İmam Humeyni'nin ardından...

Kullanıcı avatarı
MERDAN

İmam Humeyni'nin ardından...

Mesaj gönderen MERDAN »

İMAM HUMEYNİ`NİN ARDINDAN

“Ağla ey gönül, sus ey dil.
Göçtü heybeti Musa aramızdan
ağla ey gönül!
Göçtü botşikeni Humeyni aramızdan,
ağla ey gönül sus ey dil!
Arifler, abidler, adalet aşıkları
Pir-i Cemeran aramızda yok artık!”

... dizelerini, İran İslam Cumhuriyeti Radyosu türkçe yayınında okuyan, o güzel ağabeyimin sesi adeta yüreğime saplanmıştı. Bende yıkılmıştım yıkılan milyonlar gibi, biz onunla karşılamayı ummuştuk “Adalet Güneşi”ni. O’ndan daha layıkını göremiyor, başkasına yakıştıramıyorduk bayrağı teslim edeni.

O, Humeyni’ydi, benim gibi milyonları 79 Şubatında özüyle tanıştıran ve bize ceddinin “Zilletle yaşamaktansa, izzetle ölüm daha şereflidir” sözünün tecellisi olan.

Oydu, Beheşti Zehra’daki ilk sözleriyle o andan itibaren başımızı döndüren. Üzerimizden ölü toprağını atıp yeniden dirilten.
Ve aşıkın maşukuyla buluşma anı geldiğinde, karşılandığı gibi yine milyonlar uğurluyordu onu.

Onu anlayanların gönüllerine taht kurduğu gibi, anlayıp da kibirlerinden dolayı sevmeyenler ise, onu övmekten kendilerini alamıyorlardı.
2500 yıllık bir saltanatı tarihin çöplüğüne atan devrimin mimarı ve lideri olarak dünyaya, İslam aliminin fonksiyonunun ne olması gerektiğini göstermesini Uluslararası ilişkiler uzmanı Dr. Haluk Gerger şöyle ifade ediyor:

“ Ayetullah Humeyni bir eylem adamıydı. Yaptığı ilk ve temel şeyse, mazlum ulusların dünyasında emperyalizmin işbirlikçisi tepeden tırnağa silahlı bir zulüm yönetimini devirerek ona ve çıkarlarına büyük darbeler vurmaktı. Bu, ezilenlerin dünyasında umut ve kararlılık tohumları ekmekteydi.”

İmam’ın en fazla üzerinde durduğu meselelerden bir tanesi, bölük pörçük bir durumda olan İslam aleminin vahdetiydi.

“İmam Humeyni’nin en büyük başarısı, İslam’ın kendi orjinal devrimci istekleri ve amaçlarını yeniden güzelleştirmesiydi. İmam, Şii ve Sünni okulların siyasi düşüncelerinin birleşmesine birbirlerine yaklaşmasına sebep oldu.” Cezayir İslam Enstitüsü sorumlusu Kelım Sıddıki’ye ait olan bu sözler İmam’ın vahdet çağrılarının aydın kesimde ne denli etkili olduğunu göstermektedir.

İmam Tahran cezaevinde bulunduğu sırada dönemin Güvenlik Teşkilatı Başkanı:”Devlet ve siyaset pis bir iştir; sizin makamınız ise, kendinizi insanı öldüren bu aşağılık işlerle kirletmenizden daha yücedir.” şeklindeki sözüne şu cevabı verir: “Sizin söylediğiniz anlamdaki siyaset, dediğiniz gibi sizin işinizdir. Ama İslam’ın söylediği siyaset mukaddes bir görevdir ve bizim işimizdir.”

Bu mukkades işi yaparken İmam’ın bir örnek müslüman modeli olduğunu Yaşar Kaplan şöyle açıklıyor:

“İmam Humyeni’nin rehberlik veya liderlik anlayışı hiçbir zaman tek adam olma heveslerine dayalı olmamıştır. İlim ve takva sahibi örnek bir müslüman olmasının yanısıra yirminci yüzyılın en önemli siyaset adamlarının başında yer almaktadır. Siyasetçiliği sözkonusu olduğunda ise, en dikkat çeken özelliği ise bir teşkilatçı olmasıdır. İyi siyaset yaptığına inanıldığı halde çevresindekileri örgütleyemeyen, dolaysıyla siyasetçiliği sadece lafta kalan birçok insanın varlığı hatırlanacak olursa, her siyaset adamının mutlaka iyi bir teşkilatçı kabul edilemeyeceği de anlaşılacaktır. Kabul etmek zorundayız ki, İmam Humeyni hem siyasetçiliğiyle, hem de teşkilatçılığıyla başarılı bir insan olduğunu kanıtlamıştır.”

