Atatürk ve Alevilik

biralevi

Re: Atatürk'ün Çocukluğu ve Bektaşi Dergahı Geçmişi

Mesaj gönderen biralevi »

Dede-baba yazdı:Atatürk'ün Çocukluğu ve Bektaşi Dergahı Geçmişi

Kılıçığlu Hakkı bey Atatürk'ün çocukluk arkadaşlarından olup, geçmişini en iyi bilenlerdendir...

Selanikte Mustafa Kemal'in ailesinin bağlılık ve saygı duydukları Bir bektaşi Şeyh'i vardır: Şeyh Rıfat Efendi...

Şeyh Rıfat Efendi, orada kendi adıyla anılan bektaşi dergahının Şeyhidir. Kılıçoğlu hakkı bey'in de kayın babası olan Bu bektaşi şeyhi, Zübeyde hanımın evliliğinde aracı olacak kadar aileye yakındır..

M. kemal, idadi ( lise) ve harp okulu yıllarında, yaz tatillerinde Selanik'e geldiğinde, şeyh Rıfat Efendi'nin bektaşi dergahına devam etmektedir.

Kılıçoğlu Hakkı bey'in yazar Falih Rıfkı Atay'a yazdığı mektubunda Atatrük'ün bu yanı şöyle dile getirilir:

"... Ailecek pek yakındık. Zübeyde Mollayı ikinci defa kocaya veren benim büyük kaynatam şeyh Rıfat Efendi'dir.

Mustafa kemal tatillerde selanik'te sılaya geldiği vakit büyük kaynatamın tekkesine gelir, ayin günlerinde dervişler halkasına katılarak, hûuu diye kanter içinde kalıncaya kadar döner, durudu.."

Kaynak:

1- Falih Rıfkı ATAY, ÇANKAYA, bateş yayınları, İst. 1980, s. 31.

2- Baki ÖZ, Hz. Ali'den M. Kemal'e Aleviliğin Tarihçesi, Can yayınları, S.142-143
Falih rufkı ATAY , Kemalist tarih yazıcılığını çarpıtan tahrif eden tarihçilerden birisidir ve resmi tarih yazıcılığına böyle bir katkısı! vardır.
fakat buna rağmen Atatürkün bir dergahta semah yada sema döndüğüne ilşkin bu alıntı falih rıfkının hiçbir eserinde yoktur
baki öz yine kaynaksız uydurmuş ve sende sanki falih rıfkıdan alınmış gibi buraya aktarmışsın
çünkü sen pinokyo bile olamazsın
hatırlatayım pinokyo insan olmaya çalışıyordu
biralevi

Re: ATATÜRK VE ALEVİLİK

Mesaj gönderen biralevi »

Dede-baba yazdı:Atatürk/Alevilik ve Gizlenen Gerçekler..BELGE VE KANITLARLA ATATÜRK ALEVİDİR

Resmi anlatıda pek dillendirilmeyen bir gerçek, Mustafa Kemal'in, Bektaşiliğe yakınlığıdır.

İlgisi yok dahası atatürkün dinsel bir sorunuda yoktur milli mücadele döneminde tüm halk desteğine ihtiyacı olduğu için heryere uğramaya çalışmış herkeslede görüşmeye çalışmıştır ankaraya gelirken 1919 da dergaha uğramış bir dahada uğramamıştır
ama aşağılık yalancılar bu konuda bile sahtekarlık yaparlar

Mustafa Kemal’in soyu Anadolu’ya dayanmaktadır. Yörük Türkmen kökenlidir. Mustafa Kemal’in mensup olduğu soya Kızılcalı Türkleri denir. Oğuzların kızıl oğuz boyundandır. Kızılca bölüklü, Kızılcaörenli adı da verilir. Selanik’teki kayıtlarındaysa ”Karakocalılar” olarak geçmektedir. Mustafa Kemal’in sülalesi olan Kızılcaoğulları, Rumeli Aleviliğinin Anadolu koludur. Bu kolun anayurdu Tokat –Almus Tozanlı vadisidir. Bugün burada yaşayanların tümü de Alevidir.

