Hz. Ali (a.s)'ın 124 Bin Peygamberle (as) Beraber Oluşu

Alevikte 4 büyük hadis kitabı ve diğer hadis kaynaklarının paylaşıldığı forum.
Ebu Hasaneyn

Re: hz.Ali a.s_mın 124 BİN PEYGAMBERLE(as)BERABER OLUŞU

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

Hz. Ali (a.s)’ın Makamı
Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

“Ali bendendir; ben de Ali’denim.” [54]

Resulullah (s.a.a) buyurmuştur ki:

“Ali bana nispet, bedenimdeki başım gibidir.” [55]

Resulullah (s.a.a) buyurmuşlar ki:

“Ali insanların en üstünüdür; bunu kabul etmeyen kafirdir.” [56]

Yine Resulullah (s.a.a) buyurmuşlar ki:

“Ali, yaratıkların en iyisidir.” [57]

Zeyd Ali’den, Ali Hüseyin’den, Hüseyin de Ali bin Ebu Talib’den, Resulullah’ın bir kılı tutarak şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir:

“Kim senden olan bir kılı incitirse (senin kılına dahi dokunursa) beni incitmiştir, beni inciten Allah’ı incitmiştir; O’nu incitene Allah’ın laneti olsun.” [58]
Hz. Ali (a.s)’ ın Faziletleri

“Eğer ormanlar kalem, deniz mürekkep, cinler hesap eden, insanlar katip olurlarsa, Ali bin Ebi Talib’in faziletlerini sayamazlar.” [59]

Yine Resulullah (s.a.a) buyurmuştur ki:

“Allah-u Teala, kardeşim Ali’ye sayılmayacak kadar çok faziletler vermiştir. Kim onun faziletlerinden birini, ona ikrar ettiği halde zikrederse, Allah-u Teala onun geçmişte ve son zamanda işlediği günahlarını affeder. Kim onun faziletlerinden birini yazarsa, melekler sürekli olarak o yazıdan bir eser kaldıkça ona mağfiret dilerler. Kim onun faziletlerinden birini dinlerse, Allah Teala, onun işitmek yoluyla işlediği günahlarını bağışlar. Kim onun faziletlerinden olan bir yazıya bakarsa, Allah Teala, onun bakmak yoluyla işlediği günahlarını affeder.” [60]
Hz. Ali (a.s)’ın Sevgisi

“Müminin amel defterinin başlığı, Ali bin Ebi Talib’in sevgisidir.” [61]

Yine Resulullah (s.a.a) buyurmuş ki:

“Ali’nin sevgisi imandır; buğzu ise küfürdür.” [62]

Yine Resulullah (s.a.a) buyurmuşlar ki:

“Kim Ali’yi severse beni sevmiştir; kim Ali’ye buğz ederse bana buğz etmiştir.” [63]

Resulullah (s.a.a) yine buyurmuştur ki:

“Ya Ali! Halk arasındaki misalin, Kur’ân’daki “Kulhu vellahu ehed” (İhlas) suresine benzer; kim onu bir defa okursa, adeta Kur’ân’ın üçte birini okumuştur; kim onu iki defa okursa, adeta Kur’ân’ın üçte ikisini okumuştur; kim onu üç defa okursa, adeta Kur’ân’nın hepsini okumuştur. Ya Ali, sen de böylesin! Kim seni kalbiyle severse, imanın üçte birini elde etmiştir; kim kalbi ve diliyle seni severse imanın üçte ikisini elde etmiştir; kim seni kalbi, dili ve eliyle severse imanın hepsini elde etmiştir. Beni hak olarak peygamber gönderen Allah’a ant olsun ki, eğer yeryüzünün ehli, gök ehli gibi seni sevmiş olsaydı, Allah onlardan bir kişiyi bile ateşle azap etmezdi.” [64]

Yine Resulullah (s.a.a) buyurmuş ki:

“Ya Ali! Müminden başkası seni sevmez; münafıktan başkası da sana buğz etmez.” [65]

Hz. Ali (a.s)’ın Mahbubiyeti
Enes bin Malik şöyle diyor:

Hz. Peygamber’in yanında kebap olmuş bir kuş vardı; onu yemeden önce şöyle dua etti: “Allah’ım, senin yanında en sevimli olan kulunu bana gönder de bu kuşu benimle yesin.” Derken Ali bin Ebi Talib geldi; onu Peygamber’le beraber yediler.” [66]

Bu hadis “Hadis-i Tayr” olarak meşhurdur. Şia ve Ehl-i Sünnet alimlerinin çoğu onu rivayet etmişlerdir. Bazı şairler bu hadisle ilgili şiirler de söylemişlerdir...[67]

