Hz. Ali (a.s)'ın 124 Bin Peygamberle (as) Beraber Oluşu

Alevikte 4 büyük hadis kitabı ve diğer hadis kaynaklarının paylaşıldığı forum.
Ebu Hasaneyn

Re: Hz. Ali (a.s)'ın 124 Bin Peygamberle (as) Beraber Oluşu

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

Ehli Beyt Aleyhimusselam’dan şöyle rivayet edilmiştir: Bir gün Cebrail Hz. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve selem’in huzurunda iken İmam Ali Aleyhisselam geldi. Cebrail O hazrete ihtiram için yerinden kalktı. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem burdu ki: Acaba bu genç için mi kalkıyorsun? Cebrail evet O’nun benim üzerimde üstatlık ve hocalık hakkı var diye arz etti. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem: Ey Cebrail! Nerede ve nasıl? Cebrail arz etti: Allah-u Teala beni yarattığında şöyle sordu sen kimsin ve ismin nedir? Ben kimim ve ismim nedir? Ben ne cevap vereceğimi bilemeyip hayret ve şaşkınlığa düştüm. Orada yani nurlar âleminde bu genç zahir olup o sorunun cevabını bana öğretti. Ve bana şöyle söyle diye emretti: Sen Celil Rabb’imsin ve ismin Cemil’dir. Ve ben senin zelil ve değersiz kulunum. İsmim Cebrail’dir. Bundan ötürüdür ki o hazret için kalktım ona ihtiram ettim. Hz. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem Cebrail’e senin ömrün ne kadardır diye buyurdu? Cebrail şöyle arz etti: Otuz bin yılda bir kez Allah’ın arşından doğan bir yıldız vardır ve ben o yıldızın doğuşunu otuz bin defa gördüm. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem buyurdu ki: Eğer o yıldızı görürsen tanır mısın? Cebrail arz etti: Elbette nasıl tanımam. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem o sırada İmam Ali Aleyhisselam’a buyurdu ki anlındaki emmameyi yukarı kaldır. O hazret emmameyi kaldırınca Cebrail o yıldızın nurunu İmam Ali Aleyhisselam’ın alnında gördü.

Kaynak: Envar-ul Numaniye c. 1 s. 15, El Katra c. 1 s. 285
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
Ebu Hasaneyn

Cabir bin Cofi şöyle rivayet etmektedir: İmam Muhammed Bagır Aleyhisselam’dan sordum: Acaba Danyal’ın uykuları tabir ettiği doğrumudur? Buyurdular: Evet, ona vahiy geliyordu ve Nebilerdendi. O Allah’ın uykuları tabir etmeyi öğrettiği kimselerdendi, o sıddık ve hekim idi. Ant olsun Allah’a! O biz Ehli Beyt Aleyhimusselam’ın muhabbet ve sevgisine inananlardandı. Cabir şaşkınlıkla şöyle sordu: Siz Ehli Beyt Aleyhimusselam’ın muhabbetine mi? Hazret buyurdular: Ant olsun Allah’a! Evet, bizim velayet ve muhabbetimize inanmayan hiçbir Nebi ve melek yoktur.

Kaynak: Kısas-ul Enbiya s. 229, Bihar-ul Envar c. 14 s. 371, El-Katra c. 2 s. 48
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
şahturna

Mesaj gönderen şahturna »

