Ali as'ın Şiaları- Taraftarları-Alevileri- (Caferiler)

Alevikte 4 büyük hadis kitabı ve diğer hadis kaynaklarının paylaşıldığı forum.
3nokta

Ali as'ın Şiaları- Taraftarları-Alevileri- (Caferiler)

Mesaj gönderen 3nokta »

Alevicaferi.net Ziyaretçi Defterinden Alıntıdır.

aliyyenveliyullah.com
03-06-2008

Ali as Şiaları

İbn Abbas Resulullah'tan (s.a.a) Hz. Ali (a.s) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: "Ya Ali, senin Şialarındır Kıyamet Günü kurtuluşa erenler; kim onlardan birtanesine hakaret ederse, sana hakaret etmiştir ve kim sana hakaret ederse, bana hakaret etmiş sayılır; böyle bir kimseyi de Allah ebedi olarak kalmak üzere ( cehennem ) ateşine sokacaktır, ne de kötü bir dönüş yeridir! Ya Ali, sen bendensin, bende senden; senin ruhun, benim ruhumdan ve senin tıynetin, benim tıynetimdendir. Senin Şiaların bizim tıynetimizin artanından yaratılmışlardır. O halde, kim onları severse, bizi sevmiştir; kim de onlara buğz ederse, bize buğz etmiştir; kim onlara düşman olursa, bize düşman olmuştur ve kim onlara muhabbet beslerse, bize muhabbet beslemiştir. Ya Ali, senin Şialarının günahları ve kusurları affedilir. Ya Ali, ben, yarın makamı Mahmud' da durduğum zaman, senin Şialarını şefaatçisi olacağım; bunu onlara müjdele. Ya Ali, senin Şian (taraftarı), Allah'ın Şiasıdır ve sana yardım edenler, Allah'a yardım edenlerdir; senin dostların, Allah'ın dostlarıdır ve senin hizbin, Allah'ın hizbidir. Ya Ali, senin velayetini kabul eden, saadete kavuşur ve sana düşmanlık besleyen bedbaht olur. Ya Ali, cennette senin için bir hazine vardır; sen cennetin Zülkarneyn'isin. Hamd âlemlerin Rabb'ine mahsustur. Allah'ın salâtı, yarattıklarının en üstünü olan en üstünü olan Muhammed (s.a.a.)'e ve onun tertemiz, seçkin ve seçilmiş Ehl-i Beyt'ine olsun. (el-Emâlî (Şeyh Sadûk),s:23, Bişaretü'l-Mustafa, s:18(az farkla) İbn-i Abbas'tan nakille: “Beyyine" suresinin yedinci ayeti kerimesi: "İnnellezine âmenu ve amil'us salihati ulaike hum hayr'ul-beriyyeti cezauhumr30;" "İman edip salih amellerde bulunanlar ise, işte onlarda yaratılmış olanların en hayırlılarıdır. Rab'leri katında onların ödülleri, içinden ebedi kalıcılar olmak üzere altından ırmaklara akan Adn cennetleridir. Allah onlardan razı olmuştur, kendileri de O'ndan razı (hoşnut ve memnun) kalmışlardır." nazil olduğunda Resulullah (sallallahu aleyhi ve alih) Ali bin Ebu Talib'e (aleyhisselam) hitaben şöyle buyurdu: "Ya Ali! "Hayr'ul Berriye"den (yaratılmışların en hayırlılarından) maksat sen ve senin şialarındır. Kıyamet günü sen ve şiaların, Allah'ın sizden sizinde Allah'tan razı ve hoşnut olduğunuz halde gelirsiniz."(Hilyet'ul Evliya / Hafız Ebu Nuaym İsfahani) Cabir b. Abdullah'tan nakille: Hz. Resulullah'ın (s.a.a) huzurunda idik. Hz. Ali (a.s) bize doğru geldi. Peygamber (saa); "Kardeşim Ali yanınıza geldi." buyurdu; sonra Kâbe'ye doğru yöneldi, Ali (as) 'ın elini tutup şöyle buyurdu: "Canım elinde olana andolsun ki, bu Ali ve şiaları kıyamet günü kurtuluşa erenlerin ta kendileridir." (Menakıb / Hatip Harezmî)
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
3nokta

Re: Ali as'ın Şiaları- Taraftarları-Alevileri- (Caferiler)

Mesaj gönderen 3nokta »

Ziyaretçi Defterinden Alıntı...

