Esselam 'a Cevap

beyazgül12

Esselam 'a Cevap

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Bildiğim kadarıyla Tokatta, Alevilerin kendilerince kullanabileceği bir mescid, camii veya herhangi bir dernek yapılanması yok. Bu konuda yanlışım varsa da düzeltiniz lütfen.

Tokat ta kendisine Alevi diyen insanlar zaten mescide ya da camiye gitmiyorlar.Duyduğum kadarıyla Alevilerin kendi dernekleri var ,Pir Sultan Abdal Derneği gibi ..

Sizlerden bir ricam olacaktı; sizin gibi bir durum da olan kimseler için bir takım öneriler de bulunabilir misiniz?

Benim gibi İslam ın bütün değerlerini (insan nefsine hoş gelen veya gelmeyen) kabul eden insanlara diyeceğim , Allah onlardan razı olsun ...Zamanı boş geçirmediklerinden eminim ve Allah ın manevi anlamda yakın olduğu kimseler diyebilirim onlar için ..ve diyebilirim ki onlara önerim , eğer namaz kılıyor iseler bunu her ortamda dile getirsinler .Namaz kıldıklarını söylesinler .Saklamasınlar .Şu zamanda İslam ın değerlerinin tebliğ edilmesi gizlenmemesi gerektiğini düşünüyorum ..

Bir Alevi bayan olarak, bu yolu yeni tanıyan veya çeşitli sebeplerle uzak duran hanımlara da özel bir tavsiyeniz var mı?

Bir Alevi bayan olarak İslam ı yeni tanıyan ve çeşitli sebeplerden uzak duran hanımlara ilk ve önemli tavsiyem ,ilk başta kendilerini sorgulasınlar. Eğer kendini sorgulayamıyorsa bir insan ,o zaman ki bir eksiklik vardır ve bu eksiklik en başta Allah inancındadır.Allah ı ibadete yetecek kadar tanıyan insan o zaman ki ,din alanına girmiştir ve ilk adımı atacaktır ve en başta kendini sorgulayacaktır.Bu noktada bir bayanın yapacağı ve kendine soracağı soru " Eğer ben Aleviysem yani Hz Ali nin as yolundaysam benim bu görümtüm Aleviliğe İslam ı bire bir yaşayan Hz Ali nin as yoluna uygun mudur?" diye bir soru sorabilir kendisine ..ilk başta .Yani diyorum ki ,biz bayanlar erkekler gibi değiliz ,savaşa gitmeyeceğiz yani ..ve ilk başta görüntümüz İslam dinine uygun olmalıdır..ve diyebilirim ki , görüntümüz nefsin isteklerini çağırmamalıdır..İslam ın herhangi bir emrini çağ dışı bulan , hafife alan nefsinin emriyle giyinen bir bayan kendisine Alevi değil de başka bir isim bulsa daha mantıklı olur diyorum..sayısız isim var yani ..

Çeşitli sebeplerle uzak duran hanımlara diyeceğim şu ki ,siz eğer Aleviliğin İslam ın değerlerine bağlı olmak anlamına geldiğini idrak etti iseniz ve çeşitli sebeplerden dolayı uzak duruyor iseniz ,bu ,şu anlama gelir ki ,o zaman siz Allah ın ac rızasından haberiniz olduğu halde insanların rızasını gözetiyorsunuz anlamı çıkar ki ,işte bu bile bile günahı kabullenmektir. Bile bile nefsinizin bile bile insanların rızasını gözetiyorsunuz ..Allahı n rızasından uzaksınız ..Sadece kalpten inanmak yetmiyor malesef..İnandığınız noktada ,kulluk için yaratıldığınızı anladığınız noktada ,hem kalbinizle ,hem dilinizle ve hem de amelinizle kendi kendinize destek olmalısınız...
beyazgül12

Re: Esselam 'a Cevap

Hem yukarı da,- ailem bile aynı durumda- demiştiniz. Bu sözünüze dayanarak, sizlerinde kendilerine Alevi-Bektaşi diyen bir kökenden geldiğinizi ancak ailenizden ve çevrenizden aldığınız o ezberleri bozarak asıl Alevilik ile sonradan tanıştığınızı söyleyebilirim. Bu süreçteki tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Evet ben kendilerine Alevi diyen ve yanına da Bektaşi ismini rahatlıkla kabul edebilen bir aileden geliyorum.Evet hocam ,ben ailemden ve çevremden aldığım ezberlerin tamamını bozdum ve Hz Ali nin as yolu olan ,O nun as adından gelen Alevilikle sonradan tanıştım..