işte ilk kez alevi gibi birşey yazdın,Alinin uluhiyeti aleviliğin en temel inançlarından biridir
zahiriliğin en ücra köşelerinde dolananlar bu inancı savunanları hemen müşrik ilan etmişler
ve katletmişlerdir,örn hallac enel hak dedi ve dediğine pişman oldu,merdan nickli zat ilkokul
da olanlar üniversite konularını kavrayamazlar,namazı orucu inkar ediyorlar demiş,ama şunu
unutmuş,biz zaten her zaman üniversite konularından bahsettik kendisi Alinin uluhiyetine inananlarıda müşrik ilan etti ve böylece asıl kendisinin ilkoulda olduğunu farkında olmadan iti
raf etti
Ali alevi aşık ve ozanların dilinde hep zaten hak makamındadır yedi ululardan tutunda ni
ce erenlerin dilinde o hep hakkın yeryüzünde tecelisi ve mazharıdır
o zahirdir,batındır,evvel ve ahirdir,resulullahın buyurduğu gibi cümle nebilerle sırren gelen
ve Muhammed Mustafa ile aşikare olan o dur,musa ile tur dağında,isa ile göğe çıkan,yusuf
ile kuyuda olan,miraçta Muhammedin önüne arslan olarak çıkan,hayberin kalesini şehadet
parmağıyla asumana atan,kendi cenazesini kendi götürende hep o dur
aynayı tutum yüzüme Ali göründü gözüme
nazar ettim özüme Ali göründü gözüme

isayı ruhullah odur,müminlere penah odur
iki cihanda şah odur,Ali göründü gözüme

asıl onun uluhiyetini inkar edip,onu sıradan bir fani gibi algılayan zihniyetler müşrik ve mün
kirdir
Ebu Hasaneyn

şahturna yazdı:işte ilk kez alevi gibi birşey yazdın,Alinin uluhiyeti aleviliğin en temel inançlarından biridir
zahiriliğin en ücra köşelerinde dolananlar bu inancı savunanları hemen müşrik ilan etmişler
ve katletmişlerdir,örn hallac enel hak dedi ve dediğine pişman oldu,merdan nickli zat ilkokul
da olanlar üniversite konularını kavrayamazlar,namazı orucu inkar ediyorlar demiş,ama şunu
unutmuş,biz zaten her zaman üniversite konularından bahsettik kendisi Alinin uluhiyetine inananlarıda müşrik ilan etti ve böylece asıl kendisinin ilkoulda olduğunu farkında olmadan iti
raf etti
Ali alevi aşık ve ozanların dilinde hep zaten hak makamındadır yedi ululardan tutunda ni
ce erenlerin dilinde o hep hakkın yeryüzünde tecelisi ve mazharıdır
o zahirdir,batındır,evvel ve ahirdir,resulullahın buyurduğu gibi cümle nebilerle sırren gelen
ve Muhammed Mustafa ile aşikare olan o dur,musa ile tur dağında,isa ile göğe çıkan,yusuf
ile kuyuda olan,miraçta Muhammedin önüne arslan olarak çıkan,hayberin kalesini şehadet
parmağıyla asumana atan,kendi cenazesini kendi götürende hep o dur
aynayı tutum yüzüme Ali göründü gözüme
nazar ettim özüme Ali göründü gözüme

isayı ruhullah odur,müminlere penah odur
iki cihanda şah odur,Ali göründü gözüme

asıl onun uluhiyetini inkar edip,onu sıradan bir fani gibi algılayan zihniyetler müşrik ve mün
kirdir
ben'ce sen bu seyleri yazarken aklin baska yerdeeydi kesin ummuyorum eminim :wink:
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

İmam Ali as'ı övme noktasında onu ilahlaştırmamalısın. Bu sınırdır. Buradan ötesi yoktur. Onu ilahlaştırma ama onun hakkında övgülü şeyler istediğin kadar söyle. Can bu konuda hem fikir olamayacağım seninle. Aradaki ince noktayı çizgiyi kavramalısın. Ali as insanların en üstünüdür. mahlukatın en üstünüdür. Ama asla ilah değildir.! Uluhiyyet Allah'ındır!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

şahturna yazdı:..Alinin uluhiyeti aleviliğin en temel inançlarından biridir...

Alevilikte Caferilikte böyle bir inanç kesinlikle yoktur. Batıldır.

