İnsan Grupları Hadisi Üzerine

Alevikte 4 büyük hadis kitabı ve diğer hadis kaynaklarının paylaşıldığı forum.
3nokta

İnsan Grupları Hadisi Üzerine

Mesaj gönderen 3nokta »

Geçen ay içinde bir başlıkta bir hadis yazmıştım ve onu yorumlamıştım. İlgili başlığı aradım ama hangisi olduğunu bulamadım. O yüzden yazmak istediğim bazı şeyleri buradan yamaı uydun gördüm.
Hadis şöyleydi:

Usul-i Kafi İnsan Grupları babından
İnsanlar dört gruptur. Ya Alim ol ya öğrenci ol ya da ilim ehlini seven ol sakın dördüncü olma yoksa ilim ehline düşman olmandan dolayı helak olursun.

Ben bu hadiste geçen alim ifadesini Ehl-i Beyt as öğrencileri de Şialar olarak yorumlamştım. Ancak bu hatalı bşr yorumdu.
Eğer burada geçen alim Ehl-i Beyt as öğrenci de Şia olsaydı bu hadisin devamında belirtilirdi. Çünkü başka bir hadiste şöyle buyuruyor:
İnsanlar üç gruptur: Alimler öğrenciler çerçöpler. Alimler biz Ehl-i Beyt as'iz, öğrenciler bizim Şialarımızdır. Gerisi de çerçöptür.
Görüldüğü gibi bu hadiste gerekli izahlar yapılmıştır. Oysa diğerinde böyle bir izah yoktur. O halde benim yaptığım yorum yanlıştır. İlk yazdığım hadisteki alimler öğrenciler zahiri manada ilim ehlidir.
Üstelik insanlar imam olamazlar. İmamet özel bir mevkiidir. Bunun gibi nedenlerden ötürü yorumumun hatalı olduğu kanaatine ulaştım bu hatayı düzeltmek istedim.
Vesselam
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Ehli Beyt'ten Hadisler” sayfasına dön