini bekleriz.

Topige bu konuda katilan diger arkadaslarimizin lütfen görmek istedikleri gibi degil, gercekten arastirma ve incelemelerin sónuclarini yazmalari daha samimi ve gercekci olur düsüncesindeyim.
saygilar
sayın canuğur katılımınızdan dolayı teşekürler ama inanki ben bunları uydurmuyurum bunları gerek üniversitedeki hocalarımızın anlattıklarından gerekse bununla ilgili belgelerden öğrendik ... genç alevi diyorki irandaki şia nın diyanetle çalışacağını sanmıyorum diyor peki ben sana soruyorum refah partisinin hükümet kurduğu dönemde necmeddin erbakan irandaki sakallıları meclise davet ettide olay olmuştu necmeddin erbakan herkesin bildiği gibi sünnünün ta kendisi hemde bunların ideolojik lideri olmuş kişi bu adamın irandaki şilerle ne ilişkisi olur onu bana bi anlatsana ta meclise kadar mersedeslerle gelip kırmızı halılarla karşılanıyorlar gerci senin yaşın bunlara ermez ama bi anlatsana sonra bu adam madem irandaki şia ile din bağı varda bizimle niye kanlı bıçaklı nede olsa bizde şiiyiz !!!! ta irandaki şiileri kırmızı halılarla karşılıyorlarda bizi niye bu adamlar yakıp yıkıyor onu anlamadım onlarda şii bizde şiiyiz sonuçta değilmi bi buna cevap ver ....

diğer sorum irandan politikacı ve din adamları geldikleri zaman anıtkabiri bile ziyaret etmeden koşa koşa konyaya mevlana türbesini ziyerete giderler gitsin eyvallah bişey demiyoruz ama niye nevşehirdeki hacı bektaş dergağına ziyarete gitmezler sonuçta bizde aliciyiz onlarda ,onlarda şii!!!!!bizde şiyizniye hacı bektaş dergağını ziyeret etmezler bana bunu bi anlatsana bana kardeşlik hihayesi anlatıyon biz bu masalları çok duyduk kusura bakmada bizim burda bi söz vardır ben seni harmana veresiye dinlerim diye aynen ben seni harmana veresiye dinlerim hehehhehehehee

Yeni nesil / Çağdaş düşünceler Avrupa ve Türkiyede yaşayan Alevi Gençler ne düşünüyor?

Forumları ara

Konuları göster Mesajları göster

Gelişmiş arama yap

Google™ Search

Teşekkür edilen tüm mesajları bul

Seçilene git...

canazerbaycan
Kıdemli Üye

sonerk yazmış:
diğer sorum irandan politikacı ve din adamları geldikleri zaman anıtkabiri bile ziyaret etmeden koşa koşa konyaya mevlana türbesini ziyerete giderler gitsin eyvallah bişey demiyoruz ama niye nevşehirdeki hacı bektaş dergağına ziyarete gitmezler sonuçta bizde aliciyiz onlarda ,onlarda şii!!!!!bizde şiyizniye hacı bektaş dergağını ziyeret etmezler bana bunu bi anlatsana bana kardeşlik hihayesi anlatıyon biz bu masalları çok duyduk kusura bakmada bizim burda bi söz vardır ben seni harmana veresiye dinlerim diye aynen ben seni harmana veresiye dinlerim hehehhehehehee
O İran rejiminin ahmaklığı. İran Rejimi Sünni Hamas'a her türlü desteği verdi. Bütün dünya ambargo uygularken Hamas yönetimindeki Filistin otoritesine para yolladı. Ondan sonra HAMAS, binlerce Şiinin katili Zarqawiyi İslam şehidi ilan etti. Hamasçılar da Iraklı Şiayı çoluk çocuk demeden katleden Zarqawinin resimleriyle gösteri yaptı. Görülüyor ki İranın dünyadaki Sünni İslamcı gruplara Şiiliği meşru gösterme çabaları bir işe yaramıyor. İttifaklar sadece yüzeysel ve geçici oluyor.

canazerbaycan
AleviGenc yazmış:
Selamunalyküm can'lar...
Bu site Anadolu Aleviliğinin ayrılmaz parcası Hacı Bektaşi Veli'yi kabul etmiyor etmediği gibi sunni'likle suçluyor...

Bizim savunduğumuz ve Alevi-Şia kardeşliğini yıpratmak isteyen bu site Şii görüşünü savunuyor ve Anadolu Aleviliğini çarpıtıyor!!!!...
Birde anket hazırlamışlar ama tuzaklarla dolu lütfen alevi gencleri bu siteye girin ve doğru cevaplar verin çünkü tuzak sorular var Cem'i Sazı ve Samahımızı dışlıyorlar...

Lütfen ankete katılın ve tüm Alevilere yollayıp Hacı Bektası Veli Alevi'dir seceneğini tıklayın diğer sorularada dikkatle cevap verin dostlar..
Anket:

slm topragım tşk bilğilendirdiğin için

heval
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

heval - Daha fazla Mesajını bul
berbat bi anket gerçekten dikkatsizce hazırlanmışl bi site

özgürf
Açık Profil bilgileri

özgürf - Daha fazla Mesajını bul

28.06.2006, 16:32

canlar cahilliğimi bağışlayın ama hacı bektaşı veli hakkında yazdıkları biraz doğru gibi sanki.çünkü anadoluya ve avrupaya islamiyeti getiren pirimiz değilmiydi.o zaman onun getirdiği kabul gördü,sonra osmanlı arabistan ve afrikayı alınca ne olduysa yoldan çıktı ve şimdiki sunnilik oluştu diye düşünüyorum.pir sultan abdal filminde karısının söyledikleri geldi şimdi aklıma "onlarda bizden ama yoldan çıkmışlar" beni yanlış anlamayın ama beni böyle uzak tarihler hep tedirgin etmiştir.bugün bile olan bir olayın perde arkasını yazmayanlar bin küsür sene önce doğrumu yazacaklardı. ben onların aşkına"senin aşkın beni yaksın kavursun"diyen akarsuya,mahsuniye,pir sultana,bu günümüzü sağlıyan atatürk e ve günümüz ozanlarına bakıyorum umarım onlar bize doğruyu anlatırlar..herkese saygılarımı sunarım
Kolum çekip elim bağlamasınlar

canerkan
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

canerkan - Daha fazla Mesajını bul

sagol kardes

tercanli
Açık Profil bilgileri

tercanli - Daha fazla Mesajını bul
eyvallah
Kolum çekip elim bağlamasınlar

canerkan
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

canerkan - Daha fazla Mesajını bul

sonerk yazmış:
sayın canuğur katılımınızdan dolayı teşekürler ama inanki ben bunları uydurmuyurum bunları gerek üniversitedeki hocalarımızın anlattıklarından gerekse bununla ilgili belgelerden öğrendik ... genç alevi diyorki irandaki şia nın diyanetle çalışacağını sanmıyorum diyor peki ben sana soruyorum refah partisinin hükümet kurduğu dönemde necmeddin erbakan irandaki sakallıları meclise davet ettide olay olmuştu necmeddin erbakan herkesin bildiği gibi sünnünün ta kendisi hemde bunların ideolojik lideri olmuş kişi bu adamın irandaki şilerle ne ilişkisi olur onu bana bi anlatsana ta meclise kadar mersedeslerle gelip kırmızı halılarla karşılanıyorlar gerci senin yaşın bunlara ermez ama bi anlatsana sonra bu adam madem irandaki şia ile din bağı varda bizimle niye kanlı bıçaklı nede olsa bizde şiiyiz !!!! ta irandaki şiileri kırmızı halılarla karşılıyorlarda bizi niye bu adamlar yakıp yıkıyor onu anlamadım onlarda şii bizde şiiyiz sonuçta değilmi bi buna cevap ver ....

bu yazının altına imzamı atarım

denzz
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

denzz - Daha fazla Mesajını bul
arkadaslar siteyii indirelım

zeynel_can
Açık Profil bilgileri

Ya Allah Ya MUHAMMED Ya ALİ

Gannush yazmış:
Dizaynı profesyonelce. Bu grubun, işinin ehli olduğu belli.
AleviGenç´isimli üyeden Alıntı
Selam dost
Biz O sitenin dizaynı güzelmi diye sormadık lütfen konuya yoğunlaşalım...
Sizce bir masuru yoksa
Kısa zaman içinde ard arda mesaj yazıldığı için sistem tarafından mesajlar birleştirilmiştir (otomesajdır, Alevimen)
Selamunaleyküm
Ya Sonerk kardeş
Şimdi sen Diyanetle - İran Şii'leri birliktemi hareket ediyor diyorsun?
Gülerim....
Diyelim kiiii ediolar bizene yani İran Devletinin yalnışlarını Şia'liğa maal edemezsin kiiii...
Sen birazda Azerbaycan hakkında bilgi edin vy Şii'liği öğren...
En basit bir örnek bu gün Cem tv'de bir dede konuşuyordu aynen şöyle söledi;
(Nusayri-Caferi-Bektaşi-Mevlevi) ve (İmam Ali) yolundan giden (giddini söyleyen) herkez Alevidir...

Konu AleviGenç tarafından (29.06.2006 Saat 01:16 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Ard arda mesaj yazılmaması için oto-sistem devreye girmiştir

AleviGenç
Açık Profil bilgileri

29.06.2006, 19:01

sonerk
ANARŞİST-ŞAMAN

AleviGenc yazmış:
Biz O sitenin dizaynı güzelmi diye sormadık lütfen konuya yoğunlaşalım...
Sizce bir masuru yoksa
Selamunaleyküm
Ya Sonerk kardeş
Şimdi sen Diyanetle - İran Şii'leri birliktemi hareket ediyor diyorsun?
Gülerim....
Diyelim kiiii ediolar bizene yani İran Devletinin yalnışlarını Şia'liğa maal edemezsin kiiii...
Sen birazda Azerbaycan hakkında bilgi edin vy Şii'liği öğren...
En basit bir örnek bu gün Cem tv'de bir dede konuşuyordu aynen şöyle söledi;
(Nusayri-Caferi-Bektaşi-Mevlevi) ve (İmam Ali) yolundan giden (giddini söyleyen) herkez Alevidir...
bu dediklerini biz aleviler diyoruz ama onlar öyle demiyor sen gülmeye devam et sen gülerken adamlar götürüyor işi diyenetle ortak çalışan ve bizi sapkın olarak gören bi kuruma benim diyecek bişeyim yok...

AleviGenç
Adaptasyon döneminde

Bazı Bilgiler
Teşekkürler
Puanlar
Forum Puanı: 120 "Tek yaratıcı Yüce Allah'tır,Muhammed Allahın Resulüdür,Ali'de Muhammedin Varisi'"

Açaba Sitedeki anket sonuçları ne zaman açıklanaçak?

AleviGenç
Açık Profil bilgileri

30.07.2006, 07:29

Akayizm
Kıdemli Üye

Bunlarin Yaptigi Provake'den Baska Bisey Olamaz Aslinda Bu Tür Siteleri Indirmek Lazim Ama Neyse Askim Izin Var mi

Akayizm
Açık Profil bilgileri

Forum Puanı: 120 "Tek yaratıcı Yüce Allah'tır,Muhammed Allahın Resulüdür,Ali'de Muhammedin Varisi'"

sonerk yazmış:
bu dediklerini biz aleviler diyoruz ama onlar öyle demiyor sen gülmeye devam et sen gülerken adamlar götürüyor işi diyenetle ortak çalışan ve bizi sapkın olarak gören bi kuruma benim diyecek bişeyim yok...
Abi bizi sapkın göreni ben sapkının şahı görürüm...
İslamın Özü Aleviliktir...

AleviGenç
Açık Profil bilgileri

30.07.2006, 14:17

MetinK
Forum'un parçası

Yönetimin de Teoman Sahin denilen kisinin de bulundugu bu siteden bazi anektodlar aktaracagim size.Kendiniz karar verin ne olduklarina:
kültürel bir yapılanma olduğu küçük akıllı birisinin bile saptayabileceği cemevlerini ibadethane diye sunacak kadar şaşırmış insanlar türedi görüyor duyuyoruz.

bize mahşerde ataların yolu değil Ehli Beytin yolu sorulacaktır. Bu nedenle ataların saz,cem, semah, dede vs gibi kültürel çizgilerini umursamıyoruz.
8-BEKTAŞİLER BİZDEN UZAK OLSUN YETER

Açık yazdık dahası kanıtladık ki Bektaşilik Osmanlının kurduğu, örgütlediği bir tarikattır. Dahası Osmanlı bu dergahı anadoluyu denetlemek ve Sünnileştirmek için de kullanmıştır. Kendileri Bektaşi olan padişah ve üst düzey yöneticileri bellidir, hatta Osmanlını alevi katliamlarında en çok görev alan ordusu yeniçerilerde Bektaşiliğe bağlı kabul ediliyordu. Ancak bazı sosyolojik sebeplerle Aleviler de bu dergaha sığınmak zorunda kalmıştır ve bu durum zamanla istismar edilerek Alevilerin buradan da yönetilmesine sebep olmuştur. Şimdilerde biri sebatayist kökenli masonik grup ile Sünni kökenli diyanetci iki Bektaşi grubunun halife dedebaba seçimi kavgasına düştüğü bir tarikatten bize ne? Alevi ve Bektaşi kelimelerini birlikte kullanan cahillerin uyanacağı günleri sabırla bekliyoruz.
Simdi karari kendiniz verin.Böyle bir Alevilik taniyormusunuz?