Allah Allahtır (cc)
Muhammed Muhammeddir (saa)
Ali Alidir (a.s)

Aleviliğin akidesi odur ki:

Allah cc kendi zatından başka her şeyin yaratıcısıdır. O kendini Kuran’da ihlas suresinde tanıttığı gibidir: “Allah birdir, sameddir (hiç bir şeye muhtaç olmayan, her şeyin zatına muhtaç olduğudur) doğurmamış ve doğurulmamıştır. Hiçbir şey O’na eş değildir, benzer yada denk te değildir.” Ondan başka ilah yoktur. Onun kudreti ve yaratması sonsuzdur, yarattıkları sayısızdır. O ezeli ve ebedidir. Ondan başka her şey onundur. O yarattıkları üzerinde dilediği gibi tasarruf eder. O bir şeyin olmasını dilediği zaman ona sadece “ol” der, o da oluverir. O bütün noksan sıfatlardan münezzehtir .............

Muhammed Aleyhiselam Allahın son Peygamberidir. Hem Resuldür hem Nebidir. Allah cc O’nu Peygamber olarak seçmiş, O’na Kuranı vahyetmiştir. Allah O’nu alemlere rahmet olarak göndermiştir. Ona habibim demiştir. O kendisinden önceki tüm peygamberlerin ilimlerine de sahiptir. Aliyi kucağında eğiten ve yetiştiren Muhammeddir (s.a.a) .....

Ali (a.s) Hz Peygamberden sonra İmametin ilk halkasıdır. Muhammedin ilim şehrinin kapısıdır. Masum İmamdır. O’nu da Allah cc yaratmıştır. İnsandır, kuldur, bir anneden dünyaya gelmiştir. Annesi Esed kızı Fatıma O’nu Kâbe’de doğurmuştur.
O’nun -Peygamberimiz hariç- tüm insanlardan her yönüyle faziletli ve üstün olduğu tartışmasızdır …
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
akinayman

Mesaj gönderen akinayman »

çok güzel yazılar tşkr ederim ilgilerinize
BENDE ADANADAN AKIN NUSAYRİYİM.
YESEVİ ARKADAŞ İYİ GÖZLEM YAPMIŞ REENKARNASYONA İNANIRLAR DİYE BU DÜNYADA OLAN BİRŞEY REENKARNASYONU BİZZAT YAŞAYAN BENİM BİR ÖNCEKİ HAYATIMDA YANARAK ÖLDÜM VE 3 ÇOCUĞUM OLDUĞUNU ANLATTIM NELER YAPTIĞIMI ANLATTIM VE DİĞER YAŞAMDAKİ ÇOCUKLARIMI BİLE BULDUM
HATTA VÜCUDUMDA KALINTISI BİLE VAR HALEN
biz kimseyi zorla inandıramayız ama bir müslüman bir tek kurana inanırım,halk ağzına inanmam diyorsa kuranda
bakara suresinin 28.56.,73.,ve 243.ayetlerine
rad surresinin 5.ayetine ve duhan suresinin 56.ayetine de bakabilirler
BUNLARA BAKTIKTAN SONRA HALEN İNANMIYORM DİYEN VARSA ONUN MÜSLÜMANLIĞINDAN SÜPHE EDİLİR
saygılarla dostça kalın
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

akinyaman arkadas

umarim bu Sacmaliklarini Alevilige maal etmiyorsunuzdur ? Senin yazdigin sacmaliklar daha önceki yasatinlar vs Samanistlikle Budistlikle ilgilidir..Allah askina böyle Sacma sapan ivir zivir seylerle Bir Toplumu damgalamayin ..Biriniz cikiyor bir olta atiyor ( Sizde sanki Anlasmali gibi digerini desteklercesine onaylayip ) Tüm Toplumu Bu zirvalarinizla Damgaliyorsunuz ... Yapmayin Allah askina ,Klasik Bektasiler gibi yazip alcalmayin !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Ebu Hasaneyn

ÖNCELİKLE AKIN KARDEŞİM HOŞ GELDİN :D

kardeşlerim size biraz bilgi verecem REANKARNASYON HAKKINDA İnşallah...