Hz. Ali (a.s)’ın Velayeti
Allah-u Teala şöyle buyurmuştur:

“Ali bin Ebi Talib’in velayeti benim kalemdir; kim kaleme girerse azabımdan kurtulur.” [68]

“Miraç gecesi beni göğe götürdüklerinde Peygamberleri topladılar, ben de onlarla beraber oturdum. Bir melek gelerek bana şöyle dedi : Allah-u Teala buyuruyor ki; “Bu peygamberlerden ne üzere gönderildiklerini sor.” “Ne üzere gönderildiniz?”diye sorduğumda; “Senin velayetin ve Ali bin Ebi Talib’in velayeti üzere gönderildik” dediler.” [69]

Hz. Ali (a.s)’ın İlmi
Resulullah (s.a.a) bu hususta şöyle buyurmuştur:

“Ben ilmin şehriyim, Ali de onun kapısıdır; ilim isteyen o kapıdan gelmelidir.” [77]

Bu hadis mütevatir ve kesin olan hadislerdendir. Allame-i Emini, El- Gadir kitabında Ehl-i Sünnet alimlerinden 143 kişinin bu hadisi naklettiklerini yazmıştır. [78]

“Ümmetimin en alimi Ali’dir.” [79]

Emir’ul- Muminin Hz. Ali de şöyle buyurmuştur:

“Kur’ân’da olan her ayeti Resulullah’a okudum, O da onun manasını (tefsirini) bana öğretti.” [80]

Hz. Ali (a.s)’dan şöyle nakledilmiştir:

“Gaip sırlarını benden sorun; çünkü ben peygamber ve elçilerin ilminin varisiyim.” [81]

Ehl-i Sünnet ve Şia alimleri Hz. Ali’nin şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir:

“Beni kaybetmeden önce istediğiniz şeyi benden sorun. Allah’a ant olsun ki, eğer fetva kürsüsünde oturursam Tevrat ehli arasında Tevrat’ın hükmü ile, İncil ehli arasında İncil ile, Zebur ehli arasında Zebur ile ve Kur’ân ehli arasında Kur’ân’la fetva veririm. Öyle ki eğer Allah Teala o kitapları konuşturmuş olursa ‘Ali doğru dedi, bizde nazil olan hükme göre fetva verdi’ derlerdi.” [82]

Hz. Ali (a.s)’ın sorulara çok çabuk cevap vermesi herkesi şaşırtıyordu. Bir gün Ömer şöyle dedi: “Ya Ali, beni şaşırtan, bütün ilmi, fıkhi ve siyasi ilimleri çok iyi bilmen değildir, benim asıl şaşırdığım şey senin çok çabuk ve beklemeden cevap vermendir. Hz. Ali (a.s) onun bu sözüne karşılık şöyle buyurdu: “Ey Ömer, bu elimde kaç parmak vardır?” Ömer; “Beş parmak vardır” dedi. İmam (a.s); “Öyleyse neden bu sorunun cevabında düşünmedin?” Ömer; “Bu açıktır, düşünmeğe gerek yoktur” dediğinde, Hz. Ali (a.s); “Bütün meseleler de benim yanımda beş parmak gibi açıktır.” buyurdular.[83]

Hz. Ali (a.s)’ın Şecaat ve Yiğitliği
İmam Seccad (a.s) Yezid’in önünde kendisini tanıtırken Hz. Ali (a.s)’ın sıfat ve faziletlerini sayarak şöyle buyurdular:

“Ben öyle bir adamın oğluyum ki, herkesten daha cesaretli ve yiğit idi; iradede herkesten daha güçlü idi; savaşta bir aslan gibi düşmanı öldürüyordu; kuru otlarda esen bir kasırga gibi onları dağıtıyordu.” [98]

Allame İbn-i Ebi Cumhur el- İhsai şöyle naklediyor:

“Cabir-i Ensari şöyle rivayet etmiştir: Basra’da (Cemel Savaşında) Hz. Ali (a.s)’la birlikte idim. Yetmiş bin kişi bir kadınla (Aişe ile) toplanmışlardı, savaştan kaçan her insanın; “Ali beni hezimete uğrattı”, yaralanan her şahsın; “Ali beni yaraladı”, can veren herkesin; “Ali beni öldürdü” dediklerini gördüm. Ordunun sağ kolunda olduğumda Hz. Ali’nin sesini duyuyordum; sol kolunda olduğumda yine onun sesini duyuyordum. Talha’nın can verdiği an onun yanından geçerken; “Kim bu oku sana attı” dediğimde; “Ali bin Ebi Talib attı” dedi. Bunu duyunca; “Ey Bilkıys ve İblis hizbi! Ali ok atmamıştır, onun elinde sadece kılıç vardır” dedim. Talha dedi ki: “Ey Cabir! Ali’nin göğe çıktığını, yere indiğini, doğudan ve batıdan geldiğini görmüyor musun? Doğu ile batıyı bir şey yapmıştır, süvariye yetiştiğinde onu mızrak vs. şeyle dürtüyor; biriyle karşılaştığında onu öldürüyor, yaralıyor ve yüzüstü yere seriyor veya; “Ey Allah’ın düşmanı öl” dediğin de o adam ölüyor, ondan hiç kimse kurtulamıyor.” [99]