MetinK
Açık Profil bilgileri

MetinK´nin Web Sitesini ziyaret edin

MetinK - Daha fazla Mesajını bul

30.07.2006, 14:44

AleviGenç
Adaptasyon döneminde

DAVET-Lütfen-Dikkat

Selam arkadaşlar...

Buradan bir duyuru yapmak istiyorum..Dikkat...

www.alevisesi.com

Sitesinin Forum : http://forum.alevisesi.com/ Forumunda Aleviliği aşşalayan Bektaşiliği yoksayan Cemi , Cem Evlerini Küçümseyen yazılar yazmışlar Lütfen gelin yalnış düşündüklerini anlatalım..Lütfen...

Onlara bu kadar saldırgan olmalarının nedenini soralım?
Onlara çoğu sunni kardeşlerimizin onlar kadar biliçsiz olmadıklarını anlatalım.
Anlatalım...
Allah Allah...

Yeni nesil / Çağdaş düşünceler Avrupa ve Türkiyede yaşayan Alevi Gençler ne düşünüyor?

Forumları ara

Konuları göster Mesajları göster

tamerx
vcv

selam canlar,

nasil baslasam bilmiyorum gercekten, ben bu sayfayi aylarca takip ettim ve her hafta bir kere sinirlenmek icin bu sayfayi ziyaret ederim:

ankete gelince:

öncelikle kendimi bir alevi bektasi olarak ve Cemevlerine veya Haci bektas vakif ve derneklerine yakin görüyorum...

1. soru 4 & soru 5 ayni amac ile sorulmus bir soru:
demek istedikleri: cem ve semah bir ibadet sekli degildir, cem evi bir ibadethane degildir, ibadet etmek ehl-i-beytcilerin camii lerinde namaz kilmak demektir.
bende inadina kendilerini corum ehli-beyt camii´ sine yakin hissedenlere sesleniyorum: siz ibadet etmek icin elinizi, ayaginizi yikiyorsunuz, biz ise kalbimizi basdan temiz tutmaya calisiyoruz ibadet etmek icin. onun icin saz calsak Allah a ibadet olur.

2. soru 6: Haci Bektas Veli yi kalbimizden koparmak istedikleri gayet dogal:
haci bektas bosuna dizinizin üstünde degil, kalbiniz ile ibadet edin demedi.
biz anadolu insaniyiz, ve anadolu yu anadolu yapan Haci Bektas Veli dir.

3. soru 7: kendinize hangi adi takiyorsaniz takin,ister alevi diyin ister sii, yeterki beni sizin adinizi tasimaya zorlamayin.

4.soru 11: kendinizi alevi olarak tanitiyorsunuz´da, beni insan olarak saymiyormusunuz? gözünüz var, ama kör´den sayilirsiniz.

5. soruya bakarmisiniz lütfen:
14-Alevi anlayis için hangi sahis temeldir?
Hz. Ali
Atatürk
Haci bektas
Hiçbiri
bizi en az 3 gruba ayirmak istiyorlar galiba...bu soruya cevap vermek bile bir sacmalik aslinda.

6.soru 18: hayir tabiki katilmiyorum, ama "gercek müslüman biziz, ötekiler sahtekar "diye diye müslümanlikda bize yer ayirmaya unutmusunuz gibi gözüküyor, ama merak etmeyin, biz her zaman yerimizi bulduk ve bulacagizda.

7.soru 19: Size göre Alevilik ‘Cami, namaz, oruç vs vs gibi dinsel bir olgumudur? Yoksa ‘Cemevi, saz, semah, dede vs gibi’ kültürel bir olgumudur?

kendinizi entellektüell bile göstermeye calisiyorsunuz, ama sorularinizda malesef mantik bile yok: 4. ve 5. soruya bakin ve 19. soruya bir bakin, insani bu kadar yönlendirmeye calisan bir grup aceba ne saklayabilir?"Yoksa ‘Cemevi, saz, semah, dede vs gibi’ kültürel bir olgumudur?" bu sahte karsilastirmaya neden gerek duyuldu aceba? kendiniz sormus, kendiniz cevabini vermisiniz, herseyi biliyorsanizda bir seyi ögrenememisiniz: demokrasi!

8.soru 30: aleviligin bir ilkesel sorunu felan yok, örgütlesme sorunu var, bunun neyden kaynaklandigini da en iyi sekilde siz gösteriyorsunuz, ne hosgörü nede baskalarina karsi sevgi inanci var.
ben yazimda "siz" ve "biz" den bahs ediyorsam, aslinda utaniyorum bu ayrimcilik yaptigimdan ama beni adetta zorluyorsunuz,ama gercekten tebrik ederim, bu sayfanin kuruculari amaclarini elde etmisler,cünkü benim gibi alevi birligini savunan ve ayrimciliga karsi olan bir insani yazisinda "siz" ve "biz" e zorluyorsaniz ayrimcilik yapma amaciniza gercekten ulastiginizi gösterir.

canlar, okuyun, kafanizi calistirin, bizi bölmeye calisanlara sans vermeyin, bizi assimile etmek ugruna her türlü günaha girene de kanmayin.

hepiniz dostca kalin.

yektir ali, tektir ali, şahtır ali
ali, ali, cansın ali
ali, ali, yar ali

Hünkarimiz Haci Bektas Veli.

tamerx
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder
merhaba can...
yeni gördüm.şimdi girip bakcam...
uyarı için saol can...

boykot
Açık Profil bilgileri

boykot - Daha fazla Mesajını bul

bu site alevilre ait değil sanırım...bu isim altında çalışma yapıyorlar..dikkat edelim..uyaralım...

Şoreş
Hêvîyên Şoreşê

Humeyni askerlerinin işi...

Şoreş
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

Şoreş´nin Web Sitesini ziyaret edin

boykot yazmış:
bu site alevilre ait değil sanırım...bu isim altında çalışma yapıyorlar..dikkat edelim..uyaralım...

Haklısın can.Bizde Alevileri bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

AleviGenç
Açık Profil bilgileri
Ben siteyi inceledim ve o anketten daha ilginç bir yazı ile karşılaştım;
Forumdaki herkesin görmesini isterim.Bunu yazan Asimile olmuş bir alevidir,belki de Sünni bir misyonerdir bilmiyorum.Ama Cemevlerini ne kadar kötülediği ortada;

CAMİ----------------------------------------------------------------CEMEVİ

İmam (Hoca) olacaktır......................................... ..............Baba, Dede olacaktır.

Müezzin olacaktır......................................... .....................Halk ozanı olacaktır.

Ezan okunacaktır. (Aliyyen Veliyyullah)...............................Saz Çalınacaktır.

Namaz kılınacak......................................... .......................Semah dönülecek.

Kıbleye dönülecek. .................................................. .........Post sahibine dönülecek.

Kur’an dinlenecek........................................ ......................Masallar dinlenecek.

Helal, Haram, Müstehab, Mekruh öğretilecek.......................Laiklik, Solculuk, Çağdaşlık vs.öğretilecek.

Akıl, Vahiyle beslenecek........................................ ............Akıl Şeytan’dan beslenecek.

İslami Cemaat oluşacak.......................................... ...........Arabesk yapı oluşacak.

İzzetli siyasi tavırlar.......................................... ..................Kurulu düzene uşaklık.

Oniki İmam konuşulacak....................................... .............Hacı Bektaş, Abdal Musa, Balım Sultan konuşulacak.

Caferi (Oniki İmam) Mezhebi uygulanacak............................Bektaşi tarikat kuralları uygulanacak.

Oniki İmam Külltürü (İslamın özü) yaşatılacak ......................Şaman kültürü yaşatılacak.

Aleviler Alevileşecek...................................... .....................Aleviler Bektaşileşecek.

Alevi-Sünni kardeşliği pekişecek......................................... .Alevi-Sünni zıtlaşması pekişecek.

Aleviler kendi kaderlerini kendileri tayin edecek.....................Alevileri başkaları yönlendirecek.

Aleviler bağımsız kimliklerini kazanacak...............................Aleviler kimliksiz kalacak.

Alevilik, İzzet ve Şeref getirecek......................................... ..Kimliksizlik zillet getirecek.

Ehl-i Beyt’e yüzakı olunacak.......................................... .....Ehl-i Beyt’e yüzkarası olunacak.

Mahşer günü alnı açık, başı dik...........................................Mahş erde yüzü kara, boynu bükük.

İslami Merkez............................................ ........................Materyalist olacak.

Onurlu bir Ümmet............................................. ..................İlkesiz bir Millet.

Allah (cc) Rızası............................................ .....................Halkın Razılığı.

Gerçek Sevgi, Gerçek Aşk............................................... Sahte sevgi, sözde sevgi.

Hüseyinler yetişecek......................................... .................Yezidler yetişecek.

GELECEĞİMİZ HÜSEYİNLEŞECEK.................................... GELECEĞİMİZ YEZİDLEŞECEK

Kaynak:http://forum.alevisesi.com/viewtopic.php?t=26

ÖZÜNE SAHİP ÇIK ARKADAŞ

Konu ulalıgenç tarafından (02.08.2006 Saat 10:05 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Ard arda mesaj yazılmaması için oto-sistem devreye girmiştir

ulalıgenç
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

ulalıgenç - Tüm EHLI-BEYT sevenlerine duyuru!!!!
Bugün Allahin en sevdigi kullarindan olan, Peygamberimizin amucasi oglu, Ahiret kardesi, damati ve Veliysi olan Imamlarimizin $ahi 1.Imamimiz Imam Ali a.s `in $anli Dogum günüdür.
Dünyadaki tüm Ehli-Beyt A$iklarini can-i gönülden kutluyorum.
Allah herdaim yaninizda olsun, Peygamberimiz ve Imamlarimiz $efaatciniz olsun.

Saygilarimla

codar
Açık Profil bilgileri

codar - Daha fazla Mesajını bul

arkadaşlar siz sükunetli olun yeterki sabır edin gün gelirdogrular açıkga çıkar
burdan aleviforuma teşekkür etmek istiyorum aleviligi güzel bir şekilde tanıtmaya vesile oldugu için

Konu emre2323 tarafından (10.08.2006 Saat 11:49 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Ard arda mesaj yazılmaması için oto-sistem devreye girmiştir

emre2323
Açık Profil bilgileri

emre2323 - Daha fazla Mesajını bul
ön yargılı olmak

aleviyi kötüleyenler hangi ülkenin insanlarıki kötülüyorlar yada ne gibi bir zararları oldu bu güzelim memlekete bazıları ön yargılı yaklaşıyorlar alevilere ön yargılı yaklaşanlara soruyorum bugüne kadar ne gibi zararlar gördünüz

emre2323
Açık Profil bilgileri

emre2323 - Degerli canlar. Sn Alevi genc Canimizin da söyledigi gibi ya bunlar Alevi degil yada Corumda (asimile olmus Alevilerdir). sonucta fark etmiyor her ikiside aleviler icin büyük tehlike olusturuyorlar.ben asagida alintiyi okuyunca bunlar alevi bektasi ayirimi yapip kafalarimizi karistirip bizi birbirimize düsürecekler diye düsünüyorum.Degerli canlar sakin bu oyunlara düsmiyelim.sizlerde zatan okuyunca bunun farkina varirsiniz.Degerli canlar ,bunlara nasil bir cevap verelim önerisi olan canlar varsa lütfen önerilerinizi yaziniz,ben cevap verecektim ama üyelik gerektiginden veremedim.

