Nijeryadaki zenci şiiler ve aşura merasimleri

Kullanıcı avatarı
MERDAN

Nijeryadaki zenci şiiler ve aşura merasimleri

Mesaj gönderen MERDAN »

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
En son MERDAN tarafından 17 Ara 2007, 00:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Merdan Hocam ne güzel resimler bunlar, sen benden atik davrandin sünki bende biseyler hazirliyordum .. :) Ehli Beyt dostu olmak ne güzel birsey insan oraya gidip O Mazlum Kardeslerimizin arinlarindan öpmek geliyor ..Maasallah .. Aslanlar gibiler iste Ehli Beyt dostlari ! bizide birbirmize baglayan Ehl Beyt sevgisidir ister beyaz ister siyah ne olursa olsun...irkicilik bizde yoktur .. Ellhmdulillah ..saygi ve sevgilerimle Hocam .
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

şu işe bakın ki taa nijeryadaki insanlar İmam Hüseynin dostluğunu apaçık meydana koyuyor şiiyiz diyorlar,

bizim burada sözüm ona aleviyiz diyen koca koca adamlar biz şii değiliz diyorlar.

vermeyince mabud neylesin mahmut
Kullanıcı avatarı
Hira

Mesaj gönderen Hira »

maaşallah,maaşallah...
Allah razı olsun Merdan hocam
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Allah razı olsun paylaşım için. gerçekten de resimleri görünce duygulandım...
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kullanıcı avatarı
AlevîGenç

Mesaj gönderen AlevîGenç »

Selâm olsun Nijeryadaki kardeşlerimize!
Muhammedî
Çocuklarla oynarken paylaşamazdık Ali rolünü Ali güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar kahraman
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Arkadaşlar bu fotoğrafları yeni buldum konuyla ilgili olduğu için buraya ekliyorum.

Nijeryadaki şii müslümanların askeri tören alayı

Resim

Resim

Resim
Resim

Resim

Resim
Resim
En son MERDAN tarafından 25 Eyl 2008, 22:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Resim

Resim

Resim

Resim

Nijerya Şiileri hk bilgi :

Nijerya’nın “tropik Şiileri” (FOTO)

24 Haziran 2008

Alttaki fotoğrafa bakarak bunların Lübnan, İran ya da Irak'ta çekildiğini sanmayın. Bu fotoğraf(lar) Nijerya'da bundan bir sene önce çekildi. Bu resimler bir anlamda Sahra Afrika'sındaki Hizbullah ve İslam devrimin yükselişinin de göstergesi sayılıyor.

Bu resimlerin ilginç de bir hikayesi var. Middle East Times tarafından basılana kadar (ki onlar da nereden geldiğini bilmiyorlardı) bu resimler sürgündeki Lübnanlılar arasındaki e-postalarda gizli kaldı. Ta ki, France24'ün Nijerya uzmanı Hasan Souley gözlemcisinin bundan bir yıl kadar önce 30 Ağustos'ta Nijerya'nın Zaria şehrinde Mehdi'nin ölümünün anılma törenlerinde çekildiklerini söylene kadar.

Fransa'nın Poitiers Üniversitesi'nde Nijer ve Nijerya'daki İslami uyanış üzerine araştırmalar yapan Souley, bu tür törenlerin 80'lerdeki dikta rejimlerinin yasaklarının kalktığı ve demokrasinin tesis edildiği 1992'den beri yapıldığını söylüyor.

Silahsız hareket

Souley'e göre, Nijerya'daki Şii hareketin en ilginç yönü İran Devrim Muhafızları ve Lübnan Hizbullah'ından alınan sembolizmin uğradığı değişim. Souley'in tespiti ise şöyle:

“İnsanların ellerinde Hasan Nasrallah'ın ya da Hameney'in resimlerine taşıdığına bakarak, Nijerya Şiileriyle Orta Doğu'yla ilintili olduğu söylenemez. Ben buradakine, “Tropik Şiilik” adını veriyorum. Çünkü buradaki insanlar silahsız. Nijerya hükümeti asla buna izin vermez. Hükümet sadece, “Müslüman Kardeşler”e özel üniforma (muhtemelen Çin malı) giymelerine ve istedikleri bayrak, sembol ya da posterleri taşımalarına izin verir.”

Sayıları 2 milyona yaklaşan Nijerya'ya özgü bu Şii hareketi tamamıyla silahsız ve sadece yardımlarla ayakta kalıyor. “Ülke dışından yardım almaları imkansız zira hükümet para transferini sıkı kontrol ediyor” diyen Souley'e göre, Lübnan etkisi de yok derecede az çünkü “ülke dışında yaşayan Lübnanlıların ekserisi Hıristiyan”.

Sahra Afrika'sında ideolojinin arkasında, diktatörlük sırasında hapishanelerde yatan ve İran'da uzun zaman geçiren Şeyh Zakzaki bulunuyor.

Timeturk - Haber Editör
Alevi

Mesaj gönderen Alevi »

Merdan hocam Allah ömrünü uzun etsin insan bu resimlere baktıkca Ehli-Beyt yolunda gittiği için Allaha şükrediyor. Humeynici ve sapık şiiler diyen Bektaşi zihniyetine dönek yezitlere lanet ediyor. Dünyada Allahın izniyle Şia hedefine varacaktır...........

“Ülkeler” sayfasına dön