Müslümanların Birbirinin Üzerinde Olan Hakları

Alevikte 4 büyük hadis kitabı ve diğer hadis kaynaklarının paylaşıldığı forum.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Müslümanların Birbirinin Üzerinde Olan Hakları

Mesaj gönderen f_altan »

MÜSLÜMANLARIN BİRBİRİNİN ÜZERİNDE OLAN HAKLARI

Hz. Ali (a.s), Hz. Resul-i Ekrem' (s.a.a) in şöyle buyurduğunu naklediyor:
"Müslümanın, Müslüman kardeşinin üzerinde otuz hakkı vardır ki, ancak bunları yerine getirmek veya (Müslüman kardeşi tarafından) affedilmekle bu sorumluluk ondan kalkar. Müslüman, Müslüman kardeşinin hatasını bağışlamalı, göz yaşına acımalı, gizli şeylerini ifşa etmemeli, sürçmesini örtmeli, özrünü kabul etmeli, yanında kötülükle anıldığında onu savunmalı, her zaman onun hayrını istemeli, onunla dostluğunu korumalı, ondan bir alacağı varsa durumunu göz önünde bulundurmalı, hastalandığı zaman ziyaretine gitmeli, öldüğü zaman cenazesinde hazır olmalı, davetine müsbet cevap vermeli, hediyesini kabul etmeli, bağışlarına karşılık vermeli, ihsanına teşekkür etmeli, ona yardım etmeyi becermeli, namusunu (kendi namusu gibi) korumalı, ihtiyacını gidermeli, kendi ihtiyacını ondan istemeli, aksırdığı zaman ona dua etmeli (Allah'ın rahmeti senin üzerine olsun demeli), onu kayıplarına doğru hidayet etmeli (kayıplarını bulması için ona yardımcı olmalı), selamını almalı, sözünü hoş karşılamalı, lütuf ve ihsanını reddetmemeli, antlarını doğrulamalı, dostlarıyla dost olup düşmanlık etmemeli, zalim de olsa, mazlum da olsa ona yardım etmeli, zalim olduğu halde ona yardımcı olmak demek, onu zulmünden caydırmak demektir; mazlumken de ona yardımcı olmak, hakkını geri alabilmesi için ona yardım etmek, onu düşmanına teslim etmemek ve onu yalnız bırakmamaktır, kendisi için sevdiği hayrı onun için de sevmeli ve kendisi için hoşlanmadığı şeyden onun için de hoşlanmamalıdır."
(Allame el-Meclisi “Bihar’ül Envar” C.15, Kitab’ül İşret, S.65)

İmam Muhammed el-Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur:
"Mü'minin, mümin kardeşi üzerindeki haklarından bazıları şunlardır: Aç ise onu doyurmalı, sırlarını gizli tutmalı, üzüntüsünü gidermeli, borcunu ödemeli, öldüğü zaman da ailesinde onun boş yerini doldurmalıdır"
(el-Küleyni “Usui'ül-Kafî” S.393.)
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM

“Ehli Beyt'ten Hadisler” sayfasına dön