Hz. Ali (a.s)'ın 124 Bin Peygamberle (as) Beraber Oluşu

Alevikte 4 büyük hadis kitabı ve diğer hadis kaynaklarının paylaşıldığı forum.
Hasan Akça

Re: Hz. Ali (a.s)'ın 124 Bin Peygamberle (as) Beraber Oluşu

Mesaj gönderen Hasan Akça »

akinayman yazdı:çok güzel yazılar tşkr ederim ilgilerinize
BENDE ADANADAN AKIN NUSAYRİYİM.
YESEVİ ARKADAŞ İYİ GÖZLEM YAPMIŞ REENKARNASYONA İNANIRLAR DİYE BU DÜNYADA OLAN BİRŞEY REENKARNASYONU BİZZAT YAŞAYAN BENİM BİR ÖNCEKİ HAYATIMDA YANARAK ÖLDÜM VE 3 ÇOCUĞUM OLDUĞUNU ANLATTIM NELER YAPTIĞIMI ANLATTIM VE DİĞER YAŞAMDAKİ ÇOCUKLARIMI BİLE BULDUM
HATTA VÜCUDUMDA KALINTISI BİLE VAR HALEN
biz kimseyi zorla inandıramayız ama bir müslüman bir tek kurana inanırım,halk ağzına inanmam diyorsa kuranda
bakara suresinin 28.56.,73.,ve 243.ayetlerine
rad surresinin 5.ayetine ve duhan suresinin 56.ayetine de bakabilirler
BUNLARA BAKTIKTAN SONRA HALEN İNANMIYORM DİYEN VARSA ONUN MÜSLÜMANLIĞINDAN SÜPHE EDİLİR
saygılarla dostça kalın
bence resmen atıyorsunuz inancınız islam dışıdır
ve 12 imamlardan bir tek kanıt bile getiremezsiniz
ayetide keyfi yorumluyorsunuz
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Ebu Hasaneyn yazdı:ÖNCELİKLE AKIN KARDEŞİM HOŞ GELDİN :D

kardeşlerim size biraz bilgi verecem REANKARNASYON HAKKINDA İnşallah...

TEFSiRi SAFi MUKADDiMESi şöyle ARZ EDER:

bazzen ruh bedeni terk eder Allah da ona baska beden giydirir
insan surekli surattan surata,yaratilistan yaratilisa,inanctan inanca
,mevkiden mevkiyeve halden hale tasinir
iyiler isemukarrebin alkemine girer kotulerden ise seytanlar alemine iltihak edene kadar beden degistirmesi devam eder...

ibni sina adviyyede
ibnizekeriya razi ilmi ilahide
gazali detehafut eserinde tenasuhu onaylar

Allah buhtunnassari disi hayvana meshetti (cevirdi)
7 yil farkli hayvan kiligina girdi YAKUBI TEFSIRI:174

HZ. İMAM ALİ (as) buyuruyorki“Ben gittikten sonra tekrar tekrar geri döneceğim.Rec’attan sonra tekrar rec’at edeceğim.Ben geri dönüşlerin ve tekrarın sahibiyim.Kahramanlık ve intikamların ve olağanüstü devletlerin sahibiyim.Ben demirden bir parçayım.Ben Allah’ın kuluyum ve Resululllah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem’in kardeşiyim.......”Beyan ul Eimme aleyhimusselam c3 sf 445.

siz recat ile batıl rearkarnasyonu birbirine karıştırıyorsunuz
recat haktır örnekleri vardır 12 imamlarda doğrulmamıştır
rearkarnasyon ise batıldır 12 imamlardan hiçbir delil yoktur
şeyh safi mukaddimesi sahih kaynaklardan değildir
ehlibeytsevdalisi

Mesaj gönderen ehlibeytsevdalisi »

Ebu Hasaneyn yazdı: - İmam Ali (a.s) şöyle buyurdu: “Allah’a ant olsun ki, ben İbrahim’le beraber ateşteydim ve ona ateşi soğuk ve selamet yapan benim. Nuh ile beraber gemideydim ve onu bataklıktan kurtardım. Musa ile beraberdim ve ona Tevrat’ı öğrettim. İsa’yı beşikte konuşturdum ve ona İncil’i öğrettim. Süleyman ile halının üzerinde beraberdim, rüzgarları onun emrine verdim.
Ya saçma sapan şeyler yazarak insanların kafasını karıştırmayın. Resmen bu bölümü yazıp, Allah'a karşı gelmiş sayılıyorsun. Aslı delili olmayan birşeyi yazmayın, günaha girmeyin. Madem Hz. İsa (a.s)'a İncili öğreten Hz. Ali (a.s), hani Kur'an'dan delili göster. Bu konular sakat konular, bu konulara girip günaha girmeyin. Ben bir Şia müslümanı olarak bunları söylüyorum vesselam.
Ali