aliyyenveliyullah.com
05-06-2008

EHLİBEYT ALEYHİSSELAM’IN VELAYETİNE GİRMEDEN AMEL KABUL MUDUR?
1.HADİS: Resulullah Sellallahu Aleyhi Ve Alihi Ve Sellem ‘in çobanı Ebu Süleyman’dan: Resulullah Sellallahu Aleyhi Ve Alihi Ve Sellem’den duydum ki şöyle buyuruyordu: “Miraç gecesi göğe yükseldiğimde, yüce Rabbim bana şöyle buyurdu: “Peygamber, Rabbinden kendisine nazil olanlara iman etti.” Arzettim ki: “Mü’minler de.” Buyurdu ki: “Doğru söyledin. Ey Muhammed! Ben yeryüzü ehline şöyle bir baktım ve içlerinden seni seçtim. Sonra kendi isimlerimden birinden senin için bir isim seçtim. Benim zikrolunduğum her yerde sen de benimle zikrolundun. Ben Mahmud’um, sen de Muhammed’sin. Sonra bir daha baktım ve onların içinden Ali’yi seçtim. Onu kendi adımla adlandırdım. Ey Muhammed! Seni, Ali’yi, Fatıma’yı, Hasan’ı ve Hüseyin’i ve Hüseyin’in evlatlarından olan İmamları kendi nurumdan yarattım, sizlerin velayetinizi göklerin ve yerin ehline sundum. Kim onu kabullenirse benim yanımda mü’mindir ve her kim de karşı çıkarsa benim yanımda kafirdir.Ey Muhammed! Eğer kullarımdan bir kul nefesi kesilinceye ve derisi kemiğe yapışıncaya kadar bana ibadet etse dahi, eğer sizin velayetinize karşı çıkarsa onu affetmem. Ey Muhammed! Onları görmek ister misin? Dedim ki: “Evet ey Rabbim!” Bana buyurdu ki: “Arşın sağ tarafına bak” Bakınca Ali, Fatıma, Hasan, Hüseyin, Ali b. Hüseyin, Muhammed b. Ali, Cafer b. Muhammed, Musa b. Cafer, Ali b. Musa, Muhammed b. Ali, Ali b. Muhammed, Hasan b. Ali ve Muhammed Mehdi b. Hasan’ı gördüm. O, onların içinde inci gibi parlayan yıldız gibiydi. Buyurdu ki: “Ey Muhammed! Onlar benim kullarıma olan hüccetlerimdir. Onlar senin vasilerindir. Onlardan Mehdi, senin evlatlarından öldürülenlerin kanının intikamını alacak. İzzetime ve celalime andolsun ki o, düşmanlarımdan intikam alacak ve dostlarımı sevindirecektir. ” HADİSİ NAKLEDEN SÜNNİ KAYNAKLAR: (Yenabi-ul Mevedde, c. 3, s. 160)

2.HADİS: Resulullah Sellallahu Aleyhi Ve Alihi Ve Sellem şöyle buyurmuştur: "Biz Ehl-i Beyt'in sevgisine sarılın. Çünkü Allah'ın huzuruna bizi severek çıkan kimse, bizim şefaatimizle cennete gider. Nefsimin elinde olduğu Allah'a yemin ederim ki, bizim hakkımızı tanımadıktan sonra hiçbir kulun ameli kendine bir fayda sağlamayacaktır."

HADİSİ NAKLEDEN SÜNNİ KAYNAKLAR: ( Sevaik-ül Muhrika s. 138, Yenabi-ül Meveddet s. 246, 272, 303, 304, Mecme-üz Zevaid c. 9 s. 172, İhya-ül Meyyit Suyuti Şafii'nin s. 111 vs.)

3.HADİS: Ümmü Seleme ve Ebi Said el-Hudri’den naklen, Resulullah (Sellallahu Aleyhi Ve Alihi Ve Sellem) şöyle buyurdu: (Ali ve Şiatehü, hümül fâizün yevm'el Kıyâmet) Meali: "Ali ve şiası Kıyamet Günü’nde kurtulmuş olanlardır"

HADİSİ NAKLEDEN SÜNNİ KAYNAKLAR 1) İbn-i Asakir eş-Şafii’nin "Tarih-i Dimaşk" c.3, s.328 Hadis No: 848 2) el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ül Mevedde" s.180, 237 3) el-Münavi'nin "Künüz el-Hakaik" s.92 4) ed-Deylemi'nin "Firdevs bi-Mesur el-Hitab" c.3, s.61 Hadis No: 4371 5) Abdullah eş-Şafii’nin “el-Menakib” s.204 6) el-Bedhaşi’nin “Miftah’ün Neca” s.61 7) Sıbt İbn-i Cevzi’nin “Tezkiret’ül Havas” s.59

4.HADİS: “İman edip de salih ameller işleyenler yaratılmışların en hayırlısıdır.” (Beyyine Süresi 7. Ayet) Bu ayet indiğinde Resulullah (Sellallahu Aleyhi Ve Alihi Ve Sellem) İmam Ali (Aleyhisselam)’a hitaben şöyle buyurdu: “Onlar sen ve senin şiandır ey Ali. Kıyamet gününde razı olmuş ve rıza görmüş olarak geleceksiniz, senin düşmanların ise gazap ve suç yüklü olarak gelecekler.”

HADİSİ NAKLEDEN SÜNNİ KAYNAKLAR: (İbni Hacer el-Heytemi'nin "Sevaik'ul Muhrika" s.154 / eş-Şeblenci'nin "Nur'ül Absar" s.105 / el-Haskani'nin "Şevahid'üt Tenzil" c.2, s.356 Hadis No: 1126 / Ebu Naim'in "Nur'ül Müşteal" s.274 / el-Kunduzi'nin "Yenabi'ul Mevedde" s.301 / el-Suyuti'nin "ed-Derr'ül Mensur" tefsiri c.6, s.379 / el-Heysemi'nin "Mecma'üz Zevaid" c.9, s.131 / el-Şevkani’nin “Feth’ül Kadir” tefsiri c.5, s.464 / İbn-i Sabbağ el-Maliki'nin "Füsul el-Mühimme" s.122 / İbni Asakir'in "Tarih-i Dimaşk" c.2, s.344 / Tefsir-i Alusi c.3, s.171 / el-Müttaki el-Hindi'nin "Kenz'ul Ummal" c.13, s.156 / el-Münavi'nin "Künuz el-Hakaik" s.92 )
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Ehli Beyt'ten Hadisler” sayfasına dön