Atatürk Diktatörmüydü?

alone_man

Atatürk Diktatörmüydü?

Mesaj gönderen alone_man »

Son günlerde gündeme geldi herkes birşeyler yazdı benim dikkatimi en çok son resmi kemalist tarihçi turgut özakmanın cevabı çekti sormuşlar oda yanıtlamış ama ben bir şey anlamadım evet mi demiş hayırmı
yani bir konuyla yani toprak reformu yapmadı diye diktatör değildi demek istiyor yani toprak reformuyla alakalı kaçamak bir cevap var aktarıyorum resmi kemalist tarihçi olayı nasıl çarpıtıyor kıvırıyor okuyun

Atatürk diktatör müydü? Yani o dönemin Hitler?i Musonlini?siyle benzer bir yanı var mıydı?

Özakman: Hiç alakası yok. Özellikle o ikisi Atatürk'ün özel hayatında alay mevzu. Muhtemelen Hitler?den ürküyor, korkuyor da yani bulaşmaktan çok uzak duruyor. Hem yurt içinde hem yurt dışında barışta olan insanın onlarla aynı paralelde olması söz konusu olamaz! Bizim en büyük eksikliğimiz, yakın tarihimizi bilmemek. Tarihimizi bilseydik Atatürk?ü de bilirdik. Keşke diktatör olsaydı da toprak reformunu geçirseydi. Toprak reformu yapılmadan köylü çiftçi yapılmaz. Köylü çiftçi olmadığı sürece de sandıktan ortaçağ çıkar.
Musa Özateş

Re: Atatürk Diktatörmüydü?

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Onca iş yada dönüşüm dikta yöntemleri olmaksızın yapılabilirmiydi?
bence o anki içinde bulunulan şartlara göre olaylara bakmak gerekir herkes askerlikten savaştan yılmışken insanları başka türlü savaşa nasıl ikna edeceksin yada mallarını nasıl alacaksın nasıl savaştıracaksın yeni yönetim biçimine nasıl alıştıracaksın nasıl vergi toplayacaksın bugün bile birçok şey devletin dikta yöntemiyle olmuyormu? devlet olgusunun özünde zaten dikta vardır bir yada bir kaç kişi yada kurumun diktası mecburdur bu tür olayklara gerçekçi bakmak gerekir
medyada konuyu açanların amacının üzüm yemek olduğunu sanmıyorum bence bağcıyı dövmek istiyorlar
yada şöyle bakalım Atatürk yapmak istediklerini başka türlü yapabilirmiydi? cevabınız hayır ise sorunun cevabını biliyorsunuz demektir
evet diyorsanız gidin pembe romanlar okuyun bu konularla ilgilenmeyin
biralevi

Re: Atatürk Diktatörmüydü?

Mesaj gönderen biralevi »

Tarihin kendisi ve birçok konusu zaten başlıbaşına tartışma konusudur,resmi tarih olduğu sürecede bu süreç devam edecektir.
Cumhuriyet ve Atatürk konusuda yakın tarih olmasına karşın tartışmalardan payını almıştır resmi tarih olaya öyle bir müdahale etmiştirki yada hal öyle bir noktaya gelmiş ki ‘Atatürkü koruma kanunu’ bile çıkmıştır.
Bu kanunun bugün kendisini muhafazakar Kabul eden ve Atatürke mesafeli duranların sevdikleri (Bayar,menderes ,DP) kişilerce çıkarılmış olmasıda ayrı bir ironi konusudur.