Mesaj gönderen Ali »

Yanlış hatırlamıyorsam
İmam Ali(as) efendimiz kendisi hakkında iki gurubunda helak olacağını söylemişti

1.grup Hz.Aliye düşman olanlar

2.grup Hz.Aliyi sevme konusunda aşırıya gidip ölçüyü kaçıranlar
haddi aşanlar

buna dikkat etmek lazım
mürteza

Mesaj gönderen mürteza »

reenkarnasyona inanan insanlar , birde daha öncede dünyaya geldiğini savunan insanlar cinli olsa gerek. daha önceki hayatında yandığını söyleyen arkadaşa cinler söylemiş olsa gerek. çünkü onlar 200 300 yaşına kadar yaşayabiliyorlar ve birbirleri ile sürekli iletişim içindeler. bu geçmiş hakkında bilgileri o arkadaşa da cinler veriyor olsa gerek. ona bakılırsa büyücüler ve falcılarda birçok şeyi bilebiliyorlar. bi büyücüye git sor kaç çocuğum var de hemen söyler. bu onun kerametinden değil o varlıklar ile iletişim içinde olduğundandır. islamda reenkarnasyon diye birşey den bahsetmek saçmalık. herkes tek bedende gelir. kıyamet günüde o bedende doğar hesabını verir ve ceza yada mükafatını alır.
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

Ebu Hasaneyn yazdı:MÜCAHİD ABİCİĞİM SANIRIM ÇEVRİMCİSİN ÖZEL OLARAK BİLDİRMEK İSTEDİĞİN VARSA HOTMAİL DEN SENİ BEKLERİM

Kardesim sen cok zahmet etme ben onlara kurandan kanitladim gene yok dediler ben artik ne edecegimi bilmiyorum .

ki kuranada inanmiyorlar artik .

allahim sen kalp ac kilit vurma !
N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

Mesaj gönderen N.K.Caferi »

Hasan Akça yazdı:Aşırı cümleler ve anlayışlar var bence herbiri tek tek açıklanmalı
kimsenin yanlış anlamasına izin verilmemeli
Çünkü Hz.Alinin yeri konusunda zaten bahane arayıp suçlayanlar var
onlara eleştiri kozu verilmemelidir,
bizler her çağda Hz.Alinin yerini kanıtlama çabasına artık düşmemeliyiz bunları aşmamız gerekir.
Allah'ın varlığına ve birliğine inanıyoruz,
Hz.Muhammedin(sav) Onun son resulü olduğuna inanıyoruz,
Hz.Ali(as) nin imametine velayetine inanıyoruz,

Artık bu konu bu silsile aşikar olmuştur ve bu anlayışın dışına çıkanlar bizden değildir.
Teşekkürler
Resim
Susmak, bazen cevabı yeterli kılar
En büyük gerçeğin sessizliği gibi
SUSMAK Bir mısrada halini arzetmek gibi..
Heidar

Mesaj gönderen Heidar »

Hz.Muhammed: Sırat köprüsünde hiç ayağı kaymayacak ve sabit olacak olanınız, Ehli beytimi ve Ashabımı en çok sevenlerinizdir.

Hz.Ali ilim şehrinin kapısıdır.Onu sevmenin bir sınırı yoktur.Onu sadece bir insandan (peygamberide öyle) ibaret kılacak kadar kötülüğe düşeceğinizi hiç zannetmezdim.Miraç gecesini ne çabuk unuttunuz...Peygamberin önüne çıkan aslana parmağındaki yüzüğü vermesi ve ertesi gün hz.Ali nin o hatemi peygambere geri vermesini...Bilmediğiniz konular hakkında çok iddialı konuşmayın.Yada bildiğiniz halde inkar etmeyin(provakatörlük...)

