A.Yeral,dan ilginc Aciklamalar (Video)

Ali

Re: A.Yeral,dan ilginc Aciklamalar (Video)

Mesaj gönderen Ali »

Arkadaşlar bizim için bağlayıcı olan KUran ve 12 imamların sözleridir bunun dışındakiler doğruysa doğru demeliyiz yanlışsa yanlış demeliyiz Ali yeral hoca kendince bazı sebeplerle tarikatı tasavvufu herneyi överse övsün önemi yoktur
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Mekzun yazdı:
ali muhsin yazdı:mekzun can
Benim ilgimi ceken ve sasirtan mesele, bir Ehli Beyt Alimi olan Ali Yeral Hocanin Bektasiligide "Caferilikle" bir tutup Nusayriligin Tassavvuf bir Tarikat oldugunu ve 4 kapi kirk makami tastikledigidir .Size Sorum ,Sizde Ali Yeral Hoca gibimi düsünyor, 4 kapi kirk makam olayini sizde tastik ediyormusunuz ? Ediyorsaniz kanitlariniz nelerdir ? Ehli Beyt Mektebinde Size göre Tassavvufculuk ,Tariktacilik varmidir ? gerci Ali Yeral Hoca bunlari tastikledigini gördük ,birde Sizin görüsünüzü alalim ....Dikkatinize cekerim amacim Fitne Fesat degil sadece Sormaktir .soru sormakta ayip degildir derler .
Sevgili ali muhsin can,
Ben Ali yeral hocamız gibi düşünmüyorum ve onaylamıyorum. Ali Yeral hocamızın bu düşüncesi kişisel bir düşüncedir ve sadece kendisini bağlar. Alevi islam inancında tassavvuf ve ya tarikatçılık yoktur. İnanç önderlerimiz olan şeyhlerimizle (imamlarımızla) sohpet edip konuşuyorum. Görüştüğüm hiç bir hocamız, Ali Yeral hocamız gibi düşünmüyor. Diğer hocalarımız İslam dininde Mezhep ve ya tarikatın yeri olmadığını söylüyorlar. Kanıt olarakta Kuran-ı Kerim'i gösterirler.

"Hep birlikte Allah'ın ipine yapışın, fırkalara bölünüp parçalanmayın…" (Ali İmran Süresi 103)

"Kendilerine açık-seçik kanıtlar geldikten sonra, çekişmeye girip fırkalar halinde parçalananlar gibi olmayın. Böyle olanlar için çok büyük bir azap vardır." (Ali imran Süresi 105)
Sevgili Mekzun can

öncelikle aciklaman icin Tessekürler .

Ali Yeral Hoca bana birisini hatirlatiyor oda zamaninda kendisinin "Alevi kizilbas,Caferi vs " oldugunu idia etmis hatta Caferi usulüne göre Cemaatine Namaz kildirmis ve üste kendisini sözde " Seyyid " diye tanittirmisti ! Aleviligi Caferiligi savundugu gibi Bektasiligi Tarikatciligida ayni derecede savunmmustu . Daha sonra edindigim bilgilere göre O Sahis Hükümet tarafindan yollanip, Alevileri bu Senaryolarla Bektasilige Tarikatciliga köle yapmaya calisan biri oldugunu ögrenmistik ,sonunda maskesi düstü ama diger taraftanda maalesef basarilida oldu, Aleviyi Aleviye karsi Bektasilik vasitasiyla birbirlerine Düsman ettigini gördük ve yasadik....simdi O Sahis ile Ali Yeral Hocanin yaptiklari hemen hemen ayni oldugunu görünce Ali Yeral Hocayada Süpheyle bakiyorum . Sünki yaptigi cok zarar verecek cinsten oldugu gibi sanki ayni senaryoda tekrar edilir gibi !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Pe
En son Çeri tarafından 01 Tem 2011, 14:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Peki Halk arasında ki realite ne?Hızır makamları ne?Her yerde olan peygamber makamları ne?
Namaz sadece Şıhlaramı farz?
Nur ne demek?
Nusayriliğin ne olduğunu artık herkes az çok biliyor.Tamam sizleri anlıyorum korunması gereken binbir yemin edilerek öğrenilen bir sır var.Ama artık o sırrı Mısır´da ki sağır sultan bile duydu.Size saygımdan yine´de burada yazmıyorum.

Nusayrilik gerçekten´de bir tarikata benziyor.Ama Sünni tarikatlardan çok farklı.Sırlarının, kurallarının belli bir yaştan sonra amcalar aracılığıyla öğrenilmesi.Yeminler edilerek öğrenilmesi v.b.