bence kimsenin soy sop köken konusuna girmeyin ve fazla zorlamayın insanların fikirlerini yollarını ilkelerini öne çıkarın da hem kendinizi hemde başkalarını zor duruma düşürmeyin

Bu bölgeye yerleştirilen Yörük Türkmen boyları 1410 yıllarında Tokat, Çorum, Amasya, Sivas ve Reşadiye dolaylarındaki Kızıl Özenliler yurdu olarak bilinen bölgede “Kızıl Ahmetliler Beyliği” adıyla bir beylik kurmuşlardır.

bu mantıkla sovyet devrimini yapan kızıl ordu mensubu tüm bolşevikleri alevi! ilan edebilirsin vişne karpuz kırmızı elmada alevidir!
hatta orhan pamuk bile baksana benim adım kırmızı diye kitap yazmış bu aleviyim demektir :D :D
hani anlarsın diye yazıyorum EDEP YAHU !

Mustafa Kemal’in dedesi Kırmızı Hafız Ahmet’tir. Mustafa Kemal’in Nüfus kayıdı “Yörük tayifesinden “ diye geçmektedir.

deniz baykalda yörüktür ama çerkezdir nolcak şimdi tarihte yörük diye geçenlerin kimler olduğuna baksan resmi düzen yalaklarının böylesi tezlerini ciddiya almazdın

Mustafa Kemal’in babası da nüfus kütüğünde Kızılhafız oğlu Ali Rıza diye yazılmaktadır.
Mustafa Kemal, on yaşlarında Selanik’teki Kızılbey sokakta bulunan ilkokula yazılmıştır. Kızıl sözcüğü genellikle Alevi Bektaşilere takılan bir addır. Mustafa Kemal’in babasının ismi Ali Rızadır. Ali Rıza, Ehli beyt soyunun Sekizinci İmam’ın ismidir.

Mustafa Kemal’in duygu ve düşüncelerinde Namık Kemal’in büyük tesiri sözkonusudur. Namık Kemal de bir Bektaşi idi.

nadir doğrularından biri ama bu doğruyla yanlış sonuçlar elde etmek istiyorsun
namık kemal M.kemali etkilemiştir hatta kemal lakabını bile bu nedenle kendisi almıştır resmi tarihçi okul öğretmen hikayesi! uydurmuştur,namık kemal sebatayist bir işbirlikçiydi ulus devlet projesi sebatayistlerin büyük katkılarıyla olmuştur evet bektaşiydi ve milliyetçiliği ırk değil kültür esasına bağlıydı hiçbir kitabında 12 imamların adı bile geçmez ehli beytin adı bile geçmez kerbelanın adı bile geçmez ama islam-türklüğü fikrini savunurdu bugünkü türk-islam sentezi türünden bakışı vardı o dönemlerdeki sebatayist ekip bektaşiliği türk-islam çizgisinde türk tarikat vurgusuyla sundular ve bunun için alevi-bektaşi kavramını uydurdular.
bak şimdi sana namık kemalin vatan şiirinden bir alıntı yapıyorum alevi diye sunduğun Atatürk ve onun fikren esinlendiği namık kemal ne diyor:

bir ülke ki camiinde türkçe ezan okunur
köylü anlarki manasını namazdaki duanın
bir ülkeki mektebinde türkçe kuran okunur
küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüdanın
Ey türk oğlu işte senin orasıdır vatanın !

Ne diyor cami diyor (sen cami hakkında ne yazıyordun hatırlatmıyorum)
ne diyor ezan diyor (yani cami minaresinde okunan bir şey!)
ne diyor Kuran(hemen sonra elmalılıya yazdırılıyor ama sen bedri noyanınkini kaynak veriyorsun çünkü elmalıda apaçık sünni müslüman)
ayrıca namık kemal namazdaki surelerin bile kendi diliyle okunması gerektiğini hanefi mezhebi imamı azamdan rivayet ve delillerle kanıtlamaya çalışmıştır.
12 imam yolunu önleyeceğim diye
nasıl çelişkiler içine düştüğünü nasıl bir rezilliğe doğru gittiğini farkedebiliyormusun? ki bu dünyadaki rezillik birşey değildir birde mahşeri düşünsene yalancılar çarpıtanlar ne hale düşecek?