Savaşlardan birinde Hz. Ali (a.s)’ın komutanları İmama: “Eğer yenilgiye uğrarsak sizi nerede bulabiliriz?” diye sorduklarında şöyle buyurdular: “Beni nerede bıraktıysanız ben oradayım, oradan başka bir yere ayrılmam.” [100]

Hz. Ali (a.s)’ın Güç ve Kudreti
Enes, Ömer bin Hattap’tan şöyle naklediyor: Hz. Ali (a.s), beşikte iken bir yılanın ona doğru hareket ettiğini görünce, ellerini kundakta bağlı olmasına rağmen kundaktan çıkarıp yılanın boynundan tuttu, yılana bir bakıp parmaklarını ona geçirdi ve sıkarak onu öldürdü. Annesi onu o halde görünce bağırıp yardım diledi, bu sese akrabaları toplandı. Sonra annesi Ali’ye; “Şüphesiz sen bir haydar (aslan)sın” dedi.[103]

Hz. Ali (a.s)’ın şecaat ve kolunun gücünü düşmanları bile methetmiştir. İki parmağıyla Halid bin Velid’in boğazını sıkıştırdığı ve Halid bin Velid’in neredeyse ölmek üzere olduğu muşhurdur.[104]

Hz. Ali (a.s) Uhud savaşında, Beniabduddar kabilesinin savaşçılarını öldürdükten sonra o kabileden Sevap adlı bir köle Peygamberi öldürmek için yemin etti. Bu köle çok iri cüsseli ve kuvvetliydi. Müslümanlar korkuya kapılarak onunla savaşmaktan çekindiler. Ama Hz. Ali (a.s) onun karşısına çıkarak ona öyle bir darbe vurdu ki, belinden ikiye böldü; öyle ki üst bölümü yere düştü ve alt bölümü ise ayakları üstünde kalmıştı. Her iki ordu Hz. Ali’nin bu vuruşundan hayretler içerisindeydi ve müslümanlar gülüyorlardı.[105]

Hz. Ali (a.s)’ın Allah Katındaki Şanı
Uzun bir hadiste Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Bugün, şimdiye kadar hiç kimseye söylemediğim bir sözü söyleyeceğim, o da şu ki; bir defasında Resulullah (s.a.a)’den benim için mağfiret dilemesini istedim. “Mağfiret dileyeceğim” buyurdu. Sonra kalkıp namaz kıldı, elini duaya kaldırdığında şöyle dediğini duydum: “Allah’ım, Ali’nin senin katındaki hakkı hürmetine Ali’yi bağışla.” Ya Resulullah! Bu nasıl duadır dediğimde, Resulullah (s.a.a); “Allah katında senden daha değerli biri var mıdır ki onun vasıtasıyla Allah’tan şefaat dileyeyim?” buyurdular.” [108]

Hz. Ali (a.s)’ın İsmi
Yezid bin Ka’neb şöyle diyor:

Biz kendi gözümüzle Ka’be’nin arka taraftan yarıldığını ve Eset kızı Fatıma’nın Kabe’nin içerisine girip gözümüzden kaybolduğunu gördük, sonra Kabe’nin duvarı birleşerek eski halini aldı. Biz Kabe’nin kilidini açmak istedik ama açılmadı. Bunun üzerine bu işin Allah tarafından olduğunu anladık. Fatıma dört gün sonra ellerinde Hz. Ali (a.s) olduğu halde Kabe’den çıkıp geldi ve şöyle dedi: “...Ben Allah’ın evine girdim. Cennet meyvelerinden ve yapraklarından yedim; dışarı çıkmak istediğimde ise bir münadi bana şöyle seslendi:

“Ey Fatıma! O’nun ismini Ali koy. Zira O Ali (yüce)’dir ve Aliyy’ul- A’la olan Allah Teala buyuruyor ki: Ben O’nun ismini kendi ismimden aldım, O’nu kendi sıfatlarımla sıfatlandırdım ve O’na ilmimin sırrını öğrettim. Putları benim evimde kıracak olan O’dur ve benim evimin üzerinde ezan okuyup beni ululayacak olan O’dur. O’nu sevip emirlerine uyan kimseye ne mutlu! O’na düşman olup emirlerine karşı çıkan kimseye de yazıklar olsun!” [120]