saygilarimla

biralevi

Tarih: Cum Hzr 16, 2006 5:37 pm Mesaj konusu: Cami bizimdir. ıııı

Alevilik ve Cami Anlayışı

Cami yada mescid genel ve bilinen anlamıyla toplanılan biraraya gelinen ve ibadet edilen yer anlamlarını ifade eder. Bektaşiler adına CAMİ yada MESCİD denilsin bu tür yerelere karşıdırlar. Bektaşi inançlarına göre cami yada mescid diye bir şey yoktur.Bektaşiler bu fikirlerini Anadolu da yaşayan Alevi toplumuna da bulaştırmak için ellerinden geleni yapmışlar ve kısmen de olsa Alevi toplumunu camiden soğutmayı başarmışlardır. Hatta daha da ileri giderek Alevileri camilerden nefret eder duruma getirmeye çalışmışlar ve alternatif olarak CEMEVİ anlayışını benimsetmeyi kısmen de olsa başarmışlardır.
Bektaşiler bu oyunlarını oynarken iki olguyu çok iyi kullanmışlardır. BİRİNCİSİ Emevi, Abbasi ve Osmanlı döneminin iktidar düşkünü sultanlarının camilerde Ehl-i Beyt’e saygısız davranmaları ve hatta küfür ettirmelerini, lanet yağdırmalarını, Mescid eşiklerine Ehl-i Beyt’in adlarını yazdırarak onların çiğnenmelerini sağlamalarını ve saltanatın çanak yalayıcısı din adamlarının Alevilerinin katline fetva vermeleri olaylarını çok iyi kullanarak Alevileri camilerden soğutmaya çalışmışlardır. İKİNCİSİ olarak da Bektaşiler her zaman yaptıkları gibi Kur’an ayetlerini çarpıtarak İslam’da cami yada mescid olmadığını ve hatta Hz. Peygamberin camileri yıktırdığını ispatlamaya çalışmışlardır. Bu nedenle de TEVBE S. 107. ve 108. Ayetleri kullanmışlar ve Peygamberimizin mescidleri yıkmasına bu ayetleri örnek vermişlerdir. OYSAKİ Peygamberimizin yıktırdığı ve ayette anlatılan DIRAR MESCİDİ bozgunculuk yapmak, inkarcılık yapmak, Allah’a ve Peygamberine savaş açmak için kurulmuş bir mesciddi ve Allah(cc) o mescide kimsenin gitmemesi için vahyetmişti nitekim sözkonusu ayetin son bölümünde ise “Allah’a KARŞI GELMEKTEN SAKINMAK İÇİN KURULAN MESCİDDE BULUNMAN DAHA UYGUNDUR.” denmektedir.
İşte Bektaşi dede ve babaları bu olayları çok iyi kullanarak Alevileri camilerden soğutmaya ve kendi çirkin emellerinin yaşatıldığı cemevlerine çekmeyi sağlamak istemişlerdi. Sonuçta Alevi toplumumuz CAMİ olayından soğur hale gelerek Oniki İmam yolunun bir temel taşından daha uzaklaşma eğilimine girmişti. ELBETTE anlatılanların bir bölümü doğruydu yani saltanatçılar camileri iktidarları için kullanmışlar hak sahibi olan Ehl-i Beyt’e saygısızlıklar yapılmış, sultanların uşağı din adamları para yada makam için dinlerini satmışlardı. Bunlar doğru şeylerdi. ANCAK bütün bunlar Cami yada Mescid olayının yokluğu anlamına getirilemezdi. Söz doğruydu fakat bu sözü söylemelindeki maksat yanlıştı, amaçları doğru bir sözle batıl şeyler yapabilmekti. Kur’an ayetlerini işlerine geldiği gibi çarpıtarak yorumlama konusunda ise Bektaşilerin diğer saltanatçılardan hiç farkları yoktu ve sonuçta Anadolu’nun her yanındaki MAZLUM VE MASUM ALEVİ toplumuna bu sapık fikirler ulaştırıldı. HALBUKİ Allah(cc) Kur’anın bir çok ayetinde Mescidler yapılmasını namaz kılınmasını istemekteydi. BAKARA S. 114. ayetinde, TEVBE S.17-18. Ayetlerinde çok açık ve anlaşılır dille bu bütün kullardan istenmekteydi.
“Allah’IN MESCİDLERİNDE O’nun isminin anılmasını yasaklayan ve oraların yıkılmasına çalışan kimseden ZALİM kim vardır?” , “Allah’ın mescidlerini onarmak MÜŞRİKLERE DÜŞMEZ... Allah’ın mescidlerini sadece Allah’a ve ahiret gününe inanan namaz kılan, zekat veren ve ancak Allah’tan korkan kimseler onarır ve işte bunlar doğru yolda bulunanlardan olabilirler” denmekteydi.
Camiler ibadet edilen, sohbet edilen birlik ve beraberliğin temellerinin atıldığı yerlerdir. Rahmet, bereket ve hayır merkezleridir. Fakat aynı camilerin tefrika, fitne ve zulüm içinde kullanılması mümkündür. Fayda yada zarar kullanma şekline göre değişir. Faydalı bir ilaç dahi yanlış kullanılırsa zarar verebilir. İşte bu yüzden kötü niyetli yada yanlış kullanımları göstererek Alevileri Cami’den soğutmaya çalışan Bektaşillerin bu tutumlarıda en az saltanatçıların tutumları kadar çirkindir.
Peygamberimiz Medine’ye hicretinin hemen akabinde ham kerpiçten dörtgen şeklinde ve duvarları üç veya dört metre boyyunda bir mescid inşa ettirmişti ve bu mescidin çevresinede evler yapılmıştı. Çünkü Mekke’de müşrekler Peygamberimize mescid yapma fırsatını vermemişlerdi. Cami yada Mescid olayına hadislerle daha açıklık kazandırmakta mümkündür.
... Hz. Peygamber (Sav)buyuruyor ki: “Yeryüzünde en saygın ev dört tanedir. Kıble, Beytüll Mukaddes, içerisinde Kur’an okunan ev ve MESCİDLER.” . (K,Elmevizümadediyye, sh.122)
Hz. Peygamber (Sav) buyuruyor ki;
... CAMİ, Kıyamette Allah’ın huzurunda şikayetcidir ki, beni boşa bekletiyorlar ve zayi ediyorlar. (Mearif ve meariyf)
Hz. İmam Ali (as) buyuruyor ki;
... CAMİ’DE oturmak Allah’ın rızasını almaktır. (Mearif ve Meariyf)
... CAMİ’nin komşularının (özrü olmaksızın) Cami dışındaki namazları namaz değildir. Sordular: Ya Ali, Cami komşusu kimdir?
Buyurdu ki; Ezanın sesini işitenlerdir. (Mearif ve Meariyf)
Hz.İmam Hasan (as) buyuruyor ki;
... CAMİ’YE devamlı giden şu sekiz hayırdan birine mutlaka kavuşur; Temel bir konuyu açıklayan bir ayet öğrenir, yararlı bir arkadaş bulur, yeni bilgi elde eder, umulan bir rahmete kavuşur, hidayete erişecek veya aşağılıktan kurtaracak bir söz öğrenir veya Allah korkusundan yada utanarak günahları terk eder.( Tuhef-ul Ukul, sh:235)

Hz. İmam Cafer Sadık (as) buyuruyor ki:
... “Tevratta şöyle yazılıdır. (Allah buyuruyor ki Yer yüzünde benim evlerim CAMİ’lerdir. O halde ne mutlu evinde temiz abdest aldıktan sonra beni ziyaret edenlere, ZİYARET EDENLERE İKRAM ETMEK DE ZİYARET EDİLENİN ÜZERİNE BİR HAKTIR. (Sevab’ul Amal, Sh. 6 FPRIVATE "TYPE=PICT;ALT=Cool"

Elbette yukarıda sözü edilen mescidler HAKKIN KORKUSUZCA SÖYLENDİĞİ MESCİDLERDİR. Hz. Ali(as)’nin camide öldürüldüğünü bugün bilmeyen yoktur. Eğer Bektaşilerin dediği gibiyse O İmamımızın camide ne işi vardı? Bektaşilerin dediği gibi Hz. Ali(as) Camide öldürüldü o halde camiye gitmeyiz mantığı doğru bir mantıkmıdır?
Hz. Ali (as) Camide şehid olmayıpda nerede olacaktı? Elbetteki KABE’DE DOĞAN BİRİSİNE CAMİDE ŞEHADET YAKIŞACAKTI. Diyelimki babamız tarlayı sürerken kalb krizi geçirde ve öldü veya öldürüldü. Biz bir daha o tarlayı sürmeyelim mi? Yada bir yakınımız trafik kazası geçirdi diye bir daha araçlara binmeyecekmiyiz? İşte Çorum’da kurulan EHL-İ BEYT cami sözlerimize en güzel örnektir. Camiyi Çorum’da yaşayan Alevi toplumu kurmuş ve içerisinde de Oniki İmamların mezhebi yani CAFERİ MEZHEBİ YAŞANMAKTADIR. Günde üç vakit namaz kılınmakta ve ezanında günde üç vakit ALİYYEN VELİYYULLAH denmektedir. Gerek cami gerek yönetimi ve gerekse hocaları diyanetten bağımsız olarak özgürce çalışmaktadır. Çorum EHL-İ BEYT CAMİİ Çorum’da yaşayan Alevi toplumunun inançlarını istedikleri gibi özgürce yaşamalarına birlik ve beraberliğe dayanışmaya yardımcı olmaktadır.NEDEN DİĞER ALEVİ TOPLULUKLARININDA BU TÜR CAMİLERİ OLMASIN? Bu bizlerin en doğal hakkıdır.
Bizler diyanet camilerine gitmek zorunda değiliz. Bizler Alevileri sünnileştirmek amacıyla köylerimize camiler yapan diyanet ve onların yardımcılarının peşinde durmak zorunda değiliz. Eğer ülkemizde Oniki İmam yolunun yayılmasını istiyorsak, EĞER Alevilerin birlik ve beraberliğini istiyorsak, EĞER huzuru mahşerde Oniki İmamların yüzlerine onurla bakmak istiyorsak yaşadığımız bölgelere diyanet’den bağımsız ve içerisinde Oniki İmam mezhebinin uygulandığı yani Caferi Mezhebine göre abdest alınan, namaz kılınan, ezan okunan, ibadet edilen camileri biran önce yapmak zorundayız.
İçinde yaşadığımız yıllar çok önemlidir. Bir yanda diyanet bizi sünnileştirmeye çalışırken diğer yandan da Bektaşiler Cemevleriyle bizleri uyutmaya çalışmaktadırlar. İşte bu iki oyundanda kurtulmanın izzet ve şeref içerisinde yaşamanın tekyolu KENDİ YAPACAĞIMIZ BAĞIMSIZ CAMİLERDİR. ONİKİ İMAM YOLU ANCAK CAMİLERDE YAŞATILABİLİR.
Bektaşillerin, dedelerinin ve babalarının Cemevleri fikirleri bize yıllardır lekeden başka bir şey getirmemiştir ve bundan sonra da getirmeyecektir. Bugüne kadar Bektaşilerin Cem adı altın yaptırdıkları şeylerin Alevilikle ilgisi yoktur. Cem adı altında yapılan ve adına ibadet denilen şeylerin ibadetle de ilgileri yoktur.Bunlar bizlere bugüne kadar hiç bir şey vermemiştir ve bundan sonrada veremez. Bizi sömürmekten ve uyutmaktan başkada bir şey sağlamayacaktır. Bu oyunlar bizi oyalamaya ve kullanmaya yönelik siyasi oyunlardır. Diyanetin ve ordularının camilerininde Alevilere verecekleri bir şey yoktur. Bunlarda sünnileştirmeye yönelik, asimile etmeye yönelik oyunlardır. Türkiye Cumhuriyeti’nde insanlar istedikleri dini ve mezhebi seçebilirler. Aleviler sünnileşmek zorunda değildir. BİZLERE NE DİYANET VE DİYANET CAMİLERİ NE DE ONLARIN CEMEVLERİ GEREKMEZ.
ALEVİ TOPLUMUMUZUN EN ÖNELİ İHTİYACI BİR MERKEZİ YAPIYA SAHİP OLMALARIDIR. BU MERKEZİDE BİZE BAĞIMSIZ, ÖZERK, İÇERİSİNDE ONİKİ İMAM MEZHEBİNİN YAŞATILDIĞI EZANINDA ALİYYEN VELİYYULLAH DENİLEN CAFERİ MEZHEBİNE GÖRE ABDEST ALINIP, NAMAZ KILINAN EHL-İ BEYT CAMİLERİMİZ SAĞLAYACAKTIR. ALEVİLERİN BİRLİK VE BERABERLİĞİ, İZZET VE ŞEREFİ ANCAK BU TÜR CAMİLERLE SAĞLANABİLİR.
ALEVİ TOPLUMUMUZA SESLENİYORUZ:
YA DİYANETTEN BAĞIMSIZ KENDİ CAMİLERİMİZİ BİRAN ÖNCE KURALIM, YADA BU TÜR CAMİLERİ KURABİLECEĞİMİZ YERLERE HİCRET

Konu karadagli tarafından (10.08.2006 Saat 14:37 ) değiştirilmiştir..

karadagli
Açık Profil bilgileri

Bu siteyi kuran kişi köken olarak alevi bir insan ama kendisi şiilği benimsemiş birisidir.İsmi de Teoman Şahin.Kendisi Çorum'da avukat ve de düşüncelerini yayıyor.Eğer ki elimizde bizim daha sağlam kaynaklarımız varsa bizde onları sunarız zaten...Saygılar!

orası öylede birazda haklı değillermi semahı ibadet olarak görenlere bi yanıt bence

djbraveheart198

djbraveheart198 yazmış:
orası öylede birazda haklı değillermi semahı ibadet olarak görenlere bi yanıt bence
Sevgili can bizim semahımız zaten bir ibadettir...

lion12
Açık Profil bilgileri

lion12 - Profil
devrimciturk
Can

2

Arkadaşlar bu adamın amacını anlamadım açıkçası saçma sorular vardı...

devrimciturk
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

devrimciturk´nin Web Sitesini ziyaret edin

devrimciturk - Daha fazla Mesajını bul
devrimciturk yazmış:
Arkadaşlar bu adamın amacını anlamadım açıkçası saçma sorular vardı...

