Atatürk'ün mal varlığı

3nokta

Re: Atatürk'ün mal varlığı

Mesaj gönderen 3nokta »

ümitaktaş,
Meselemiz Arapça değildir. Arap harfli Türk yazısıdır. Arapça öyle kuralı olmayan basit bir dil değildir; dünyanın en köklü, ifade gücü en fazla olan dillerindendir. Haksızlık etmemek lazım.
Alfabe konusuna gelince ARap harfleri Türkçeye uygun değildir. Ama LAtin harflerinin de çok uygun olduğu söylenemez. Yine de latin harfleri Arap harflerinden daha fazla uygundur Türkçeye ve daha basittir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
umitaktas

Mesaj gönderen umitaktas »

sevgili yönetici benim yazdığım cahil lafını neden uygunsuz diye işaretliyorsunuz. bu siteye yeni giren biri de küfür ettiğimi sanacak. ya cahil lafını yazın ya da paylaştığım görüşü silin. arapçanın zengin dil olması onun güçlü olduğunu göstermez. eğer bir dil mantık kurallarına göre çekimlenmiyorsa o dil kötüdür. dünyadaki bütün dil bilginleri biraraya gelse mantık kaidelerine göre işleyen bir dil oluştursalar, yine de türkçe gibi bir dil yapamazlar.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Sn Ümitaktas

Bazi Tartismalarimizda Bize yani Yöneticilere yönelik ithamlarin olmustur .Biz buna tahammül ettik ve sabirlada ediyoruz..senin sorunun... bir görüsü veya bir fikri begenmediginde paldira palas saldirmandir, bazen sinirlerine hakim olamayip körü körüne ithamlarda bulundugunda görülmüstür ..Bakin ben size biraz Bürokratik olun diyorum.burda sadece kullandiginiz kelime "Uygunsuz" diye sansürlenmisse bunuda artik hos görmeniz gerekir yoksa tüm yazilariniza yer veriliyor .Ama bir kisiyle tartisirken onu kücük düsürmeden asagilamadan yaparsaniz daha uygun olur.. Hatta benimde bazi yazilarimda Yöneticiler tarafindan sansürlenen yazilarim var ,olur ya insanlik hali bende bazen kendimi kaybedebilirim , yani tek sen degilsin...Fakat sunuda bilmeniz gerekir burda herkese esit muamele yapilir hatta bazen Yöneticiler bile Ceza yedigi görülmüstür .... yine dikkat ederseniz Sahsinizin Biz Yöneticilere karsi ithamlarda bulundugunuzda sansür koymuyoruz ( Agir ve bel alti Tahrik edici hakaretler haric ) dedigim gibi, biz bunlara bazen katlaniyoruz katlanmak zorundayiz onun icin seninde bazi seylere katlanman gerek... zira herseyi karsilikli Saygi cercevesinde olmalidir degilmi ..

Dil konusunda irkcilik yapilmamasi gerekir.. Arabca en köklü olan bir dildir bunu kabul edelim ..bakiniz Allah Kurani kerimde " Biz Kurani Arabca indirdik ....." diyor neden Türkce veya ingilizce vs demiyor bir düsünün ...
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
umitaktas

ali muhsin yazdı:bakiniz Allah Kurani kerimde " Biz Kurani Arabca indirdik ....." diyor neden Türkce veya ingilizce vs demiyor bir düsünün ...
ayetin sonrasını niye okumuyorsun. biz kuranı arapça indirdik anlayasınız diye. ayetleri kafanıza göre yorumlamayın. cımbızlamayın. tümünü yazın. arapçanın hiçbir kutsallığı yoktur. kuran türkiyeye inseydi türkçe olurdu. anladın mı şimdi kuran neden arapça. hadi bakalım bugünlük sana kuran ve türkçe dersi yeterli.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