Tarih insanları gerçek manada lider yapmaz ama liderler söz ve amelleriyle tarih yazarlar. Ama bazen tarih de Rehber olacaklara işaret etmiştir.

İmam Musa-i Kazim’a (a.s.) ait olduğu söylenen şu söz bunu doğrulamaktadır:

“Kum’dan insanları hakka çağıran bir adam çıkacak. O’nun etrafını demir parçalarına benzeyen, şiddetli fırtınalarla sarsılmayan, yorulmak bilmez, (gayretlerinde) cömert, Allah’a teslim olmuş insanlar saracak.”

Ağla ey gönül, sus ey dil
Göçtü Pir-i Cemeran aramızdan ağla ey gönül sus ey dil!

ALINTI :www. ıqraa.de
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

VUSLAT GÜNÜ

Gam yeme hicranımız artık bitti bitecek
Serhoş olan bizlerden bu serhoşluk gidecek

Ay yüzünden perdeyi yar kenara itecek
Gamzesiyle gamları gönlümüzden silecek

Bülbül çıkıp gelecek gül dalını seçecek
Baykuş bin pişmanlıkla gülistandan göçecek

Rindlerin hatırından her şey çıkıp gidecek
Aşıklar maşuk ile daim halvet edecek

Güneş gibi yüzünden bulutlar saklanacak
Mahfilimiz yüzünün nuruyla nurlanacak

Dostlar vuslat yakındır artık müjdeler olsun
Hicranın son günleri kalpler sevinçle dolsun

İmam Ruhullah r.a
Çeviri : Musa Aydın
Kullanıcı avatarı
Talha

Mesaj gönderen Talha »

Allah razı olsun MERDAN gardaşım. okurken çok hüzünlendim şahsen ben Humeyni(r.h) nin yaşamasını çok isterdim ama mübarek adammış ki Allah'a tez kavuştu. Her müslüman öncelikle humeyniye kulak vermeli, eserlerini okumalı, bir kenara çekilip düşünmeli. şimdi daha da arıyoruz İmam humeyniyi.
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Evet canlar haklısınız

Humeyninin bir tek kitabını okumadan Alevileri ondan nefret ettirdiler, haber ağları ellerindeydi ve onu emevi abbasi osmanlının mikrop din adamlarından birisiymiş gibi sundular,
Bir şeriat bir kara çarşaf senaryosu ile onun fikirlerini bloke etmeye çalıştılar ne yazık ki alevi kanadında başarılı! Oldular.
Bugün bile pek çok alevi onun 12 imamların hem soyundan hem de yolundan giden birisi olduğunun gerçekleştirdiği devrimin farkında bile değil,

Kıytırık parti liderlerine verdikleri önem ve önceliğin yüzde birisini humeyniyi tanımak için harcamadılar.
Oysa aydın birisi 20.yüzyılda halk devrimi yapan,şahlığı yerle bir eden milyonların sevgisini kazanan sola sağa tüm emperyalizme hatta yeri geldiğinde tüm dünyaya kafa tutan bu ihtiyar adamın gücü nereden geliyor ?diye sorması sorgulaması gerekmez miydi?

Hatta onun gorbaçova gönderdiği mektup bile Alevilerden gizlendi,

Velhasıl o gerçek dünyaya gitti biz kaldık bence yaşadığımız sürece geç kalmış sayılmayız
Aleviyim diyenlere tavsiyem şu:

Bektaşa balım sultana baba ishak ilyas karadonlu canbaba abdal musa ya verdiğiniz önemin önceliğin yüzde birisini humeyniyi tanımaya verin,......eğer ona olan muhabbet sevgi gereksiz ise bu durumda
En fazla birkaç yılınız boşa gider ve zaten bektaşlar abdal Musalar baba ishaklar binlerce yılınızı çaldı,
ama ya birde işin gerçek yüzünü görürseniz........
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Sahsen ben gencligimde Imam Humeyni (Ra) ye asiri derece Düsmandim ,sünki beni ozamanlar asilsiz seyler ile oyalayip Imam Humeyninin bir cani ve bir insanlik Düsmani oldugunu söylemislerdi ,bunu söyleyenler ise Bizzat Bektasi önderleri idi ,zamaninda Babamlarin evine geldiklerinde ( Avrupada Alevileri sömürmek icin geldiklerinde ) Imam Humeyininin Alevi olmadigini tam aksine bir Sünni din adami ve insanliktan yoskun biri oldugunu defalarca Dillerinde dolastirmis ve Alevileri Bölyece Nefret ettirmislerdi ! Tabiki ne yazikki bende eskiden Bektasa inanir ve Bektasi önderlerine biraz inanirdim ,biraz diyorum Cahilligimde dahi onlara kanim bir türlü isinmamisti ,ve birgün kendi kendime sordum " yav , ben bu adama ( imam Humeyniye ) nicin düsmanim , bu Adam kimdir ,gercekten sölyendigi gibi midir " diye sorular sordum kendime ,ve Imam Humeyni hakkinda arastirmalar yaptim, misal Kütüphanelere gidip Almancaya cevrilmis kitablarindan faydalandim , Imam Humeyninin Irana geri dönüsünde onunla birlikte bir Alman yazarin Imam Humeyni hakkinda kitaplarini okudum, yazarin adi Peter Scholl Latour , Bu Alman yazar Imam Humeyni ile birlikte Tahrana gelmisti ..ve bu Sahis ( Bence ) Almayanin Gizli Sialarindandir diye düsünüyorum ..

bu adamin (Peter Scholl Latour ) Imam Humeyni hakkinda kitablarini okudum ve Imam Humeyninin bir Seyyid oldugunu ve Ehli Beyt Ailesinden geldigini kitabinda arastirdigini yazmisti ve onun ( Imam Humeyni )nin ne kadar mütevazi ve ne kadar sevgi ve merhamet dolu bir insan oldugunu ve zillete asla byun egmedigini yazmisti ..ve halen Büyük bir cesaretle Alman TV lerinde imam Humyeniye ve özelikle Ehli Beyt Mektebine ve izcilerine övgü Dolu sözler söyledigini halen görebiliyoruz ...sonra kendi kendime dedim "yav bu Alman bile Gerceleri tüm ciplakligi ile aciklarken Imam Humeyninin bir Alevi Seyyid oldugunu acik bir sekilde yazarken , neden bizim yazarlar ve Alevilere önderlik eden kisiler ( ?) bunun aksini idia ediyorlar acaba " dedim ...sonra biliyorsnuz Almanya cok uluslu bir devlettir ,,birgün bir Iranli arkadas tanidim ve Imam Humyeninin kim oldugnu ve bana bilgi vemesini söyledim oda sag olsun, bana Video kasetleri ,kitablari verdi cok faydalandim , verdigi Videoda Imam Humeyninin Sahadetinden sonra Milyonlarca Halk sokaga Dökülmüs feryad ediyorlardi , ben dedim " Adam (Imam Humeyni) bu kadar cani olmus olsaydi Milyonlarca Halkin ozaman ne isi var dirsarda..." diye sordum ve sonra anladimki bize anlatilan gercek disi sahte bilgilerin asilsiz ve yalan oldugunu anladim...özelikle Bektasilerin bizleri yillarca Bektaslarla, balim sultanlarla vs.. Alevilikle Alaklari olmayan nediü belirsiz kisileri devamli bizlere alandira balandira anlatarak bizleri Ehli Beyt Mektebinden ve onlerin gercek savunucularindan uzaklastirmalari olmustur , Imam Humeyni Ehli Beytin sancagini ve Islam nurunu tekrar yüceltmistir ! Ehli Beytin adini Dünyaya duyurmustur ve insanligin uyanmasina vesile olmustur ..fakat neyazikki ülkemizdeki Bektasi bozmlalari " Aleviler uyancak ve rahatimiz kacacak " endisesi ile Seyyidleri bizlerden gizlemis ve halen gizlyeip yok Bektaslar Can babalar, sari ismaliler vs ile avutup Alevilerin uyanmasini engelemeye calisiyorlar ...tabiki bugün sormak gerekir hangi (saf) Alevi, Ehli Beyt Ailesinden gelen misal : Seyyid Ali Hamaneyi , Seyyid Ali Sistani,yi , Seyyid Hüseyin Fadlullah,i .., Seyid Hasan Nasrullahi ..vs Taniyor ???

