A.Yeral,dan ilginc Aciklamalar (Video)

ali muhsin

A.Yeral,dan ilginc Aciklamalar (Video)

Mesaj gönderen ali muhsin »

01.2010 tarihinde yayinlanan bir TV de " Tutanak " adli bir Progaminda Ali Yeral Hoca ve bazi Hocalarin Münazaralarini izledim...bu Münazarada bazi Alimler ve bir ilahiyatci ve birde Bektasi Dedesi vardi..özelikle Ali Yeral Hocanin konusmasi gayet iyi oldugu kadar bir kac ilginc aciklamalarida vardi ,bilindigi gibi Alevilikte Tassavvuf veya Tarikatcilik denilen bir terim veya bir anlayis yoktur .Programda Ali Yeral Hocanin aciklamasinda Nusayriligin bir Tarikat oldugunu ve 4 kapi 40 makam ( Seriat , Tarikat Marifet, Hakikat ) "Bektasi " anlayisini kabul ettigini ve onlarinda "Caferi" Mezhebine bagli olduklarini idia etmesi oldukca Sasirticiydi...Sahsen anlamak istedigim sudur, Bir Ehli Beyt Alimi nasil olurda Sünni Bektasi Tassavvuf anlayisinin "Caferi" mezhebinde oldugunu idia edebilir ? Videolari tek tek izleyip indirdim arzu edilirse 12 kisimlik görüntüleride yükleyebilirim ,ancak simdilik iligmi ceken bazi detaylari kesip yüklemeyi uygun gördüm. Amacim sadece sorgulamaktir "Baskalarinin" deyimi ile Fitne veya Fesat cikarma degildir ! ayrica Bektasi Dedesininde cok ilginc aciklamalarinida görebilirsiniz, öyleki Cenaze Namazinda Bektasilerin "Hanefi" istihadina göre kildiklarini aciklayan ve Bektasi Dedesininde bunu kendi agzi ile tastik ettigide görülüyor ..iste ilgimi ceken bazi kisa özetler .

[metacafe]6645644/ilginc_aciklamalar_flv/[/metacafe]
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Hasan Akça

Re: ilginc aciklamalar (Video)

Mesaj gönderen Hasan Akça »

ali muhsin yazdı: .Programda Ali Yeral Hocanin ise Nusayriligin bir tarikat oldugunu ve 4 kapi 40 makam ( Seriat , Tarikat Marifet, Hakikat ) "Bektasi " anlayisini kabul ettigini ve onlarinda Caferi Mezhebine bagli olduklari oldukca Sasirticiydi...Sahsen anlamak istedigim sudur Bir Ehli Beyt Alimi nasil olurda Sünni Bektasi Tassavvufunu "Caferi" mezhebinde oldugunu idia eder ?

http://www.metacafe.com/watch/6645644/i ... malar_flv/

.
Bu sınav alimlerinde sınavıdır
popülist davranma mavi boncuk dağıtma sınavıdır Ali yeral da tüm işlerinde halkın gönlünü kazanmayı Allahın rızasına tercih ediyor buda onun sınavıdır doğruyu söylemek dik durabilmek herkesin sınavıdır zaten diğer işlerindede böyle davranan birisidir ne yazıkki böyledir yapacak birşey yok
alimde olsa söylediğine kanıt getirmesini söylemeliyiz burada ali yeralın dostları var kanıtlarını getirsinler bakalım 12 imam yolunda 4 kapı kırk makam tarikat vs ye ne kanıt sunuyorlar
şaşacak birşey yok alimlerde şaşabilir )))))
ali muhsin

Re: ilginc aciklamalar (Video)