Yine Bektaşi olan Abdulkerim Paşa’nın Mustafa Kemal’le yazışmalarında, özel Bektaşi şifreleri kullanmaları onun Bektaşiliğine dair bir kanıt olarak ileri sürülen bir başka kanıttır.. Zira bu şifreler tarikata girmeyen kimseye verilmezdi..

adamla 6 saat telgrafla yazışıyor yazışmaları yayınlandığına sen ve senin gibiler resmi tarihçiler çok şaşıracak telgrafla şifreli yazışmaları resmi tarih kulları baki öz ve cemal şener bektaşi şifresi !diye sunuyorlar tabi sebatayist masonlardan geçen sır şifre türü unsurlar var ama bu konuşmayla bunların ilgisi yok

Falih Rıfkı Atay, "Çankaya" kitabında, Kılıçoğlu Hakkı'ya atfen, Mustafa Kemal'in, Harbiye yıllarında tatillerde Selanik'e geldiğinde, Bektaşi Şeyh Rıfat Efendi'nin tekkesine gidip, dervişler halkası içinde ayinlere katıldığını yazar. Mustafa Kemal de Nutuk'ta, Selanik'ten arkadaşı olan Abdülkerim Paşa ile telgraflaşmalarını anlatırken Paşa'nın, kendisine "Kutb-ul akrap" yani "Kutuplar kutbu" diye hitap ettiğini anlatır. Bu Bektaşiliğin en üst derecesi için kullanılan bir terimdir..

Bu kelimeyi kullandığını kabul edecek isek aktarım doğru ise Kutbul aktar sünni tarikat şeyhleri için kullanılan tasavvufi bir kavramdır
bazı resmi tarihçilerin M.kemale dini motif yükleme gayreti hep vardır ama m.kemal bunca sözü ve yazısında ne bu tarikattan nede ayininden hiç söz etmemiştir eğer gerçöekten gittiyse bile tıpkı mason locasına gittiği gibi gözlem yada merak için gittiği yorumu onun kişiliğine daha uygundur çünkü birdaha gittiğini gören olmamıştır.
şeyh rıfat efendinin kimliğine girmiyorum artık anla.....

Yararlanılan Kaynaklar

1-Türk Kültürü Dergisi, "Atatürk'ün baba soyu" Sayı; 145 özel sayıdır maksatlıdır
2- Falih Rıfkı Atay, "Çankaya" resmi tarih çarpıtıcısıdır
3-Mazhar Müfit Kansu , Atatürk'le Beraber, 1986 en büyük yalancılardandır
4- Mete Tuncay , Milliyet sanat sayı:246.s:25 resmi aydındır5-Mustafa Cemil Kılıç, Laik Türkiye İçin Yükselen Alevilik, s. 193.-204 ırkıçı ilahiyatçı sünni ve 12 imam düşmanıdır
6-Cemal Şener, Atatürk ve Aleviler, Ant yayınları, s.14 görevlidir
7-A. Celalettin Ulusoy, Hünkar Hacı Bektaş Veli ve Alevi – Bektaşi Yolu. S.104. yazdıklarrına asla güvenilnmez
8- Ankara, Atatürk ve Aleviler, Can Dündar . : CAN DÜNDAR : : : . - Ankara, Atatürk ve Aleviler
resmi kemalist aydındır
9-Baki ÖZ, Hz. Ali'den Mustafa Kemal'e Alevilik Tarihçesi
görevlidir
Dede-baba

Nur İçinde Yat

Mesaj gönderen Dede-baba »

YEDİ CİHAN ÜZERİME GELSE İKİ MUSTAFA'DAN VAZ GEÇMEM.. BİRİ PEYGAMBER'İM MUHAMMED MUSTAFA, DİĞERİ ÖNDERİM MUSTAFA KEMAL'İM

Resim

Bir çok insanın hayatını araştırdım.. Tarihsel karakterlerin hayat öykülerini okudum...

