Deniz Gezmiş ve Yılmaz Güney gibiler Hk...

Enel-Hak

Re: Deniz Gezmiş ve Yılmaz Güney gibiler Hk...

Mesaj gönderen Enel-Hak »

Arkadaşım,
Birbirimizi anlamakta güçlük çekiyoruz.Peki o zaman şunu söyle bana Alevi toplumu olarak Ehlibeyt yolunun neresindeyiz? ve ne yapmalıyız ? Alevi önderlerinden bahsetmişsin kim bunlar birazcık bahseder misin? Amacım burada Komünizm propagandası yapmak değil niyetimin ne olduğunu samimi bir Alevi can anlayabilir.Sizi dinliyorum Hasan Akca Can.Sevgilerle ...
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Enel-Hak yazdı:Arkadaşım,
Birbirimizi anlamakta güçlük çekiyoruz.Peki o zaman şunu söyle bana Alevi toplumu olarak Ehlibeyt yolunun neresindeyiz? ve ne yapmalıyız ? Alevi önderlerinden bahsetmişsin kim bunlar birazcık bahseder misin? Amacım burada Komünizm propagandası yapmak değil niyetimin ne olduğunu samimi bir Alevi can anlayabilir.Sizi dinliyorum Hasan Akca Can.Sevgilerle ...
Yıllardır söylüyoruz Kuran ve Ehli beyt temel kaynak ise bu iki temeli kendisine örnek alan kişiler bizim önderlerimizdir
mesela anadoluda pir sultan önderimizdir fakat bize sadece karşı çıkmak devrimci tavır sergilemek yetmez inancımızı yaşayacağımız kurallar yani fıkıhta gerekir ve bu fıkhı bize verenler önderlerimizdir bu bilgileri veren kaynak kitaplara ve yazarlarına yönelmemiz gerekiyor buda yeni birşeydir eskilerden böyle önderler bulmak mümkün değildir çünkü anadoluya 12 imam bilgileri sokulmamıştır okulsuzluktan aydın ve alim yokluğundan öğrenemedik şimdi yeni başlangıçtır ve bu başlangıçta ateistlere ve onların önderliğine ihtiyacımız yoktur 12 imamlardan gelen ve
türkçeye çevrilmiş kaynakları alın okuyun o bilgiler ışığımızdır o yazarlar önderimizdir
bu bilgiyi taşıyan alimler aydınlar önderimizdir yardımcımızdır
forumda kaynaklar bölümünde pekçok kitap yazar ismi verildi bunları inceleyin
yani şu anda alevi toplumu olarak ehli beyt bilgileriyle yeni yeni tanışıyoruz
övgülerini değerlerini biliyorduk ama bilgilerini fıkıhlarını bilmiyorduk işte tam öğrenme ve öğretme zamanıdır buda yüzyıllarca sürecektir
birabimizin deyimiyle 'yoldaki her engel kalkmadığı sürece bu süreç uzar her engel kalktığında kısalır' yani bu iş daha kısa sürede olsun diyorsanız araya ehli beytle ilgisi bilgisi derdi tasası olmayan insanları ve fikirlerini engel yapmayın derim kısacası derdimiz bu
bu yüzden bektaşmış kemalmiş ecevitmiş baykalmış denizmiş yılmazmış bilmem ne dede bilmemne babaymış kenara çekelim diyoruz
yolumuz uzun yolu taşlardan çalı çırpılardan temnizleyelimki geleceğe su daha kolay daha sağlıklı ve rahat aksın
muhtar_sakafi

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

ben hayatimizin ana hatlarinin ilkelerimizin Allah'in istedigi gibi olmasi gerektigini ancak soz konusu mazlumluk ve zalime karsi durus olunca insaarin inanislarina bakmadan sadece insan olusundan dolayi yaninda olmamiz gerektigini dusunuyorum.
ola ki o yardim ettigimiz insan biz bilmesekte Allah katinda mustazaf konumundadir. biz onu. kalbini bilemeyiz. tabiiki bir insan mazlum diye onun sectigi yolu benimsemeyecegiz bu ayri bir konu.
gecen yillarda Hasan Nasrullah ne demisti safimiza yeni denizler bekliyoruz..... soylem tam boylemiydi bilmiyorum ama aciklama u dogrultudaydi.
biz davranislarimizi ezilen nasil olsa zamani gelince bizide ezecek diye yapamayiz. zamanin zulmune denizler oyle mucadele vermisse ayni siyasi ideolojiyi paylasmasakta ayni safta ortak dusmana karsi mucadele edebiliriz...
bazi arkadaslarin olayi tekrar boyle dusunmelerini isterim...
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

muhtar_sakafi yazdı:. zamanin zulmune denizler oyle mucadele vermisse ayni siyasi ideolojiyi paylasmasakta ayni safta ortak dusmana karsi mucadele edebiliriz...
bazi arkadaslarin olayi tekrar boyle dusunmelerini isterim...