Bunda anlaşılmayacak birşey yok sevgili dost bu şahıs

11.08.2006, 14:33 #46

gözdecst

evet amaç aleviliği irandali şii anlayışına çekmek o siteyede bir cevap aktardım tepkilerimizi göstermeliyiz hepsinin amacı belli bizleri bölmek istiyorlar sitedeki yazıları bir okuyun bu çok açık ayrıca site girişindeki elinde çocuk olan bayan resmide çok dikkatimi çekiti.saygılar

gözdecst
Açık Profil bilgileri

o anket sonuçlandımı. arkadaş bu anketi vereli çok oldu ,ozaman yakında sonuçları verilecek deniyordu. haberiniz varmı acaba?

eflatun
Açık Profil bilgileri

eflatun - Daha fazla Mesajını bul

11.08.2006, 15:23

AleviGenç
Adaptasyon döneminde

Bazı Bilgiler

eflatun yazmış:
o anket sonuçlandımı. arkadaş bu anketi vereli çok oldu ,ozaman yakında sonuçları verilecek deniyordu. haberiniz varmı acaba?
Daha açıklandımı sonuçlar bilmiyorum can.
Bunların "Aléviliğinden" kuşkuluyum sunnileşmişler.

AleviGenç
Açık Profil bilgileri

sonerk
ANARŞİST-ŞAMAN

AleviGenc yazmış:
Selam
İranlan diyanetin iş birliği yaptını hiç zannetmiyorum.İran Şii - Türkiye sunni
Diyanet işleri sunnileri temsil ediyor bak onlar Şii'lere sapma diyor yahudiler kurmuş diyor.
Diyanet Alevilerede karşı Cem evlerine izin vermiyor.Din derslernde Ehl-i Beyt bilgisi verilmiyor Hz.Ali'yi hak ettiği gibi tanıtılmıyor,Alevilik öğretilmiyor.
Azerbaycan'da Alevide var Şia'da...Anadoludan İrana giden Alevi-Türkmenler ne olduğunu sanıyon Farslılar tarafından Şii'leşti...
İranda şu anda Horasanda Gerçek Alevi-Türkmenler yaşamakta işte onlar öz müslümanlar.
Bu yaklaşık iki ay önce genç alevinin benim diyenetle irandaki şiiler ortak çalışıyorlar alevileri asilime etmek için dediğim mesaja verilen cevap ...mesajda okunuğunuz gibi genç alevi diyanetin ve şianın böyle bi amacı olmayacağını savunuyor bu topicde yeni açılmış bi topic isterseniz bu sorunun cevabını bu topic versin tıklayın zahmet olmazsa....

http://www.aleviforum.com/showthread.php?t=175

sonerk

ben bu ankete aylar önce katıldım, hala bıraktıgım gibi

Azrail
Açık Profil bilgileri

Olgun yazmış:
ben bu ankete aylar önce katıldım, hala bıraktıgım gibi

bekledikleri cevaplar gelmedi sanırım
o yüzden biraz daha bekliyorlar ,anket sonuçlarını vermek için.ama çok beklerler. cevaplar açık

eflatun
Açık Profil bilgileri

eflatun - Daha fazla Mesajını bul

AleviGenç
Adaptasyon döneminde

Selam canlar...

Baktımda halen sonuçlar açıklanmamış...

Merak ediyorum doğrusu?

AleviGenç
Açık Profil bilgileri

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Camiye karşı Cem evi Anlayışı yada tam tersi düşünceler sadece kendisinden başkasını görmeyen fikirlerin ürünüdür.

Mekanın ne önemi var Peygamber Efendimiz (s.a.v) Mağarada ibadet ettiyse bunu Dinimizce ne olumsuz yönü vardır.

İnsanların sadece kelime mekan ve kısır düşüncelerde takılması hala gerçekleri görmek istemeyişindendir.

Belkide daha fazla anlayışlı veya daha çok bilgi farklılaşıp dağılma korkusundandır.

Öğrenmekten korkmamalıyız.
Ben Aleviliği ne anadan ne atadan öğrenmedim:
BU gün Aleviliği anlatmaya çalışan bir çok kitap Şii kaynaklardan alıntı yapılarak yazılmıştır.

Çorum gibi Aleviliği Şii likle aynı olması gerektiğini düşünen toplumlara dışlayıp asimile olmuş demek yıllar önce kendisine yapılanı kendi kardeşine reva görmektir.

Sadece çorum değil Ülkenin çeşitli yerlerinde sınırlı sayıdada olsa Alevi inancını Şii kaynaktan öğrenip yaş***** tatbik eden Aleviler vardır.

Eğer Şiiliği sapkın ve yoldan çıkmış olarak kabul edenler varsa delilleriyle buyursun

Gerçeği bulmak ümidiyle her türlü tartışma yapılabilir.
SAğlam delillere dayanan fikirlerin haricinde sadece ben buyum ben doğruyum demek kendisinden başkasını etkilemez.

ALLAHA EMANET OLUN

Sertaş
Sertaş yazmış:
Çorum gibi Aleviliği Şii likle aynı olması gerektiğini düşünen toplumlara dışlayıp asimile olmuş demek yıllar önce kendisine yapılanı kendi kardeşine reva görmektir.
Çorum çevresinin düşünceleri Alevilikle Şiiliğin aynı olması gerektiğiyle sınırlı değildir. Çorum Camii çevresinin İran'daki velayeti fakih anlayışını savunan ve İrancı anlayışı asıl tartışılması gereken bir konudur.

canazerbaycan
Açık Profil bilgileri

canazerbaycan yazmış:
Çorum çevresinin düşünceleri Alevilikle Şiiliğin aynı olması gerektiğiyle sınırlı değildir. Çorum Camii çevresinin İran'daki velayeti fakih anlayışını savunan ve İrancı anlayışı asıl tartışılması gereken bir konudur.

Sélâmun Aléyküm
"Bismi'llâhi'r-rahmâni'r-rahîym"

Çorum daki Şii cami Azeri kardeşlerimizle hiç bir alakaları yoktur.İran yanlısıdır.Azerilerde irandan baskı gördükleri için iran taraftarı değillerdir.Çorumdaki şii cami sonradan şii olanların açtığı Türkiyedeki Alevilerin düşmanı olan bir cemattır.Bektaşi düşmalarılardır.İran modeli istiyenler.
Şii'lerle aynı ağaçın dallarıyız.Azerielrlende ırk ve inanç bakımından akrabayız.

Lailahe illallah Muhammedün resulullah, Aliyyün veliyyullah el-Hasan ve'l-Hüseyin, Rıdvanullahi Teaala aleyhim ecmaiyn.

AleviGenç
adamlar cem evi kelimesını bıle kullanmıyolar ve alevıyım dıyolar pes dorusu

erzıncankızı
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

erzıncankızı - Daha fazla Mesajını bul

09.09.2006, 21:45

Sertaş
Adaptasyon döneminde

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Çorum Alevilerinin İran Şiiliğiyle ilişkisinin olması gayet normaldir.
Bugün diyanet destekliAlevi derneklerinin varlığı kadar sıradandır.

Hatta Avrupa Aleviliği diye daha farklı ve özünden ayrı yaşamlarıda kabul edebiliyorsanız onların varlığınada saygı ile karşılık vermelisiniz.

Ayrıca çorumdaki yapılanma maddi ve etki alanı olarak dar olsada her seferinde dile getirilip hem sünni hemde Sözde Alevi çevrelerce özünden kopmuş yada iran yandaşlığıyla suçlanmaktadır.

Bazıları için suçlamak dışlamak en kolay ve kesin çözüm gibi görülmektedir.

ama bu çözümü yıllara yayıp uzun vadede düşündüğümüzde iş tersine dönecektir.

Sabır inananlar için en büyük silahtır.

Allah Ehli Beyt dostlarının sabrını arttırsın.

Sertaş
Sertaş yazmış:
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Çorum Alevilerinin İran Şiiliğiyle ilişkisinin olması gayet normaldir.
Bugün diyanet destekliAlevi derneklerinin varlığı kadar sıradandır.

Hatta Avrupa Aleviliği diye daha farklı ve özünden ayrı yaşamlarıda kabul edebiliyorsanız onların varlığınada saygı ile karşılık vermelisiniz.

Ayrıca çorumdaki yapılanma maddi ve etki alanı olarak dar olsada her seferinde dile getirilip hem sünni hemde Sözde Alevi çevrelerce özünden kopmuş yada iran yandaşlığıyla suçlanmaktadır.

Bazıları için suçlamak dışlamak en kolay ve kesin çözüm gibi görülmektedir.

ama bu çözümü yıllara yayıp uzun vadede düşündüğümüzde iş tersine dönecektir.

Sabır inananlar için en büyük silahtır.

--------------------------------------------------------------------------------

Selamunalyküm can'lar...

Anket:

Bak dostum bu topik bu yazı amaçlı açılmıştır burada İran yandaşlığı yapıp Alevi ve Güney Azerbaycan (Türk-Alevi/şii)düşmanlığı yapma!...
Anlaşılan sende www.alevisesi.com düşüncesini taşıyan Alevi düşmanısın. Çorumdaki o grup Alevi değil Şia 'dır... Aleviler biziz...

İmzandaki yazıda yalnış doğrusu böle olaçak :

Lailahe illallah Muhammedün resulullah, Aliyyün veliyyullah el-Hasan ve'l-Hüseyin, Rıdvanullahi Teaala aleyhim ecmaiyn.

Konu AleviGenç tarafından (09.09.2006 Saat 23:25 ) değiştirilmiştir..

AleviGenç
Açık Profil bilgileri
Sorularıma içtenlikle cevap verirsen sevinirim:

1) Şiilik evrensel bir inanç değil midir? İran rejimi Şiiliğin hamisi midir?
2) Çorum grubu zaten İran yandaşı olduğunu kabul ediyor. İran devlet başkanı Hameney'i lider olarak kabul ediyorlar. Teoman Şahin bu forumda ve diğer röportajlarında Türkiye ile İran arasında silahlı çatışma durumunda İran'ı destekleyeceklerini ima etmiştir.
3)Diyanet destekli Alevi dernekleri hangilerdir?

canazerbaycan
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

10.09.2006, 13:14

Sertaş
Adaptasyon döneminde
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

gEÇEN SENELERİN BİRİBDE Aşura gününde Dünya Ehli Beyt Vakfının düzenlediği bir programda önce Sünni Din adamlarının vaazları ve daha sonra aşure çorbası dağıtılmış ve Alevi sünni Kardeşliği zikredilerek topluma mesaj vermek ümid edilmişti.

Ortada İslama ve İnsanlığa aykırı bir görüntü yok.
Fakat çok ince ayrıntılarla gerçeği gözardı etmek sadece kafasını kuma gömmektir.

Aşura ve İslamın İzzetinin savunulması üzerine hiçbir girişimde bulunulmamış.
Alevi Sünni kardeşliği yada düşmanlığı üzerinden yapılan tartışmalarla gerçek soruna hiç değinilmemiştir.

Ayrıca aynı ağızdan söylenen sünni ve alevi sözde aydınlarının ortak fikirleri İran Şiiliğiyle Anadolu Aleviliğinin farklılığı ve Alevilerin hiçbir zaman İrandaki gibi bir yapılanmaya girişmemeleridir.

Bu sadece dünyada gelişen olaylara karşı bir refleks gibidir.
Ama etkisiz ve geçersiz bir reflekstir.

İran ile Türkiyenin savaşında müslüman sadece dinini namusunu ve izzetini korumak i,çin savaşır.
Dinime namusuma kasteden kimse ona karşı savaşırım.
İran veya başkası farketmez.

Önemliolan düşmanı tanımaktır.
Sen hergün haberlerde ırza geçen adam kesen zulüm işleyenlerin İrandan geldiğinimi düşünüyorsun:
Yoksa bu çarpık ve çürümüş eğitim sistemi,nin yada sosyal adaletsizliklerin yada adam kayırma aşiretçilik ırkçılığın körükleyicileri hangi ülkenin vatandaşıdır.
Irak İran savaşında her iki tarafta da şiiler ölmedimi.
Peki bu savaşın başlangıcı neydi.
Amaç ne sonucu neleri doğurdu.
Şimdi kimler amacına daha yakın ve toplumlar tarafından daha çok destek görüyor.

Şii evrensel bir inançtır.
Evrensel olmasını istemeyenler Şiiliği kabul eden Alevileri ya asimile olmuş yada paralı ajanlar olarak görmektedir.
Şiilik İranın Himayetinde değildir.
Ülkeler veya rejimler sadece geçici konulardır.
Bugün İran Yarın Irak ne fark edre.
Yada demokrasi yada Şeriat gerçek şekliyle uygulanmadıkça sadece dilde kalır.