Benim Nusayrilere inançlarından dolayı bir düşmanlığım yok.Hatta asimile olmalarını bile istemem.Çünkü gerçekten inançlı Nusayrilerin daha dürüst daha ahlaklı olacaklarını düşünüyorum.Hatta günlük hayatta karşılaştığım Nusayri ziyaretgahlarına sempati duyuyorum.Saygı gösterilmesi ve korunması gerektiğini düşünüyorum.

Peki Nasrettin Eskiocak bu konular da ne düşünüyor?
Heidar

Mesaj gönderen Heidar »

Çeri

Lütfen Allah İÇİN nusayrilik hakkında daha fazla yorum yapma.Biraz daha atıp tutarsan ya ben bu forumdan bir şekilde gideceğim yada birbirimizi kıracağız.Seninle daha öncede bu konu hakkında konuştum.Diğer kardeşlerimde sana bizi tanımlayan açıklamalar yaptılar.DAHA NE DİDİKLİYORSUN ? amacın nedir ? Şunu bilki sadece internette dolaşan abuk subuk bilgilerden başka birşey bildiğin yok.Yazdığın şeyler o kadar çelişkiliki.Bir yandan diyorsunki güneştir aydır vs(saçmalık atıyorsun [Ben bir nusayriyim] ) diğer yandan diyorsunki nusayrileri asimile etmek istemiyorum saklamaları gereken birşeyler var vs (buda saçmalık herşeyimiz ortada biz aleviyiz birkaç fark dışında sizinle aynıyız) Madem saklamamız gereken birşey olduğuna inanıyorssunda niye o zaman bu inandığın şeyi aşikar etme çabasındasın ?Yani aklınca bizi zor duruma düşürecen vay akıllı.. yani buradan eşek olan anlar ki sen bir nıusayri düşmanısın.Bide belli etmemek için sonuna nusayrilere karşı sempatim falan var demişsin ya tam kalp krizi ölüm sebebi olmuş...Çocuk değiliz biz.

Ali Yeral hocaya gelince

Severim kendisini :))

O onun kendi düşüncesidir.Mesela bende daha önce ifade ettiğim gibi bana görede alevi çeşidi şeklinde bişeler söylmek doğru olmuyor.Müslümanız bitti.Şahsen bana nusayri denmesi bile beni rahatsız ediyor.Çünkü ben ESASINDA ne nusayri ne alevi ne şii ne de başka birşeyim ben sadece müslümanım.Ama hoca burada belki birlikteliği vurgulamak için böyle demiş olabilir.AMA TARİKAT KONUSUNA KATILMAM MÜMKÜN DEĞİL.Onu bir 'dil sürtçmesi' olarak tanımlıyorum :)
Heidar

Mesaj gönderen Heidar »

Çeri

VE BİRDAHA SAKIN BİZE GULAT DEME Nusayri düşmanı
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Beni ne diye suçluyon piyasada Nusayrilikle ilgili bir sürü kitap var.O kitaplar en çok Hatay´da satılıyor.O kitaplar´da da az çok bu bilgiler var.O kitapların yazarları, yayınevleri ortada bir derdin varsa git onlara anlat.

Gulatlık hakkın´da ise zaten Halk bu tür şeyleri pek bilmez.Din adamlığı´da soydan gelir.Halkın zaten derdi günlük hayatını sürdürmek ve dünya´dan zevk almaktır öyle ki köyler´de bile bayan kuaförü var.
Ayrıca Yüce Yaratıcıya küfür etme gibi çok kötü bir şeyi normal bir şey olarak görüyorlar.Benim aklıma bu durum bir putperestlik kalıntısı yani her kabilenin, her şehrin bir putu, bir ilahı olduğu zamanlardan bir kalıntı olabilir diye geliyor.
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Çeri yazdı:Beni ne diye suçluyon piyasada Nusayrilikle ilgili bir sürü kitap var.O kitaplar en çok Hatay´da satılıyor.O kitaplar´da da az çok bu bilgiler var.O kitapların yazarları, yayınevleri ortada bir derdin varsa git onlara anlat.

