İnsan oğlunun çoğalması ilk kimle başladı

kara

İnsan oğlunun çoğalması ilk kimle başladı

Mesaj gönderen kara »

Sayin ve sevgili Ehlibeyt asiklari

Benim bir kafama takilan sorum var

Bu Dunya alemine Adem peygamber den bu Tarihe kadar insan lar doldular

Peki ilk yaratilis Adem Peygamber Toprakdan Meydana geldiyse Havvada Ademin sag tarafindan maya olarak oda o sekil yaratildiysa ve bunlardan olan cocuklar birbiriylemi evlenip insanlar cogalmiya basladilar

Bunun bir mantikli aciklamasi varmi

Ben birkac örnek duydum fakat aklim almadi bana ters düstü

Kurandan veya Güvenilir hadislerden duyanlar görenler varsa lütfen aciklasinlar

Saygilar ve Sevgiler
Resim
AleviCaferi

Re: Insan oglunun cogalmasi ilk kim kimle basladi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Insan neslinin nasıl çoğaldığı hususunda, birkaç görüş ileri sürülmüştür:

1- Hz. Adem ve Havva’dan çoğalmıştır. Şöyle ki Hz Havva iki defa hamile kalarak her birisinde bir kız ve bir erkek olmak üzere ikiz doğurmuş ve daha sonra bu ikizler çaprazlama birbirleriyle evlenmişlerdir. Bu hususta birkaç rivayet de nakledilmiştir.

2- Hz. Adem’in çocukları, bu insan neslinden önceki neslin son kalıntılarıyla evlenmiş, daha sonra da o nesil son bulmuştur.

3- Allah-u Teala cennetten bir Huri indirmiş, o huri ile Habil ile evlenmiş; Kabil ise bir cin kadını ile evlenmiştir. Bu konuya mesnet olan bazı zayıf rivayetlerde nakledilmiştir.

4- Bazı alimler de Allah-u Teala Hz. Adem ve Havva’yı babasız ve anasız yarattığı gibi, Hz. Adem’in çocukları için de birer eş yaratmış ve onlarla evlenmişlerdir diyorlar. Bu hususu dolaylı da olsa bazı hadislerden çıkarmaktadırlar. İspat edilebilirse, bizce en doğru ve mantıklı ve problemsiz görüş bu sonuncusudur.

(Alintidir)
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
kara

Re: Insan oglunun cogalmasi ilk kim kimle basladi

Mesaj gönderen kara »

Ali-K yazdı:Insan neslinin nasıl çoğaldığı hususunda, birkaç görüş ileri sürülmüştür:

1- Hz. Adem ve Havva’dan çoğalmıştır. Şöyle ki Hz Havva iki defa hamile kalarak her birisinde bir kız ve bir erkek olmak üzere ikiz doğurmuş ve daha sonra bu ikizler çaprazlama birbirleriyle evlenmişlerdir. Bu hususta birkaç rivayet de nakledilmiştir.

2- Hz. Adem’in çocukları, bu insan neslinden önceki neslin son kalıntılarıyla evlenmiş, daha sonra da o nesil son bulmuştur.

3- Allah-u Teala cennetten bir Huri indirmiş, o huri ile Habil ile evlenmiş; Kabil ise bir cin kadını ile evlenmiştir. Bu konuya mesnet olan bazı zayıf rivayetlerde nakledilmiştir.

4- Bazı alimler de Allah-u Teala Hz. Adem ve Havva’yı babasız ve anasız yarattığı gibi, Hz. Adem’in çocukları için de birer eş yaratmış ve onlarla evlenmişlerdir diyorlar. Bu hususu dolaylı da olsa bazı hadislerden çıkarmaktadırlar. İspat edilebilirse, bizce en doğru ve mantıklı ve problemsiz görüş bu sonuncusudur.

(Alintidir)

Bunu kerkes biliyor bu iyi bir doyurucu aciklama degil

Ademden eski nesil ne demek ademden eski nesil görevini yapan cinstir ins le cins mi evlendi

Hz Ademin cocuklarina ayri birer es yarattiysa bu gune kadar bu yartilan kadinin soyu sopu söylenmezmi hayatimiz dinin icinde geciyor cikip bir allahin kulu acikliyamiyor demekki

Bu senin yazdigin 1234 düncü bölüm zaten ortada dönüp duruyor bu konu gecen sene tartisildi insana mantikli gelmiyor

Ha bu yolu kabul eden su an cogunlukda

Havvanin ikiz olan kizlari vardir diyen olmadi
...Ortalikta dolanan Habil ve Kabil dir

Yalniz bir kiz geciyor o kizin yüzündende ilk cinayet islenmistir kartas cinayetidir.