İranın doğruları yanlışları onlara aittir.
Ama biz kendi doğru ve yanlışlarımıza değinmeliyiz.
Başkasının hayatını tanırken kendi hayatımızı yaşayamaz ve gelecekteki tehlikelere karşı sadece tedbirsizce davranmış oluruz.
Din tüccarlarının adaletsizliğin ikiliğin ve benzeri her tür yanlışın içinde kaybolur gideriz.

ALLAHA EMANET OLUN

16.09.2006, 01:25

lamekan bawo
__Öykü'm__
nasıl yanı ya bu adamlar nele sacmalamıslar ya can var ol aydınlattıgın için...

NE MUTLU BANA Kİ ALEVİYİM

lamekan bawo
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

lamekan bawo - Daha fazla Mesajını bul

17.09.2006, 14:33

yolcu44
Can

Caferileri veya şiileri alevi zanneden canlarımız bu anketle aradaki farkı idrak edebilirler umarım.
Bu insanların tek amacı alevileri asimile etmektir.

yolcu44
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

yolcu44 - Daha fazla Mesajını bul

17.09.2006, 15:05

ALLI07
aleviforum.com'u iyi bilen

Aleviler olacaktır.Bu çatıda birleşmezlerse,dışında kalacaklardır.

ALLI07
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

ALLI07 - Daha fazla Mesajını bul

17.09.2006, 15:16

AleviGenç
Adaptasyon döneminde

Forum Puanı: 120 "Lâ ilâhé İllallâh, Muhammedün Resûlullâh, Aliyyün Veliyyullâh"

yolcu44 yazmış:
Caferileri veya şiileri alevi zanneden canlarımız bu anketle aradaki farkı idrak edebilirler umarım.
Bu insanların tek amacı alevileri asimile etmektir.
Selam
Sen ALevilerin Cafer-i Meshep'inden olduğunu bilmiyormusun?
Alevi İsmi Ali İsmşnden türemiştir...
Aliye yandaş olanlar...
Aliye sırdaş olanlar...
Bizi son haline 6.İmam'ımız İmam Cafer-i eğitmitir...
Bizler 12 İmamlara inarız...
12.İmam'ımız (zamanın efendisi)İmam Muhammed Mehdi geleçek...Son İmamımız...

AleviGenç
Açık Profil bilgileri

17.09.2006, 16:34

Sertaş
Adaptasyon döneminde

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Alevi asimile olmaz. Asimile olan inancını bilmeyen yada dünyevi isteklerin peşinde koşan zavallılardır.

Elnide avucunda varı malı olmsada Alevi inancını satmaz.

Ülkemizde parayla müslüman olan yada tarikat tuzağından kurtulamayanların hallerini görüyoruz.
Aynı oyunu Alevilerede oynamaya çalışıyorlar.
Türkiyede devletin kurumu olan diyanet Alevileri sünni mezhebinin bir kolu olarak görüyor.

Şiileri ise vahabiler gibi sapkın bir inanç olarak kabul ediyor.
Buna kim inanabilir sizce.

Alevi sesi sitesinin maddi vaadleri ne olabilir.
sistemin hangi mekanizmasından destek alabilir.
Eleştirdiği konular mesela diyanetin tavrı sizce yerinde değilmidir.
Alevilerinde namazı olduğunu söylemek baskıcılık yada asimile etmekmidir.

Sertaş
Açık Profil bilgileri

Sertaş - Daha fazla Mesajını bul

17.09.2006, 17:01

yolcu44
Can
AleviGenç yazmış:
Selam
Sen ALevilerin Cafer-i Meshep'inden olduğunu bilmiyormusun?
Alevi İsmi Ali İsmşnden türemiştir...
Aliye yandaş olanlar...
Aliye sırdaş olanlar...
Bizi son haline 6.İmam'ımız İmam Cafer-i eğitmitir...
Bizler 12 İmamlara inarız...
12.İmam'ımız (zamanın efendisi)İmam Muhammed Mehdi geleçek...Son İmamımız...
Sevgili can,sen caferi olabilirsin buna bir itirazım yok,ama alevileri caferi meshebinin bir kolu olarak görmen senin görüşündür ki,ben böyle düşünmüyorum.
Sizinde bildiğiniz gibi Caferiler ibadetleri için camiye gider,Aleviler ise cem evine.
Caferiler ramazan orucu tutar,aleviler ise tutmaz.
Caferilerin camide imamları vardır,alevilerin ise cemde dedeleri.
Caferilerde semah yoktur.
Caferiler hacca giderler,aleviler,her ne ararisen kendinde ara
kudüste,mekkede,hacda değildir, derler.
Daha birçok farklılık sayabilirim ama yinede aleviler caferi mesheb'indendir dersen görüşüne saygı duyarım.

Saygılar.

yolcu44
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

17.09.2006, 17:26

Sertaş
Adaptasyon döneminde

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Alevi caferi şii kızılbaş rafizi tahtacı çepni diye isimlendirilen toplumlar aynıdır.

o isimleri koyanların çeşitli yörelerde farklı isimle tanımaları sadece görülmek istenen halidir.

beşinci mezhep mezhepsiz diyerekte alay konusu yapmalarıda aynı saldırının devamıdır.

Bunu çoğaltabiliriz. Ne kadar çok ismide olsa inanç aynıdır.

Kur'an ve ehli Beyt.

Sertaş
Açık Profil bilgileri

17.09.2006, 17:47

yolcu44
Can

Sertaş yazmış:
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Alevi caferi şii kızılbaş rafizi tahtacı çepni diye isimlendirilen toplumlar aynıdır.

o isimleri koyanların çeşitli yörelerde farklı isimle tanımaları sadece görülmek istenen halidir.

beşinci mezhep mezhepsiz diyerekte alay konusu yapmalarıda aynı saldırının devamıdır.

Bunu çoğaltabiliriz. Ne kadar çok ismide olsa inanç aynıdır.

Kur'an ve ehli Beyt.
Alevi,caferi,şii,aynı şeylerse ibadetleri neden tamamen zıttır.
Şii ve caferilerin ibadet şekilleri sünnilerle birkaç küçük nüans farkı dışında aynıdır,fakat alevilerle taban tabana zıttır.

Ayrıca hangi şii,caferi sitesine girerseniz girin alevi ibadeti olan cemi ve semahı kabul etmezler.

yolcu44
Açık Profil bilgileri

Özel Mesaj gönder

17.09.2006, 18:03

Sertaş
Adaptasyon döneminde

yolcu44 yazmış:
Alevi,caferi,şii,aynı şeylerse ibadetleri neden tamamen zıttır.
Şii ve caferilerin ibadet şekilleri sünnilerle birkaç küçük nüans farkı dışında aynıdır,fakat alevilerle taban tabana zıttır.

Ayrıca hangi şii,caferi sitesine girerseniz girin alevi ibadeti olan cemi ve semahı kabul etmezler.

Alevi şii caferilerin ibadetlerinde zıtlık yoktur.

Hatta sağlam ve çıkarsız inançtaki tüm insanlar aynıdır.

Şekli örnek göstermek sadece cehallettir.

kişinin imanını ölçmek diyede bir imkan yoktur.
Kişinin ameli imanının işaretidir.

Dil ile zikredip el gönülden tasdik etmedikçede bu imanın yararı yoktur.

Senin farklı hatta zıt dediğinn ibadet şekilleriyüz yıllarca baskı ve zorlamaya dayalı bir programın sonucudur.

Bu baskılardan kendisini sıyırabilmiş kişilerin tekrar Ehli Beyti kendisine örnek alarak ibadetlerini ona göre yapmaları ise sadece şekilsel değil akli bir hadisedir.

Fikri hür ırk ve siyaset kininden kurtulabilen her müslümanın varacağı tek yol Ehli Beytin yoludur.

Sertaş
Açık Profil bilgileri

17.09.2006, 18:11

Sertaş
Adaptasyon döneminde

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Aleviyi açık bir dille kötüleyen ve onlar dinsizdir hatta önce hıristiyan sonra müslüman olacaktır diyenler belli

Alevi toplumunun inancını öğrenmek için Şii kaynaklarına yönelmesi şaşırtıcı değildir.
Tam bir teslimiyet olmaması normaldir.
Ama inkarcılıkta bir yere varmaz

Ehli Beyt dostlarının daha çok birbirini tanıması ve kaynaşması gerekir.

Ancak bu şekilde inancında sabit ve yolunda başarılı olabilir.
Angehängte Grafiken

Sertaş
Açık Profil bilgileri

17.09.2006, 18:15

yolcu44
Can

Sertaş yazmış:
Alevi şii caferilerin ibadetlerinde zıtlık yoktur.

Hatta sağlam ve çıkarsız inançtaki tüm insanlar aynıdır.

Şekli örnek göstermek sadece cehallettir.

kişinin imanını ölçmek diyede bir imkan yoktur.
Kişinin ameli imanının işaretidir.

Dil ile zikredip el gönülden tasdik etmedikçede bu imanın yararı yoktur.

Senin farklı hatta zıt dediğinn ibadet şekilleriyüz yıllarca baskı ve zorlamaya dayalı bir programın sonucudur.

Bu baskılardan kendisini sıyırabilmiş kişilerin tekrar Ehli Beyti kendisine örnek alarak ibadetlerini ona göre yapmaları ise sadece şekilsel değil akli bir hadisedir.

Fikri hür ırk ve siyaset kininden kurtulabilen her müslümanın varacağı tek yol Ehli Beytin yoludur.
Sertaş can, yazılarından anladığım kadarı ile caferisin,
bana caferilerin cem yaptığını veya semah döndüğünü söyleye
Hasan Akça

Diğer sitelerdeki bilgileride koıyacağım ama şimdilkik biriki tesbiti paylaşmalıyım

1-BU insanlar en temel bilgileri bile bilmiyorlar.
çok cahiller

2-Hacı bektaşa sünni dememiz çok canlarını yakıyor

3-Bazıları bunu hakaret kabul ediyor yani bir insana sünni dememizi kendine hakaret sayıyor önderine sünni dediğimiz içinde olablir tabi

4-Bizi alevi değil şii olarak kabul etmek ve görmek istiyorlar

5- 12 imamlarla üzerlerine gidilince panikliyorlar ama çoğu bu noktada bazı şeyleri fark etmeyede başlamış

6-sünni tasavvuf kavram ve ilkelerini alevilik olarak kullanıyorlar ve farkında bile değiller.
Hasan Akça

Aleviwebten alıntılar

Canlar,
Bunlar kendilerine şii demiyorlar. Aleviyiz, caferiyiz diyorlar. Alevilik islamın içindedir, hem de ta özüdür, diyorlar.
Sizleri bilmem ama ben böyle bir aleviliği asla düşünemiyorum.
Halkalı, çoğunlukla Iğdır göçmeni Azeri vatandaşların oturduğu bir yerdir. Anadolu Alevilik'i ile ilgisi olmadığı kesindir. Sanırım onların kastettiği Alevilik, Şiilik'in Türkçeye çevrilmiş manasıyla kullanılıyor. Halkalı'yı bilirim. Anadolu Alevilik'i ile bir bağlantıları olduğunu pek iddia etmezler. Kendilerini Azeri olarak görürler. Ve genelde Caferi olarak isimlendirirler. Deyimlerinde de "Türkiye Caferileri" şeklinde kullanırlar.

Halkalı'dan ayrı tutulması gereken Fermani Altun'un Dünya Ehl-i Beyt Vakfı ve Çorum Ehl-i Beyt Camii taraftarlarıdır. Onlar kendilerini Anadolu Alevilik'inin dışında değil, özü olarak niteliyorlar. Halkalı'daki Caferiler kendileri için genelde Caferi ismini kullanırken, diğer iki grup Alevi ismini ısrarla tercih etmekte ve Anadolu Alevilik'i üzerinde faaliyet yürütmektedirler.

Evet. Bu konuda hemfikirim. Alevi öğretisiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Fakat oradaki anlatmak istediğim şu. Halkalı'daki grup bunu inkar etmemektedirler. Kendileri Iğdır ve Azerbaycan göçmeni olup, Anadolu Alevilik'i ile bir bağlarını kabul etmezler. Sempatiyle bakmazlar ve de Anadolu'daki Alevilerle ilişki kurmak istemezler. Kendilerine "Türkiye Caferileri" ismini verirler. Çoğunlukla Alevi ismini bile kullanmazlar. Ama Dünya Ehl-i Beyt Vakfı ve Çorum Ehl-i Beyt Vakfı, Halkalı'daki grupla aynı anlayıştan olmalarına rağmen; kendilerini Anadolu Alevilik'ine yamamaya ve Alevileri (Bektaşi ve Kızılbaşları) Şiileştirmeye çalışırlar. Bu nedenle benim Halkalı'dakilerle bir sorunum yok. Onlar Şiidir ve Şii gibi yaşamaya çalışıyorlar. İnançları kendine. Ama Fermani Altun ve Çorum'daki grup Bektaşilik'e her fırsatta saldırıyor ve Anadolu Alevilerini asimile etmeye çalışıyorlar. Bu yüzden bu grupları birbirinden ayırdım.

arkadaşlar her hangi bir olayı eleştirdigimiz zaman mantıklı olmak lazım şiiler veya caferiler yaşam tarzları veya giyimleri bize uymuyor diye hangi zihniyetle bunları kendimizden saymıyoruz inanmak başka' giyim tarzı başka yaşam tarzı birbirinden ayrı şeylerdir. yarın hak divanında sosyete takımları avrupaya uyanlarmı alevi kabul edilecek aleviligi lütfen her çıkan kafasına göre yorumlamasın.

