ben alevi değilim

Alevikte 4 büyük hadis kitabı ve diğer hadis kaynaklarının paylaşıldığı forum.
meçhul

ben alevi değilim

Mesaj gönderen meçhul »

her alevi anne-baba dan dünyaya gelen alevi olamaz..ben de alevi bir anne babadan dünyaya geldim ama daha sonra islamı terk ettim...bir çok alevi genci benim durumuma düşmüştür...alevi ailenin din konusunda doyurucu bilgiler verememesi, alevi gencini alternatif bir din veya felsefe arayışına sebep oluyor...
Hasan Akça

Re: ben alevi değilim

Mesaj gönderen Hasan Akça »

meçhul yazdı:her alevi anne-baba dan dünyaya gelen alevi olamaz..ben de alevi bir anne babadan dünyaya geldim ama daha sonra islamı terk ettim...bir çok alevi genci benim durumuma düşmüştür...alevi ailenin din konusunda doyurucu bilgiler verememesi, alevi gencini alternatif bir din veya felsefe arayışına sebep oluyor...
Bütün dinler kişi akil olunca tercih meselesidir,kişi anne babasının dini yada inancı ne olursa olsun istediği dini seçebilir alevilikte İslamiyetin 12 imam anlayışına göre uygulanması olduğuna göre tercihle seçilmesi gereken bir çizgidir.
Bu nedenle aleviliği terk etme hakkın olduğu gibi bir başka kişininde dini rengi cinsi ırkı ne olursa olsun aleviliği tercih etme hakkı vardır.
Ne yazıkki aleviyim diyen aileler alevliği ırk gibi etnik köken gibi anlıyorlar çoğu öyle sanıyor ve ne yazıkki dini konuda zayıf bırakılmış ezilmiş durumdalar emeviden bu yana ve halen bu baskı ve zorlama devam ediyor buna bilgisizlikte eklenince senin gibi tipler çıkıyor oysa konuyu araştırsanız 12 imamları tanısanız yollarını öğrenseniz alevilikle iftihar edeceğiniz gibi başkalarınıda alevi yapmaya çalışırdınız
12 imamların çözemediği bir dünya sorunu yada görüşü yokki başka din yada önder arayalım keşke bunu bilebilseydiniz,
meçhul

Re: ben alevi değilim

Mesaj gönderen meçhul »

Hasan Akça yazdı:
meçhul yazdı:her alevi anne-baba dan dünyaya gelen alevi olamaz..ben de alevi bir anne babadan dünyaya geldim ama daha sonra islamı terk ettim...bir çok alevi genci benim durumuma düşmüştür...alevi ailenin din konusunda doyurucu bilgiler verememesi, alevi gencini alternatif bir din veya felsefe arayışına sebep oluyor...
Bütün dinler kişi akil olunca tercih meselesidir,kişi anne babasının dini yada inancı ne olursa olsun istediği dini seçebilir alevilikte İslamiyetin 12 imam anlayışına göre uygulanması olduğuna göre tercihle seçilmesi gereken bir çizgidir.
Bu nedenle aleviliği terk etme hakkın olduğu gibi bir başka kişininde dini rengi cinsi ırkı ne olursa olsun aleviliği tercih etme hakkı vardır.
Ne yazıkki aleviyim diyen aileler alevliği ırk gibi etnik köken gibi anlıyorlar çoğu öyle sanıyor ve ne yazıkki dini konuda zayıf bırakılmış ezilmiş durumdalar emeviden bu yana ve halen bu baskı ve zorlama devam ediyor buna bilgisizlikte eklenince senin gibi tipler çıkıyor oysa konuyu araştırsanız 12 imamları tanısanız yollarını öğrenseniz alevilikle iftihar edeceğiniz gibi başkalarınıda alevi yapmaya çalışırdınız
12 imamların çözemediği bir dünya sorunu yada görüşü yokki başka din yada önder arayalım keşke bunu bilebilseydiniz,
islamı terk etmekten kasdım,Tanrı hakkında şüpheye düştüm...içinde bulunduğum koşullar beni buraya getirdi... hakkı tanımayı ne kadar çok isterdim bilemezsiniz...
meçhul

Mesaj gönderen meçhul »

inançsız olabilirim, ama münafık değilim ve amacım düşüncelerimi paylaşmak,dostane ilişkiler kurmak
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

meçhul yazdı:inançsız olabilirim, ama münafık değilim ve amacım düşüncelerimi paylaşmak,dostane ilişkiler kurmak
can
mademki araştırma konusunda iyiniyetlisin neden Allah inancını araştırmakla işe başlamıyorsun sitenin ana sayfasında ve forumda TEVHİD bölümünü ciddi bir şekilde okumalısın getirilen kanıtları yaklaşımları düşünmelisin sanırın tevhid sorununu çözersen diğerlerinde daha kolay hareket edersin çünkü Allaha inanmayınca ne paygamber ne 12 imamın anlamı kalmıyor
meçhul

Mesaj gönderen meçhul »

alone_man yazdı:
meçhul yazdı:inançsız olabilirim, ama münafık değilim ve amacım düşüncelerimi paylaşmak,dostane ilişkiler kurmak
can
mademki araştırma konusunda iyiniyetlisin neden Allah inancını araştırmakla işe başlamıyorsun sitenin ana sayfasında ve forumda TEVHİD bölümünü ciddi bir şekilde okumalısın getirilen kanıtları yaklaşımları düşünmelisin sanırın tevhid sorununu çözersen diğerlerinde daha kolay hareket edersin çünkü Allaha inanmayınca ne paygamber ne 12 imamın anlamı kalmıyor
tevhid bölümünü okumakta fayda var ama Tanrıya inanmanın ilham yoluyla olacağı kanısındayım...bana göre inanmak akıl işi değil, kalp işidir..
çünkü insan aklı ilahi hikmete erişemez ve sırrına eremez..
alone_man

meçhul yazdı:
alone_man yazdı:
can
tevhid bölümünü okumakta fayda var ama Tanrıya inanmanın ilham yoluyla olacağı kanısındayım...bana göre inanmak akıl işi değil, kalp işidir..
çünkü insan aklı ilahi hikmete erişemez ve sırrına eremez..

evet ama sistem senin niyetine göre çabana göre samimiyetine göre çalışıyor
sen küçük bir adım atıyorsun bunun karşılığında sana ilham veriliyor sen aklını kullanıyorsun karşılığında kalbine veriliyor
meçhul

Mesaj gönderen meçhul »

kardeşlerim! siz siz olun inancınıza sarılın...asla taviz vermeyin...ben inancın o muhteşem gücünü,kuvvetini inançsız olduktan sonra fark ettim..evet herşeyin değeri yokluğuyla belli olur...
hastalıktan önce sağlığın değeri,yaşlılıktan önce gençliğin değeri bilinmez..
alone_man

meçhul yazdı:kardeşlerim! siz siz olun inancınıza sarılın...asla taviz vermeyin...ben inancın o muhteşem gücünü,kuvvetini inançsız olduktan sonra fark ettim..evet herşeyin değeri yokluğuyla belli olur...
hastalıktan önce sağlığın değeri,yaşlılıktan önce gençliğin değeri bilinmez..
bize yönelik uyarın için teşkk
ama bende sana kendi samimiyetini sorgulamanı öneriyorum

“Ehli Beyt'ten Hadisler” sayfasına dön