onun icin diyorumki ,kulaktan dolma masallari hikayeleri yalanlari birakip , Insanin kendi Hür iradesi ile akil ve fikri ile tarihi arastirmasi ve gercek kaynaklardan faydalanmasi gerektigine inaniyorum ..

ben yasadigim bazi olaylari misal olarak yazdim .ve genclere diyorumki ..Alevilik kisvesine bürünen sahtekar Bektasi önderlerinin agizlarindaki zehirlere kanmayin ! Alevilik, onlarin zehirli Dillerinin altinda degildir .. !! birde kendiniz arastirin, 12 imam Tarihini okuyun. gercek kaynak ve delillerden faydalanin ,fakat Dikkat !!! bazi satilmis yazarlarin , Aleviligi carptiran yazarlara dikkat edin...gercek Ehli Beyt Mektebini 12 imam Yolunu anlatan ve Ehli Beyt Mektebi mezunu ve gercek Ehli Beyt savunucusu yazarlarin kitablarindan faydalanin ve bu Sitenin ve bunun gibi Sitelerin bilgilerinden faydalanin diyorum ..kurtulusunuz önce Allah, in sonra sizlerin elindedir ! Kuran ve Ehli Beyt baglanarak ancak Alevilik yasanir ....
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Bilmeyen ne bilsin onu, bilenlere selam olsun…
O bir insan-ı kamil idi dostlar. Benim gibi birisi onu anlatmaktan çok acizdir.

O belki Allahın özel bir misyonla iran milletine ve bütün islam ümmetine gönderdiği bir lütf-u hediyesiydi, bir seçkin kuluydu, bir beşerdi. Ama tüm varlığı Allah aşkı ile dopdoluydu. Ve bu aşk ile, bu irfani boyutuyla İmam Humeyni, çoğu insanda olan dünyevi endişe ve korkulardan kurtulmuştu. Allah yolunda cihad tüm kuşatıcı yönleriyle onun şahsında pratiğe dökülüyor ve bu imanıyla bütün bir dünyaya meydan okuyordu.

Ayetin bir tecellisi olarak İmam, müminlere, mustazaf ve gariban insanlara karşı gerçekten şefkatli merhametli ve alçakgönüllü idi ama dünyadaki inkarcı şer güçlere, fesatçılara, bozguncu emperyalist kafirlere karşı ise gayet sertti, güçlü ve korkusuzdu.
O batıyı uluslar arası bir haydutlar çetesi olarak tanımladı. Siyonist İsrail rejiminin yeryüzünden tamamiyle silinmesi gerektiğini ömrü boyunca hep vurguladı .
Sonuçta İslam devrimi zafere ulaştığında şeytani güçler: “Düşünülemez olan kaçınılmaz oldu” diyerek gerçek iman ehli izzetli Müslümanlar karşısındaki acziyetlerini ve çaresizliklerini acı acı itiraf ettiler.

O Allahın bir nişanesiydi, tüm kişisel ve ailevi tercihlerinden arınmış olarak kendisini Allah’a ve İslam ümmetine adamıştı. Evet O ehlibeyt mektebinin, Ali yolunun yılmaz bir savaşçısıydı, ancak çağımızda ümmetin vahdeti noktasında şii-sünni ihtilaflarını aşabilen ve kendini müslümanların uyanışına adayan eşsiz bir önder, bir fakih ve arifti.
Prof. Hamid Algar’ın ifadesiyle: “O islamın iç çekirdeğine nüfuz etmiş ve kalbine ulaşmış olarak onu kendinde içselleştirme ve kendini onda yerleştirmiş olarak dinin tüm boyutlarına zaruri ve otamatik olarak iştirak ediyordu.”

Bir beşer sıfatıyla imanın zirvesine ulaşmıştı o .
Müthiş bir rahmani cazibesi vardı, onu yakından tanıyanlar: “Bir kişi imam Humeyninin huzuruna girdiğinde, eğer onda bir zerre dahi iman varsa, daha imam bir sözcük bile söylemeden o kişi anında kendini mütevazi ve yücelmiş hissederdi” derler.