...Bu kiz icin sen alacaksin ben alacagim Kabil habili öldüruyor Cinayete sebep Bu kiz kim acaba bacilarimidir
-----------

Burada daka acik acik mantikli aciklayan varsa aciklasinlar yoksa can sagli olsun
Bu kiz icin sen alacaksin ben alacagim Kabil habili öldüruyor Bu davasini caldiklari kiz kim demekki bacilarimidir

Bacilari deyinca!
...yok bacilari degil cennetten bir huri kizi diyen var
...kimisi cins den gelen bir kiz diyen var
...kimiside peri kizi diyen var yani net birsey yok karma karisik...

Yahu senin ve benim yazdiklarimin disinda ayri bir bilgi varsa bilenler aciklasinlar bir zahmet
Resim
biralevi

Re: İnsan oğlunun çoğalması ilk kimle başladı

Mesaj gönderen biralevi »

Ali-K yazdı:Insan neslinin nasıl çoğaldığı hususunda, birkaç görüş ileri sürülmüştür:

(Alintidir)
Herşeyi tüm hatlarıyla bilmek zorunda değiliz bazı şeyler için zamana ihtiyaç var ve hatta bazı bilgileri belki hiç bilmeyeceğiz berzah yada mahşer aşamalarında öğreneceğiz,
Şöyle bir tezde var:
Allah(cc) Ademden önce yeryüzünde Ademe benzeyen (insana yada maymuna yada her ikisine benzeyen ama kendisine henüz hüccet verilmeyen) insan benzerlerini yaratmıştı ve Hz.Adem onların yanına gönderildi ve onlara isimleri öğretti ve onları eğitmeye başladı ve havvadan olan çocukları o insan benzerlerinin çocuklarıyla evlendi ve nesil sürdü,
Sarı ırk beyaz ırk siyah ırk ayrı ayrı yaratılmıştı ve sonradan bunlar birbirleriyle tanıştılar karıştılar,
Buda bir tez tabi ,
kara

Mesaj gönderen kara »

biralevi yazdı:

(Alintidir)
Herşeyi tüm hatlarıyla bilmek zorunda değiliz ,

Sayin ve sevgili biralevi Her seyi oğrenmek ve bilmek neden zorunda olmayalım bu cumle biraz pasif değilmi?
...Kuranında ilk cümlesi oku demek okumak oğrenmektir öğrenmekse merak gidermektir ...Boşver mecbur değiliz demek uygunmudur sence

Bilmiyen bilmeye bilir
...Ama Dünyada milyonlarca Müslüman var Ehlibeyt Mücahitleri Ayetullahlar ve İslamda birsürü uzmanlar var
.... Ama sanmıyorum bu gibi sorulara boşverin bilmek mecburiyetinde değiliz demezler heralde

Biz Müslüman insanıyız akıllarımızın bir tarafında bunun gibi sorular yatıyor

İşte bir bilen çıkıyor Allah razı olsun kafamıza takılan soruları aydınlatıyor ve sorun ortadan kalkıyor

Var olduğumuz insanlığın nasıl gelmesı ve çoğalmasını ve İnandığımızın dinin Temellerini kafamıza takılan zorda olsa soruları bir bilenden sormak öğrenmek boynumuzun borcudur diye düşünüyorum

Belki sizler önemsemeye bilirsiniz...

Sayın biralevi O senin yazdıgın maymuna benzez insanlarla
O insanların kızlarıyla Ademin çocukları ile evlenmeleri hikayesı
vede bazı hayvanlarda isim koması Burda bir yahuva dan gecen elime Türkce tercibe edilmiş Cennetin gülleri diye bir kitab var aynen senin yazdıgının benzeri

Esselamun aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu...
Resim
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

kara yazdı:
biralevi yazdı:
Ali-K yazdı:(Alintidir)
Herşeyi tüm hatlarıyla bilmek zorunda değiliz ,

