Muta Nikahı Gibi Bir Nikah Ehlibeyt'in yolunda olabilir mi?

Hasan Akça

Re: Muta Nikahı Gibi Bir Nikah Ehlibeyt'in yolunda olabilir

Mesaj gönderen Hasan Akça »

1- Muta konusu müslümanların öncelikli konusu değildir ısıtıp ısıtıp öne sürülmesinin sebebi müslümanları birbirine düşürmektir
2-inanmaz ve yapmaz isen bir sorun yoktur olmaz ama varsa inkar edersen bu tehlikelidir
3-sünni kaynaklar bilşe halife ömer yasakladı diyor buradan olup olmadığı ortaya çıkıyor
Zülfükaaar

Mesaj gönderen Zülfükaaar »

Ben inkar ediyorum. Ve bunda hiçbir Allah c.c. izniyle hiçbir tehlikede görmüyorum.
çünkü hükmü bitmiştir.

Artık Muta nikahı diye bir nikah yoktur !

Şuan "Muta" adı altında münasebetlerde bulunanlar. Bugün apaçık bir şekilde zina etmektedirler.

Muta nikahı hükmü bitmiştir artık , kıyamete kadar haramdır!

Bu nikahı savunanlarda , bunu uygulayanlarda , buna inananlarda bu günaha ortak olur. Ahirette Allah c.c. hazretlerine hesap veremez.

zira bu günahı destekleyici ve hoş görücü yazılardanda kaçınınız ! olurya bu yazıları okuyan bir kişi muta nikahını caiz sanıp zina eder vebali bunu hoş görenlerin boynuna olur.

Acilen bu konunun kapatılmasını forum yöneticilerinden arz ederim.
Fatır Suresi 5. Ayet :Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi
aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak)
aldatmasın.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Zülfükaaar yazdı:Ben inkar ediyorum. Ve bunda hiçbir Allah c.c. izniyle hiçbir tehlikede görmüyorum.
çünkü hükmü bitmiştir.

Artık Muta nikahı diye bir nikah yoktur !

Şuan "Muta" adı altında münasebetlerde bulunanlar. Bugün apaçık bir şekilde zina etmektedirler.

Muta nikahı hükmü bitmiştir artık , kıyamete kadar haramdır!

Bu nikahı savunanlarda , bunu uygulayanlarda , buna inananlarda bu günaha ortak olur. Ahirette Allah c.c. hazretlerine hesap veremez.

zira bu günahı destekleyici ve hoş görücü yazılardanda kaçınınız ! olurya bu yazıları okuyan bir kişi muta nikahını caiz sanıp zina eder vebali bunu hoş görenlerin boynuna olur.

Acilen bu konunun kapatılmasını forum yöneticilerinden arz ederim.
Sana göre Allah ve Peygamber haram olan bir şeye izin vermişlerdir. Sana göre Allah ve Peygamber ZİNA'ya müsade etmişlerdir. Öyle mi? Allah'ın haramı haram, helali helaldir. Bu hiçbir zaman değişmez. Seni üslubun konusunda ikaz ediyorum. Lütfen üslubuna dikka et. Böyle rahatça muta konusunda hakaretvari konuşamazsın!
Önce buraya yazdığımız delilleri bir oku, sonra bu delilleri çürüt. Sonra böyle kesin konuş! Öyle bir üslup yok, metot yok.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Zülfükaaar

Bir önceki yazımı okursan orada açıklamamı eklemiştim ama sen son olanı okuduğundan anlayamadın galiba ben zaten bir önceki sayfamda delilleri sundum. Tekrar söylüyorum Muta Nikahının hükmü son bulmuştur. Artık kıyamete kadar haramdır.
Fatır Suresi 5. Ayet :Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi
aldatmasın.
araf

Mesaj gönderen araf »

