Hz. Ali (a.s)'ın 124 Bin Peygamberle (as) Beraber Oluşu

Alevikte 4 büyük hadis kitabı ve diğer hadis kaynaklarının paylaşıldığı forum.
Ebu Hasaneyn

Hz. Ali (a.s)'ın 124 Bin Peygamberle (as) Beraber Oluşu

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

- Resulullah sallallâhu aleyhi ve âlihi ve sellem bir hadisinde şöyle buyurmuştur:
“Yâ Ali, kâlellâhu li: Be’astü Aliyyen me’al enbiyâi bâtinen ve me’ak zâhiren”
Meali: “Ey Ali, Allah bana buyurdu ki: Ben Ali’yi peygamberlerle gizli olarak, seninle de açık olarak beraber gönderdim”
- Resulullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem): şöyle buyurdu: “Me min nebi illâ ve büisa meahü Ali bâtinen ve mai zâhiren”
Meali: “Hiçbir peygamber yoktur ki, onunla Ali gizli olarak gönderilmiş olmasın, benimle ise açık olarak gönderilmiştir.” (Ahmet er-Rahmâni el-Hemedâni “el-İmâm Ali” S.86; İbin Ebi Cemhur el-İhsâi “el-Meclâ” S.368)
- Resulullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem): şöyle buyurdu: “Büisa Aliyyen ma külli nebi sirren ve mai cehren”
Meali: “Ali, bütün peygamberlerle gizli olarak, benimle ise açık olarak gönderildi.”
- Resulullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem): şöyle buyurdu: “Yâ Ali künte meal enbiyâi sirren ve mai cehren.”
Meali: “Ey Ali, sen peygamberlerle sır olarak benimle ise açık olarak beraberdin.”
- Hz. Ali Aleyhisselam da şöyle buyurdu: “Enâ künte meal enbiyâi bâtinen ve ma’ Resulullâhi zâhiran”
Meali: “Ben peygamberlerle gizli, Resulullah ile açık olarak beraberdim.”
- Resulullah (saa): şöyle buyurdu: “Yâ Ali innallâha eyyede bike en nebiyyîn sirren ve eyyedeni bike cehren.”
Meali: “Ey Ali, Allah Peygamberleri gizli olarak seninle teyit etti, beni de seninle açık olarak teyit etti.”
- İmam Ali (a.s) şöyle buyurdu: “Allahu Tealanın hiçbir peygamber göndermemiş ki ben onun borcunu ve vad ettiğini yerine getirmiş olmayayım...”
- “Buyurdu ki: Senin gücünü kardeşinle arttıracağız. Ayetlerimizle ikinize de öyle bir güç vereceğiz ki onlar, size erişmeyecektir” (Kasas 35. Ayet)
Hafız Şeyh Recep el-Bersi şöyle naklediyor:
Firavn, Allah’ın laneti üzerine olsun, Harun’un Musa’ya katılıp onun huzuruna geldiklerinde Firavn’un kalbine bir korku girdi. Çünkü ikisinin önünde ata binmiş, elbiseleri ve kılıcı altından olan bir şahısı görmüştü. Firavn da altını çok seven birisiydi. O süvari Firavn’a dedi ki: Bu iki adama (Musa ve Harun’a) icabet et! Yoksa seni öldürürüm. Bundan korkan ve çekinen Firavn, Musa ve Harun’un dışarı emanet içinde çıkmalarına müsaade etti. Onlar çıktığında kapıcısını yanına çağırtıp cezalandırdı. Kapıcıları ise Firavn’un izzeti üzerine Musa ve Harun’dan başka hiç kimsenin kapıdan içeri girmediğine yemin ettiler. Bu süvari İmam Ali aleyhisselamın misali idi. Onunla şanı yüce olan Allah önceki peygamberlere sırren ve peygamber efendimiz Muhammed (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem)’e ise açık olarak güç vermişti. Nitekim kendisi Allah’ın en büyük ayetlerindendir ki, onunla nice velisine kıldı. O suret ile hep yardımcı olmuştu. Evliyalar da o büyük kelime ile dua ederlerdi ki, duaları kabul olunur ve darlığa düştüklerinde onunla kurtulurlardı. Buna şanı yüce olan Allah şöyle işaret etmiştir: “Ayetlerimizle ikinize de öyle bir güç vereceğiz ki onlar, size erişmeyecektir” Abdullah bin Abbas dedi ki: “Bu en büyük ayet o süvari ve sultan olmuştu”
- İmam Ali (a.s) şöyle buyurdu: “Allah’a ant olsun ki, ben İbrahim’le beraber ateşteydim ve ona ateşi soğuk ve selamet yapan benim. Nuh ile beraber gemideydim ve onu bataklıktan kurtardım. Musa ile beraberdim ve ona Tevrat’ı öğrettim. İsa’yı beşikte konuşturdum ve ona İncil’i öğrettim. Süleyman ile halının üzerinde beraberdim, rüzgarları onun emrine verdim.
Dosya ekleri
ya Ali a.s.jpg
ya Ali a.s.jpg (7.59 KiB) 7278 kere görüntülendi
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Re: hz.Ali a.s_mın 124 BİN PEYGAMBERLE(as)BERABER OLUŞU