Ne yalan söyleyim, Özgünüzde oldugu gibi Ali Yeral Hocayida bugüne kadar Dikkatle takip etmistim,demeki bosuna degilmis. Bu aciklamalarini görünce neden Dikkatli ve temkinli yaklastigimda ortaya cikmis oldu ..Simdi Allah var, Alim biridir Ehli Beyt Alimidir Eyvallah, ama Bektasilik Tarikatcilik veya Balkanlardaki Bektasilere dahi "Caferidir" görüsüne asla katilmiyorum..! sunuda arz edersek Ali Yeral Hocayi, Özgündüzlede kiyaslamiyorum ...evet Burda bu Forumda bazi Ögrencileri veya Sempatizanlari var, ve onlarinda 4 kapi 40 makam hakkindaki aciklamlarina nasil bir tepki göstereceklerinide merak ediyorum . yoksa onlarda Bektasiligi " Caferi " olarakmi görüyorlar ?
------
Çeri

Re: A.Yeral,dan ilginc Aciklamalar (Video)

Mesaj gönderen Çeri »

Siz neticeye bakın sonuçta Ali Yeralın yıllardır anlattığı Caferi Fıkhıdır.

Hatay´da ki Aleviliğin Bektaşilikle hiç bir ilgisi yok.Sadece halkın yaşam tarzı benziyor.
4 kapı 40 makamı sadece olumlu bulduğunu söylemiştir.Gerçekten´de 4 kapı 40 makam´da kötü bir şey yok.Bektaşilik ise bana sorarsanız yozlaşmış bir Sünni Tarikattır.Ama itikadi olarak Caferi sayılırlar.Anadolu Alevisi anlamında kullanırsan Anadolu Alevileri Caferidir.

Nusayrilik ise Şiiliğin Gulat bir koludur.12 İmamcıdırlar ve aynı zaman´da Caferiliğide inkar etmezler ama halk ne Caferiliği ne Nusayriliği bilir kendini Alevi diye bilir ve tanımlar.
ali muhsin

Bak ceri.. "yigidi vur hakkini yeme " diye bir söz vardir ,Ali Yeral Hocanin konusmasini ( Tüm metnini ) dikkatle dinledim bu gösterdigim görüntü sadece kesintili olup ilginc olan konulara deginmek icindi ,Ali Yeral Hoca konusmasinda kendilerinin Alevi Caferi kizilbas veya Nusayri olarak tanimliyor Kuran ve Ehli Beytin izinden gittiklerini ve kendi toplumuna (Nusayrilere) atilan camurlari asla kabul etmediklerini söylüyor ve asla Imam Ali (as) mi ilah oldugunu idia etmiyor ! sadece yanlis buldugum taraf Bektasiligide Caferi Mezhebinin icine sokmasi idi. Bektasilik ise Osmanlinin ürünüdür ve Alevi Toplumunun icine sizan bir hastaliktir ! bu sana göre kötü bisey degildir, ama Bizim Alevi toplumumuzuda tassavvufculukla bektasilikle yozlastirmayada kimsenin hakki yoktur ! Madem Bektasiler yozlasmis, neden onlari ( Bektasileri) degilde tanimadigin bir Toplumu Gulatcilikla sucluyorsun, zira daha evelki yazilarinada dikkat ettim " Duymustum .istimistim , bir arkadas bana Söylemisti " yani misti -mistim sözlerine takildigini gördük,hatirlatirim zamaninda Alevilere komunist ana baci tanimaz diyen kisilerde sözde isitmislermis duymuslarmis mismislarmis gibi sözlerle Alevileri karalamislardi degilmi ..istersen Youtubeye gir ,bu Münazaranin tüm kisimlarini dinle agizlarindan bir tek (Hasa) Ali Allahtir, ilahtir sözü cikiyormu ? yanlis yapiyorsun ceri zan altina girme ! .....Evet Ali Yeral Hoca Alim olabilir, ama dogruyu yanlisi Hak ve Batilida bilmesi gerekir ,Bektasiligin Alevilik olmadigini ve Alevilikte, Sünni tassavvufculugun Tarikatciligin olmadigini bilmesi gerekir-di ! Dogru sözleri var,ama Aleviligi Bektasilikle bir tutup Caferi yapmasida Elestirilecek bir konudur !
------
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Ben Ali Yeral Hoca gulattır demedim.Nusayridir´de demedim.Nusayrilik ayrı bir şey.Hatay´da Nusayrilikle Aleviliği kesin olarak ayırmak çok zor ama Hatay´da sayıları azda olsa Nusayri´den çok Şii-Caferi olan Aleviler´de var.Ama onlar bile bazı konular´da Nusayriler gibi düşünüyorlar örneğin tenasüh.
Hem tek bir Nusayrilikte yok.H.z.Ali ay´da diyende var.H.z.Ali güneşte diyende var.Günümüz´de ise Halkın çoğunun bunlardan haberi bile yok.Alevilik ise dinsel bir kimlikten çok etnik bir kimlik olmuş.Nusayrileri dış görünüş olarak Sünni Araplar dan ayırt etmek çok kolaydır.Dış görünüşte zorlanırsan sesini duyman yeter.Konuştukları Arapça bile Sünni Araplardan farklı.
ali muhsin