İmam Hüseyin (a.s) şöyle buyurmuştur:

“Eğer benim yüz oğlan çocuğum olsaydı, onların hepsinin ismini Ali koymak isterdim.” [121]

Hz. Ali (a.s)’ı Anmak

“Ali’yi anmak, ibadettir.” [122]

“Meclislerinizi, Ebu Talib oğlu Ali’yi anmakla ziynet edin.” [123]

Hz.Ali(a.s)’ın Cennet ve Cehennemi Bölmesi
Abdullah bin Haris babasından, o da Emir’ul- Muminin Hz. Ali (a.s)’dan şöyle buyurduğunu naklediyor: “Pegamber (s.a.a)’in yanına gittim; Ebu Bekir ve Ömer de Hazretin yanında idiler. Resulullah (s.a.a) ile Aişe’nin arasında oturdum. Aişe bana; “Benimle Resulullah’ın dizleri üzerinden başka oturacak bir yer bulamadın mı?” dedi. Resululah (s.a.a) onun bu sözüne karşılık şöyle buyurdular:

“Sussana ya Aişe! Ali hakkında beni incitme; O dünya ve ahirette benim kardeşimdir; O Emir’ul- Muminin’dir; Allah Teala kıyamet günü onu sırat köprüsü üzerinde oturtacaktır; kendi dostlarını cennete, düşmanlarını ise cehenneme sokacaktır.” [129]

Mufazzal bin Ömer İmam Sadık (a.s)’dan şöyle buyurduğunu naklediyor: “Hz. Ali (a.s) buyurdular ki: Ben Allah’ın, cennetle cehennem arasını bölen kuluyum; ben en büyük farukum (hakla batılın arasını ayıranım)...” [130]

Bir gün Harun İmam Rıza (a.s)’a şöyle dedi: “Ya Ebe’l- Hasan! Ceddin Emir’ul- Muminin Ali bin Ebi Talib’den bana haber ver; Hangi delil ve sebepten dolayı O cennetle cehennemi bölendir? Bu söz sürekli olarak zihnimi meşgul etmektedir.” İmam Rıza (a.s) cevaben şöyle buyurdular: “Ey müminlerin emiri! Babanın dedelerinden, onların da Abdullah bin Abbas’tan şöyle naklettiklerini görmemiş misin?: Resulullah (s.a.a)’den duydum ki şöyle buyuruyordu: ‘Ali’nin sevgisi imandır, buğzu ise küfürdür.” Memun; “Evet görmüşüm” dedi. İmam Rıza (a.s); ‘İşte bu, cennetle cehennemin bölünmesidir; bundan dolayıdır ki Hz. Ali (a.s) cennetle cehennemi bölendir.” Memun İmam (a.s)’ın bu sözü üzerine; “Ya Ebe’l- Hasan, Allah beni senden sonra yaşatmasın; tanıklık ediyorum ki sen Resulullah’ın ilminin varisisin.” dedi.

Ebu Salt-ı Herevi diyor ki: İmam Rıza (a.s) evine döndükten sonra; “Ey Resulullah’ın oğlu! Memun’a ne kadar da güzel cevap verdiniz!” dediğimde İmam (a.s) şöyle buyurdular:

“Ben onun kabul edeceği bir yolla konuştum. Ant olsun Allah’a, babamdan duydum ki babaları vasıtasıyla Hz. Ali (a.s)’dan şöyle naklettiler: ‘Ya Ali! Sen kıyamet günü cennetle cehennemi böleceksin; ateşe diyeceksin ki; Bu (adam) benimdir, bu da seninindir.” [131]

[54] - Tezkiret’ul- Havas, s.42. Menakıb-i İbn-i Meğazili,s.222. Hasais-u Nesai, s.78.

[55] - Menakıb-i İbn-i Meğazili, s.92. Zehair’ul- Ukba, s.63. Yenabi’ul- Mevedde, s.185.

[56] - Kenz’ul- Ummal, c.11,s.625.

[57] - Şevahid’ut- Tenzil, c.2,s.471. Menakıb-i Harezmi, s.62.

[58] - Şevahid’ut- Tenzil, c.2,s.147. Menakıb-i Harezmi, s.235. Emali-yi Saduk, s.271.

[59] - Menakıb-i Harezmi, s.2 ve 235.

[60] - Menakıb-i Harezmi, s.2. Emali-yi Saduk, s.119.

[61] - Menakıb-i İbn-i Meğazili, s.243. Yenabi’ul- Mevedde, s.91,125,284. Tarih-i Bağdat, c.4,s.410.

[62] - Yenabi’ul- Mevedde, s.55.