Yapa Cafer Baba

Bunu git onlara sor,hak divanında anadolu alevilerini yeri nersi ,Sizlerin yeri neresi deyin,
Hem alevilikde,Hak divanı Gögü Cem'inde Pir huzurunda Hak Meydanı dediğimiz yerde görülür ve görülüyoruz.
Ölmedem önce ölüp,ikrar veriyoruz.
Bizim meydanımızda onların işi ne Babasultan Pir aşkına
Biz bu dünyada sorgu,sualimizi yaperken siz tuttunuz bizi kimlerle aynı saf a koydunuz.Lütfen bakın siz Cem görmüş bir alevisiniz,Cemde sual oldukdan sonra başka yerde sual mi olur.

şiilik ve alevilik bence çok farklıdır. birbiriyle alakası bile yok. ülkemizdeki caferiler veya şiilerede saygımız var ama alevilikle bunlar farklı. bir benzerliğimiz yok.
merhaba,
Kimin Alevi olup olmadigini bilmek icin ilk önce Aleviligin ne oldugunu bilmek gerekiyor.Daha Aleviligin taniminda anlasamamisken,inbsanlarin aleviliklerini ölcmege calismak abesle istigaldir.

Caferilerin Aleviligini neyi baz alarak degerlendiriyorsunuz?Kendinize göre "islamin disinda" gördügünüz "felsefe" ve "kültür" ile mi ölcüyorsunuz Caferilerin Aleviligini?
"Bizim Aleviligimizin Hz Ali ile ilgisi yoktur" dediginiz Alevilikle mi yoksa?
Eger bunlarla ölcüyor iseniz,bir caferi olarak söyle diyorum "biz sizin gibi degiliz".

Ama!!!!
Eger Alevilik,Aliye bagli olmak anlaminda kabul edilir ise,
ve Aleviligi Ehlibeyt ile,Hz Ali ile,Kuran ile ölcmek ister iseniz, HODRI MEYDAN.
Bu konularda "her aleviyim diyenden daha Alevidirler Caferiler."

Var misiniz?Hz Aliyi ve Ehlibeyti baz alarak Aleviliklerimizi ortaya koyalim?
Bence buna yok der ve, hemen "bizim ALeviligimizin Ali ile ilgisi yok" dersiniz.

Caferiligi kendi yasam tarzi ve kültürlerine bakarak Alevi saymayanlar kendi kendilerini avutuyorlar.
Karanlikta korkudan islik calan insana benziyorlar.

saygilarimla

Aliyolu can
Yine meydan okumuşssun,
hem
Alıntı:
Daha Aleviligin taniminda anlasamamisken,insanlarin aleviliklerini ölcmege calismak abesle istigaldir.
anadolu Aleviliğinde Sürenek 1001 dir,
sözü söylüyorsun hem meydan okuyorsun.
Caferiliği İslamın içine ,dışına bakmadan,ortodoks ,şeriatcı bir yapı olarak değerlendiriyoruz,
evet Aliyolu aynen dediğin gibi
Alıntı:
biz sizin gibi degiliz
Bizde sizin gibi değiliz.
Alıntı:
"bizim ALeviligimizin Ali ile ilgisi yok" dersiniz
hayır öyle demiyoruz,Bizim Ali ile ,sizin Ali'nin bir ilgisi yok diyoruz.
Bizim "Ali Kün deyince Alemi var eden Ali"
evvel olan,Ahir olan Ezel olan Ali,
Kul değil ,var eden,öldüren değil,can veren Ali
Tabi ki Kendi kültürümüze,yaşam biçimimize bakarak,değerlendirme yapacağız
o zaman "Ali yi sevmek alevilikse ,bizde aleviyiz" diyenlerde alevi olur,
Senca neye göre ölçmeliyiz, he can.

Güzel kardesim Bülentiscan,
Kendi inanc sistemini oturtup,kurallarini belirleyen her inanc "ortodokstur".Bir kac aklievvelin ortaya attigi "ortodoks-heterodoks islam" gibi kavramlarla ancak bir yere kadar gidilebilir.
Aleviligi kendi aklica "ortodoks" (kati kuralci) islamin karsisinda,heterodoks islam (kati kurallara bagli olmayan) islam gibi göstermek gercek ile bagdasmamaktadir.
Anadoluda yasanmakta olan Alevilik bile inanc konusunda "ortodokstur".Cünkü,Anadolu Alevi ibadet rituellerinde kati kurallar vardir.Mesela,12 hizmetsiz cem düsünübeilir misiniz?DuvazImam okunmayan,miraclama okunmayan bir cem düsünebilir misiniz?Veya lokma dagitilmayan bir cem..
Demek ki her inanc bir ölcüde ortodokstur,belli kurallara baglidir.
Burda önemli olan,bu kurallari kimin koydugudur.Biz caferiler kurallarimizi 12 Imamlar araciligi ile Hz Muhammed ve Hz Aliden aldigimizi kabul ediyoruz.

Sanki sizin de "biz de kurallarimizi Aliden aliriz,ama sizin Ali degil,bizim Ali." dediginizi duyar gibi oluyorum.

Böyle diyenler karsisindaki insani degil,sadece kendisini kandirmis olurlar.
herkes biliyor ki,tarihte bir ALI vardir.Bir kac tane ALI yoktur.
Ama böyle derseniz sizi biraz olsun anlayabilirim."Biz Alevilik ile tanisirken,onun önderi Hz Aliyi isim olarak alip,atalarimizdan,dedelerimizden bize anlatilan "yaratici"nin sifatlarini ona taktik"

Fakat bu durumda da haksiz durumdasiniz.Cünkü Aleviligin Önderi olan Hz Aliye ne hakla onun ile ilgisi olmayan sifatlar takabilirsiniz?

Güzel kardesim Bülent,
Sizin Ali baska,bizim Ali baska diyerek Hz Ali konusunda isi kurtarsan bile,sana su soruyu her zaman soracaklar.
"Anladik sizin Aliniz baska,peki sizin Muhammediniz de mi baska?Bizim Hz Alinin soyundan gelen 12 Imamlara bagliligimiz var.Görünen oki,siz de 12 Imamlara baglisiniz,bu 12 Imamlar da mi baska?Bu 12 Imamlar hangi Alinin soyundan geldiler?Sizin Alinin mi?Islamin Alisinin mi?"

Güzel kardesim,
Aleviligi neyi kistas alarak ölcelim demissin.Aleviligi 12 Imamlari kistas alarak ölcelim mi?Var misin?
Ama bundan önce 12 Imami kabul ediyor musun?ediyorsan bu 12 Imamlar kimin cocuklaridirlar? bu sorularin cevaplarini bizimle paylasmani rica ediyorum.

kolay gelsin Bülent kardesim,

alevilik tabiki islamim içindedir bunu inkar eden zaten bence alevi degildir hz ali yi severiz diyorsunuz sonrada islamla igisi yok diyonuz yuh be sizlere,
turandk sende bır problem var sende ateistlik var belli,

muhammedordusu´isimli üyeden Alıntı
muratt a cevap...

ey islamın nurunu kalbinde hiissetmeyen adam sen çağdaş olmaya devam et.bakalım sonun ne olacak.zaten elimden geldiğimce alevilerin inançlarından uzak olmaya çalışıyorum.bakın beni yanlış anlamayın.her forumda sanki alevi düşmanıymış gibi algılanıyorum.artık bunu bilerek mi yapıyorsunuz bilemiyorum.benim sözüm şu..

eğer aleviler Allah ı tek bir ilah olarak kabul edip(hz.aliye tanrı sıfatını yakıştırmayacak),hz.muhammedi peygamber hz.aliyide muhteşem bir sahabe olarak kabul edecekler.bunun dışında kalan tartışmalar(halifelik makamı tesettür,sahabeleri kafir olarak itham etmek,namaz...)insanın küfre götürür mü bile mem.ama tavsiyem biz sunnilere uymanız.bunu yapmıyorsanız bile en azından şiilere (namazı kabul eden orucunu tutan hz.ali ye bağlı olan gerçek şiiler)uymanız...sadece bir tavsiye..
Eğer alevi inançlarından uzak durmaya çalışıyorsan alevilerin içinde ne işin var.
Ayrıca İnsanların neye ve kime inanacağına sen karar veremezsin,sitemize girip istediğin gibi ahkam kesebileceğini ve insanları yönlendirebileceğini sanıyorsan yanılıyorsun.

Şunu unutma bizler aleviyiz ne şii'lere nede sünni'lere uyarız.
Burasıda bir alevi sitesi ne şii,nede sünni propagandası burada yapılamaz.
İşine geliyorsa bize ve sitemizin kurallarına uyarsın,yok gelmiyorsa kendine uygun birçok site bulabilirsin ve çekip gidersin.

murat´isimli üyeden Alıntı
yazdıklarında çok çelişkilerin olduğunu düşünüyorum,alevilerin inançlarından mümkün olduğu kadar uzak olmaya çalışıyorsan aw'de işin ne???bu arada tavsiyen çok ilginç...senin tavsiyene uymamız demek sunnileşmemiz demek,dolayısıyla kara çarşafı,namazı,orucu kabul etmemiz,kadını2.planda görmemiz demek,aklınilmin yolunu bırakıp,çağdaşlıktan uzaklaşıp gerici zihniyetin uşağı olmamız demek,dolayısıyla islamın nurunu bu şekilde kalbimde hissedip cennetlik olacağıma senin o inandığın cehennemde senin gibi gerici zihniyetten mümkün olduğu kadar uzak bir yerde yanmayı tercih ederim,bu benim için şereftir... (tabi eğer cennet-cehennem varsa!!!)kısacası tavsiyen sana kalsın...herşeye rağmen çağdaşlaşman dileğiyle...saygılar...
alevilerin sitesine girmem alevilerin inançlarına ilgi duyduğum anlamına gelmez.ne yani ateistlerin de sitesine girersem ateist mi olmam gerekiyor.niyetim başka olamaz mı?evet benim tavsiyeme uymak demek sunnileşmek demektir.hatta kara çarşafı kabul etmek(şart değildir ama takva meselesi.normal tesettür de olur yeterki vücut hatlarını ortaya çıkarmayacak şekilde örtünme olsun)) namazı orucu kabul etmeniz demektir.amma ve lakin kadını 2.plana atmak demek değildir.bi kere kadın islam dini sayesinde hak ettiği değere kavuştu.cennet ve cehennem de inanmadığında belli ediyor.yoksa sırf benden uzak olmak için cehennemi istermiydin.nede olsa inamadığın bir şeyi söylüyorsun.yani seni pek etkilemeyen bir sözdü.ama yinede ben senin hidayete kavuşmanı tabiki isterim.ne diyelim

Allah HİDAYET VERSİN.

