Suriye'de Referandum

Mekzun

Suriye'de Referandum

Mesaj gönderen Mekzun »

Yeni Anayasa Taslağı Halk Oylamasına Sunuluyor

İLLER – Yeni anayasa taslağının halkın oyuna sunulduğu referandum illerde, sınır kapılarında, havaalanlarında ve badiyelerde kurulan özel merkezlerde bugün sabah saat 7:00’da başladı.
18 yaşına girmiş ceza kanunu ya da başka kanunlar çerçevesinde oy hakkını kullanılmasında bir engeli bulunmayan kadın-erkek bütün Suriyeli vatandaşlar referanduma katılıyorlar.
Referandum için kurulan merkezlerin sayısı 13835 olarak belirlendikten sonra kimi valiliklerin merkezlerin arttırılması yönündeki taleplerine binaen bu sayı 14185’e çıkarıldı. Ayrıca badiyelerde yaşamını sürdüren ve sabit referandum merkezlerine gelme imkânı bulunmayan bedevilerin de oy kullanmalarını kolaylaştırmak amacıyla gezici referandum araçları devreye girdi.

Vatandaşlar kimlik kartları ya da kimlik kartı yerine geçen pasaport, ehliyet ve öğrenci kimliği gibi belgeleriyle birlikte referandum merkezlerine giderek oylarını kullanabiliyorlar.
Vatandaşların oy kullanmalarını kolaylaştırmak amacıyla bütün merkezlere adım adım nasıl oy kullanılacağını anlatan tablolar asıldı.
Referandumun akşam saat 7:00’a kadar süreceği açıklanırken herhangi bir referandum merkezinde belirlenen saatten sonra da vatandaşların kitlesel bir şekilde oy kullanmaya devam ettiklerinin gözlemlenmesi halinde merkez başkanının referandum süresini 10:00’a kadar uzatma yetkisi bulunduğu belirtildi.

İçişleri Bakanı Muhammed el-Şear yeni anayasa taslağı referandumunun normal bir şekilde seyrinde gittiğini belirterek kimi bölgeler hariç bütün illerde büyük bir katılım sağlandığını açıkladı.
Ayrıca topraklarında yaşadıkları vatanın geleceğini belirmek için referandum sandıklarına gelen seçmenler yaptıkları açıklamalarda yeni anayasa taslağı referandumuna, uygulanmakta olan reform programını desteklemeleri çerçevesinde katıldıklarını belirterek yeni anayasa taslağının yeni bir Suriye’nin geleceğinin temelini oluşturduğunu dile getirdiler.
Anayasa taslağının siyasi çoğulculuk ve sosyal adaletin sağlanmasına hizmet edecek maddeler bulunduğunu ifade eden seçmenler anayasa taslağını yenilemiş bir atmosfere ulaşılmasında ciddi ve somut bir adım olarak nitelendirdiler.
Ülkenin genelinde referanduma büyük bir ilgi göstererek oylarını kullanmak için referandum merkezlerine akın eden seçmenler yeni anayasa taslağına güvendiklerini belirterek anayasa taslağının vatının inşası ve gelişimine hizmet ettiğini aktardılar.
Referanduma katılmanın vatanın geleceğinin belirlenmesine katkıda bulunmak anlamına geldiğini dile getiren seçmenler bütün halkın el birliği ile demokratik ve bağımsız yeni bir Suriye yaratacağını kaydettiler.
Yeni anayasa taslağının halkın bütün taleplerini karşılamaya yönelik maddeler içerdiğine dikkat çeken seçmenler bu anayasa taslağıyla vatandaşların ekonomik ve siyasi yaşama katılacakları yeni bir aşamaya girileceğini belirttiler.

Kaynak: http://www.sana.sy/tur/362/2012/02/26/402724.htm
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
Mekzun

Re: Suriye'de Referandum

Mesaj gönderen Mekzun »

Yeni Anayasa Referandum Sonuçları İlan Edildi

ŞAM – İçişleri Bakanlığı 26-02-2012 tarihinde Suriye Arap Cumhuriyeti yeni anayasa taslağına yapılan referandumun sonuçlarını ilan ederek, yeni anayasanın %89.4 oranla kabul edildiğini açıkladı.

Bakan Şear; referandumda yeni anayasaya evet diyenler %89.4, hayır diyenler ise %9 olduğunu ifade ederken %1.6 oyun geçersiz sayıldığını açıkladı.

Silahlı terör gruplarının bir kısım bölgelerde vatandaşların arasında saçtıkları terör ve korkuyla birlikte, referanduma katılmamaları için vatandaşlara silahlı tehditlerde bulunmalarına rağmen katılımın yoğun olduğunu söyleyen Bakan Şear; bir kısım medya kanallarının da demokratik bir eylem sayılan ve evet yada hayır oyuyla her vatandaşın katılmasının ulusal bir sorumluk teşkil ettiği referanduma karşı provokasyon yaptıklarına dikkat çekti.

Bakan Şear, söz konusu medya kanallarının vatandaşların referanduma katılımlarını engellemek amacıyla referanduma karşı hırçın bir hamle yürüttüklerini ve gerçekleri çarpıttıklarını söyledi.

İçişleri Bakanı, referandumun 26-02-2012 Pazar sabahı saat 07:00’da başladığını ve 12 saat boyunca sürmesinin ardından 19:00’da sona erdiğini açıklarken, bir kısım bölgelerdeki merkezlerde yoğun katılımın olması nedeniyle oy kullanma işlemlerinin saat 22:00’a uzatıldığını söyledi.
Vatandaşların tam bir özgürlük, demokrasi ve güven içinde referanduma katılma haklarını temin etmek için gereken tüm icraatları sağladığını ifade eden Şear; referandum sürecinin en iyi şekilde icra edilmesi için ciddi bir özen gösterdiğini kaydetti.

Şear: Devlet Her Türlü Silahlı Görünüme Son Vermede Çok Ciddi
Silahlı terör gruplarının bir kısım bölgelerde vatandaşların referanduma katılmalarını engellediklerine dikkat çeken Şear; fakat genel olarak referandum sürecini etkilemediğini belirtti.

Şear; yargı organlarının referandumu gözetleme ve denetlemede büyük bir rol oynadığını söylerken, adalet bakanı yardımcısının yüksek komisyonda yer aldığını, merkez komitelerde de yargıçların bulunduğuna dikkat çekti.
Farklı ülkelerdeki Suriye büyükelçiliklerinde referandum sandıklarının konulmasını engelleyen nedenin bir kısım Arap ve batılı ülkelerin havayolları şirketlerine uyguladıkları yaptırımlar olduğuna işaret eden Şear; bunun referanduma ilişkin belge ve dokümanların ulaşımını engellediğini söyledi. Şear, bunun yerine komşu ülkelere açılan sınır kapılarında referandum merkezlerinin açıldığını ve bu merkezlerin yoğun katılıma tanık olduklarını ekledi.

Şear; yeni anayasadaki tüm maddelerden yeni kanunların türeyeceğini ve bu kanunların uygulanacağını açıklayarak, düzeltilmesi gereken noktaların da düzeltileceğini ekledi.
İçişleri Bakanı Şear devletin; güvenlik durumuna çözüm bulma, silahlı tüm görüntülere son verme, ulusal güvenlik ve istikrarı sağlama operasyonlarında gayet ciddi olduğunun altını çizdi.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)

“Dış Siyaset (Politika)” sayfasına dön