Sayin ve sevgili biralevi Her seyi oğrenmek ve bilmek neden zorunda olmayalım bu cumle biraz pasif değilmi?
...Kuranında ilk cümlesi oku demek okumak oğrenmektir öğrenmekse merak gidermektir ...Boşver mecbur değiliz demek uygunmudur sence

Bilmiyen bilmeye bilir
...Ama Dünyada milyonlarca Müslüman var Ehlibeyt Mücahitleri Ayetullahlar ve İslamda birsürü uzmanlar var
.... Ama sanmıyorum bu gibi sorulara boşverin bilmek mecburiyetinde değiliz demezler heralde

Biz Müslüman insanıyız akıllarımızın bir tarafında bunun gibi sorular yatıyor

İşte bir bilen çıkıyor Allah razı olsun kafamıza takılan soruları aydınlatıyor ve sorun ortadan kalkıyor

Var olduğumuz insanlığın nasıl gelmesı ve çoğalmasını ve İnandığımızın dinin Temellerini kafamıza takılan zorda olsa soruları bir bilenden sormak öğrenmek boynumuzun borcudur diye düşünüyorum

Belki sizler önemsemeye bilirsiniz...

Sayın biralevi O senin yazdıgın maymuna benzez insanlarla
O insanların kızlarıyla Ademin çocukları ile evlenmeleri hikayesı
vede bazı hayvanlarda isim koması Burda bir yahuva dan gecen elime Türkce tercibe edilmiş Cennetin gülleri diye bir kitab var aynen senin yazdıgının benzeri

Esselamun aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu...

Kara can
Yazılanlar okumaya öğrenmeye ve bilmeye karşı çıkmak için yazılmadı bu zaten mümkün değil hatta tam tersi sorgula düşün araştır öğren bizim yıllardır tavsiye ettiklerimiz bunlar
sadece bir noktaya dikkat çekmek istedim
1-Herkesin akıl çapı düşünce çapı analiz yeteneği farklıdır ve herkes aynı noktaya kadar ulaşamaz hepimizin geldiği bir sınır duvar vardır hepimizin bir düşünce potansiyeli üst sınırı vardır bu sınırı genişlete genişlete ilerleriz ama eninde sonunda bu sınır bir yerde çakılır başkada ileri gidemez ve geldiği son noktaya rağmen yinede ısrar edersen sıkıntılar doğar
insanlığında bu şekilde toplu olarak düşünme çapı var ve her yüzyıl bu sınır biraz daha ileri gidiyor ama hiçbir zaman en üst sınıra ulaşılamayacak ÇÜNKÜ ÜST BİR SINIR YOK.
Bilgide üst sınır yok anlamında sözlerimi değerlendirmelisin Hz.Ali'nin bilmediklerimi ayaklarımın altına koysalar başım göğe değerdi sözüne atıfta bulunmak istedim o bile böyle derken bizim herşeyi bileceğimiz iddiasının tehlikesine vurgu yapmak istedim
Sorduğun konuda bu çağda tam anlamıyla cevaplayamayacağımız bir sorudur çünkü sorununbirçok parçasıyla ilgili elimizde bilgi yoktur zaten olsaydı alimin müçtehidin birisi önümüze koyardı,hatta Ehli beytten gelen intikalleri bile bu noktada sağlıklı anlayıp anlamadığımız tartışılır belki bilimin ilerlediği yüzyıllarda daha sağlıklı sonuçlara ulaşabiliriz ama asla tüm bilgiye ulaşamayacağız bu tevhidi anlayışa aykırı olurdu ,BİLEN sıfatının kırıntılarıyla ilerleyip gideceğiz.Kaldıki bilgi önümüze konulsaydı bile bu kapasitemiz ile anlayabilecekmiydik?

Demir demire binecek uzaklar yakın olacak diye bir hadis dinlemiştim sence bu hadisi duyanlar anlamışmıydı?(uçağı)
Yada ışıktan su çıkarırdım rivayetini duyanlar elektriği barajı anlamışlarmıydı?
Şİmdi konuyla ilgili İmam SAdık(as)tan gelen 'Adem öncesi insan benzeri yada maymun benzeri'şeklindeki söz acaba neyi ifade ediyor ve acaba ravi doğrumu anladı ve aktardı İamam(as)bu cümlenin ardından başka şeylerde söyledimi?anlamazlar diye söylemedimi? söyledide anlamadıkları için aktaramadılarmı? vs vs
2-Tüm peygammberler haktır ama birçoğunun sözü çarpıtılarak günümüze gelmiştir bu nedenle o söz şurdada vardı demek İslamın sözünün inkarı anlamına gelmez ,
Bir örnek vereyim NUh tufanı Kitabımızda geçer ama kitabımızdan binlerce yıl önce yazılı hitit tabletlerindede geçer ,(Uzun ömürlü bir adam) diye bu tufan nakledilir,zaten ibret alalım diye önceki hikayeler bize kitabımızda aktarılıyor,yoksa MUsanın isanın vs öyküleri dosdoğru şekliyle hiç bilmeyecektik.Doğru bilmeyincede ibret almakta zorlanacaktık.
Kullanıcı avatarı
ruhullah