Bir Toplumu tanimadan yargilayan kisilere karsi oldugumu yazarim .Dogru söyleyim ömrümde Hataya hic gitmedim ama burda bazi Nusayri olduklarini söyleyen Arkadaslarlada Münazaralarimiz bolca oldu .Senin idia ettigin seyler ilginc olabilir ..ama gercegide söyleyim bende hayatimda hic bir Alevinin , bu en cahili dahi olsa (Hasa) Imam Ali (as) ma Allah, Günes, Ay gibi diyenlere hic rastlamadim ! ayrica Videoda Dikkatimi ceken olayda sunucunun Reenkernasyon sorusuna karsi, Ali Yeral Hocanin bu sorudan kacindigidir. Sen bazi seyleri idia ediyorsun bakalim bu Foruma giren bazi Nusayrili Arkadaslar senin bu idialarina karsi ne diyecekler....
------
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Çeri yazdı:Ben Ali Yeral Hoca gulattır demedim.Nusayridir´de demedim.Nusayrilik ayrı bir şey.Hatay´da Nusayrilikle Aleviliği kesin olarak ayırmak çok zor ama Hatay´da sayıları azda olsa Nusayri´den çok Şii-Caferi olan Aleviler´de var.Ama onlar bile bazı konular´da Nusayriler gibi düşünüyorlar örneğin tenasüh.
Hem tek bir Nusayrilikte yok.H.z.Ali ay´da diyende var.H.z.Ali güneşte diyende var.Günümüz´de ise Halkın çoğunun bunlardan haberi bile yok.Alevilik ise dinsel bir kimlikten çok etnik bir kimlik olmuş.Nusayrileri dış görünüş olarak Sünni Araplar dan ayırt etmek çok kolaydır.Dış görünüşte zorlanırsan sesini duyman yeter.Konuştukları Arapça bile Sünni Araplardan farklı.
Çeri,
Senin kadar fitne çıkarmaya çalışan birini görmedim. Senin gibi bağnaz insanlarla uğraşmaktan bıktık artık.

1- Ali Yeral Hocamız bir Nusayri (Arap Alevi) din adamıdır.
2- Hatay'da yaşayan Aleviler Nusayri'dir ve Nusayriler Gulat değildir. Bunu sana daha önce de söyledik.
3- Arap Sünnilerin çoğunluğu Arap Alevilerini iyi tanırlar. Senin bu yalanlarına da inanmazlar. Senin bu yazdıkların yalan ve iftiradan ibarettir.
Allah seni ve senin gibi yalancıları ıslah etsin.

Bu forumda Nusayriler (Arap Alevileri) hakkında yazı paylaştım. Linkini veriyorum. Oku ve biraz bilinçlen.
LİNK: viewtopic.php?f=3&t=3321