Birde eskiden şöyle bir şey okuduğumu ve çok etkilendiğimi hatırlıyorum:
79 da İnkılaptan hemen önceki kış aylarında, o zaman iranda büyük çaplı bir yakıt ve doğalgaz sıkıntısı olmuş, insanlar uzun süre soğuktan çok zor durumlarda kalmışlar. İmam o zaman pariste sürgünde iken bunu haber aldığında hemen kaldığı evdeki kaloriferlerin söndürülmesini istiyor ve “ ülkemde insanlar soğuktan titrerken ben burada sıcak bir ortamda kalamam” diyerek bir battaniyeye sarılıp günlerce, yani iranda o sorun giderilinceye kadar battaniye ile günlük yaşamını sürdürüyordu.

O ömrü boyunca, halkının ekonomik olarak en düşük düzeyde olanlarıyla birlikte aynı sade hayatı yaşadı ve sözlerinden çok bizatihi kendi yaşamıyla örnek oldu.
Allah ta onun bu samimiyetine karşılık müslümanlara zaferler ihsan etti.
Bugün bile iranda rejim karşıtı olan ama insaf ehli iranlıların istisnasız hepsi, iş imamın şahsına geldiğinde ona karşı en küçük bir eleştiri bile yapmamaktadırlar.

Söylenecek çok söz vardır ..söylenmiştirde bir çok kalem erbabınca..söylenmeyenlerde çoktur tabii.. Onun eserlerini de, hayatını ve mücadelesini de O’nun hakkında çeşitli kesimlerce söylenenleri de okumak anlamak gerek elbette.
Rabbim bizleri mahşerde onunla ve O’nun tüm sevdikleriyle birlikte haşreylesin inşallah.
KARAPAPAK MURAT

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

öncelikle MERDAN rumuzlu canımıza yazdığı yazı için teşekkür ederim Allah razı olsun. İmam Humeyni (r.h) in 1979 da imamların sevgisiyle yaptığı büyük halk devrimi her zaman bizlere ışık tutmuştur bizim her tarih boyunca ve her çağda böyle inkılaplara ihtiyacımız vardır. bu uğurda şehid düşen tüm İranlı kardaşlarımıza haktan rahmet geride kalanlara bereketli ömürler niyaz ederim.

Talha kardaşımızda sünni olmasına karşın hakiki bir mümin olarak Humeyni sevgisini yazıya dökerek bizi ihya etmiştir. ancak talhanın saldırmadığı şiilere birAlevi rumuzlu şahıs saldırmaktadır.

sayın birAlevi bey...

sözünü ettiğin hacıbektaşla, abdal musayla, baba ishak ve nica alperenle ömrünü geçirenlere sor bakalım o ulu zatları ne kadar tanıyorlar? onların namaz kıldıklarını, ramazanda oruç tutuuklarını, semah saz gibi kültürel ögeleri İslam'a bulaştırmadıklarını günümüzde kaç alevi biliyor sen ilk önce bunları sorgula...

Baba İshak 13.yy ın Humeynisidir. halk isyanlarıyla zaferden zafere koşmuştur. Baba İlyas ve hacıbektaşta bu yolun takipçileridirler ama sen onları saymamaktasın ilk önce tarihini oku ondan sonra eleştir.

evet...
her alevi İmam humeyniyi okumalı ve okutmalıdır. Humeyniye saldıranlar ise Türk ve İslam aleminin en büyük düşmanlarıdırlar ve her zaman alevileride kullanmışlardır. bunlara karşı dik durmak gerekir.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

KARAPAPAK MURAT yazdı: şiilere birAlevi rumuzlu şahıs saldırmaktadır.

sayın birAlevi bey...

sözünü ettiğin hacıbektaşla, abdal musayla, baba ishak ve nica alperenle ömrünü geçirenlere sor bakalım o ulu zatları ne kadar tanıyorlar? onların namaz kıldıklarını, ramazanda oruç tutuuklarını, semah saz gibi kültürel ögeleri İslam'a bulaştırmadıklarını günümüzde kaç alevi biliyor sen ilk önce bunları sorgula...

