Atatürk'ün mal varlığı

ali muhsin

Re: Atatürk'ün mal varlığı

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bu Basliga bence gerek yoktu diye düsünüyorum .Atatürkün mal varligi konusunda sunu diyebilirim.. Atatürk Ordan almis oraya Vermis vs vs.. Bu neyi degistirir ? Bu belki ilerde konu olabilir .Ama bana göre simdilik bu konu sadece kisir tartismalara yol acar ....... Eger Atatürk konusunda Görüs ve fikirler öne sürülecekse Tarihin Önemli Sayfalarina bakmamiz gerekir (Örnegin: Isyanlar, Konusmalar,Hadiseler vs ).. Ve madem birilerinin "Mal varligi" sorgulanacaksa ,ozaman Bugün Ülkemizi Hortumlayan ve Insanlarin Duygu ve inanclarini Sömüren kisilerin mal varligi sorgulanmasi gerekir ..Sorgulansinki bari birseye benzesin ..benim görüsüm bu .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

tayyibin,gülün ailesinin çocuklarının mal varlıklarını sorgulayalım
erbakanların çillerlerinkini sorgulayalım
da bir işe yarasın zaten hepsi devlete kalmış malları sorgulamak ne işe yarayacak?
konuyu açan gazeteci fetocu osmanlıperest konuyu bilerek açmış gereksiz iş yapılsın diye
ali muhsin

alone_man yazdı:.....
konuyu açan gazeteci fetocu osmanlıperest konuyu bilerek açmış gereksiz iş yapılsın diye
Kasten ve Art niyetli olarak acildigi bencede malum....nereli oldugunu bilsek anlariz ....
------
velayet hak

Mesaj gönderen velayet hak »

ali muhsin yazdı:
Kasten ve Art niyetli olarak acildigi bencede malum....nereli oldugunu bilsek anlariz ....
Bu sözler bana mı?!!
En son velayet hak tarafından 20 Haz 2012, 04:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"Hakkında söylenen sözler hususunda düşün; söyledikleri şeyleri kendinde bulur­san, (bil ki) söylenen hak söze karşı öfkelendiğinde Allah'ın gözünden düşmenin musibeti, seni kaygılandıran halkın gözünden düşmek musi­betinden daha büyüktür."
velayet hak

biralevi yazdı:...
...konuyu gündeme getiren yazar osmanlıperesttir ve bugünkü gücünü ve varlığını M.kemale borçlu bir nankördür
Mustafa kemalin kurduğu 'sünni cumhuriyetinde' yetişmiş sünniliğini ona borçlu bir nankördür,
Müslüman kişi hiçbir durumda hain ve nankör olamaz olmamalıdır,
Atatürk laiklik sistemini kurmakla müslümanlara çok mu hizmet etti de onu eleştirmek nankörlük oluyor, bu nasıl bir mantıktır anlayamıyorum, bir de bunları söyleyen bir Ehlibeyt dostu..
La havle..
Bu arada açıklamalarınız için teşekkürler ama yine de ikna olmadım diyebilirim..
Yazılacak çok şeyler vardır ama konuyu uzatmak istemiyorum, yazarsam yine polemik, demegoji diyebilirler..
Allah basiretimizi artırsın hakkı hak ve batılı da batıl olarak görelim..
Rabbim, İslam düşmanlarını kurtarıcı olarak görmekten bizleri uzak eylesin..
"Hakkında söylenen sözler hususunda düşün; söyledikleri şeyleri kendinde bulur­san, (bil ki) söylenen hak söze karşı öfkelendiğinde Allah'ın gözünden düşmenin musibeti, seni kaygılandıran halkın gözünden düşmek musi­betinden daha büyüktür."
alone_man

velayet hak yazdı:
...konuyu gündeme getiren yazar osmanlıperesttir ve bugünkü gücünü ve varlığını M.kemale borçlu bir nankördür
Mustafa kemalin kurduğu 'sünni cumhuriyetinde' yetişmiş sünniliğini ona borçlu bir nankördür,
Atatürk laiklik sistemini kurmakla müslümanlara çok mu hizmet etti de onu eleştirmek nankörlük oluyor, bu nasıl bir mantıktır anlayamıyorum, bir de bunları söyleyen bir Ehlibeyt dostu..
La havle..
Bu arada açıklamalarınız için teşekkürler ama yine de ikna olmadım diyebilirim..
Yazılacak çok şeyler vardır ama konuyu uzatmak istemiyorum, yazarsam yine polemik, demegoji diyebilirler..
velayet
bence sen bu konuyu geç yani atla çünkü anlamadın sanırım (genetik) alevi kökenli değilsin denilen açık aleviler atatürke platonik aşıktır sünniler ise sünniliğe yaptığı onca katkıya rağmen nankördür diye sonuç çıkmıştı ankette biralevi abi o ankete vurgu yapıyor ama sen anlamıyorsun
alone_man

velayet hak yazdı:
ali muhsin yazdı:
Bu sözler bana mı?!!

konuyu açan gündeme taşıyan osmanlıperest sünni yazar mustafa armağan isimli şahıs kastediliyor
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

velayet hak yazdı: Atatürk laiklik sistemini kurmakla müslümanlara çok mu hizmet etti de onu eleştirmek nankörlük oluyor, bu nasıl bir mantıktır anlayamıyorum, bir de bunları söyleyen bir Ehlibeyt dostu..
La havle..