Ama beni heyecanlandıran.. ve hayran bırakan En önemli insanlardan biridir Mustafa Kemal..

Şu an ülkemiz Afganistan'a..iRANA, ARAP ÜLKELERİNE... İlkeliklere geri döndürülmek isteniyor... Cumhuriyetin ilanından 85 yıl geçti.. Biz 85 yıl öncekileri koruyamıyoruz.. artık siz düşünün o zaman ki şartları ve Ata'nın bunları nasıl başardığını...

Söylebilirim ki..kutsallarımız dışında... tarihte saygı duyalacak.. ve önünde saygı ile eğilecek şahsiyetlerin başında Ata gelir...

O olmasaydı biz şimdi Afganistan'dan beter.. İran ve Arabistan'dan daha yobaz olurduk....

"... Kadın haklarımı.. Oda ne Kadının hakkımı var derdik.. O bir tala çocuk yapma tarlası.. sür sürebildiğin kadar.. zevk vermiyor mu artık... al bi başkasını..."

işte böyle hayvanlaşabilirdik...İlimden bilimden medeniyetten.. insan sevgisinde çoook uzak insanlardan farklıysak MUSATAFA KEMAL'in sayesinde..

Evet Ona "ATA" demeliyiz... Türkiye'nin ve ezilenlerin.. ATA'sı..

Hele o Çanakkale yok mu dünyanın en büyük emperyalistlerini boğaza gömmesi yokmu? (Turgut Özarkmanın Diriliş ve Şu çılgın Türkler Romanını mutlaka okuyun)

Yenilmez diyenleri.. bilekleri bükülmez diyenleri... Allah'ın izni ile rezil etmesi yok mu*.

Söyleyin Emperyalistleri.. yenen.. ve Tüm Dünya'da ezilenlere ilham olan kim?...

Büyüksün Atam... Çooook büyüksün...

Keşke Bir daha doğsan Samsun'dan.. Ezilenleri peşine taksan.. Şu hayvan emperyalistlere bir ders daha versen.. Atsa ezilen mazlum halklar üzerindeki ölü toprağını.... Ne Olurdu..

İnsanlık için.. Onur için.. şeref için...

Çözseydik ayağımızdaki prangaları..Koparsaydık boynumuzdaki rezillik ve kölelik zincirini..

Bir dikilseydik keşke.. eşitlik için...adalet için..

Şu zalimlerin karşına geçseydik..Hz. Ali gibi...İmam Hüseyin... Pir Sultan gibi....

Zalimin önüde Kıyama dursa Şu dünya... hep birlikte daha güzel bir dünya için

İmam Cafer Buyruğundaki RIZA ŞEHRİNİ Kurmak için......

Saygı ve sevgilerimle..
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

evet nur icinde yat mustafa kemal ataturk bak bunda sana katilirim sonuna kadar ve bu afganli yobazlarada bir bakarsan bunlarin cogu vahabidir,bektas zaten bu gibi seytanlarin yuzunden iste siiizzz asimile oldunuz niye mi :?: cunku biz kuran'in dedigi herseyin ortasina gittik ama siz bektasiler(tabi bazilarini tenzih ederim)ne yazik ki acilip sacildiniz bence buda yanlistir ama akilla dusunmeni isterim lutfen bak :!: sence bu aciklik Ali a.s taraftarina yakisiyor mu :?: ne demistik herseyin orta hali dimi :D
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
Ebu Hasaneyn

bunu onutma bektas biz ataturkten once Muhammediyiz ve Aleviyiz :wink:
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
alone_man