Bu muta nikahı benim birazdan anlamak istediğim kadarıyla şöyle. muta nişan gibi birşey. kişilerin birbirini tanıması için bi kolaylık. miras hükmünün olmayışı bunu gösteriyor olsa gerek. nişan süresince kişilerin birbirini helal dairesi içinde tanıması için bir kolaylık. diğer türlü daimi nikahla birbirini 3 4 defa ile görmekle evlenenler bazı eksiklikleri sonrada anlıyorlar. Bunu engellemek için olsa gerek.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Zülfükaaar yazdı:Bir önceki yazımı okursan orada açıklamamı eklemiştim ama sen son olanı okuduğundan anlayamadın galiba ben zaten bir önceki sayfamda delilleri sundum. Tekrar söylüyorum Muta Nikahının hükmü son bulmuştur. Artık kıyamete kadar haramdır.
İşte sizin sunduklarınız mantıksızdır! İlahi sünnete, tarihi gerçekliklere, insan fıtratına, akla ve bilime aykırıdır! Sen bu sözünle bilmeden Peygamber'e iftira atmış oluyorsun. Haşa haram olan bir şeye izin vermiş ve sonra da onu yasaklamıştır. Hatta bunu birkaç kez yapmıştır! Neden? Zaruiriyetten! İlgili koşulların daha sonradan ortaya çıkmayacağı ne malum! Aynı koşullar ortaya çıkınca sizin mantığınıza göre tekrar izin verilip tekrar yasaklanmalıdır! Din dediğiniz böyle haramını ve helalini kolayca kafasına göre değiştirmekse ben bu dini tanımıyorum! Ama biliyorum ki Allah'ın dini sizin anlattığınız bu çelişki ve mantıksızlıklarda uzak fıtrata en uygun dindir!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Türkiye`de pek çok yerde geleneksel olarak nişanlılara dini nikah kıyılıyor ama muta nikahı çok farklı bir şey.
Zülfükaaar

3nokta yazdı: ben bu dini tanımıyorum!
Bu senin tercihin , Allah c.c. tüm insanlık için seçtiği bu dini tanımıyorsan ahirette bunun hesabını verecek olan sensin . ben değil !
unutmaki bu dini tanımayan bir kişi olarak sen , madem bu din ile ilgili yorum yapma ihtiyacı duyuyorsun. o halde dinle;
Allahu teala ,Zeburda Tevratta , incilde ve kuranı kerimde daha önce helal kılınan bir çok hükmü daha sonra nesh edip haram kılmıştır.

Nesh, emir ve yasakların yürürlükten kaldırılması veya değiştirilmesi demektir. Allahü teâlânın, Hazret-i Âdem’den itibaren gönderdiği dinlerin hepsi itikatta aynı, amelde ise farklıydı. Sonra bütün dinleri nesh edip, İslamiyet’i göndermiştir. Kur’an-ı kerim 23 senede indi. Bu zaman zarfında bazı hükümler tedrici olarak indi. Mesela, içki önce haram değildi. Bir âyet inip fayda ve zararından bahsedilmiş, zararı daha fazladır denilerek bırakılması istenmiş; fakat kesin olarak haram edilmemişti. Daha sonra kesin olarak haram edildi. Bir âyet-i kerime meali:
(Biz, daha iyisini veya onun gibisini getirmeden, bir âyeti nesh etmez veya unutturmayız.) [Bekara 106]

Hâşâ, bu âyet-i kerime lüzumsuz yere inmemiştir. Nesh var ki, böyle bildirilmiştir. İslam âlimlerinin kitaplarında bu hususta çok açıklama vardır.

Bütün hak dinlerde, iman bilgileri yani Amentü’nün esasları bozulmadan önce aynı idi. İmanda değişiklik olmaz. İki âyet meali:
(Kur’an, önce gelmiş olan kitapları tasdik edicidir.) [Bekara 97]

(Tevrat’ı tasdik eden Kur’ana inanın!) [Bekara 41]

Nesh, Peygamber kıssaları ile Cennet ve Cehennemi bildiren âyetlerde olmaz. Yalnız, emir ve yasaklarda olur. Nesh; emir ve yasakları değiştirmek demek değil, bunların yürürlük zamanlarının bittiğini haber vermektir. Kur’an-ı kerim, Tevrat ve İncil’i nesh edip yürürlükten kaldırdı. (Beyan-ül-hak)