Biz, Alevi müslümanlar (Nusayriler - Arap Alevileri) İnanç olarak; Kur'an-ı Kerim Sünnet-i Nebevi ve Ehlibeyt üçgeninde İslam'a imanla bağlıyız. Bunlara aykırılık teşkil eden tanımlamaları inancımıza, değerlerimize müdahale ve saygısızlık olarak görüyor, bu tür yaklaşımlardan nemalanmayı düşünenleri de Esefle kınadığımızı ilan ediyoruz.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
ali muhsin

mekzun can

Bizler Toplum olarak uyanik olmamiz gerekir,elbette bazilari Aleviyi Alevilere karsi kiskirtma cabasinda oldugunu biliyoruz . Allah Sahit burda Yasadigim ülkede bazi sözde " ben Siayim" diyen kisiler dahi Sözde Alevilerin imam Aliye (Hasa) Allah dediklerini idia ediyorlar gerek bazi Sanal sitelerinde ve gerekse Real hayatimizda bu gibi kisilerle maalesef karsilasiyoruz yine gecenlerde katildigim bir toplantiya konuk oldum toplanti bitti ve ben biri ile Alevilik konusunda tartistim konu nusayrilere geldi Aynen ceri gibi oda nusayrilerin Aliye Allah dediklerini Gulatci olduklarini idia etti ,ve ben buna siddetle karsi cikarak hicbir Alevinin Aliye ilahlik verdigi görülmemis ve hatta bunlarin Emevi uydurmasi olarak gördügümü aciklamistim ..yani sözüm ona Sözde ben Siayim diyen Melezlerde dahi coktur ! buda ayir bir konudur ....konuyu dagitmayalim ,

Fakat
Benim ilgimi ceken ve sasirtan mesele, bir Ehli Beyt Alimi olan Ali Yeral Hocanin Bektasiligide "Caferilikle" bir tutup Nusayriligin Tassavvuf bir Tarikat oldugunu ve 4 kapi kirk makami tastikledigidir .Size Sorum ,Sizde Ali Yeral Hoca gibimi düsünyor, 4 kapi kirk makam olayini sizde tastik ediyormusunuz ? Ediyorsaniz kanitlariniz nelerdir ? Ehli Beyt Mektebinde Size göre Tassavvufculuk ,Tariktacilik varmidir ? gerci Ali Yeral Hoca bunlari tastikledigini gördük ,birde Sizin görüsünüzü alalim ....Dikkatinize cekerim amacim Fitne Fesat degil sadece Sormaktir .soru sormakta ayip degildir derler .
------
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

ali muhsin yazdı:mekzun can
Benim ilgimi ceken ve sasirtan mesele, bir Ehli Beyt Alimi olan Ali Yeral Hocanin Bektasiligide "Caferilikle" bir tutup Nusayriligin Tassavvuf bir Tarikat oldugunu ve 4 kapi kirk makami tastikledigidir .Size Sorum ,Sizde Ali Yeral Hoca gibimi düsünyor, 4 kapi kirk makam olayini sizde tastik ediyormusunuz ? Ediyorsaniz kanitlariniz nelerdir ? Ehli Beyt Mektebinde Size göre Tassavvufculuk ,Tariktacilik varmidir ? gerci Ali Yeral Hoca bunlari tastikledigini gördük ,birde Sizin görüsünüzü alalim ....Dikkatinize cekerim amacim Fitne Fesat degil sadece Sormaktir .soru sormakta ayip degildir derler .
Sevgili ali muhsin can,
Ben Ali yeral hocamız gibi düşünmüyorum ve onaylamıyorum. Ali Yeral hocamızın bu düşüncesi kişisel bir düşüncedir ve sadece kendisini bağlar. Alevi islam inancında tassavvuf ve ya tarikatçılık yoktur. İnanç önderlerimiz olan şeyhlerimizle (imamlarımızla) sohpet edip konuşuyorum. Görüştüğüm hiç bir hocamız, Ali Yeral hocamız gibi düşünmüyor. Diğer hocalarımız İslam dininde Mezhep ve ya tarikatın yeri olmadığını söylüyorlar. Kanıt olarakta Kuran-ı Kerim'i gösterirler.

"Hep birlikte Allah'ın ipine yapışın, fırkalara bölünüp parçalanmayın…" (Ali İmran Süresi 103)

"Kendilerine açık-seçik kanıtlar geldikten sonra, çekişmeye girip fırkalar halinde parçalananlar gibi olmayın. Böyle olanlar için çok büyük bir azap vardır." (Ali imran Süresi 105)
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)

“Serbest Kürsü” sayfasına dön