Re: Nur İçinde Yat

Mesaj gönderen alone_man »

sana bu sitede rezil olacağını ve çırpındıkça batacağını dememişmiydim? bak battıkça saçmalıyorsun şimdi de edebiyata başlamışsın zaman geçtikçe fizik kimya biyolojide öğreneceksin
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Atatürk üzerinden siyaset yapıyor, tıpkı Ehl-i Beyt as 12 İmamlar üzerinden siyaset yaptığı gibi.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Ebu Hasaneyn

alena man kardesim yazdi:
sana bu sitede rezil olacağını ve çırpındıkça batacağını dememişmiydim? bak battıkça saçmalıyorsun şimdi de edebiyata başlamışsın zaman geçtikçe fizik kimya biyolojide öğreneceksin
vallahi alemsin kardesim :D
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bu Saskin Sebatayist Misjoner Bektasinin ne yapmak istedgini anladinizmi acaba Sayin Arkadaslar ?? Söyleyim ..

Alevilik konusunda Rezil ve Rüsvai oldugu gibi simdi isi Fatih Altayli taktikleri ile yaklasip adimizi cikarmaktir " iste bunlar iran Yanlisi ulu önderimiz Atatürkü Sevmiyorlar " narasi atip Sov yapma Derdine düsmüstür !!

Atatürkü Seven veya Sevmeyende vardir.. Ama Bazi Akildan yoksun Ahmaklar Atatürkü Peygamberimizle ve imam Ali (as) la esit tutmaktadilar ! Ataürk Dini bir lider olmadigi gibi sadece Cumhuriyeti kuran Siyasi Adamidir !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Dede-baba

Mesaj gönderen Dede-baba »

ali muhsin yazdı:Bu Saskin Sebatayist Misjoner Bektasinin ne yapmak istedgini anladinizmi acaba Sayin Arkadaslar ?? Söyleyim ..!
Yahu sende hiç mi utanma yok.. nasıl bir insana iftira atarsın?

Ben senin hakkında iftira attığımı, hatırlamıyorum.. sen kendini nasıl tanımlıyorsan öyle kabul ediyorum..

Benim düşüncelerimle fikirlerimle, şahsımı karıştırmadan, konuyu kişileştirmeden.. ne söyleyeceksen söyle..

Bu söylediklerimizi yeni mi duyuyorsun* yüzyıllardır aleviler nasıl yaşıyorsa.. nasıl ibadet ediyorsa aktardıklarımız bundan ibaret.. Anadoluda Şu anlattığım İbadet biçimleri yada anayışı dışında tarihin herhangi bir döneminde farklı bir Alevilik varsa ve ben yalan söylüyorsam..

çık karşıma deki yalancısın?

ama senin anlattığım camide beş vakit namazını kılan. ramazan tutan şeriatıu savunan. bit tane alevi var mı Türkiyede..

yoksa sen mi düzenbaz.. yalancı.. iftiracı.. oluyorsun ben mi*

senin gibi inanmayan 25 milyon Türkiyede yaşayan alevi sabatayis.. mason mu*

böyle saçmalık olur mu?

ali muhsin yazdı: Alevilik konusunda Rezil ve Rüsvai oldugu gibi simdi isi Fatih Altayli taktikleri ile yaklasip adimizi cikarmaktir " ..!
1- :D Kim rezil olmuş siz mi ben mi*

2- bana bir tane su uyduruk beş vakit namzınızı.. 30 gün ramazanınız. hac ibadetinizi. ispatlayan kanıt getirin dedim.. HANİ NERDE?

3- BAK KAÇ GÜNDÜR BEKLİYORUM... bana kanıt diye getirdiklerin.. 12 İmam 'dan değil... hepsi sonradan oluşturulmuş rivayet..

BEN BUNLARA NASIL İNANIRIM... BANA YA KUR'AN'DAN KANIT GETİRECEKSİN* YADA 12 iMAM 'IN BİZZAT KENDİ KALEMİNDEN ÇIKMIŞ KANIT GETİRECEKSİN?