Mesaj gönderen ruhullah »

kara yazdı:Sayin ve sevgili Ehlibeyt asiklari

Benim bir kafama takilan sorum var

Bu Dunya alemine Adem peygamber den bu Tarihe kadar insan lar doldular

Peki ilk yaratilis Adem Peygamber Toprakdan Meydana geldiyse Havvada Ademin sag tarafindan maya olarak oda o sekil yaratildiysa ve bunlardan olan cocuklar birbiriylemi evlenip insanlar cogalmiya basladilar

Bunun bir mantikli aciklamasi varmi

Ben birkac örnek duydum fakat aklim almadi bana ters düstü

Kurandan veya Güvenilir hadislerden duyanlar görenler varsa lütfen aciklasinlar

Saygilar ve Sevgiler
İmam Musa el kazım (a.s)'nin dostlarından olan müfezzel imamdan bu konuyu sorar, üsteki naklettiğiniz rivayetin (ikizler meselesi) bu israiliyattır yani yahudi uydurması
Adem (a.s) 'ın çocukları ayrı ayrı yaratılan 3 kadınla evlenmişlerdir. Şit (a.s) hanımı cesedi toprak canı ise melekden yaratılmıştır. Nacce veya Naciye adındadır onun için dualarda bu geçmektedir. Guruh-u Naciye veya evladı Naciye hatırı için diye anadoluda da maruf olarak dualarda kullanılır. Senedi budur...

Ayrıca, bütün peygamberler adem (a.s)'nin oğlu Şit (a.s)' nin torunlarıdır...
şimdi bizim aramıza yola boyun veren gelsin,hakikatı dogruları gercekeleri bilen gelsin.
kişi halden anlayıca
dogruları dinleyince
üstüne yol ugrayınca
ayrılmayıp duran gelsin
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Kardeş kardeşe çarpraz evlilik zaten mantıksızdır ve sapkınlıktır. Allah'ın yasaları aynıdır. Allah nasıl olur da böyle bir acizlik gösterebiilir. Allah haşa aciz midir çocuklara eş yaratmaktan? Hani ki o Adem as'ı yoktan var etti, Havva as'ı da ona eş yaptı.
Adem as'ın çocuklarına da elbette birer eş yaratacaktır.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Yesevi

Mesaj gönderen Yesevi »

meshedi313 yazdı:Kardeş kardeşe çarpraz evlilik zaten mantıksızdır ve sapkınlıktır. Allah'ın yasaları aynıdır. Allah nasıl olur da böyle bir acizlik gösterebiilir. Allah haşa aciz midir çocuklara eş yaratmaktan? Hani ki o Adem as'ı yoktan var etti, Havva as'ı da ona eş yaptı.
Adem as'ın çocuklarına da elbette birer eş yaratacaktır.
Ama o zaman bütün insanların bir anadan bir babadan geldiği tezi çürür.Ayrıca İslamda 4`e kadar evlilik konuşulurken bir ilahiyatçı Allah isteseydi H.z.Adem için 4 kadın yarata bilirdi ama 1 kadın yarattı çünkü aslolan tek eşliliktir demişti.Bende içimden Allah H.z. Adem için 4 kadın yaratsaydı kardeş kardeşe evlilik daha uzaktan bir akrabalık şeklinde olur ama insanların bir anadan bir babadan olma düşüncesi olmazdı diye düşünmüştüm.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hayır yine bir anadan bir babadan gelmiş oluyorlar bu tez çürümüyor ki?
Ayrıca çürüdüğünü farz edersek ne olacak. Amacımız tezleri kurtarmak mıdır? Yoksa doğruya ulaşmak mı?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“İslam Tarihi” sayfasına dön