[63] - 63- Müstedrek’us- Sahihayn, c.3,s.130. İstîab, c.3,s.1101.

[64] - 64- Yenabi’ul- Mevedde, s.125.

[65] - 65- Sahih-i Muslim, c.1, s.120. İstîab, c.3,s.1100.

[66] - Zehair’ul- Ukba, s.61. Hasais’un- Nesaî, s.34. Menakıb-i Harezmî, s.59. Menakıb-i İbn-i Meğazilî, s.156.

[67] - Bkz. El-Gadir, c.2,s.218. Bihar’ul- Envar, c.38,s.348.

[68] - Şevahid’ut- Tenzil, c.1,s.170. Emali-yi Saduk, s.195.

[69] - Tefsir-i Ebu’ul- Futuh, c.10,s.92. Şevahid’ut- Tenzil, c.2,s.223. Menakıb-i Harezmî, s.221.

[77] - Menakıb-i İbn-i Meğazilî, s.80.

[78] - Bkz. el-Gadir, c.6,s.61.

[79] - Yenabi’ul- Mevedde, S.70.

[80] - Şevahid’ut- Tenzil, c.1,s.43.

[81] - Yenabi’ul- Mevedde, bab14, s.69.

[82] - Hz. Ali Kimdir?, s.236.(Fazlullah Kompani)

[83] - A. K. s.238.

[98] - Bihar’ul- Envar, c.45, s.138.

[99] - El- Mecla, s.410.

[100] - Hz. Ali Kimdir?, s.242.

[103] - Bihar’ul- Envar, c.41,s.274.

[104] - Hz. Ali Kimdir?, s. 243.

[105] - Muntehe’l- A’mal.

[108] - Şerh-i Nehc’ul- Belağa-i İbn-i Ebi’l- Hadid, c.20,s.316.

[120] - Bihar’ul- Envar, c.35, s.8. Keşf’ul Ğumme, s.19.

[121] - Kafi, c.6,s.19.

[122] - Menakıb-i İbn-i Meğazilî, s.206. Menakıb-i Harezmî, s.261.

[123] - Bihar’ul- Envar, c.38,s.199.

[129] - Bihar’ul- Envar, c.39, s.194.

[130] - Bihar’ul- Envar, c.39, s.198.

[131] - Bihar’ul- Envar, c.39 s.193.
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Alevi şii arkadaş,
İmam Ali (a.s) ın üstünlüğü hk. O’nun faziletleri, ilmi, alimliği, kahramanlığı, cesareti, şecaat ve yiğitliği, fedakarlığı, Allah’a (cc) ve Hz. Muhammede (s.a.a) olan sevgisi, bağlılığı, Allah (cc) indindeki makamı, Peygamberimizin (s) yanındaki yeri-değeri, velayeti, vasiliği, İmamlığı, masumluğu, şanı, şerefi, izzeti, kerametleri vs.. hakkında yazdıklarının hepsine katılıyorum. Eywallah. Onun faziletleri anlatmakla bitmez.

Allah (cc) önceki bütün Peygamberlerin (a.s) sahip oldukları ilimleri Peygamberimiz de (s.a.a) toplamıştır. O’da (s.a.a) bunları İmam Ali (as)’a aktarmıştır. Bu da doğru. Tamam. Bu rivayette Usûlü Kâfi nin 1. cildinde İmam Ebu Caferden (a) naklen var.
Ama konumuz bunlar değildi ki. Ve ben önceki yazımda sorduklarıma halen cevap almış değilim.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Ebu Hasaneyn

senin sorduğun soru neydi MERDAN abiciğim bir açarmısın
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Cebrail (as) Allahın (cc) vahiy meleği değilmidir ?
Peygamberlere Allahın (cc) vahyini getirip öğreten Cebrail (as) değil midir ?
Kur’an ayetlerini de önceki ilahi kitapların ayetlerini de getiren Cebrail (as) değil midir ?
Eğer o ozanın söylediği gibi!! ve iddia ettiğiniz gibi Cebrail’e öğreten de Ali ise,
Bu iddia Ali (as)’a -haşa- Allahlık yani uluhiyet atfetmek anlamına gelmez mi ?
Hz Ali (as) Nehcül Belagada bizzat kendisini nasıl anlatıyor nasıl tanıtıyor hiç bakmıyormusunuz ?
Yapmayın Allah aşkına!! Cebrail’e öğreten nasıl Ali (as) olabilir ?
Cebraile öğreten tabi ki ALLAHTIR (cc)
Sizin bilinçli olarak böyle düşünebildiğinize inanmak istemiyorum. Ama lütfen konuşurken yazarken böyle tehlikeli ifadeleri, söylenen bir sözün ne anlama geldiğini, ucunun nereye varacağını, kimlerin eline ve ağzına alevilere iftira atmak için ne tür kozlar verilmiş olacağını iyice anlamadan bilmeden bu gibi sözleri sarfetmeyiniz.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