İslam dan haberimin olmadığı ve boşluğa düşüp kendimi yapayalnız hissettiğim bir anda o zamana kadar bilmediğim ve bilmem gereken bazı duaları öğrendim ve daha sonra da Kur an ı Kerim okumayı.Bir internet sitesinden Kur an Öğreniyorum programı indirdim ve kendi kendime Kur an okumayı öğrendim.Daha sonra psikolojik olarak düzeldiğimi fark ettikten sonra yoğun bir şekilde araştırmaya başladım.Alevi katliamlarından ,bütün inançlara kadar hepisini baştan sona araştırıp okudum.Yılmadan usanmadan ..ve bu süreçte aileme ve çevremdeki hiçbir kimseye,hiçbir şey ,hiçbir soru sormadım.Bu süreçten önce bozduğum ezberlerden bir tanesini biraz açayım ..

Babam da sürekli kitap okurdu benim.İlkokul yıllarında Kerbela kitabını okurdu ,biz de dinlerdik.Kitap yıpranır yırtılır diye bizim elimize vermezdi.Allah ac ondan razı olsun inşaallah..O yıllarda babam ve bir kaç arkadaşı ermiş evliya dedikleri bir adamla tanıştılar ve festival olduğu bir zaman onu köye davet ettiler..Bu kişi kitap yazarı ve bu kişinin kitaplarını ben bu forumda paylaştım.Bu yazarın ( Yusuf ŞAHİN ) kitaplarını okuyan babam ve bizim köyden birkaç arkadaşı onu ermiş evliya zannettiler.ve böyle kabul ettiler ..Biz de kabul ettik. Bir örnek vereyim hatırladığım .Bir gün ,ailem ve bir kaç kişi köyden biraz uzakta bir eve gideceklerdi ve o yazar da gelecekti ..yani bir nevi sohbet gibi ..Gitmeden önce bu yazar ,şöyle bir cümle kullanmış ; " Yanınıza elektrik aldınız mı ,belki gittiğimiz yerde elektrik yoktur ." gidilen yerde de elektrik yoktu .Yani gidilen yerde elektrik olmadığını gitmeden biliyormuş ..Buna benzer kerametler anlatıyorlardı sürekli ..Bu yazarın kitaplarından başka bizim evde din adına hiçbir kitap yoktu...babam bu kitapları mesela" Kulhak " ," Gönül Yolu " ,"İrfan Yolu " gibi bu isimdeki kitapları okuya okuya ezberledi diyebilirim...
beyazgül12

ve bu kitaplar bizim köyde yapılan festivalde köylülere satıldı ya da dağıtıldı.Bu kitaplarda yazılanları Alevilik sanarak büyüdüm..Defalarca okuduk..ve ben bir gün gelipte Nehcul Belaga , Muhammed Ticani , Alevi İlmihali ( Kemal KILIÇOĞLU ) gibi kitaplarla karşılaşınca ve yıllarca sakladığım bu kitapları araştırdığım bu dönemde karşılaştırma ihtiyacı duyunca gördüm ki , sakladığımız ve defalarca defalarca okuduğum bu kitapları bilmeyerek farkında olmayarak Kur an ı Kerime eş koşar gibi bir amaç içindeymişiz.

ve farkına vardım ki ,keramet sahibi sandığımız bu kişinin kitaplarında Alevilik adına Hz Ali as adına hiçbir bilgi yok ..Tamamen yazarın kendi nefsinin ürünü ..Yazar bu kitaplarda başka başka okuduğu kitaplardaki şiirlere kitaplarının sonunda yer vermiş ve bu şiirlerin tamamının doğruluğuna kesin inanmış ,şiirlerin tahlilini yapıp kitaplarını oluşturmuştur.Her insanın nefsinin isteklerinin farklı olacağından ve masumiyetten bihaber olan bu yazar kitaplarında okuyup kabul ettiği şiirlerin tefsirini yapmıştır yani ..Belkide niyeti ,iyi niyetle yapmıştır onu bilmiyorum ..kitaplarla ilgili bilgiler forumda var hocam ..ailemin ısrarla kabul ettiği ve benim bozduğum ilk ezber buydu...

Bundan üç sene evvelinde Nehcul Belaga ve diğer Caferi kaynak kitaplarla tanıştım.Okuduğum kitaplar genelde 12 İmamların as hayatları ile ilgili kitaplardı ve namazla ilgili bir çok kitap olmasına rağmen okumuyordum,görmezden geliyordum.Namazı zaten inkar ediyordum o zamanlar.Diyorum ki üç sene evvelinde bile kendimi kandırıyormuşum.Sadece nefsimin istediği kabulleneceği kitapları seçip okuyormuşum ,internet sitelerinden.İslam Kütüphanesi sitesiyle tanışınca diyebilirim ki ,kafamdaki şüpheler yavaş yavaş gitmeye başladı, ailemden aldığım çevremden aldığım bütün inandığım herşey alt üst oldu diyebilirim.Bu foruma İslam Kütüphanesini araştırdıktan sonra geldim ve burda okumadığım hiçbir sayfa kalmadı.İlk başlarda çok şaşırmıştım ..Kendisine Alevi diyen ve vakitli ibadet namazı kılan insanların varlığı beni çok şaşırttı.Foruma üye olmadan sürekli okudum ve burda yazılan Alevilikle alakalı yazılar üzerinde çok düşündüm ve itiraf etmeliyim ki ,burdaki bilgilerin hepsinin kaynağı olduğunu gördüm ve buna nefsimin vereceği cevap dışında hiçbir cevabım yoktu, bir Alevi olarak...
beyazgül12