Dinin emir ve yasakları tedrici olarak bildirildi. Mesela Bekara suresinin 219. âyetinde, önce içkinin büyük günahı yanında, bazı faydalarının da bulunduğu bildirildi. Daha sonra haram edildi. (Maide 91)

(Ya bize bundan başka bir Kur’an getir, yahut onu değiştir diyenlere de ki, Onu kendiliğimden değiştiremem.) [Yunus 15]

Demek ki nesh edilen ve unutturulan âyetler vardır. Hadis-i şerifle de olsa, nesh yine Allahü teâlânın emri iledir. Çünkü Resulullahın dine ait sözleri vahiydir:
(Onun sözü vahiyden başka değildir.) [Necm 4]

Beyt-ül-makdis’e doğru namaz kılınırken, Bekara suresinin, (Yüzünü artık Mescid-i Haram [Kâbe] tarafına çevir) mealindeki 144. âyeti ile nesh edildi. Kıble Kâbe oldu.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kabir ziyaretini yasaklamıştım, bundan sonra ziyaret edin!) [İbni Mace]

Biraz daha dikkatli oku ve öğren ...
aldatmasın.
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Sünni anlayışın

(evli) cariyeyle birkaç saatlik nikahsız birlikteliği

caiz görüp

Özgür ve bekar bir hanımla nikahlı birkaç saatlik beraberliği günah kabul etmesi

kendi içinde TUTARSIZLIK değilmi
Zülfükaaar

biralevi yazdı:Sünni anlayışın

caiz görüp

Özgür ve bekar bir hanımla nikahlı birkaç saatlik beraberliği günah kabul etmesi

Bak kardeşim kurusıkı atma varsa delilin konuş yoksa kuran ayetlerini bilmeden etmemeden boş konuşupta günaha girme diyorsunki ;
biralevi yazdı:Sünni anlayışın

caiz görüp
O halde dinle şimdi Allah kitabında ne buyuruyor ;

“Onlar/Müminler, mahrem yerlerini günahlardan korurlar. Yalnız eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri ile ilişki kurarlar.”(Müminûn, 23/5-6).

“Eğer (birden çok evlilikte kadınlar arasında) adaleti gerçekleştirmekten endişe ederseniz, bir kadınla veya eliniz altında olan cariyelerle yetinin.”(Nisa, 4/3).

“Bundan sonra, güzellikleri hoşuna gitse bile, başka kadınlarla evlenmek, eşlerini boşayıp başka eşler almak sana helal değildir. Ancak sahip olduğun cariyeler başka. Şüphesiz Allah her şeyi gözetleyendir.“ (Ahzap Suresi 33 /52).

"Bir de içinizden bekârları ve kölelerinizle cariyelerinizden sâlih olanları evlendiriniz. Eğer fakir iseler, Allah onları kendi lütfundan zengin eder."(Nur, 24/32)

Şimdi dinle cariyeyle "bir kaç saatlik ilişki" allahın emriyle sabitttir. bunla ilgili fetva veremez yorum yapamazsın! aksi taktirde kuranı inkar etmiş olursun Allah muhafaza dinden çıkarsın.

Hadi şimdi sende yazdığın gibi ;
biralevi yazdı:

sözünle ilgili delillerini sun. Bana kuran ayetleriyle ilgili bir tane tutarsızlık göstersene unutma Allah c.c. Tam Hüküm Sahibidir ! onda tutarsızlık olmaz hele hele onun emir ve hükümlerinde hiçbir tutarsızlık bulamazsın. İlmin yetersiz olupta anlama zorluğu çekiyorsan o başka ama öyleyse bile böyle bir yorum yapman büyük günahtır. Allah cc. iftira atmış olursun aman diyorum. Hemen secdeye kapan tövbe istifar et. Varsa bir delilinde ortaya sun öğrenelim. Ama sunamazsın sadece yorum başka birşey yok ! bakalım nereye kadar ...
aldatmasın.

“Serbest Kürsü” sayfasına dön