MERDAN yazdı:
Alevi şii yazdı:-
- İmam Ali (a.s) şöyle buyurdu: “Allah’a ant olsun ki, ben İbrahim’le beraber ateşteydim ve ona ateşi soğuk ve selamet yapan benim. Nuh ile beraber gemideydim ve onu bataklıktan kurtardım. Musa ile beraberdim ve ona Tevrat’ı öğrettim. İsa’yı beşikte konuşturdum ve ona İncil’i öğrettim. Süleyman ile halının üzerinde beraberdim, rüzgarları onun emrine verdim.
Bu rivayeti nerden aldınız, kaynak verir misiniz ?
Yukardaki Sözler bana bir hayli Süpheli geldi Alevi Sii Kardesimiz kanit olarak Basim Kerbelai ,yi sunuyor... bu kanit degildir ,örnegin bugün Bektasi ozanlarida "kirklarda seni gördüm ya Ali " gibi sözleri var simdi biz buna dayanarak Imam Ali (as) min kirklarla birlik oldugunumu düsünmemiz gerekir ??!! Yukardaki Sözler sayesinde bazilar " Ya Siz Aleviler , Aliye (hasa ) Allah diyorsunuz " demeleride bu gibi ozanlarin sayesinde olmustur ...Kusura Bakma Alevi Sii Kardesim ama bu Sözlerden ben Süpheliyim ...
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Ebu Hasaneyn

Cebrail’in Öğretmeni Kimdir :?:- Bir gün Hz. Cebrail (a.s), Resulullah’ın (s.a.a) yanında iken Hz. Ali (a.s) gelir. Cebrail (a.s) o zaman ayağa kalkar. Resulullah (s.a.a), Hz. Cebrail’e (a.s): “Bu genç için mi ayağa kalkıyorsun?” diye sorar. Cebrail (a.s) der ki: “Çünkü onun benim üzerimde öğretme hakkı vardır”.Resulullah (s.a.a): “Nasıl bir öðretme hakkı vardır, ey Cebrail?” diye sorar.Cebrail (a.s) der ki: “Allah-u Teala beni yarattığında bana sordu ki: Sen kimsin, adın nedir, ben kimim ve adım nedir? Ben ne cevap vereceğime hayret ettim. O zaman, nurlar aleminden bu genç geldi ve bana ne cevap vereceğimi öğretti. Bana buyurdu ki: “Sen Celil olan Rabbimsin ve adın Cemil’dir, ben de zelil olan kulum ve adım da Cebrail’dir. Bunun için ona ayağa kalktım ve onu tazim (saygıyla selamladım) ettim.” Resulullah (s.a.a): “Ey Cebrail, yaşın kaç?” diye sorar.Hz. Cebrail (a.s) der ki: “Ey Resulullah, Arş’ta bir yıldız var ki, her otuz bin yılda bir kez çıkıyor. Onun otuz bin kez çıktığını gördüm” Resulullah Cebrail’e buyurdu ki: “Ey Cebrail, o yıldızı görsen tanır mısın ? ” Cebrail dedi ki: “Nasıl tanımam, tabi ki tanırım.” Bunun üzerine Resulullah buyurdu ki: “Ey Ali, emameyi cephenden çıkar.” imam Ali, emameyi cephesinden çıkarınca yıldızı onun yüzündegördü*YAALİYYY :D KAYNAKLAR(Hüccet’ül islam Muhammed Taki şerif “Sahifet’il Ebrâr” c.2, s.34 / Nimetullah el-Cezairi “Envâr’ün Numâniyye” C.1, Bab: 1, S.15 / Yunus Ramadan “Buðyet’üt Tâlib fi Marifeti Aliyyibni Ebi Tâlib” s.295 Beyrut Bas. / Þeyh Ali en-Nimazi “Müstedrek Sefinet’ül Bihâr” C.2, S.23 / eþ-Þeyh Muhammed el-Muzaffari “el-Katra” S.114 H.1407 Kum Bas. / es-Seyyid Hâşim el-Behrâni “Gâyet’ül Merâm” C.3, S.18 / el-Hafýz Recep el-Bersi “Meşârik-u Envâr’ül Yakin Fi Esrâr Emir’ül Müminin” S.108 Seyyid Ali Aşur’un Tahkiki. / es-Seyyid Ali Aşûr “Âli Muhammed” C.1, S.131-132; C.2, S.28 / es-Seyyid Haşim el-Behrâni “Ravdat’ül Ârifin” / Kutbuddin Muhammed bin Ali bin Abdulvehhab el-Eşkûri “Hayvet’ül Kulûb” / Büstân’ül Kerâme )
Ebu Hasaneyn