umitaktas yazdı:
ali muhsin yazdı:bakiniz Allah Kurani kerimde " Biz Kurani Arabca indirdik ....." diyor neden Türkce veya ingilizce vs demiyor bir düsünün ...
ayetin sonrasını niye okumuyorsun. biz kuranı arapça indirdik anlayasınız diye. ayetleri kafanıza göre yorumlamayın. cımbızlamayın. tümünü yazın. arapçanın hiçbir kutsallığı yoktur. kuran türkiyeye inseydi türkçe olurdu. anladın mı şimdi kuran neden arapça. hadi bakalım bugünlük sana kuran ve türkçe dersi yeterli.
Kurandan sadece kisa bir örnek getirdimki Düsünesin diye, ama görüyorumki icindeki irkcilik seni ne hale getirmis . bak kendinde yaziyorsun "anlayasiniz " diye ama sen ne yazikki anlayamamissin. o bölgeyi Yani "Biz Kurani arabca indirdik...." ayetini bir kismini yazdimki icindeki irkciligi sorgula diye.. ayrica saldirmak icin cimbizla bahaneler aramanada gerek yoktu ! Arabcanin kutsalligi yoksa ozaman Kuran neden Arabcadir ? 12 Imamlarimizinda Arab kökenli olduklarini unutma ! ne bu irkcilik ?...Elinden gelse Ezani bile Türkcelestireceksin yani Müslüman Mahallesinde Salyangoz satacaksin ...Türkce derse gelince... Sana birsey söyleimmi Delikanli.. Almanyada dogup büyüdüm ama digerleri gibi kendimi kaybetmedim birde sundan emin olki Ülkemin Durumunu senden daha iyi takip ediyorum. sen yine Dua ettki sana elimden geldigi kadar Anlayacagin bir Dilde TÜRKCE YAZIYORUM ! istersen bende sana Almanca yaziyim anlayabilirmisin ? Sen önce irkciligin ne kadar kötü birsey oldugu hakkinda dersler alsan kendine faydan olur ....ayrica sanada bravo.. icindeki kini kusmak icin bir bahane bulmussun.. Saldirgan ve asabisin ,ne büyügüne nede kücügüne saygin var isine gelmeyen bir konu olursa igne deliginden bahaneler arayip icindeki Din Düsmanliginida acikca gösteriyor sonrada Alevilikten Dem vuruyorsun ...isin gücün kendince insanlari yargilayip saldirmak ayrica Konu disina cikip Polemik yarattigin icinde ayriyetten Bravo ....Ben Sana Sakin bir sekilde yazmani, karsilikli Saygin bir sekilde yazismamizin devam etmesini önerirken, senin su yaptigina bak .....yok Cahil Arkadas yok efendim sana türkce dersi bugünlük yeterli ....sen ne yapmaya calisiyorsun ? Ayip Ayip ....
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

velayet hak yazdı:
Sizlerden böyle sözleri duymak beni çok şaşırtıyor..
İslam hükümlerini devre dışı bırakmak, küfür sistemi olan laikli sistemini hakim kılmak,
..
Velayet can
Aslında şaşırtan kim?
nasıl oluyorda osmanlı düzeninde islami hükümlerin uygulandığını ve Atatürkün bunları devre dışı bıraktığını savunabiliyorsun?
Hangi hükümleri kim yaşatmış?
Osmanlı düzeninin muaviye düzeninden ne farkı vardı?
İlk padişah Kuranı kerimle edabalının evinde tanışıyor o ana kadar kitaptan haberi yok
sultan Orhan ona buna şarap hediye edecek kadar islami!
kendini roma hükümdarı gören Fatih mi islamı hakim kılmış?
bayezid yavuz ve kanunilere hiç değinmiyorum
sarhoş selimlere deli ibrahimlerede gerek yok
tebanın okuma yazma oranı neki?
Osmanlı dini sadece kullanmış padişah fermanları ve örfle kadı zulümleriyle şeyhülislamların sipariş üzere verdikleri zulüm
fetvalarıyla hüküm sürmüştür
bunun adına böyle bir düzene sen islammı diyorsun?
aslında osmanlı 300 yıl yükselmiş son 300 yıl da sürekli alçalmış küçülmüştür
Atatürk dokuyu değiştirmeden şerie evkaf vekaletini diyanete çevirmiş ve hilafetide meclise bırakmıştır vede böyle yaparak sünniliği zirveye taşımıştır
eğer islamdan kastın sünnilikse osmanlı değil Atatürk sünniliğin öğrenmesini sağlamıştır
biralevi

velayet hak yazdı:
Gökten indirildiği sanılan kitap demesi küfür değil mi?
Allah Teala Kuran'da "Kim Allah'ın indirdiğiyle hüküm etmezse, kafirdir, fasıktır, zalimdir" buyur muyor mu? "Kafirlerle dost olmayın, onları sevenler de onlardandır" buyurmuyor mu?
Şimdi o böyle böyle yaptı diyerek onu eleştirirsek nakürlük ve haksızlık mı yapmış oluyoruz..
La havle..

..

Biz Sana Atatürkün şöyle dindar böyle takvalı böyle mümin olduğunu savunmuyoruzki konu bu değilki
Atatürkün dini çelişkisi yoktu diyoruz bu dinlere inanmadığı anlamına gelir bu yüzden Kuran ile ilgili düşüncesine neden şaşırıyorsunki?
ama atatürkün kendi tercihi devlete tuhaf bir laiklikle yansımış ve diyanetlerle ilahiyatlarla bezeli sünni bir cumhuriyet kurulmuştur
ama kurduğu düzen kendi inancı gibi dini inkar eden değil dini hükümleri sınırlayan kendisine has bir düzendir
Atatürkün kendi anlayışı ile kurduğu düzen farklıdır
eleştirmene değil onu mal hırsı olan bir kişi olarak tanıtan eleştirine karşı çıktım bunu haaksızlık olarak değerlendirdim
biralevi

velayet hak yazdı: Osmanlı düzeni yerine bin defa Atatürk düzenini tercih ederim diyorsunuz, peki size bir soru:
Osmanlı sistemi mi İslam'a daha yakındı yoksa Atatürk'ün benimsediği sistem olan laiklik sistemi mi? Osmanlı İslam'ın kaçta kaçını uyuyor ve onu uyguluyordu, Atatürk kaçta kaçını uyuyor ve onu uyguluyordu? Diğer bir ibaretle; hangisi İslam'a daha çok inanıyordu?!
Yine açıklamalarınız için teşekkürler, bu sözlerinizden de ikna olmadım maalesef..