Baba İshak 13.yy ın Humeynisidir. halk isyanlarıyla zaferden zafere koşmuştur. Baba İlyas ve hacıbektaşta bu yolun takipçileridirler ama sen onları saymamaktasın ilk önce tarihini oku ondan sonra eleştir.
.
Karapapaz efendi
biralevi abimin senin gibi dengesiz birisini muhatap alacağını hiç sanmıyorum
Allah(cc) seni baba ishakla ilyasla bektaşla haşretsin inş.
AZADİ

Mesaj gönderen AZADİ »

Lisenin son yıllarıydı tamda Gazi olaylarının ardından Alevi olmanın gerekliliğini yerine getirme sevdasıyla elde bulunan kaynaklarla zihnimizi berraklaştırmak amacındaydık. Biz kimiz onlar kim gibi sorulara cevap arıyorduk.

Ne ilginçtirki bu sıralarda meşhur ve yüksek tirajlı bir gazetenin baş sayfasında yüzyılın dikdatörleri başlığıyla dünyada iz bırakan önderlerin resimleri vardı.
Aralarında hitler, saddam ve daha bilmediğim birçok liderin resmi vardı.

Ama Ayetullah Humeyni en başlarda idi.

Daima zalimin yanında olmayı kendisine görev bilmiş bu tür yayın organlarının bu tür davranışları bir çelişki değildir. Ama bizim böylesine bir davranışta bulunmamıza hiçbirşey neden olamaz. Humeyninin bir dikdatör olarak Türkiye toplumuna tanıtılması belki geçmişte işe yarayabilirdi. Ama bugünün koşullarında pek mümkün değil. Dünyada zalimlerin kim olduğu ve nasıl bir organize zulüm tezgahları kurdukları ortadadır. Bu nedenler tek bir şey söyleyebiliriz. Humeyni Zalim değildi. O İmam Musa(a.s)Soyundan ve ilmi ahlakı yaşantısıyla Müslümanlara örnek olmuş bir Seyyiddir. İmam Cafer (a.s) de bizim yüz akımız olun dememişmidir. Bir topluluk içinde işte bunlar Ali şiası diye işaret edip gösterilmesini istememişmidir. Humeyni (r.a) ile ancak övünebiliriz. Çünki o hem Oniki İmam Şiası hemde mazlumları dayanağıydı. tarihte de hep böyle olmuştur. Ali Şiası daima Mazlumun yanında olmuştur.

Bazı gerçeklerin kabul görmesi zaman içinde mümkün olur. Ve bize umut veren yeni bir neslin geliyor olması. nesiller değiştiklçe yeni bir umut yeşermektedir. Bize düşense her şart ve imkanda mutlaka hakikati dilegetirme erdemini gösterebilmektir.

Hakikati görüpte yüzçevirenler olacaktır ama akıl edenler mutlaka doğruyu ve yanlışı kavrayabilecektir.
Eğer iman etmiyor ve Allahtanda korkmuyorsanız bari şu dünyada özgür kişiler olun.

Şehidlerin Efendisi Hz.İmam Huseyin (a.s)
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

KARAPAPAK MURAT yazdı: Baba İshak 13.yy ın Humeynisidir.
. Humeyniye saldıranlar ise Türk en büyük düşmanlarıdırlar .

örtülü faşist bu konuyu bile çarpıttın ya helal olsun sana
Behey gafil adam baba ishak dediğin adam
Humeyninin saçının bir tek teli kadar bile değirli değildir
Ne kitabı vardır ne bir fkıhı vardır ne de bize ulaşmış bir sözü vardır,yolu bile belli değildir sen kalkmış onu çağının humeynisi diye tanıtıyorsun utanmaz adam

Arsız humeyniye saldıranların türk dostluğuyla düşmanlığıyla ne ilgisi var?
Arsız bu konuyu bile çarpıtıyorsun
Şu gerçek kimliğini yaz incelemek istiyorum senin soyunun sebatayist olduğunu düşündürüyor tavrın

İlk defa birine soruyorum kimsin nerdesin ne iş yapıyorsun hangi köy nüfusuna kayıtlısın senin yaşadığın yerdeki dostlardan araştıracağım kesin sende bir sorun var
Asla korkma yanlışım varsa senden özür dilerim sadece merak ettim.

“İslam Tarihi” sayfasına dön