ESSELAMU LİMEN TEMESSEKE Bİ KİTABULLAH ve EHLİ BEYT a.s :mrgreen: sevgili MERDAN ve ALİ MUHSİN canlar bu gibi fazilet ve mucizelerin kaynaklarını sevgili ülemalarımızdan canlı dinlemek isterseniz bir kaç tane ehli beyt a.s dünyasının en büyük ülemaları sayılanların isimlerini veriyorum :arrow: abdülhamit el mühacir*mucize ve faziletlerle ilgili alim*ayrıca küveyt'teki resulul ekrem s.a.a hüseyniyesinde ve daha nice mukaddesetlerde hatip olarak çıkar önemli gün ve gecelerde)ali el kuvraniy*mehdi a.f ile ilgili alim)bakır el faliy*nice mukaddesetlerde görmek mümkün)murtaza el kızvıniy*kerbela hatibi ve imamı kuran ayetlerini tefsir eder ve bazen ehli beytin a.s mucizelerini arz eder hatta bir ara velayet bayramında medinede görmüştüm)abdürrıda el maaş*hadisi kisaa ile meşhur devamlı kerbelada kubbenin altında hadisi söyleyerek televizyonda gösterirler gençlerede ders verir)ayrıca nelsat uydusundan al manar*al maaref*al zahra*al forat*asc*al salam al kawsar ve hizbullahın kanalı al manar ehli beyt a.s kanallarını takip ederseniz bu gibi şeyleri çok duyarsanız tabi arapça anlamak lazım kardeşlerim :lol: ayrıca hotbert uydusunda al zehra kanalından sabah 10'dan 12'ye ve akşam tekrarı 22'den 24'de kadar yaşar topkaya ve cevad hocaların türkçe ehli beyt a.s anlatımlarını izleyebilirsiniz canlarım diğer faziletler ve mucizelerde yavaş yavaş ulaşacaktır size :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
f_altan

Re: Hz. Ali (a.s)ın 124 Bin Peygamberle (as) Beraber Oluşu

Mesaj gönderen f_altan »