Konu aslında çokta karışık değildir,

Dikta yöntemlerinin uygulanması ile diktatörlük farklı şeylerdir, arkadaşımızında dediği gibi devlet olgusu iktidar olgusu yönetim olgusu özünde zaten dikta yöntemlerini barındırır,
Özünde dikta olan bir şeyi eleştirmek ise abestir bugün kim neyi yönetiyorsa dikta yöntemlerini uygulamak zorundadır mecburdur,
Bugün her devlet yönetim yada iktidar zorla vergi almıyormu? Sosyal güvenlik primi almıyormu? Gerektiğinde arazilere topraklara istimlak yada el koyma olmuyormu?
Birçok konuda yasalar insanların özgürlüğünü kısıtlamıyormu? Her isteyen istediğini istediği şekilde yapabiliyormu?
En özgür yada insane haklarının en geliştiği bir rejimde Silah imalathanesi açabilirmisiniz? ESrar imalathanesi kurabilirmisiniz?
İnsanların özgürlükleri kamu yararlarıyla sınırlanmıyormu?Buda iknayla değil dikta yöntemleriyle cezai müeyyideleriyle oluyor,hatta demokrasi yönteminde bile çoğunluğun diktası uygulanıyor bile denebilir,
Mesela 12 imamlara gore İslami bir yönetim kursak yada İmam Mehdi (inş) zuhur etmiş olsa dikta yöntemleri uygulamayacakmı sanıyorsunuz?
Yani yönetim yada egemenlik olgusunun özünde dikta zaten vardır,
Ama diktatörlük bundan farklı birşeydir ,dikta sadece tek adam yönetimi değil muhalefetin özgürlük sınırlarıyla da ilgilidir,
Olayı doğru açıdan yaklaşmak gerekir Atatürkün 1927 den sonar tek adam olduğu açıktır, hatta o kadarki kemalist şevket süreyya öndemir bile kitabının adını tek adam koymuştur,
Yine falih rıfkı atay çankaya isimli, eserinde
Atatürk diktatördür ama iyiniyetli ikna edici diktatördür demek zorunda kalmıştır,
Bu anlamda yaklaşırsak şu anki başbakanda parti genel başkanlarıda STK ların dernek başkanlarıda her biri küçük birer diktator değilmidir? Dikta insanın ruhunda fıtratında vardır ve Peygamberler imamlar bu fıtratı zararsız hale getirmek sınırlamak için gönderilmişlerdir,
Bu nedenle dikta yöntemlerinin sınırlandıran bir gücün mekanizmanın olmadığı her yönetim diktatörlük olur, siyasal sistemlerde bu sınırlamanın kapsamını insane hak ve özgürlüklerinin sınırı belirler,STK ların özgürlükleri belirler,muhalefetin varlığı yada sınırları belirler,
Bunlar varsa ve sınırları genişse diktatörlükrten bahsedilemez,bunlar ne kadar gerideyse o kadar diktatörlük vardır,
Zaten dikta yöntemlerinin kapsamı ve yoğunluğu diktatörlüğün belirtileridir,
Atatürk tek adamdır,dikta yöntemlerinide kullanmıştır,
Diktatörmüdür sorusunun cevabını o dönemdeki muhalefetin varlığı ve çapına ve bunu düzenleyen yasalara ve dikta yöntemlerinin uygulama alanlarının genişliğine yoğunluğuna bakarak vermeliyiz,
Olaya böyle bakın
Atatürk tüm yaşam süresince meclisteki milletvekillerini kendisi seçmiştir,
Orduyu kendisi oluşturmuştur,
Hükümetleri kendisi kurmuştur,
Cumhuriyeti kendisi ilan etmiştir,
Muhalefet denemesinde kurdurduğu partiyi yine kendisi kapatmıştır,
Takriri sükun kanunları onun iradesinin ürünüdür,
Ha bunlar olmalımıydı? Zorunlumuyuydu ,halk yararına mıydı değilmiydi
farklı konudur
toprak reformuda başka konudur ,o resmi tarihçiye şunu sormalıydılar
Atatürk isteseydi toprak reform yapabilirmiydi yapamazmıydı
Yani istedide yapamadımı? Istemedi mi?
Bencede konuyu basında açanların amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir,
Konu Atatürkü itibarsızlaştırma çabalarından kaynaklanmaktadır,
Bizler aleviyiz ve bizlerin değer yargıları Ehli BEyte yakınlık yada uzaklık ölçüsünde oluşmak zorundadır,
Bu yüzden biz aleviler Atatürke yaklaşırken yada uzaklaşırken yada onu değerlendirirken diktatörmüydü değilmiydi sorusundan değil
• Ehli Beyte yakınmıydı uzakmıydı sorusundan hareketle yola çıkmalıyız,

küçük bir noktayı hatırlatarak bitiriyorum
kısıtlama hangi iradenin ürünüdür? sorusuda önemlidir,
ilahi yada vahye dayalı kısıtlamaları uygulayanlar da dikta yöntemlerini uyguluyorlar demektir ama bunu eleştiri konusu yapabilirmiyiz?
O durumda kime karşı çıkmış oluruz?
Alevi aydını yüzleşecek ise bunlarlada yüzleşmelidir inş bu konuda bir makale yazmayı düşünüyorum,

“Cumhuriyet Tarihi” sayfasına dön