Emirülmüminin (as)

Alevikte 4 büyük hadis kitabı ve diğer hadis kaynaklarının paylaşıldığı forum.
Kerra_110

Emirülmüminin (as)

Mesaj gönderen Kerra_110 »

Ebu Hamza, İmam Zeynelâbidin (as)'dan rivayet eder ki, adamın birisi Hz. Ali (as)'ın yanına gelerek şöyle sordu: Ey Ebel Hasan (as)! Sen Emirülmüminin olduğunu iddia ediyorsun. Seni kim müminlere emir olarak karar kıldı?
Buyurdu ki: Allah, azze ve celle beni onlara emir olarak karar kıldı. Adam Rasulullah (saa)'nin yanına giderek dedi ki: Ya Rasulullah (saa)! Beni Allah müminlere emir olarak karar kıldı diyen Ali (as) doğru mu söylüyor?
Rasulullah (saa) o adama gazaplanarak buyurdu ki: Ali'nin müminler üzerindeki emirliği Allah'ın arşın üstünde karar kıldığı bir velayet akdidir. Melekleri de bu konuda şahit karar kıldı. Şüphesiz Ali (as) Allah'ın halifesidir, Allah'ın hüccetidir, O müslümanların İmamıdır. O'na itaat etmek Allah'a itaat etmekle birdir. O'na isyan etmek Allah'a isyan ile birdir. Her kim O'nu tanımazsa Beni tanımaz, her kim O'nu tanırsa Beni tanır. O'nun İmametini inkâr eden Benim nübüvvetimi inkâr etmiş olur. O'nun emirliğine karşı çıkan, Benim risaletime karşı çıkmış olur. O'nun faziletlerini reddeden Beni kusurlu saymış olur. O'na karşı savaşan bana karşı savaşmış olur. O'na küfreden bana küfretmiş olur. Çünkü O Bendendir, Benim toprağımdan yaratılmıştır. Ve O, kızım Fatıma (sa)'nın zevcidir. Evlatlarım Hasan (as) ve Hüseyin (as)'ın babasıdır. Sonra O Hazret (saa) buyurdu ki:
Ben (saa), Ali (as), Fatıma (sa), Hasan (as) ve Hüseyin (as) ile Hüseyin (as)'ın Dokuz Evladı (as) Alah'ın yarattıklarına hüccetleriyiz. Bizim düşmanımız Allah'ın düşmanı, Bizim dostlarımız da Allah'ın dostlarıdır.'
Mecalis-i Şeyh Saduk (ra); s. 113-114, 8. Hadis, 27. Meclisten.

“Ehli Beyt'ten Hadisler” sayfasına dön