şiilikle alevilik arasındaki bağlantı sadece ve sadece ehlibeyt sevgisidir,o bağlantı sünniliklede var. alevilik asla şiilik olamaz
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

KOnuyla ilgili bir tesbitte benden olsun
bu bektaşi sitelerine girip 12 imam bilgileri verdiğinizde hemen kovuluyorsunuz atılıyorsunuz horlanıyorsunuz
biz aleviyiz siz şiisiniz diyorlar ve tavır koyuyorlar

onlara yahu madem ortak noktamız 12 imam sevgisidir gelin bu sevgiyi işleyelim dedğinizde bile uzak durmaya çalışıyorlar en ilginç nokta burası kendilerini o kadar kolay kandırıyorlarki
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bektasiler ( Vahabiler ) ancak Kendi Cöplüklerinde öterler !! onlara yazi yazildiginda 12 Imam Hadisleri yazildiginda Vahabiler gibi Rahatsizlik duyar ve ayni onlar gibi "siz Siisiniz, Biz Sii Degiliz " derler
alevisesi.gibi Hür bir Platformda onlarin görüslerine bile yer veriliyor agizlarinin cevaplarini aldikca parlamaya devam ediyorlar her yazilari onaylaniyor ,ama biz onlarin sitelerine yazdigimizda Ataistler Munafiklar Sioynistleri ve Vahabilerin birlesip onlarin Saldirilarina ugruyoruz ..ve bu Yaratiklar ise Toplumun inanclari ile onyayark kendilerine Alevi süsü vermeketende utanmiyorlar, sünki Münafiklik kendi meslekleridir ..varsin kendi cöplüklerinde ötsünler .eninde sonunda Toplumumuz Dogru yolu bulup Ehli Beyt Mektebine, Gercek Akleviligine kavusacaktir ..onlarin Horoz gibi ötmeleri ancak onlarin sonlarinin geldiginin bir kanitidir !!!
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Gerçekten de buradaki özgür ortam hiçbir yerde yok. İzzettin doğan bağlantılı sitelerden tutun, diğer bektaşi sitelerine kadar hepsi aynı. İki yorum yazın, iki cevap yazın hemen sansür, ceza... Bakın biz kimleri kimleri barındırıyoruz içimizde? Allah ıslah etsin. Ama reklamımızı yapıyorlar bırakın konuşsunlar, yazsınlar iki kişi aralarından merak edip bu siteye girse iki satır bir şey okusa o bile yeter. Hak Teala hidayet eder inşallah.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hasan Akça

sünni bektaşiler diye bir bölüm açıp tartışmışlar ama doğru ipuçlarını yakalayanlarda olmuş

gulizar yazmış:
tsk.ALEVI can bilgiler icin, bende bu siteyi tam tanimadan birseylar yazmistim,önce alevilerin sesi diye bir site vardi o zannettim ve girdim,icerigini tam okumadim,Hazreti Alinin Resmi v.s oldugunu görünce zaten normal bir alevi sitesi oldugunu zannettim,
yanliz ziyaret defterine konzetra oldum,taki icerigini okuyana dek,tamamen alevilikle ilgisi olmayan seyler yaziliydi,tam tersine zit bir düsünceleri var.
Sevgili Gülizar...
Alevisesi adlı sitede BEKTAŞİLİĞİN Sünni olduğu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...gibi SAÇMA OLDUĞUNU beş yaşındaki bir çocuğun bile anlayabileceği palavraları pazarlamaya çalışıyorlar...

Neymiş efendim:
Hünkarın Tübesinde camii varmış dolayısıyla Hünkar Sünniymiş!!!...

-oysa o camii oraya Hünkardan yaklaşık 500 sene sonra yapılmış
Ayrıca Hünkar Hace Bektaşi Velinin:
"ELLERİN KABESİ VAR BENİM KABEM İNSANDIR"
Düşüncesi zaten Merkezi Ortodoks sünni inaçtan farklılığını ortaya koymaya yeterde artar bile..zira MENKIBELERİ DE öyle...

Neymiş Efendim:Yeniçeriler Bektaşi ya osmanlı Devleti Yeniçeriler (Bektaşiler)sünni olmasa ordu görevini verirmiymiş..???

-Hamidiye Alaylarıda KÜRTTÜ ..peki OSMANLI KÜRTMÜYDÜ?....
yada bir çok vezir sadrazam DEVŞİRMEYDİ..Ne diye osmanlılar devşirmeleri VEZİR SADRAZAM YAPTI...o zaman o mantıkla osmanlı DEVŞİRMEYDİ diyelim..

Osmanlı tarihini açıp okumamışlar ki..MEZHEP AYRIMCILIĞININ YAVUZLA BAŞLADIĞINI BİLSİNLER..
okumamışlarki..Yavuzun Şah İsmaille savaşında YENİÇERİLERİN Savaşmak İSTEMEDİĞİNİ hatta BİR KISMININ SAFEVİLERİN TARAFINA GEÇTİĞİNİ...
Yavuzun taktığı BALIM SULTAN KÜPESİNİN Bektaşilere şirin gözükmek için olduğunu...

Sonra kafalarıda çalışmazki..madem Bektaşiler ve YENİÇERİLER SÜNNİ ne diye?...YENİÇERİ OCAĞI KALDIRILDI???..BABALAR SÜRGÜNE GÖNDERİLDİ...
Bazı Bektaşi Babaları ASILDI...BİRÇOK Bektaşi Tekkelerinin bazşına NAKŞIBENDİ ŞEYHLERİ GETİRİLDİ

Osmanlı Arşivlerini OKUMUŞLARMI?????....BİLMEZLERMİ Kİ..o arşivlerde Bektaşiler için İSLAM DIŞI BAHANELERİ ve fetvalarıyla Yaniçeri ocağının kaldırıldığını...

Bilir çok iyi bilirler...Ama amaçları Alevilerle Bektaşileri Bölmek ..."BAK İŞTE ALEVİLER BEKTAŞİLİKLE KARIŞTIĞI İÇİN BU YÜZDENLER...ALEVİLER ASLINDA ŞİİDİR..GELİN Şİİ OLALIM"....planını uygulamaktır...

Bir laf vardı. İran, Türkiye'ye "Bu sizin Alevileri ya Sunnileştirin, ya da biz Şiileştirelim." diye bir şey diyordu. Bunlar da belli ki Şiilik propagandası yapıyorlar. Alevilikle uzaktan yakından alakaları olmadığı açık. Ciddiye alınacak bir tarafları da yok zaten. Yıllardır var bunlar. Bir avuçlar. Aleviler üzerinde oynanan oyunlardan biri de bunlar. Boşverin site ismini verip reklamını yapmayın. Kendilerinden başka giren yoktur zaten. Bektaşiler bunlardan uzak olacakmış. Siz de bizden uzak olun.

Arkadaşar ilk kez duyduğum bir inanç grubu Alevilik le ilgisi olmadığını düşündüğüm Guya bir Alevi sitesinde rastladım Sünni Bektaşiler böyle bir grup var mı Türkiye de
www.alevisesi.com sitesinde rastladım

yakında alevi olmayan alevileri de duyarsam şaşırmayacağım...Ama bektaşilik bir tarikat temel olarak burdan bakarsak belki bir şeyler anlaşılır...

Bektaşilik, Alevi bir tarikattir.Olamaz.

Ayrıca http://www.alevisesi.com/ adlı siteden pek hoşlanmadım ben :s

arkadaşlar sitedeki alevilikle ilgili olan anketlere bakar mısınız? Alevileri karalamaya yönelik sanki.

www.alevisesi.com sitesinde rastladım

Sünni bektasiler diye bir grup yok. alevisesi.com Iran yanlilarinin sitesi.Bunlarin derdi Haci Bektas Veli ile.Akillarinca alevileri siilestirmeye calisiyorlar.
Evet bu site çok sakıncali anketlere baksanıza adamlar hz ali ile cem saz ın bi ilgisi var mı demişler.Şunlara bakın ya

Bizim hiç dostumuz yok..
Arkadaşlar bu sitenin alevilikle uzaktan yakından alakası yok. Alevileri Caferi mezhepine dahil etmek isteyen ve bunu da yumuşak karnından Ehli Beyt sevdasından yararlanarak yapmaya çalışan bir nevi misyoner bir site. Bektaşiliğe aleni hakaret ediliyor, cemevleri ibadethane değildir deniliyor. Boş çabalar güden ilginç bir misyoner hareket daha.

Yazıklar olsun bunlara..

Bunların yaptığı Ali yolundan gitmek değildir.
Canlar site banada cok garip geldi, cok celiskili yani hmmmmmmmmmmm
bu tür oyunlara hayirrrrrrrrrrr

Arkadaşlar sürekli söylüyorum her Hz. ALi yi seven bizimle bir olmaz, bizim dostumuz olmaz diye, alevi inancını asimile etmek için yapılmış bir çalışmadır

sünin bektaşiler ben ilkkez sizden duyuyorum türkiyede yaşayan tüm aleviler orta asya türkmenleridir hakiki türkler alevilerdir zamanında göcebe hayatını yaşayan orta asya türkmenleri bazıları yaşadığı geldiği yere bağlı olarak kürtçe zaza dillerini öğrenmişlerdir ama bu şafilikle alakası yoktur kürt değilllerdir türkmenlerdir ve sünni bektaşı olacağını sanmıyorum

bence sunnileşmiş bektaşilk olabilir

bu site daha once yine gondeme gelmisdi.....
http://www.aleviforum.com/showthread...ight=alevisesi

http://www.aleviforum.com/showthread...ight=alevisesi

alevilere ve alevilige zarar veren bir site.... kesinlikle aleviligi sunnilesdirmeye calisiyo bence... sitenin kurucularinin alevi oldugunu sanmiyorum... hatda bir sekilde kontak kurup sormaliyiz bu bilgileri nerden aldiklarini.....

Ehlibeyt Vakfı ve Çorum eski milletvekili Cemal ŞAHİN ve yandaşlarının Alevileri Şİİ leştirme çabaları var ,Hatta Çorum'da Ehlibet Camii nde bu işi organize ediyorlar.Bu düşüncede onlara ait
Bence bişeyler yapmalı.Alevi hackerler şu siteyi biran önce yok etmeli Yada daha farklı birşeyler.
damal75 yazmış:
Ehlibeyt Vakfı ve Çorum eski milletvekili Cemal ŞAHİN ve yandaşlarının Alevileri Şİİ leştirme çabaları var ,Hatta Çorum'da Ehlibet Camii nde bu işi organize ediyorlar.Bu düşüncede onlara ait
ozucu bir sey aslinda alevilere zarar veren alevilerin olmasi...
not: tam olarak anliyamadim yazinizdan bu sitenin cemal sahin ve ehlibeyt vakfininmi yapmis oldugunu dusunuyosunuz????
soreş yazmış:
Bence bişeyler yapmalı.Alevi hackerler şu siteyi biran önce yok etmeli Yada daha farklı birşeyler.
bu tur bir yaklasimin cozum getircek oldugunu sanmiyorum... bence problem site degil problem bu insanlarin dusunceleri.... hackcilar bu insanlarin dusuncelerinide hacklayamazya...

hiç kimse gelin guvey olmasın alevi alevidir sünide süni bu degişmedi değişmeyecekde bir şeker alıp çocuk kandırmaya calışır gibi saçma sapan şeyler uretiyorlar girmeyin kardeşim dikkate bile almayın bu adamların kendilerine bir hayrı olmadıgı gibi çevresinede zehir sunmadan öteye geçemiyorler halbuki bu zehir hendilerini zehirliyor bizler bu oluşumlarda asla rol almadık almayacagız adam süniymiş bektaşı olmuş lazmış çerkez olmuz falamış filan olmuş kim ne olursa degişmeyen tek kural soyu sopudur adamlar kabuk degişimdeler birakın değişsinler bizler aleviyiz nesillerdir bu oyunlarla çamurlarla o kadar rençide edilmeye calışıldıkkı yazmakla bitmez anlatmakla tükenmez bizler bu tür oyunlara gelmiyeceğiz herkez heddini bildigi gibi onlarda hadlerini mutlak bileceklerdir .........
derviscemal yazmış:
sevgili arkadaşlar sunni bektaşilik diye birşey olamaz..
aynen sana katılıyorum sevgilican bu tur tüşünçeler kafaları karıştırmadan öteye geçmediğini bilmek gerekir......
arkadaşlar bunlara bizler taviz veriyoruz.ilk önce biz aramızda birlik beraberliği oluşturalım ondan sonra bu insanlar ne yapıyorlar diye düşünüp dur diyelim.biz kendi inancımıza sahip çıkamadıktan sonra insanlarda her türlü yorumu yaparlar tabii.alevilerin ırkı ne müslümanmıyız değilmiyiz,dedeler alevilikte gereklimi,dedesiz alevilik olmazmı ilk önce bizler kendimize çeki düzen verelim ondan sonra bakalım insanlar aramıza mifak tohumları sokabiliyorlarmı

Bektaşilik gayri sünni bir tarikattır ve de sünni bektaşiler diye bir grup söz konusu olamaz bile bence.He şu var,çoğu Bektaşi kendini Kızılbaş olarak kabul etmez fakat bu onların sünni olduğu anlamına gelmez.Bektaşilikte alevilikten ayrı olamaz zaten
Basın Bildirisi
DİYANET İŞLERİ BAŞKANINA AÇIK MEKTUP

Diyanet işleri başkanı A.Bardakoğlu bir gazeteye (Sabah-25.12.2005) verdiği özel demeçte kısaca :”İstanbul,Kars ,Ağrı,Van ve Iğdır da yaşayan Caferi
cemaati için imam yetiştirmemiz gerekiyor, Bu cemaatide bünyemize almalıyız …Caferi cemaate kendi mezheplerine göre namaz kıldırmalıyız,Türk Aleviliği, şii geleneğinin bir uzantısı olmayıp,türk Sünniliği içinde kültürel bir mistik öğe,Aleviliği bir mezhep saymak bile mümkün değil” Demek suretiyle yıllardır yaptığı gibi Aleviliği yok sayarak Alevileri Sünnileştirme politikasına devam ettiğini hatta tipik bir muaviye kurnazlığıyla işi biraz daha ileri götürerek Alevileri Caferilerden ayırmak isteğini açıkça dışa vurmuştur.OYSA; Anadoluda yaşayan ve kendisini 12 İmam dostu sayan,kendisini Alevi sayan her Alevi kendisinin Caferi olduğunu söyler ve bu durum tarihi tüm yazılı belgelerle,dahası şifai beyanlarlada sabittir.Bu noktada tek sorun Osmanlı devamında yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinin de Alevileri yok sayarak Alevilere kendi dini anlayışlarını yani Caferiliği öğretmemiş ve öğrenmesine de imkan vermemiş olmasından kaynaklanmaktadır ve bu boşlukta İslam dışı kültürel öğelerle doldurulmuştur ki bunu dahi devletin bizzat kendisi cemevlerine bütçe ve gizli örtülü ödenekler ayırmak suretiyle yapmıştır.Burada hedef ve amaç açıkça bellidir,Diyanetin ve arkasındaki güçlerin tek hedefi Alevileri Bektaşi kalıpları içerisinde muhafaza etmek suretiyle uzun vadede Sünnileştirmeye çalışmak ve Alevileri Şiilik yada Caferi terminolojisinden ayrı tutmaktır.Zaten diyanet başkanı “Aleviliği Türk Sünniliği içinde kültürel bir mistik öğe “olarak tanımlayarak bu sinsi amacını da açık etmektedir. Şimdi bu sayın başkana soruyoruz:

1-Caferilerin sadece sayılan illerde olduğuna dair bir araştırmanız varmı ?
2-Bu topraklarda binlerce yıldır Alevilerin kendilerini Caferi olarak tanımlamalarını neden halen içinize sindiremiyorsunuz?
3-Yıllardır müslümanlara 4 hak mezhep var yalanıyla avutmuştunuz,şimdi Caferiliğide buraya katma eğilimindesiniz bu şekilde söylemeyi unuttuğunuz
yada ihmal ettiğiniz başka gerçeklerde varmı ?
4-Caferilikle ilgili bu çıkışınızı Caferilerden tarihi hata nedeniyle özür olarakmı algılayalım yoksa meceledeki ünlü kuralı hatırlayarak " Sıkışırsa genişler" diyemi yorumlayalım?
5-Aleviliği Türk Sünniliğinin uzantısı olarak kabul etme hak ve cüretini kimden alıyorsunuz?
6-Tanımınız doğrultusunda Kürt Alevilerini hangi kategoriye koyacaksınız?
7-Hangi Caferi alim yada aydın sizden diyanete bağlanmayı istedi?
8-Kurumunuzun halk nezdindeki meşruluğunu Caferilere yer vererek mi sağlamayı düşünüyorsunuz?
9-Böyle Muaviye kurnazı fikirler geliştirmek yerine İnsanların her türlü inançlarını ifade etmesi ve öğrenmesi ve öğretilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması yönünde çaba harcamanız ve yasal düzenlemeler yapılmasına çalışmanız İslami Takva anlayışına daha uygun olmaz mı?
10-Değilsiniz ya Hadi iyiniyetlisiniz diyelim ,yada gücünüz daha ötesine yetmiyor diyelim bu durumda bu işlere hiç karışmasanız yada gölge etmeseniz de zaten sıkıntılar içerisinde olan ülkemize bu şekilde bir baş ağrısı daha çıkarmayarak katkı sağlamış olsanız daha iyi daha güzel değimli?

Son olarak sayın diyanet başkanı sözümüz size ve her anlayanadır:” Bu tür sorunların çözümü iyiniyete,samimiyete,hoşgörülü olmaya ve bilgiye bağlıdır,ARTIK ASİMİLASYONA YÖNELİK MUAVİYE KURNAZLIĞI SİYASETTEN VAZGEÇİN VE ÖZELEŞTİRİNİZİ YAPIN,EĞER MUTLAKA BU KONUDA BİRŞEYLER YAPMA ÇABASI İÇİNDEYSENİZ MİLLİ EĞİTİM BÜNYESİNE 12 İMAMLARIN İSLAMİ ANLAYIŞINI ANLATAN DERSLER KOYUN SİZE TAVSİYEMİZ DİNSEL VE KÜLTÜREL GELİŞMELERİN ÖNÜNDEKİ YASAL ENGELLERİ KALDIRIN VE İNSANLARA KENDİLERİNİ İSTEDİKLERİ GİBİ ÖZGÜRCE İFADE EDEBİLMELERİNE OLANAK SAĞLAYIN , BUNU YAPARSANIZ BİRÇOK SORUNUN KENDİLİĞİNDEN ÜSTELİK BÜTÇEYEDE HİÇ YÜK OLMAKSIZIN ÇÖZÜLECEĞİNİ GÖRÜRSÜNÜZ.YADA HİÇBİRŞEY DÜŞÜNMEYEREK VE YAPMAYARAK DAHA FAYDALI OLABİLİRSİNİZ. Bu alemde her şey görmek isteyene göre dizayn edilmiştir ama bunları gözler değil gönüller görmektedir.Sayın başkan sakın mahşerde bu noktada bizleri suçlama çünkü her şeyi kendi özgür iradenle söylüyor ve yapıyorsun;Biz Ehli Beyt dostları sana ve senin gibilere söyleyeceğimiz asıl sözleri mahşere bırakıyoruz ve şimdilik seni kınamakla yetiniyoruz. 25.12.2005

Ehli Beyt vakfı basın sözcüsü

Teoman Şahin
bahsi geçen siteden basın açıklaması alıntısıdır.

arkadaşlar bu gün birazcık aleviliği bilen insanlar bektaşiliğin aleviliğin bir kolu olduğunu vede sunni bektaşiler diye bir tabirin olamayacağını bilir.burada ki amaç açık ve nettir:

anadolu aleviliğinin kurucusu pir hünkar hace bektaşi veliden alevileri soğutarak,şiileştirmek caferileştirmektir.bu konu bu kadar basittir

gelelim yukarıdaki yazıya.hani ahmet kaya diyor ya "nerden baksan tutarsızlık nereden baksan ahmakça" diye cuk diye oturmuş laf.

eğer yukarıdaki idda edildiği gibi kendisine caferi diyen bir alevi varsa lütfen buraya bunu yazsın.yaklaşık 10 yıldır alevilik mücadelesi içerisindeyim bu kadar saçma bir idda duymadım.

asıl sorun ise "ya siz sunnileştirin ya biz şiileştirelim" meselesidir.her iki yönlü asimilasyona tabi tutulmaya çalışılan aleviler görüldüğü gibi artık paylaşılamamaktadır.biz alevilerin artık bu oyunlara dur demesi vakti gelmiştir.

bununda çözüm yolları tabiki vardır.fakat bilinçsizleşen cahilleşen alevi toplumu bu tür insanların iştahını kabartmaktadır.aleviliğin islamla bağdaştırıldığı her ortamda bu tür saldırılara maruz kalacağız.

binlerce yıldır yeryüzündeki inançlardan etkilenen aleviliği,diğer inançların da kattığı güzellikleri yok sayarak islamın özü,islamın içi gibi tabirlerle açıklamaya kalkmak bu tür insanların her zaman insanlarımızı kandırmaya çalışmalarına,onları asimile etmeye ve en sonunda aleviliğin yok olmasına neden olacaktır.

artık doğru yolu bulmak gereklidir.(kişisel düşüncelerimdir)

biralevi abide şöyle seslenmiş ve yazmış:
Sünni bektaşilerle ilgili olarak çalışma grubumuzdan gelen birkaç ismi yazıyorum, bu noktada ortak çalışmaya çağırıyorum,doğruları ve yanlışları birlikte belirleyelim,şahısları tanıyanlar bu bilgi notunu düzeltsin yada tastik etsin,ekleme yapmak isteyenlerde yapsın,böylece bu bölümün konusunu somut şekilde zenginleştirelim,belirginleştirelim,

Mehmet yaman,
Atilla özkırımlı
İsmet zeki eyüpoğlu
ziya şakir
hasan basri erk
kemal samancıgil
M.halit bayri
osman bayatlı
m.teyfik oytan
enver behnan şapolyo
Şakir keçeli

sayın bir alevi.sizin alevilik tanımımızla bizim alevilik tanımımızın başka bir forumda uyuşmadığına şahit oldum.yani siz kısaca şiilere alevi diyip buna göre yorumlayarak sunni bektaşiler tabirini ortaya atabilirsiniz.ama o zaman dikkat edin bizim gibi şii ve de bektaşi olmayan alevilere de bir isim bulmanız gerekecek.acaba bizede sunni alevilermi diyeceksiniz.

biralevi yazmış:
Sünni bektaşilerle ilgili olarak çalışma grubumuzdan gelen birkaç ismi yazıyorum, bu noktada ortak çalışmaya çağırıyorum,doğruları ve yanlışları birlikte belirleyelim,şahısları tanıyanlar bu bilgi notunu düzeltsin yada tastik etsin,ekleme yapmak isteyenlerde yapsın,böylece bu bölümün konusunu somut şekilde zenginleştirelim,belirginleştirelim,

Mehmet yaman,
Atilla özkırımlı
İsmet zeki eyüpoğlu
ziya şakir
hasan basri erk
kemal samancıgil
M.halit bayri
osman bayatlı
m.teyfik oytan
enver behnan şapolyo
Şakir keçeli
Cemal Şahin ide buraya ekleyelim kendisi milletvekili iken Hacı Bektaşi Efendimiz derdi. Kendisi Kadıdere köyünden dersim olaylarından sonra gelip kurulan Çoruma yerleşen bir ailedir. Kendileri Daha sonra Bektaşi düşmanlığı ile Alevi kitle için değiştirmediği parti kalmamıştır.

Sadece sonradan Alevi olanları yazmyalım Alevi olupta Mollalaşanlarıda yazalım karşılıklı olarak değişimden bahsedelim. Çünkü kişinin geçmişte nasıl doğduğu ve büyüdüğü onun tercihi değildir ve sonradan savunduklarıdır önemli olan. Her insanın tercih hakkı vardır.

Tıpkı Cemal ve Teoman şahinin olduğu gibi Dersimden gelen bir kürt aileden sonradan bu denli İran Molla rejimi taraftarı olunabiliyorsa ve bu denli savunuyorsa o insanlarda Aleviliği seçebilir ve savunabilir. Unutmayın;

Kuranda bile adı geçen Lehebin oğlu sonradan İslamiyete adamıştır kendini.
Balta yazmış:
Cemal Şahin .... Kendileri Daha sonra Bektaşi düşmanlığı ile Alevi kitle için değiştirmediği parti kalmamıştır.
Mesela kaç parti değiştirmiş,hangi partiden hangilerine geçip durmuş isimlerini yazarmısın?Bende öğrenmiş olurum böylece........

Ayrıca buradaki konuya uygun yazmanız gerekmiyormu?
Forum kuralları sizin için geçerli değilmi?

biralevi yazmış:
Mesela kaç parti değiştirmiş,hangi partiden hangilerine geçip durmuş isimlerini yazarmısın?Bende öğrenmiş olurum böylece........

Ayrıca buradaki konuya uygun yazmanız gerekmiyormu?
Forum kuralları sizin için geçerli değilmi?
Shp DYP ve ömrü yetse idi son TBMM tutanaklarında kimlerden alkış aldığı ortadadır. İsterseniz tekrar buraya aktarmayım.

Forum kuralları herkes içindir. Benim senin diye bir kavram yok. Kaldıki konu Sünni Bektaşiler diye açılmış ve bende o konuda devam ediyorum bir parentez açarak Sünni olup bektaşi olanlar kadar Alevi olup Mollaığı seçenleride belirtmek ve yazımdada belirttiğim gibi insanların nasıl doğdukları değil neyi savunduklarına örnek olması içindir.

Kaldı ki Siz Ehlibeyt soyundan bile değilsiniz ve Ehlibeyti savunuyorsunuz. Herhangi bir dedelik ve seyitlik gibi ve 12 imamla bir akrabalığınız dahi yokken üstelik bu denli savunuyorken onlarında en az sizin kadar savunmaya hakkı vardır. Kaldıki insanlar düşündükleri şekliyle yaşarlar,
Balta abi ne olacak bu işin sonu? Çok merak ediyorum abim.
ilk kez duydum sünni bektaşiliği . daha neler duyacağız? hayat sen nelere kadirsin...

Alevileri Bektaşilikten uzaklaştırıp Şiiliğe yakınlaştırmak için bu tarz yalanlar ortaya atılıyor Alevilik ve Bektaşilik birbirinden ayrı düüşünülemez ikiside birbirini tamamlayıcı nitelikte. Bektaşilik Aleviliği temelidir Alevilikten Bektaşiliği çıkartırsak o zaman irandakiler gibi yaşamamız gerekirdi.

Ercan yazmış:
Sünni bektasiler diye bir grup yok. alevisesi.com Iran yanlilarinin sitesi.Bunlarin derdi Haci Bektas Veli ile.Akillarinca alevileri siilestirmeye calisiyorlar.
ooooooofffff ginemi bu sayfa...ya bu sayfa yalan, propaganda, provokator, iran Sii misyonerlik yapan bir sayfa. tamamen Alevi Düsmanlari bunlar, yalandan Alevisesi.com adini secmisler cocuk kandirmak icin...

“Alevi Kurumsallaşması” sayfasına dön