TEFSiRi SAFi MUKADDiMESi şöyle ARZ EDER:

bazzen ruh bedeni terk eder Allah da ona baska beden giydirir
insan surekli surattan surata,yaratilistan yaratilisa,inanctan inanca
,mevkiden mevkiyeve halden hale tasinir
iyiler isemukarrebin alkemine girer kotulerden ise seytanlar alemine iltihak edene kadar beden degistirmesi devam eder...

ibni sina adviyyede
ibnizekeriya razi ilmi ilahide
gazali detehafut eserinde tenasuhu onaylar

Allah buhtunnassari disi hayvana meshetti (cevirdi)
7 yil farkli hayvan kiligina girdi YAKUBI TEFSIRI:174

HZ. İMAM ALİ (as) buyuruyorki“Ben gittikten sonra tekrar tekrar geri döneceğim.Rec’attan sonra tekrar rec’at edeceğim.Ben geri dönüşlerin ve tekrarın sahibiyim.Kahramanlık ve intikamların ve olağanüstü devletlerin sahibiyim.Ben demirden bir parçayım.Ben Allah’ın kuluyum ve Resululllah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem’in kardeşiyim.......”Beyan ul Eimme aleyhimusselam c3 sf 445.
Ebu Hasaneyn

Bazı Ayetler Vereceğim Kardeşlerim İnşallah...

Allah yaratışa başlar, sonra onu varlık alanından çekip tekrar yaratır. En sonunda O’na döndürülürsünüz. (Rum Suresi, 11. Ayet)

Allah’a nasıl nankörlük ediyorsunuz? Siz ölülerdiniz, O sizi diriltti. Sizi yine öldürecek ve sonra diriltecektir. Nihayet O’na döndürüleceksiniz. (Bakara Suresi, 28. Ayet)

Onlar: “Ey Rabbimiz! Bizi iki kez öldürdün ve iki kez dirilttin. Artık günahlarımızı itiraf ettik. Buradan çıkmak için bir başka yol daha var mı?” (Mümin Suresi, 11 .Ayet)

Ancak gereğince dinleyenler çağrıya cevap verir. Ölülere gelince, Allah onları diriltecektir, sonra O’na döndürülecekler. (En’am Suresi, 36. Ayet)

De ki: Eğer Allah dileseydi onu size okumazdım.Allah da onu size bildirmezdi. Ben bundan önce bir ömür boyu içinizde durdum. Hâlâ akıl erdiremiyor musunuz! (Yunus Suresi, 16. Ayet)

Yine Kuran’da: “Ölümü aranızda biz takdir ettik. Biz önüne geçilecekler değiliz. Yerinize diğer benzerlerinizi getireceğiz ve sizi bilemeyeceğiniz bir şekilde yeniden oluşturacağız” (Vakıa Suresi, 60, 61, 62) deniyor.

Senin o Ganî Rabbin rahmet sahibidir. Dilerse sizi ortadan kaldırır ve sizi bir başka topluluğun soyundan yeniden vücuda getirir. (En’am Suresi, 133) Yine Kuran’da: iki taraf arasında bir perde, A’raf üzerinde de herkesi yüzlerinden tanıyan erler vardır. Cennet halkı, özleyip durdukları hâlde henüz ona girememiş olanlara şöyle seslenirler: “Selam size!” (A’raf Suresi, 46)

A’raf halkı, yüzlerinden tanıdıkları bazı erkeklere seslenip şöyle derler: “Ne bir araya gelmeniz ne de büyüklük taslamınız size hiçbir yarar sağlamaz.” (A’raf Suresi, 48)

Bu ayetlerde geçen A’raf halkı hakkında pek çok tartışmalar yapılmıştır. A’raftaki erlerin kimler olduğunda ihtilaf vardır. Bu konu hakkında Hasan Basri'ye sorulduğunda elini dizine vurarak: “Tanrı onları, cennet ve cehennem ehlini tanıtmak için oraya koymuştur. Onlar bunları birbirinden ayırd ederler; “andolsun Tanrı’ya, belki de onlardan olanlar, şimdi şu evde bizimle beraberdir” (Mecmâ’, I. S. 429) demişti.

“Ehli Beyt'ten Hadisler” sayfasına dön