Bilirim Sanmayin Bilmezsin !

PIRCAFERI

Bilirim Sanmayin Bilmezsin !

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

l-(603) ...Cabir şöyle rivayet etmiştir:

Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)'ın şöyle dediğini duydum: «Kur'ân-ı Allah'u Teâlâ tarafından indirildiği (tertible) şekliyle topladığını iddia eden kimse, mutlaka yalancıdır. Kur'ân-ı, Allah tarafından indirilen tertiple, sadece Ali b. Ebu Tâlib ve ondan sonra gelen Ehl-i Beyt imamları toplamışlar ve öylece hıfzetmişlerdir.»

2-(604) ...Cabir Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini ri­vayet etmiştir:

«Vâsilerden başka hiç kimse, Kur'ân'ın tüm zahirî ve bâtınî[57] anlamını bildiğini, bütün Kur'ân ilimlerine sahip olduğunu iddia edemez.»

3-(605) ...Seleme b. Muhriz şöyle rivayet etmiştir:

Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: «Bize verilen ilimler arasında, Kur'ân'ın tefsiri ve hükümleri ile zaman ve olayların değişmesine ilişkin ilim yer alır. Allah, bir topluluğa hayır dilerse, onlara işittirir. Dinlemeyenlere işittirse bile, onlar hiç dinlememişler gibi gerisin geri dönüp yüz çevirirler.» Sonra İmam bir süre sustu, ardından şöyle dedi:

«Eğer sır tutan veya güvenebileceğimiz kimseleri görürsek, mutlaka onlara bu bilgileri söyleriz. "Yardım, Allah'tan dilenir... "(Yusuf, 18)»

“Serbest Kürsü” sayfasına dön