Aslında M.Kemal Atatürkle ilgili fikirlerimiz çok açık ama anlaşılmadığı düşüncesiyle özet geçiyorum.

1-Bizler müslümanız , aleviyiz ,Kuran ve Ehli beyti rehber ediniyoruz ve Hz.Alinin yada 12 imamların izindeyiz,onlara yakın olana yakın uzak olana uzağız.Dostlarına dost düşmanlarına düşmanız.

2-Ahirete,hesap gününe ve herkesin sevdiğiyle yani önderiyle haşrolunacağı güne inanıyoruz ve mahşerde sevdiklerimizle birlikte olmak istiyoruz,bu anlamda hayatında 12 imamlara hiç yer vermeyen M.kemal ve benzeri başkalarıyla mahşerde olmak istemiyoruz.

3-Bizler dünya hayatında gerek vatan için gerek din için gerek insanlık değerleri için başka inançtan insanlarla beraber olmamız gerektiğinde her türlü fedakarlıkta bulunarak beraber olacağımızı en baştan ilan ediyoruz. Allah korusun 1919 şartları yeniden oluşsa ve vatan saydığımız topraklara işgal güçleri gelse tüm çelişkileri bir yana bırakır vatanseverlerle yada din kardeşlerimizle birlikte vatan savunmasına katılırız,1919 da atalarımız böyle yaptılar ve osmanlı paşalarının himayesinde işgalci düşmana karşı savaştılar,ancak bu o paşaları dini anlamda imam önder kabul ettiğimiz anlamına gelmez.

4- Atatürk milli mücadele önderidir ve işgal altındaki toprakların öyle veya böyle kurtarılmasına katkıda bulunmuş İslam beldesinin kurtuluşuna yardımcı olmuştur,o olmasaydı belki diğer önderlerde aynı başarıyı sağlayacaktı ama hangi zamanda ölçüde nasıl bilemiyoruz ama onun katkısı konusundaki bu gerçeğide görmezden gelemeyiz.Bunu hangi amaçla yada Allah rızası için yapıp yapmadığı onun sorunudur ve hesabını yaratıcıya herkes gibi oda verecektir.Ama biz yapılan bir iyiliğe teşekkür edebilir saygı duyabiliriz.Bu anlamda milli mücadele önderine ve arkadaşlarına teşekkür ediyor saygı duyuyoruz ANCAK ONLARIN YOLUNDA DEĞİLİZ VE OLMAYACAĞIZ,bu iki konu arasındaki farka dikkat çekiyorum.

5-Atatürkün kurduğu cumhuriyet aleviye bakış konusunda emevi abbasi selçuklu osmanlı zihniyetinin biraz daha ilerisinde olan sünni bürokratik bir cumhuriyettir,Osmanlı alevileri yok ederken Atatürk cumhuriyeti alevileri yok saymış görmezden gelmiştir,rahatlama kısmidir ve saltanattan cumhuriyete giden süreçte insan hak ve özgürlüklerinin getirdiği dinamikler üzerinde bir kısmi rahatlamadır.
Yoksa ellerinden gelse alevilere bakış konusunda osmanlıyı aratmayacak zihniyetteki tiplerle içiçe yaşadığımızı hepimiz biliyoruz.

Ha bana tercih hakkımı sorarsan osmanlı düzeni yerine Atatüğrk düzenini bin kere tercih ederim bu başka konudur ama bu Atatürkçü olmamıda gerektirmez.