Beyler anti emperyalist cephede başka inançtaki insanlarla ortak cephe oluşturmak başka şeydir
gençlerimize örnek insan diye elin ateistini tanıtmak örnek göstermek başka şeydir bu ikisini karıştırmayaalım
ben aziz nesinin sivastaki konuşmasını dinledim
bana ne Aliden hüseyinden diyordu olayı elin araplarının iç savaşı gibi aktarıyordu
şimdi bu tür adamlar bize örnek olabilirmi
Enel-Hak

Alone_man kardeşim olayı niye çarpıtmak istiyorsunuz ısrarla kimsenin kimseyi örnek aldığı falan yok.Deniz Gezmiş'e olan nefretinizin sebebini hala anlamış değilim.Arkadaşlarının arasında bir Hüseyin vardır Alevi olduğunu bilmektedirler ve ona "dede" olarak hitap ederler saygılarından dolayı.Deniz Gezmişin en sevdiği türkü,Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsü idi.Bu şahısların Ehlibeyt yolunda tahribat yaptığına inanıyorsanız yanılıyorsunuz.Onların savaşı dine karşı değildi bunu herkes bilmektedir neden hala ısrarla onlar Ateist onlar şöyle onlar böyle yakıştırmasını yapıyorsunuz.Onların duruşu ve çizgisi en azından net bunu bilmekte yarar var.Biz öncelikle kendi içimizde şekillenen ve bizi hedefimizden alıkoyan unsurlara karşı savaşım verelim.Onlar en azından davaları uğruna ölümü göz önüne alabiliyorlar.Bizler Hüseyin'in yolu için ne yapıyoruz? buna cevap vermek lazım ...
alone_man

Enel-Hak yazdı:Alone_man kardeşim olayı niye çarpıtmak istiyorsunuz ısrarla kimsenin kimseyi örnek aldığı falan yok.Deniz Gezmiş'e olan nefretinizin sebebini hala anlamış değilim.Arkadaşlarının arasında bir Hüseyin vardır Alevi olduğunu bilmektedirler ve ona "dede" olarak hitap ederler saygılarından dolayı.Deniz Gezmişin en sevdiği türkü,Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsü idi.Bu şahısların Ehlibeyt yolunda tahribat yaptığına inanıyorsanız yanılıyorsunuz.Onların savaşı dine karşı değildi bunu herkes bilmektedir neden hala ısrarla onlar Ateist onlar şöyle onlar böyle yakıştırmasını yapıyorsunuz.Onların duruşu ve çizgisi en azından net bunu bilmekte yarar var.Biz öncelikle kendi içimizde şekillenen ve bizi hedefimizden alıkoyan unsurlara karşı savaşım verelim.Onlar en azından davaları uğruna ölümü göz önüne alabiliyorlar.Bizler Hüseyin'in yolu için ne yapıyoruz? buna cevap vermek lazım ...
nefret ettiğimi nerden çıkardın sadece onlar bizim önderimiz değil onların fikirleriyle gençleri kandırmayın diyorum aşık veyselin türküsünü seviyor diye sempayi duyulurmu? bu nasıl mantıktır?
küfrrün duruşu tutarlı diye son anına kadar tutarlı duran yezidide taktir edecekmiyiz? bunlar nasıl mantıktır anlayamıyorum
bizi hedefimizden alıkoyan sol sağ düşüncelere ve onları savunanlara karşı durmak gerekiyor bunu yapıyoruz
Enel-Hak

Bak sevgili dostum mümkün olduğu kadar bende yolu herkes gibi tanımaya ve kavramaya çalışıyorum.Ehlibeytin bizim üzerimizde yarattığı manevi değerleri ve ruhu canlı tutup koruyalım buna kimsenin itirazı yok.Ehlibeyte mensup bir bireyin, haksızlık,sömürü,zulüm karşısında duruşu nasıl olmalı? Çağımıza egemen olan Süfyani düzen (Emperyalizm ve Kapitalizm) karşısında nasıl bir savaş ve strateji belirlemek lazım?.Siyasete alet olmayalım diyoruz ama her seçimde sandık başına oy kullanmaya gitmiyor muyuz? Alınan siyasi ve politik kararlar bizlerin, çocuklarımızın ve inançlarımızın geleceğini etkilemiyor mu? Tarafsızlık diye bir şey yok bunu anlamak neden zor geliyor.Ali'nin üç cephede yapmış olduğu savaşları anlayabilseydik ve Hüseyin'in bize iletmek istediği mesajı kavrayabilseydik.Bugün ki "Aleviliğin" içinde bulunmuş olduğu çıkmazı görebilirdik.
alone_man

[quote="Enel-Hak"?.Siyasete alet olmayalım diyoruz ama her seçimde sandık başına oy kullanmaya gitmiyor muyuz? Alınan siyasi ve politik kararlar bizlerin, çocuklarımızın ve inançlarımızın geleceğini etkilemiyor mu? Tarafsızlık diye bir şey yok bunu anlamak neden zor geliyor.Ali'nin üç cephede yapmış olduğu savaşları anlayabilseydik ve Hüseyin'in bize iletmek istediği mesajı kavrayabilseydik.Bugün ki "Aleviliğin" içinde bulunmuş olduğu çıkmazı görebilirdik.[/quote]

kardeş ben oy kullanmıyorum bir
tarafsız değlim haktan yanayım iki
iki batıl savaşıyorsa taraf olmak zorunda değiliz üç
son olarakta 12 imam yolunu bırakıp ona buna meyledersen çıkmazdan asla kurtulamazsın dört
muhtar_sakafi