Hz.Ali :Benim velayetimi bin tane ümmet inkar etti ve şimdi hepsi cehennemdedirler.(Hutbet-ul Beyan)
Hutbetul Beyan sadece şii kaynaklarda değil sunni kaynaklardada vardır.
Hz.Muhammed: Benim ehlibeytim nuhun gemisi gibidir.Her kimki gemiye binerse kurtulur , Binmeyen ise helak olur.
Bu hadis in doğruluğunu tartışmayız heralde dimi? ehli beytin içinde hz.ali de vardır.Nuh zamanı nerdeee islamiyet doğuşu nerde...Şimdi bu duruma ne diyeceksiniz...?

Kötülüğe düşüyor diye uyardığınız kişiyi bir kenara bırakın ve ne dediğinizi kendiniz düşünün.Farkında olmadan günaha giriyorsunuz.Sanırım sizin için en iyisi susmaktır.

Reenkarnasyon konusunda hiçbirimiz kesin birşeyler söyleyecek ilimde değiliz.Onun için buna inananıda inanmayanıda saygıyla karşılamak gereklidir.En iyisini Allah bilir.
İnananlar şöyle der : Türkiyede doğan bir çocuğun müslüman olma ihtimali amerikadaki doğan çocuğa göre çooook daha falzadır.(haklılar) sonra derlerki : Biz Allah ın adaletine sonsuz seviyede inanıyoruz.O zaman düşünüyoruz eğer reenkarnasyon yoksa bu nasıl adalettir? diye derler.
Cevabı bilmiyorum.Ama bu fikirde olanlarıda KIRMAYIN.Biz alevilere hor görmek yakışmaz.

Siz b harfinin altındaki noktayı anlatırken haddinizi kesin olarak bilerek konuşun...
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Heidar yazdı: Hutbetul Beyan sadece şii kaynaklarda değil sunni kaynaklardada vardır.

Reenkarnasyon konusunda hiçbirimiz kesin birşeyler söyleyecek ilimde değiliz.Onun için buna inananıda inanmayanıda saygıyla karşılamak gereklidir.En iyisini Allah bilir.
İnananlar şöyle der : Türkiyede doğan bir çocuğun müslüman olma ihtimali amerikadaki doğan çocuğa göre çooook daha falzadır.(haklılar) sonra derlerki : Biz Allah ın adaletine sonsuz seviyede inanıyoruz.O zaman düşünüyoruz eğer reenkarnasyon yoksa bu nasıl adalettir? diye derler.
Cevabı bilmiyorum.Ama bu fikirde olanlarıda KIRMAYIN.Biz alevilere hor görmek yakışmaz.

Siz b harfinin altındaki noktayı anlatırken haddinizi kesin olarak bilerek konuşun...
hutbetul beyanı çokta ciddiye almayın bunca sahih kaynak varken ravisi tartışmalı
konuları tartışmalı yanlış anlamaya müsait abartılarla dolu içine gulat karışmış bir kaynakla yola çıkmayın

eğer sınavda ayrımcılık olsaydı adalet bozulurdu ilkokula gidenle liseye gidene aynı soru sorulup aynı cevap istenseydi adalet olmazdı
müslüman ülkedekinin sorusu farklıdır diğerinin farklıdır bu mantıktan yola çıkarak rearkarnasyonu desteklemek doğru değildir
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Yesevi yazdı:Hatay ve çevresinde bu tür düşünceler çok yaygın Hızırla(Bazı Nusayriler Hızırın Allahın insan şekline girmiş hali olduğuna inanıyorlar) H.z.Ali`nin aynı kişi olduğu, hatta H.z. Ali`nin Allahın insan suretine girmiş hali olduğu inancı yaygın.Bunları kimseyi kınamak için yazmıyorum ama gerçek böyle EHDAV bunların dışında gerçek Şii-Caferi İnancını bölgede yaymaya ve kökleştirmeye çalışan bir kuruluş Sayın Ali Yeral Hatay İmam-Hatip Lisesini bitirdikten sonra İran`da yıllarca Şii-Caferi İlahiyatı okumuş biri kendilerini Nusayri olarak tanımlamıyorlar.Ama Çorum Ehli Beyt Vakfının Bektaşiliğe karşı aldığı tavrı EHDAV Nusayriliğe karşı almaya çekiniyor.Ayrıca EHDAV yöneticilerinin ve tabanının bölgede yaygın olan reerkarnasyona yani tenasüh inancına inandığını biliyorum.
Nusayriler (Arap Alevileri) hakkında forumda konu açılmıştır. Nusayrilerin inanç ve itikatlarını öğrenmek isteyenler için link veriyorum.

LİNK: nusayriler-arap-alevileri-t3321.html
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)

“Ehli Beyt'ten Hadisler” sayfasına dön