Mesaj gönderen MERDAN »

Alevi şii yazdı:-
- İmam Ali (a.s) şöyle buyurdu: “Allah’a ant olsun ki, ben İbrahim’le beraber ateşteydim ve ona ateşi soğuk ve selamet yapan benim. Nuh ile beraber gemideydim ve onu bataklıktan kurtardım. Musa ile beraberdim ve ona Tevrat’ı öğrettim. İsa’yı beşikte konuşturdum ve ona İncil’i öğrettim. Süleyman ile halının üzerinde beraberdim, rüzgarları onun emrine verdim.
Bu rivayeti nerden aldınız, kaynak verir misiniz ?
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Aşırı cümleler ve anlayışlar var bence herbiri tek tek açıklanmalı
kimsenin yanlış anlamasına izin verilmemeli
Çünkü Hz.Alinin yeri konusunda zaten bahane arayıp suçlayanlar var
onlara eleştiri kozu verilmemelidir,
bizler her çağda Hz.Alinin yerini kanıtlama çabasına artık düşmemeliyiz bunları aşmamız gerekir.
Allah'ın varlığına ve birliğine inanıyoruz,
Hz.Muhammedin(sav) Onun son resulü olduğuna inanıyoruz,
Hz.Ali(as) nin imametine velayetine inanıyoruz,

Artık bu konu bu silsile aşikar olmuştur ve bu anlayışın dışına çıkanlar bizden değildir.
Ebu Hasaneyn

Re: Hz. Ali (a.s)ın 124 Bin Peygamberle (as) Beraber Oluşu

(Ahmet er-Rahmâni el-Hemedâni “el-İmâm Ali” S.86; İbin Ebi Cemhur el-İhsâi “el-Meclâ” S.368)
(el-Meclisi “Bihâr’ül Envâr” C.38, S.197-198; es-Seyyid Şeref ed-Din el-Hüseyni “Tevil’ül Âyât ez-Zâhira” S.827-828; Şeyh Saduk “Emâli” S.217-218; S.361-362; İmâdettin et-Tabari “Beşâret’ül Mustafa Li-Şîit’il Murtada” ” S.57; Muhammed Taki Şerif “Sahifet’ül Ebrâr” C.1, S.92 / Yunus Ramadân “Buğyet’üt Tâlib Fi Marifeti Ali Bin Ebi Tâlib” S.428-429; es-Seyyid Ahmed Radıy id-Din el-Mûsevi et-Tibrizi “el-Katra Min Bihâr Menâkıb en-Nebi vel-İtra” S.141-142, Bab.2, H.1374 Bas.; Ahmet er-Rahmâni el-Hemedâni “el-İmâm Ali” S.168-169; es-Seyyid Haşim el-Behrâni “Gâyet’ül Merâm” C.6, S.196-197)
evet kardeşlerim keşke bütün ehli beyt a.s taraftarları sizin gibi soruşturup sorsa,arasa bu uyarınız içinde çok teşekkür ederim başka faziletlerde vardır?Allah izin verirse onlarıda vereceğim hasan akça kardeşimin yazısına gelince tabiki kardeşim Allahımız bir peygamberimiz hz.Muhammed s.a.a ve 12 imamlar a.s hak halifelerdir,hepimiz Allaha şükür buna inanırız ve doğruda söyledin bu şeylere inanmıyan bizden değildir!kardeşim her halukarda hz.Muhammed s.a.a ve 12 imamlarımızın a.s mucize ve kerametlerinide göz ardı etmemek lazım tabiki herşey Allahın izni ile olur :lol: bende bu konuda sizinleyim aksini iddaa eden varsa zaten yalancı ve ğulattır :D hz.Muhammed s.a.a son peygamberimizdir ve imam Ali a.s son vasidir ve bütün peygamberler ve vasilerden üstündür ki ondan üstünü varsa oda Muhammed Mustafa s.a.a'dir oda Allahtan sonra en şerefli mahlukattır,size burda aklıma gelen kutsi bir hadisi aktarmak isterim(ya Muhammed Ali olmasaydı seni yaratmazdım,ya Ali fatıma olmasaydı ikinizi yaratmazdım) :D mesaja cevap vermeye niye bu kadar geç kaldım derseniz kusura bakmayın biraz meşğuldum kardeşlerim :mrgreen: fiemanetillah
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
Yesevi