Yani bilinçsizdim ve nefsimin istediği bilgileri Alevilik sanıyordum.Hani yağmur yağmadan önce şimşek bütün gücüyle korkuturya işte o şekilde kafamda şimşekler çakıyordu.Kimseye hiçbir şey sormadan hiçbir yorum yapmadan araştırıp okuyordum ve burdaki paylaşımlarda Usul ü Din ,Fur u Din gibi kelimeler geçen cümlelerle karşılaştığımda anlamlarını bile bilmiyordum ve bu durumlarda okumaya devam ediyor ve bilmediğim ve bilmem gereken çok şey olduğunun farkındaydım.

Hz Ali as ın " Dinin evveli Allah ı ac tanımaktır ." sözünün anlamını Usül ü Din le tanışınca anladım ve şimdiye kadar ki ,en yakınlarım ailemden duyduğum ,gördüğüm ,cem evlerinde yüzeysel anlatılan bilgilerin ,kaynaksız bilgilerin tamamının Alevilikle alakası olmadığını gördüm.Biz sürekli duyuyorduk ," Allah Muhammed Ali "bu üçleminen anlamını Usul ü Dinle tanışınca öğrendim.Allah ,Peygamber ve İmam inancında ilk başta Allah inancını ayrıntılı bir şekilde okuyunca nefsimin red ettiği şeyleri bile kabullendim ve bildiğim yanlışların yanlış olduğunu da kabul ettim ..ve İmamların as hutbelerinde görülen Allah inancının Caferilikle bire bir uyuştuğunu gördüm ve çelişki olmadığını ve Usul ü Din in inaçla alakalı bölüm olduğunu biliyorum artık.
beyazgül12

Tevhit /Allah ın birliği ,inancını aylarca okudum ..Araştırdım ..bütün inançların Allah inancını araştırdım.Usul ü Din in Tevhit inancında soru işaretlerini gideren insan ,temelden binayı sağlam tutmuş demektir.Temel sağlam olunca korku da olmuyor insanda ..Allah ı ibadete yetecek kadar tanıyan insanda kulluk isteği oluşmaya başlar ..Ben Allah inancını Hz Ali nin as hutbelerinden ,İmam Rıza Aleyhisselam ın hutbelerinden ,İmam Hüseyin as ın hutbelerinden öğrendim ..ve kabul ettim ...yani sofrada yediklerime baktığımda çelişki görmüyorum ..ve Allah ı kulluğa yetecek kadara tanıyan insan bütün sorulara cevap bulabilir. İnançların başı Allah inancı olduğu için ,cevapların başı da Allah inancıdır, o zaman bütün soruların cevabı tamam olur.O zaman ki insan kabullenir ,boynunu büker ve hiç inkara gitmez.Boynunu bükmesini bilir ,haksız olduğu durumlarda..ben biliyorum demez ..nefsine her zaman uymaz ..bir işi yapmadan önce başını ve sonunu düşünür...söz söylemeden düşünür..ve Allah ı kulluğa yetecek kadar tanıyan insan ilk başta kendini sorgulayacaktır,sorgulamaya kendinden başlayan insanda hatalar azalır..çünkü kendi yanlışlarını kendisi görür ve kabul eder o zaman,kendi kendine itiraf eder ..bu ise insanın en kötü durumu bile kabullenmesi demektir...hatalarını yanlışlarını kabul etmek...

Not : Devam edeceğim hocam ...
esselam

Mesaj gönderen esselam »

...
En son esselam tarafından 26 Şub 2019, 13:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
beyazgül12

Kendi adınıza çıkardığınız dersleri bu noktada yazabilir misiniz ? hocam ...
esselam

Mesaj gönderen esselam »

...
En son esselam tarafından 26 Şub 2019, 13:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
beyazgül12

İlk Olarak Nelerde Zorlandınız ?