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

bu dostluk kavramına biraz acıklık getirmek gerekiyor.
bugün İran İslam cumhuriyeti kimlerle dostluk kuruyor emperyalist cevrelerle mi yoksa emperyalistlerden kurtulmaya çalışan latin amerika ülkeleriyle mi.
elbette bu dostluk kardeşlik bağıyla olmayabilir ama aynı amaç doğrultusunda aynı hedeflerde birleşilmiş ve azami surette hareket ediliyor. bu dayanışma bir devletin bekasını sağlamak amacıyla mübah sayılıyor. Velayeti vakif ve diğer muctehidlerimizde bu durumun sıhhatine ehemmiyet vermişler ki bu konuda aksi bir düşünce yok. şimdi biz oturup o latin amerika ülkelerinde ki uyuşturucu ve fuhuş vs vs birçok olayları araştırsak neler çıkar neler bu ayrı bir konu.
müttefik olmak demek aynı inancta olmak demek değildir. ama özgür bağımsız insanların daha iyi yaşam şartları amacıyla aynı amaçta birşelmesi birçok ayrımı ortadan kaldırır. yoksa banane che den veya başka bir sol liderden.
hem İmamımız Hz. Ali (as) ne diyor : Dostların üçtür, düşmanların da üç. Dostların, dostundur, dostunun dostudur, düşmanının düşmanı. Düşmanların da düşmanındır, dostunun düşmanı, düşmanının dostu. (5. Bölüm ÇEŞİTLİ KONULARA AİT VECİZELERİ)
tabiiki dostu düşmanı kardeşi bilmek keskin bir bakış açıcısı ve uyanık olmyayı gerektirir. aklı selim insanlar toplukların başında bu yüzden var veya olmalıdır. dostu düşmanı veya iMAM ALİ (AS) DEDİĞİ GİBİ DÜŞMANIMIN DÜŞMANINI DOSTUM BİLMEK İÇİN KESKİN BİR BAKIŞA GEREK VAR....
alone_man

muhtar_sakafi yazdı:bu dostluk kavramına biraz acıklık getirmek gerekiyor.
bugün İran İslam cumhuriyeti kimlerle dostluk kuruyor emperyalist cevrelerle mi yoksa emperyalistlerden kurtulmaya çalışan latin amerika ülkeleriyle mi.
elbette bu dostluk kardeşlik bağıyla olmayabilir ama aynı amaç doğrultusunda aynı hedeflerde birleşilmiş ve azami surette hareket ediliyor. bu dayanışma bir devletin bekasını sağlamak amacıyla mübah sayılıyor. Velayeti vakif ve diğer muctehidlerimizde bu durumun sıhhatine ehemmiyet vermişler ki bu konuda aksi bir düşünce yok. şimdi biz oturup o latin amerika ülkelerinde ki uyuşturucu ve fuhuş vs vs birçok olayları araştırsak neler çıkar neler bu ayrı bir konu.
müttefik olmak demek aynı inancta olmak demek değildir. ama özgür bağımsız insanların daha iyi yaşam şartları amacıyla aynı amaçta birşelmesi birçok ayrımı ortadan kaldırır. yoksa banane che den veya başka bir sol liderden.
hem İmamımız Hz. Ali (as) ne diyor : Dostların üçtür, düşmanların da üç. Dostların, dostundur, dostunun dostudur, düşmanının düşmanı. Düşmanların da düşmanındır, dostunun düşmanı, düşmanının dostu. (5. Bölüm ÇEŞİTLİ KONULARA AİT VECİZELERİ)
tabiiki dostu düşmanı kardeşi bilmek keskin bir bakış açıcısı ve uyanık olmyayı gerektirir. aklı selim insanlar toplukların başında bu yüzden var veya olmalıdır. dostu düşmanı veya iMAM ALİ (AS) DEDİĞİ GİBİ DÜŞMANIMIN DÜŞMANINI DOSTUM BİLMEK İÇİN KESKİN BİR BAKIŞA GEREK VAR....

ittifak yaptığın kişininde seninle ittifak yapması sana ve inançlarına saygı duyması gerekiyor acaba deniz yılmaz aziz nesin gibiler alevi inancına hiç saygı duymuşlarmı? sana herhangi bir şekilde kendi imkanlarını fırsat tanımışlarmı? hatta sana yaklaşma gayretinde olmuşlarmı?
senin verdiğin örnekte latin ülkeleri iranla savunmaa işbirliği anlaşması bile yapıyorlar gelip ziyaret ediyorlar ortak demeç veriyorlar onlarında az yada çok kendi yaklaşımları var ama senin ateistlerin seni yok sayıyor ve seni piyon görüyorken kendi kendinize gelin güvey olmanız basiretsiz siyasettir yazdığın örneklerle uzaktan yakından ilgisi yoktur

“Serbest Kürsü” sayfasına dön