4- bak sana kendi hadis kaynaklarımı getirdiğimde.. yalanlıyosun.. sonradan oluşturuldu diyorsun* iyide azizim.. seninkiler ne zaman oluşturuldu?

ali muhsin yazdı: iste bunlar iran Yanlisi ulu önderimiz Atatürkü Sevmiyorlar " narasi atip Sov yapma Derdine düsmüstür !!
Atatürkü Seven veya Sevmeyende vardir.. Ama Bazi Akildan yoksun Ahmaklar Atatürkü Peygamberimizle ve imam Ali (as) la esit tutmaktadilar ! Ataürk Dini bir lider olmadigi gibi sadece Cumhuriyeti kuran Siyasi Adamidir !
1- Benim su forumda sizlerin Atatürk'ü sevmediğiniz noktasında herhangibir söylemim old mu*

2- iftira atmak iliklerinize kadar işlemiş anlaşılan.. Forum konusu açık Atatürk ve Alevilik ilişkisi..

3- bu görüşe katılırsın yada katılmazsın.. farklı bir düşüncen varsa onuda belirtirsin.. fakat niye iftira atma hakaret etme gereği duyuyorsun? yada kafandan uyduruk hikayeler yazıp.. şahsım hakkında karalmalarda bulunuyorsun* imalarda bulunuyorsun*

4- kimsenin kimseyi eşit tuttuğu yok... bu senin hüsnü kuruntun?... Türkiye Alevileri kendi kutsalları dışında Atatürk'e bağlıdır.. minnettardır.. ve daima takipcileridir..

5- hatta bu sevgi o kadar fazladırki ibadethanelerine bile resmini asarlar...

6- doğrusu ALEVİ sitelerinin tümünde.. bir Atatürk kösesi vardır.. sizde olmamasını yadırgadım...

7- Atatürk sadece siyasi bir adam değildir.. Atatürk sayesinde Aleviler normal vatandaş kabul edildi.. daha öncesinde 250 yıl boyunca dağlarda yaşadı.. görüldüğü yerde öldürülme emri vardı... Alevilerin memur olma hakkı dahi yoktu.. Atatürk bu hakları alevilere verendir..

8- kim Atatürk'ün karşısında olursa.. yezit gibidir... dahada aşağıdır.. lanet olsun o kişilere.. hiçbir alevide zaten Atatürk karşıtı kişileri ne sever.. nede yanına alır..

9- kurtuluş savasında Atatürk'ün karşıında olan yada yardım etmeyen aleviler düşkün ilan edilmiştir.... istaisnasız anadoludaki bütün ocaklar Atatürk'ün yanındaydı...

Çünkü O Allah'ın bize bir lutfudur... Bugünkü Türkiyeyi O'na borçluyuz...
O'nu eleştiren dincilern tümü ingilizlerle fransızlarla bir oldular ülkelerini, kadınlarını, namuslarını sattılar..Atatürk'ün karşısına geçip, düşman ordularıyla birlikte ordu bile gönderdiler.. ayaklanmalar çıkardılar... kafir düşmanların ülkemizi işgal etmelerine yardımcı oldular...

Oysa Aleviler Ata'nın hep yanındaydı..

İşte Atatürk bu riyakar dincilerle de uğraştı... Onların o kini buradan gelir..

Bir düşünün 52 tane islam ülkesi var.. hangisinde medeniyet düşünce özgürlüğü .. ilim bilim var* vahsi yaratıklar tümü... niye bu haldeler çünkü ONLARIN MUSATAFA KEMALLERİ YOK...

o 52 tane sözde müslüman ülkenin vatandaşları esir gibidir.. zorla ibadet ettirilir. yapmayan cezalandırılır... zorla ibadet ettirilir.. serbstlik söz konsu bile değildir kadın hakları demokrasi hiçbiri yoktur..

ister irana bakın.. ister arabistana..Türkiye'nin dışında heryer aynı..

“Cumhuriyet Tarihi” sayfasına dön