Alevi şii yazdı:(Ahmet er-Rahmâni el-Hemedâni “el-İmâm Ali” S.86; İbin Ebi Cemhur el-İhsâi “el-Meclâ” S.368)
(el-Meclisi “Bihâr’ül Envâr” C.38, S.197-198; es-Seyyid Şeref ed-Din el-Hüseyni “Tevil’ül Âyât ez-Zâhira” S.827-828; Şeyh Saduk “Emâli” S.217-218; S.361-362; İmâdettin et-Tabari “Beşâret’ül Mustafa Li-Şîit’il Murtada” ” S.57; Muhammed Taki Şerif “Sahifet’ül Ebrâr” C.1, S.92 / Yunus Ramadân “Buğyet’üt Tâlib Fi Marifeti Ali Bin Ebi Tâlib” S.428-429; es-Seyyid Ahmed Radıy id-Din el-Mûsevi et-Tibrizi “el-Katra Min Bihâr Menâkıb en-Nebi vel-İtra” S.141-142, Bab.2, H.1374 Bas.; Ahmet er-Rahmâni el-Hemedâni “el-İmâm Ali” S.168-169; es-Seyyid Haşim el-Behrâni “Gâyet’ül Merâm” C.6, S.196-197)
evet kardeşlerim keşke bütün ehli beyt a.s taraftarları sizin gibi soruşturup sorsa,arasa bu uyarınız içinde çok teşekkür ederim başka faziletlerde vardır?Allah izin verirse onlarıda vereceğim .....
Muhterem kardeşim, ilk başta yazdığınız hadislerle ilgili kaynak vermişsiniz.
Ben Biharul Envar'a baktım. Verdiğiniz adreste Hz. Ali'nin faziletiyle ilgili birkaç hadis vardır, ama burada yazdığınız hadisle uzaktan yakından alakası yoktur. Oradaki hadislerde Hz. Ali'ye bakmanın ibadet olduğu geçer, bunda da kimsenin şüphesi yoktur. Diğer adresleriniz de artık benim için şüpheli oldu. Bu bir.
İkincisi; Hadis doğru bile olsa (doğru olmasında şüphem var), insanların kaldıramayacağı ve yanlış anlaşılacağından dolayı bunlar her yerde anlatılmamalı ve her sitede yazılmamalıdır. Peygamberimiz (s.a.a), "insanlara akılları miktarınca konuşun" buyormuyor mu?
Üçüncüsü; bu tür hadis ve rivayetleri, alimler bile anlayamıyor ve tefsir etmekte zorlanıyorlar, avam halk bu çeşit hadislerden ne anlayacak, ne istifade edecektir? Bir de muhaliflerimiz bu çeşit hadisleri görünce mektebimizi yanlış anlıyorlar, bizleri yanliş yargılıyorlar.
Evet, hadislerde vardır; 14 masumun nuru Hz. Adem'den 14 bin yıl önce yaratılmıştır. Hz. Peygamber'le (s.a.a) Hz. Ali'nin nuru tek bir nur idi, muvahhit sulblerde yer alarak nihayet Abdulmutallib'in sulbünde ikiye ayrıldı, Hz. Peygamberin nuru babası Abdullah'ın, Hz. Ali'nin nuru da babası Ebu Talib'in sulbünde yer aldı.
Veya Hz. Adem Rabbinden bir takım kelimeler aldı ve Allah Teala da onun üzerine tövbesini kabul etti. Hadislerde o kelimeler Ehlibeytin isimleriydi diye geçer. Buna benzer birçok hadisler vardır, bunlarda bir sakınca da göremiyoruz.
Ehlibeytin yani Allah'ın kendilerini tertemiz kıldığı âl-i abanın makamı bunlardan çok daha yücedir.
Bildiğiniz gibi Ehlibeyt düşmanları ve muhaliflerimiz, Hz. Ali taraftarlarını lekelemek, onları dinden çıkarmak ve sapık bir grup olarak göstermek için ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar. Aktarmış olduğunuz sözlerle onların eline koz vermiş oluyorsunuz. Ben yalandır demiyorum, doğrudur da demiyorum. Bu çeşit hadisler karşısında en iyisi susup bir şey söylememektir. Çünkü bazı hasiler bize göre doğru olmasa da açıklamasını yaptıklarında hiçbir sakıncası olmadığını görüyoruz. Örneğin bir hadiste Hz. Ali (a.s) "enel evvelu, enel ahiru, enez zahiru, enel batunu..." diyor. İlk bakışta böyle bir söz şirktir diyebiliriz. Ama İmamlar bu hadisi açıklamışlar, evvelden kasıt ilk iman etmesidir mesela, ahirden, zahirden, batından kasıtların da neler olduğunu açıklamışlar. Hadisi kaç yıl önce Biharul Envar'da açıklamasıyla birlikte okudum, bulursam sizinle paylaşırım inş.
Sizden ricam bu çeşit hadisleri bu güzel siteden kaldırmanızdır. Mektebimize zarar getirebilecek sözlerden hadis bile olsa uzak durmalıyız. Hz. Ali'nin fazileti hakkında söyleyecek başka hadis yok mu? Herkesin algılayabileceği binlerce sahih hadisler vardır. Onlardan naklediniz, onlarla Ehlibeyt İmamlarını tanıtınız. Onlar kendilerini nasıl tanıtmışlarsa siz de öyle tanıtın.
Tanımadığımız Iraklı bazı alimlerin isimlerini vermişsiniz. Lübnanlı Kurani'den de bahsetmişsiniz. Onun İmam Mehdiyle ilgili olan kitapları bende vardır, ona ulaşmak da mümkündür. O sizin dediklerinizi nerde ve hangi kitabında söylemiştir? Adres verir misiniz?
Allah yar ve yardımcımız olsun inş.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Ebu Hasaneyn

MÜCAHİD abiciğim zaten ben sana canlı örnekler verdim :?: ayrıca o verdiğim adreslerden herşeyi nette bulabilirsin ve nette bulamaz'san kitaplarda mevcut'tur :D ayrıca doğru dedin bu gibi bilgileri herkes hazmedemez :mrgreen: ehli beyt a.s ilminde bayağı ilerici olması bilgin olması lazım ben suudi arabistan'daki ve değişik bölgelerdeki ülemalarla bu gibi sohbetleri ettim ve banada bu bilgileri herkese verme demişlerdi :?: ama koyarken aklıma gelmedi.dediğin gibi ama bence Allah c.c en sevdiği 14 masum a.s'ma verdiği bu gibi mucize ve faziletler denizden bir damladır ki 14 masum a.s bunların fazlasınıda hakeder bence ama dediğin gibi herkes hazmedemiyor,kusura bakmayın bu gibi şeylere dikkat ederim bundan sonra*fiemanetillah Allah yar ve yardımcımız olsun
Ebu Hasaneyn

MÜCAHİD ABİCİĞİM SANIRIM ÇEVRİMCİSİN ÖZEL OLARAK BİLDİRMEK İSTEDİĞİN VARSA HOTMAİL DEN SENİ BEKLERİM

“Ehli Beyt'ten Hadisler” sayfasına dön