Mesaj gönderen Yesevi »

Hatay ve çevresinde bu tür düşünceler çok yaygın Hızırla(Bazı Nusayriler Hızırın Allahın insan şekline girmiş hali olduğuna inanıyorlar) H.z.Ali`nin aynı kişi olduğu, hatta H.z. Ali`nin Allahın insan suretine girmiş hali olduğu inancı yaygın.Bunları kimseyi kınamak için yazmıyorum ama gerçek böyle EHDAV bunların dışında gerçek Şii-Caferi İnancını bölgede yaymaya ve kökleştirmeye çalışan bir kuruluş Sayın Ali Yeral Hatay İmam-Hatip Lisesini bitirdikten sonra İran`da yıllarca Şii-Caferi İlahiyatı okumuş biri kendilerini Nusayri olarak tanımlamıyorlar.Ama Çorum Ehli Beyt Vakfının Bektaşiliğe karşı aldığı tavrı EHDAV Nusayriliğe karşı almaya çekiniyor.Ayrıca EHDAV yöneticilerinin ve tabanının bölgede yaygın olan reerkarnasyona yani tenasüh inancına inandığını biliyorum.
Ebu Hasaneyn

YESEVİ kardeşim inşaallah ARTIK Alevilik gerçeğine yani asimile olmadan özüne kavuşuyor bizim HATAY'da Ali yeral hocamız,ÇORUM'da teoman hocamız bizi hakettiğimiz noktalara kuvuşturmağa uyandırmağa çalışıyorlar uyana'na bu Ehli Beyt a.s gemisi'ne binene ne mutlu binmeye'nede eyvallah kendi bilir bu bir UYANIŞTIR ve bu UYANIŞ'ta ğark olmayanlara da selam olsun :D (Benim Ehli Beytim Nuh'un gemisi gibidir!binen kurtulur binmeyense helak olur) :arrow: hz.Muhammed sallallahu aleyhi ve alihi vesellem*
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Sn Alevi şii,
İmam Cafer Sadıq (a.s) buyuruyor ki: “ Bütün rivayetleri Kur’anın mihengine vurunuz. O’na uygun olanlara sarılınız. Kuran’a ters düşenleri ise reddediniz. Zira ne Resulullah (s.a.a) ne de biz Ehlibeyt Allah’ın kitabına aykırı sözler söylemeyiz.” (Usul-i Kafi c. 1 sh 9, 88, 89)

Peygamberimiz (s.a.a) de buyuruyorki : “ Kim benim adıma yalan konuşursa cehennemdeki yerine hazırlansın.” U. Kâfi c.1 s:68, - Men La Yahdur-Ul Fakih c.3 s:372, c.4 s: 264.

İmam Ali (a.s) şöyle buyurdu: “Allah’a ant olsun ki, ben İbrahim’le beraber ateşteydim ve ona ateşi soğuk ve selamet yapan benim. Nuh ile beraber gemideydim ve onu bataklıktan kurtardım. Musa ile beraberdim ve ona Tevrat’ı öğrettim. İsa’yı beşikte konuşturdum ve ona İncil’i öğrettim. Süleyman ile halının üzerinde beraberdim, rüzgarları onun emrine verdim.

Üstteki bu renkli alıntıda sizin yazdığınız ve İmam Ali’ye atfedilerek verilmiş olan rivayet :
Usul-i Kafi, Men La Yahdurul Fakih, Tehzîb, İstibsar, Nehcül Belaga, Tuhef-ul Ukul,Müstedrek-ül vesail Sefinet-ül Bihar, Vesail-üş Şia.. gibi tüm dünyadaki ehlibeyt alimlerinin/müctehidlerinin temel kaynaklar olarak kabul ettiği eserlerde yok. Kaldı ki bu kaynaklar bile Kuranı Kerim gibi ilahi koruma altında ve mutlak anlamda doğru olan eserler değildir.

Diğer taraftan piyasada sırf Aleviliğe olmadık iftiraları atmak için ve şianın temel akidelerini tahrif etmek amacıyla kaleme alınmış, içinde gulat fikirler taşıyan yığınla eserler!! var. Bu tür kitaplardaki -hak sözler arasına karıştırılarak servis edilen- uyduruk rivayetlere inanmamak ve temel inançlarımız doğrultusunda akıl yürüterek ve rivayetleri Kuran’la ölçerek doğru analizler yapmalıyız.