Çok eleştri aldım çevremden,köyümden ve bana senin beynin yıkanmış diyenler bile oldu,artık sana hiçbir söz fayda etmez diyenler oldu,Yezit mi oldun diyenler oldu ,bu görüntü bizde yok ,Alevilikte yok diyenler oldu ve oluyor ,inanılmaz bir bakışla hor bakanlar oldu ve oluyor,ben ise bana bu şekilde yaklaşanların yüzde yüz farkındayım sadece nefislerinin söylediğini dile getirdiklerinin ..eminim yani bundan...İnsanın kendi kendine beyni yıkanır mı ? hocam ...kendi kendine bütün dinleri bütün inançları araştırıp tek tek atlamadan ..ben sadece kendi inancımı araştırmadım ki ,hepsini araştırdım ..kimseye birşey sormadım ..aklımla hareket ettim ben..bu durumda mümkün müdür bir insanın beyni yıkansın ..ya da böyle bir insanın yardımcısı kimdir ? Bana hiç kimse sen git zamanını araştırarak okuyarak boş zamanlarının araştırarak geçir demedi...hiç bir kimseden yönlendirecek bir cümle bile almadım ..İnterneti boş işler için kullanmadım ..boş işler nedir bana göre? Sosyal medyayı resim paylaşmak için, ortam paylaşmak için , sofra paylaşmak için ,manzara paylaşmak için , boş sohbetler için ,boş tartışmalar için bunların hepsi boş iştir...Allah ın bize verdiği zamanı boşa kullanmaktır ..Allah ın bize bu dünyaya boş iş için yarattığını haşa düşünmektir ..bu da zaten Allah inancının eksikliğindendir..Ben hiç internette boş zaman geçirmedim diyebilirim..

Allah ın rızası olan konulardan haberim olduğunda ,bu durumlarda ben ilk öncelikle aileme karşı çıktım..Taviz vermedim..Hiçbir şeyi hiç kimseyi Kur an ve Ehlibeyt in önüne geçirmiyorum ..Alevilik neymiş ne değilmiş tam eminim..inancımdan eminim ..

Alevi bayanlar baş örtüsünü kabullenmedikleri örtmedikleri gibi karşı çıkıyorlar.Oysa baş örtüsü İslam ın emridir.Kadınlara yakışır hem de ...Açık konuşmalıyım ki , kırk elli yaşından büyük bir bayanın saçını erkek saçı kadar kestirip pantolon giymesi ve bu şekilde örtüsüz hemde dolaşması büyük eksikliktir...gericiliğin ta kendisidir..Ben böyle tanıtıklarımın yanındayken bana sorsalar " senin derdin ne böyle kapandın " diye ben de cevabını vereceğim ..ancak onlar bana hor bakıyorlar ..onları gözlerinin ayırmadan baktıklarında ben de onlara gözümü ayırmadan bakıyorum ..aynısını yapıyorum yani ..sessiz sessiz gözlerini ayırmadan beni yadırgarsalar ben de aynısını onlara yapıyorum ..
En son beyazgül12 tarafından 07 Kas 2017, 11:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
beyazgül12

Belki benim arkadaşlarımdan bazıları bana ," Sen böyle takıl biraz " diyenler olabilir...Yani zaten sonradan aynı haline gelirsin der gibi ..Sorarsalar cevap veririm ..yoksa susuyorum .Allah ın rızası konularda bazen susmak gerekli hem de taşa benzemek ..bazen konuşmak ..bazen de hiç çekinmeden ortamı terketmek gereklidir..

Bir zamanlar namazı inkar ediyordum.Hanefi usulü namaz kılan bir Alevi arkadaşıma çok tepki göstermiştim ve namaz namazdır diyordum ..Alevilikte yok diyordum.Hanefi usulü kıldığını bile bilmiyordum .Bütün namazlar aynı sanıyordum.Abdeste karşı çıkıyordum..için temiz olsun yeter diyordum..Ramazan orucu ,hac Alevilikte yok diyordum ..Hepsini inkar ediyordum.Asla kılmam ,öldürseler beni namaz kılmam diyordum.Aleviler namaz kılmaz ,abdest almaz ,hacca gitmez ,Ramazanı tutmaz diyordum..

O zaman ki öyle diyordum ve şiddetle karşı çıkıyordum ya ,şimdi ise , beş vakit kıldığım namazlarıma önceden kılmadığım namazlarımı kaza olarak ekliyor ve kılıyorum ..Hem farz ve hem de kaza kılıyorum şu anda geçmiş yılların..ve namaz kıldığımı asla ve asla saklamıyorum .Her gittiğim yerde kılmam lazımsa kılıyorum ,vakit geldiyse kılıyorum .İnşaallah bunun adı Tebliğ etmektir .Biz Aleviler öyle haldeyiz ki ,her ortamda hem Alevi olduğumuzu ve hem de vakitli ,beş vakit namazı kıldığımızı söylemeliyiz .İslam ın emridir namaz ve hatta İmam Hüseyin Aleyhisselam gibi " Namazı çok seviyorum " dememiz gereklidir..

“Serbest Kürsü” sayfasına dön