sanki osmanlı islami bir düzenmiş gibi sunmaya hakkın yok
hangisi islama daha yakındı birçok yönden ve konudan ele alınıp tartışılır ve ben TC düzenindeki islamın osmanlıdan daha gelişmiş daha bilinçli olduğunu düşünüyorum
ama iki batıl düzen den illede zorunlu olarak birini seçmek zorundamıyız?
Eğer böyleysek osmanlı düzeni yerine Laik TC düzenini tercih ederim sadece ben değil birçok konuda farklı düşünsek bile aleviyim diyenlerin %99 u böyle düşünür ve sebebinide hepimiz biliriz
Sen atatürkün kendi dini kişiliğiyle osmanlı düzenini mukayese ettiğin için yanılıyorsun oysa kişileri kişilerle düzenleri düzenlerle mukayese etmelisin
Osmanlı düzeninde abdest almayı bilen kişi oranının TC dekinden çok düşük olduğunu görürsün
okullar bilinçlenme talim terbiye TC de daha fazladır ve bu dinede yansımıiştır
osmanlı daki eğitime verilen önem ile TC deki arasında çok farklar var ve bunlar dinede yansımıştır
ama şunuda bilki biz TC düzenine vatandaşlık ve vatan bağıyla bağlıyız ve asla bu vatana ihanet etmeyiz ama bu sistemin ilahi anlamda batıl olduğunu da biliyoruz,
umitaktas

ali muhsin yazdı:Arabcanin kutsalligi yoksa ozaman Kuran neden Arabcadir ? Elinden gelse Ezani bile Türkcelestireceksin yani Müslüman Mahallesinde Salyangoz satacaksin
arapça kutsal değildir birader, yazdık ya anlamıyormusun. kuran araplar anlasın diye arapça inmiştir. kuran ingiltereye indirilseydi ingilizce olurdu, almanyaya inseydi almanca olurdu. o zaman kutsal dil senin kafana göre ingilizce ve almanca olacaktı. bırak bu gerici söylemleri. keşke ezan da türkçe okunsa. bu dinin hükümlerini sizin cehaletiniz yobazlığınız arapçılığınız yüzünden millet öğrenemedi. ne mutlu biz alevilere ki cemevlerinde türkçe ibadet yapıyoruz ve islamı anadilimizle öğreniyoruz. anlaşılan almanya da yaşıyorsun. işte bu yüzden milli kimliğini ve bilincini kaybetmişsin. aşağılık kompleksi içindesin. her ulus kendi dilini ve milletini sever. sense kendi ulusuna ve milletine düşman olmuşsun. Allah seni doğru yola iletsin.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

umitaktas yazdı:sevgili yönetici benim yazdığım cahil lafını neden uygunsuz diye işaretliyorsunuz. bu siteye yeni giren biri de küfür ettiğimi sanacak. ya cahil lafını yazın ya da paylaştığım görüşü silin. arapçanın zengin dil olması onun güçlü olduğunu göstermez. eğer bir dil mantık kurallarına göre çekimlenmiyorsa o dil kötüdür. dünyadaki bütün dil bilginleri biraraya gelse mantık kaidelerine göre işleyen bir dil oluştursalar, yine de türkçe gibi bir dil yapamazlar.
Meselemiz Arapça ya da Türkçe değildir. Konuyu saptırmayalım. Meselemiz Türk yazısıdır. Ben Arap harfli Türk yazısındansa latin harfli Türk yazısını tercih ederim. Çünkü Arap harfli Türk yazısı zordur. Arap harfleri Türk yazısı yani Osmanlıca bilmek ileri derece de bilgi ve yetenek gerektiriyor. Çok fazla kurallıdır. Oysa şimdiki alfabemiz, yazı sistemimiz Osmanlıca kadar karışık değildir.
Dillerin kutsallığına gelirsek, benim görüşüm o dur ki tüm diller Allah'ın ayetleridir ve kutsaldır. Kuran'ın Arapça gelmiş olması, Peygamberimizin o toplum içinden çıkmasıyla ilgilidir. Yoksa tüm dillerin yaratıcısı Allah'tır ve tüm diller kutsaldır.

Arapça zengin bir dildir, güçlü bir dildir. Arapçanın ifade gücünün yüksek olmadığını söylemek yanlıştır. Bunu kabul etmek Türkçenin yetersiz olduğunu iddia etmek anlamına gelmez. Türk dili de dünyadaki dillerin en köklülerinden, en eskilerinden ve ifade gücü en yüksek olanlarındandır.

Sansüre gelince:
Forum kurallarımız açıktır. Hangi ifadenin hakaret içerdiğine karar yetkisi yönetimdedir. Söz konusu bağlam içinde kullandığınız ifadeler uygun görülmediği, tahrik edici olduğu için sansürlenmiştir. Anlayışınız için teşekkürler.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Cumhuriyet Tarihi” sayfasına dön