Gulatlık hakkın´da ise zaten Halk bu tür şeyleri pek bilmez.Din adamlığı´da soydan gelir.Halkın zaten derdi günlük hayatını sürdürmek ve dünya´dan zevk almaktır öyle ki köyler´de bile bayan kuaförü var.
Ayrıca Yüce Yaratıcıya küfür etme gibi çok kötü bir şeyi normal bir şey olarak görüyorlar.Benim aklıma bu durum bir putperestlik kalıntısı yani her kabilenin, her şehrin bir putu, bir ilahı olduğu zamanlardan bir kalıntı olabilir diye geliyor.
Çeri,
O bahsettiğin kitaplar, Alevi olmayanlar tarafından ve Alevi Nusayrilerle (Arap Alevileriyle) hiç bir ilgisi olmayan şeyler yazılmış kitaplardır. Bu kitapları yazanlar Alevi düşmanıdır.
Aleviler hakkında Alevilerin yazdığı kitaplar var onu oku bakalım. Kitabın ismini de sana vereyim.

"İslamiyetin Özü Gerçek Alevilik"
Bu kitabı Arap Alevi olan bir kardeşimiz yazdı. Aleviliği bu kitaptan öğrenebilirsin. Bir din, mezhep, ekol, mektep için en geçerli bilgi; o dinin, mezhebin, ekolün kendisinin kendisi hakkında verdiği bilgidir.

NOT:Bu kitap sadece Hatay ve Adana illerinde bulunuyor. Nedenini ise yazarına sormanız gerekiyor. :)

Heidar kardeşim,
Sünni sitelerde de burda paylaştıklarımı paylaştım. Ne kadar İnanç olarak; Kur'an-ı Kerim, Sünnet-i Nebevi ve Ehlibeyt üçgeninde İslam'a imanla bağlı olduğumuzu söylesemde çeri gibi aynı saçma şeyleri söyleme ye devam ettiler. Anlayacağın her ne kadar açıklama yapsakta bize değil bizim hakkımızda yazılan saçmalıklara inanıyorlar. Sünnilerin çoğunda anlama kıtlığı var sanırım, anlayışları kıt zavallıların...
Çeri de malesef o anlayışı kıt Sünnilerden olmalı...

me3e seleme hayye...
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

(buda saçmalık herşeyimiz ortada biz aleviyiz birkaç fark dışında sizinle aynıyız)
Heidar kardes, Ceri arkadasin alevi oldugunu sanmiyorum. "Sizinle" demekle alevileri kastettiysen eger.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Heidar yazdı:.

Ali Yeral hocaya gelince

Severim kendisini :))

O onun kendi düşüncesidir.Mesela bende daha önce ifade ettiğim gibi bana görede alevi çeşidi şeklinde bişeler söylmek doğru olmuyor.Müslümanız bitti.Şahsen bana nusayri denmesi bile beni rahatsız ediyor.Çünkü ben ESASINDA ne nusayri ne alevi ne şii ne de başka birşeyim ben sadece müslümanım.Ama hoca burada belki birlikteliği vurgulamak için böyle demiş olabilir.AMA TARİKAT KONUSUNA KATILMAM MÜMKÜN DEĞİL.Onu bir 'dil sürtçmesi' olarak tanımlıyorum :)
Heidar Kardes ( sadece soru soruyorum ) bence sadece "Ben Müslümanim" demekle olmaz,eger dedigin gibi olursa ozaman Aleviligide Siiligide Red etmis oluruz .Elbette Müslümaniz ama Alevilik Siilikte bizim onurlu Kimligimizdir ." Ben Siayim Ali izcisiyim ,Aleviyim Ali yanlisiyim" demek sana onur vermezmi ?...Ali Yeral Hocayi Sahsen tanimam ,hangi ilden gelirse gelsin hic bir Aleviyede Laf attirmam ! örnegin burda Almanyada bazilari Alevilerin Gulatci olduklarini idia ettiklerinde onlarada gereken cevabi verdigim ve hic bir Alevinin Gulatci olmadigini söyledigim cok olmustur .ancak gelde bunlari bazilarina anlat anlayabiliyorlarmi ? Görüntüde ise Ali Yeral Hocanin Tarikatciligi tastik etmesinin bir "Dil sürtcmesi" olarak gördük diyelim ,sorum... o,halde Bektasileri "Caferi" olarak gömesidemi bir "Dil Sürtcemesi"dir ? Mantiklimdir bu ? ..Ceri Hakkinda ise daha evel aciklamam olmustu kendisi Alevi olmadigi gibi Alevilik konusunda her yönden bizlere Muhaliftir ! kendisi Osmanli MHP Ülkücü Bozkurt Fanatigidir ! böyle birinin Alevi oldugunumu düsünüyorsunuz ?
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Serbest Kürsü” sayfasına dön