6-Atatürk diyaneti sünni hanefi karakter üzerinde bizzat talimat vererek kurdurmuş diğer islami inançları yok saymıştır,amacı dini yönetmek denetim altına almak falandır filandır bizim sorunumuz değildir gerçek budur.
Şu an aleviyim diyenlerin kütüphanelerinde 12 imamların gerçek bilgi kaynağı kitaplar yokken sünniyim diyenlerin evlerinde diyanet sayesinde ilahiyat sayesinde tüm sünni kaynakları vardır ve bunu Atatürkün hangi amaçla olursa olsun kurduğu düzene borçludurlar,bu nedenle bunu görmezden gelip Atatürke en azından haksız eleştiriler getirmeleri haksızdır ikiyüzlülüktür,
Kimse eleştiri getirmesin demiyoruz ama haksız eleştiriyi kime karşı getirilirse karşı çıkmamız gerekir,değil müslümanlık bu insanlık borcudur.
Atatürk ‘ün dini bir sorunu çelişkisi yoktu ama islam düşmanı demekte doğru bir yaklaşım olmaz.
İslam düşmanı demek İslamiyetle direk veya endirek savaşmak demektir,İslamı ortadan kaldırmak için çabalamak planlar kurmak demektir.
Atatürk islamın devlet içine ve işine girmesine karşı çıktı bununla savaştı insanların kendi içinde yada kendi alanlarında islamı yaşamasına karışmadı,devlet yönetiminde ateist özü içinde barındıran laiklik sistemini bunun için kabul etti.Yani herkes bilirki laikliği islama hizmet için getirmedi bir yöntem yada yönetim yada bir siyasal tavır olarak getirdi,Ama buna rağmende laikliğin özüne ihanet ederek diyaneti ilahiyatı kurdu,sünni müslümanlara hizmet edecek kamu kurumlarının ve şahısların yaşamasını sağladı , zaten realitede buydu yani İslamiyetle istesede savaşamazdı taban müsait değildi ,o doğmaları olmayan pragmatik ve reailst bir kişilikti
Ha niyet okuyuculuğuda yapamayız kalbindekinide bilemeyiz o halde bunu bilmezken ‘İslam düşmanıydı’ demek ağır olur haksız olur,vebal olur.
Milli mücadeleye katılanlara vatanı için kanını malını göz yaşını ortaya koyanlara alevi olsun sünni olsun osmanlı paşası yada köylüsü olsun şahsen ben saygı duyuyorum onlara teşekkür borçluyum,
O mücadele yapılmasaydı ve vatan gerçek islam düşmanlarınca işgal edilseydi acaba bugün hangi halde olacaktık? Sorusunu düşünmeni öneriyorum.Afganistana libyaya Filistine vs vs bak daha rahat düşünürsün,
Milli mücadeleye vatan için katılanlar,Allah rızası için katılanlar olduğu gibi ganimet için veya kişisel hırsları içinde katılanlar olabilir ama bu konu şu aşamada bizim sorunumuz değildir,hesap günü herkes niyetininde hesabını verecektir,işgal vatanının kurtulması için çalışanlara saygı duymak ve teşekkür etmekle onları ahiret önderi! Kabul etmek farklı şeylerdir buraya özellikle ve yeniden dikkat çekiyorum.
Bu gün filistin işgal altındadır ve tüm dünyada saldırgan amerikan ahtapotuyla hesap içindeyiz ve bu noktada bizlerle ittifak ve dayanışma içinde olan anti emperyalist chavezlere,esadlara, hatta bazen ruslara bazen çinlilere bile teşekkür borcumuz olmuyormu?
O halde aynı mantık amaç ve niyetle dahi olsa milli mücadele önderlerine teşekkür ve saygı borcumuz vardır,ben öyle düşünüyorum ama onlarla asla mahşerde birlikte olmakta istemem buda ayrı bir konudur.

Mal varlığıyla ilgili açıklamalarımızı seni ikna için değil kendi görüşlerimi beyan için yazdım ikna olmama hakkına saygı duyarım.
ali muhsin

velayet hak yazdı:
ali muhsin yazdı:
Bu sözler bana mı?!!
Arkadas yukarda Gazeteci, Fetocu "Osmanliperest"cilerden bahsediyor ...Ayrica konu Sadece ve Sadece "Atatürkün Mal Varligidir " baska birsey degil .bu konuda bende Düsüncelerimi beyan ettim.
------
velayet hak

alone_man yazdı:
velayet hak yazdı:
La havle..
velayet
bence sen bu konuyu geç yani atla çünkü anlamadın sanırım (genetik) alevi kökenli değilsin denilen açık aleviler atatürke platonik aşıktır sünniler ise sünniliğe yaptığı onca katkıya rağmen nankördür diye sonuç çıkmıştı ankette biralevi abi o ankete vurgu yapıyor ama sen anlamıyorsun
Madem ben anlamadım o zaman sen adam gibi anlat biz de anlayalım, onu bunu küçümsemekten, dalga geçmekten artık vazgeçin, bu ahlak ne zamana kadar böyle devam edecek? Biraz da nefsinizi tezkiye ve ıslahla meşgul olun, eksikliklerinizi gidermeye çalışın, bunu yaparsanız diğerleriyle uğraşmaya vakit bile bulamazsınız ama nerde...
En son velayet hak tarafından 20 Haz 2012, 23:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Cumhuriyet Tarihi” sayfasına dön