Hz.Resulullah (s.a.a) ve Ehlibeyt (a.s)'dan hadisler

alibaran

Hz.Resulullah (s.a.a) ve Ehlibeyt (a.s)'dan hadisler

Mesaj gönderen alibaran »

Hz. Muhammed Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu:

Beni kendisinden daha çok sevmeyen kimse Allah’a iman getirmemiştir. Benim Ehli Beyt’imi kendi ehlinden daha çok sevmeyen kimse de öyledir. Benim zatımı kendi zatından daha çok sevmeyen Allah’a iman getirmemiştir.

Kaynak: İlel-uş Şerai c. 1 s. 140, Bihar-ul Envar c. 27 s. 86
alibaran

Re: Hz.Resulullah (s.a.a) ve Ehlibeyt (a.s)'dan hadisler

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Bismillah’ı asla terk etme, şiir okusan dahi!

Kaynak: Tefsiri Nur-us Sagaleyn c. 1 s. 6 h. 15
alibaran

İmam Muhammed Bagır Aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah’ın kitabından en kerim ve üstün olan ayeti çaldılar (Bismillahirrahmanirrahim’i, Tevbe suresinin Bismillah’ı günümüzdeki mushaflarda yoktur).

Kaynak: Tefsiri Nur-us Sagaleyn c. 1 s. 6 h. 12
alibaran

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Hamd suresinin temizleyip te şifa vermediği kimseye, başka hiçbir şey temizleyip te şifa vermez.

Kaynak: Tefsiri Nur-us Sagaleyn c. 1 s. 4 h. 7
alibaran

Hz. Muhammed Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Fatihat-ul Kitap (Fatiha suresi), Ayet-el Kursi, Şehidellah (Ali İmran- 18), Allahumme malikulmulk…Bil ğeyri hesap (Ali İmran -26-27) Arş’ta asılı bir vaziyetteydiler, Allah’la bunlar arasında hiçbir hicap yoktu. Allahu Teala bunları Dünya’ya indirmeyi irade ettiğinde, bunlar Allah’a arz ettiler: Ya Rabb! Bizleri sana isyan edenlerin ve günahların diyarına mı indireceksin? Oysa biz tahir, temiz ve mukaddes bir yerde asılıyız. Allahu Teala şöyle buyurdu: İzzetim’e ve Celalim’e yemin olsun, her kim sizleri her namazın ardından okursa onda her ne olursa olsun onu cennetime koyarım. Her gün ona yetmiş kez rahmet gözüyle bakarım ve her gün onun en küçüğü bağışlanmak olan yetmiş günahından geçerim. Ve bütün düşmanlarına karşı onu korur ve ona yardımcı olurum. Onun cennete girişine ölümünden başka hiçbir şey engel değildir.

Kaynak: Tefsiri Nur-us Sagaleyn c. 1 s. 3 h. 1
alibaran

Hz. Muhammed Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Cebrail’e, benden sonra yeryüzüne gelecek misin? Diye sordum. Evet ya Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem! Sizden sonra yeryüzüne on defa ineceğim ve on hazineyi yeryüzünden alıp götüreceğim diye arz etti. O hazineler nelerdir? Diye sordum. Cebrail arz etti: İlk indiğim zaman bereketi götüreceğim. İkinci inişimde rahmeti götüreceğim. Üçüncü inişimde kadınların gözünden utanma duygusunu götüreceğim. Dördüncü inişimde erkeklerin başlarından kıskançlığı alıp götüreceğim. Beşinci inişimde yöneticilerin kalplerinden adaleti alıp götüreceğim. Altıncı inişimde arkadaşların kalplerinden doğruluğu ve dürüstlüğü alıp götüreceğim. Yedinci inişimde zenginlerin kalplerinden cömertliği alıp götüreceğim. Sekizinci inişimde fakirlerden sabrı alıp götüreceğim. Dokuzuncu inişimde hekimlerin kalplerinden hikmeti alıp götüreceğim. Onuncu inişimde ise muminlerin kalplerinden imanı alıp götüreceğim.

Kaynak: İsna Aşeriye Fil Mevaziil Adediye s. 330

“Serbest Kürsü” sayfasına dön