Şimdi ilk yazınızdaki şu rivayeti ele alalım:
Resulullah (s.a.a): şöyle buyurdu: “Ey Ali, sen bütün peygamberlerle sır olarak benimle ise açık olarak beraberdin.”

Ne demek bu ? Yani Hz. Ali (a) bütün peygamberlerle beraber oluyor ama bundan kendisinin hiç haberi yok ta, Resulullah (S) O’na söylüyor ki sen tüm Peygamberle birlikteydin diye öyle mi ?!! Çelişkiyi görebiliyor musunuz?

Böyle birşey olur mu? Yani birileri önce bir hadis uyduruyor –yada bir hadisin sözlerini batılla harmanlayarak çarpıtıyor- sonrada güya bunu desteklemek için Peygamberden (s) başka bir hadis uyduruyor ama aradaki çelişkiyi görmeyecek kadar körleşiyorlar veya ne kadar yutturabilirlerse işte..!! tutmasa da izi kalır hesabı !!

Kısacası İmam Ali aleyhiselam için söylenen ve asla güvenilir olmayan, İmam Ali’ye haşa Peygamberlik yada Uluhiyet atfediliyor şeklinde algılanabilecek bu türdan gulat fikirlerle, Ehlibeyt düşmanlarının eline, şiayı tekfir etmeleri ve iftira atmaları için koz vermemeliyiz. Bu tür konularda çok dikkatli, uyanık ve hassas olmalıyız.
Ebu Hasaneyn

MERDAN kerdeşim basim kerbelai'yi tanıman lazım ehli beyt a.s dünyasının tanınmış arap ozanlarındandır cebraile öğreten sendin ya Ali ademle olan sendin ya Ali nuh ile tufanda olan sendin ya Ali ibrahimle ateşte olan sendin ya Ali vesaire bu gibi methiyeleride çoktur eğer ki bu dediğimiz şeyler o saydığın kaynaklarda yoksa ki niye bu tanınmış ozan ,meddah kasidelerinde bu gibi dediğimiz kelimeleri telafuz etsin :?: yapma MERDAN kardeşim eğer ki kitap'tan az bir ilmi olan :?: asaf a.s(süleyman a.s_mın vasisi)belkıs'a arşını getiriyorsa bütün kitapların ilmi Resulullah'tan sonra imam Ali a.s_dadır ve bunuda adın gibi'de biliyorsundur :D (ben ilmin şehriyim Ali kapısı ilim isteğen kapıya gelsin)hz.Muhammed s.a.a(vallahi Resulullah bana ilim kapısından *1000*tane ilim öğretti ve her kapıdanda *1000*ilim kapısı açılır)imam Emir el müminin Aliyyen a.s(vallahi ilmin onda dokuzu Ali'ye verildi geri kalanıda insanlara ve Ali onda bile şeriktir)hz.Muhammed s.a.a :mrgreen:
Ebu Hasaneyn

(ya Ali seni ben ve Allah'tan başka hiç kimse hakkıyla bilemedi ve benide sen ve Allah'tan başka hiç kimse hakkıyla bilemedi)hz.Muhammed s.a.a *tabii Masumlar farklı onları kastetmedim yanlış anlaşılmasın :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Alevi şii yazdı:MERDAN kerdeşim basim kerbelai'yi tanıman lazım ehli beyt a.s dünyasının tanınmış arap ozanlarındandır cebraile öğreten sendin ya Ali ademle olan sendin ya Ali nuh ile tufanda olan sendin ya Ali ibrahimle ateşte olan sendin ya Ali vesaire bu gibi methiyeleride çoktur..
Kerbelai bir ozandır. Onun bu tür sözleri olması söylediklerinin doğru olduğu anlamına gelmez ve kimseyi de bağlamaz. Biz aleviler inançlarımızın nasıl olması gerektiğini ozanların şiirlerinden değil, Kuran ve Ehlibeyt’ten alırız. Peygamberimizden (s) ve İmamlarımızın (a) hadislerinden alırız, almalıyız. Ozanların şiirleriyle akide olmaz.

Cebraile öğreten sendin ya Ali ? demişş ozan efendi!!
Nedir bu Allah aşkına? Bu sözü Kuran ayetleriyle bir ölçün bakalım ne çıkıyor ortaya ?
Cebrail aleyhiselamı Peygamberlere (a.s) gönderen bizzat Allah (cc) değil midir ?

“Ehli Beyt'ten Hadisler” sayfasına dön