Türkiye Suriyeye Saldırırsa neler Olur?

Ali

Mesaj gönderen Ali »

Sebahattin Önkibar yazmış ilgi çekici aktarıyorum

Türkiye’nin Suriye’ye kara-hava ya da denizden saldırması durumunda şunların olması muhtemeldir:
1)Suriye Türkiye’nin saldırması durumunda mukabele etme adına yüzlerce füzesini Türkiye’ye ateşleyecek ve on binlerce Türk hayatını kaybedecek.
2)Türkiye’nin Suriye’ye saldırması dolaylı olarak Rusya ile İran’la köprüleri atması demek olacağından hem Rusya hem de İran Türkiye’ye karşı açık bir tutum alacak.
3)Rusya ikili ilişkileri anında askıya alacak (Medyedev 8 gün önce bunu Erdoğan’a söylemiştir.)
4)Rusya’dan gelen doğalgaz kesilecek ve Türkiye kitleler halinde donma tehdidi ile yüz yüze gelecek.
5)Doğalgazın kesilmesi ile elektriğinin yüzde 54’ünü doğalgazdan üreten Türkiye aynı zamanda karanlığa gömülecek ve fabrikaları yani üretimi enerjisizlikten stop edecek.
6)Her yıl Türkiye’ye gelen milyonlarca Rus turist Türkiye’ye gelmeyecek.
7)Rus donanmasının Suriye’ye yardım için Montrö gereği boğazlardan geçişi esnasında ABD’nin kışkırtmaları ile sıkıntılar olacak ve Rusya ile muhtemelen savaş eşiğine bile gelinebilecek.
8)İran da doğal gazı kesip, ekonomik ilişkileri askıya alacak.
9)Rusya-İran-Suriye üçlüsü Türkiye’ye içeriden vurmak için PKK, Hizbullah ve El Kaide dahil pek çok örgütü devreye sokacak ve Türkiye kan gölüne dönecek.
10)Bu süreçte sadece fabrikalar değil, bütün hizmet sektörü de bitecek ve yüz binlerce insan işsiz kalacak.
11)Dolar Suriye’ye müdahale edildiğinin hemen ertesinde 3 bin liraya fırlayacak ve yüzlerce firma iflas edecek.
12)Suriye cephesinden şehit cenazeleri geldiği gün ise millet çoğunluğu kitleler halinde savaşa hayır diye sokağa dökülecek.
13)En önemlisi PKK fırsat bu fırsat deyip Güneydoğu’da isyan harekâtını başlatacak ve yüz binleri meydanlara yığıp devlet otoritesine hücum edip BM’ye referandum çağrısını yapacak.
14)Türkiye’nin Rusya ve İran’daki müteahhitlik hizmetleri dâhil pek çok ilişkisi güme gidecek.
15)AKP’de savaşa hayır diyen çok sayıda milletvekili Erdoğan’ın hastalığı ve Köşk’e çıkma projesini de dikkate alıp partisinden ayrılıp yeni bir siyasi oluşum başlatacak.
16)Türkiye, Suriye’ye ilk kurşunu atmakla belki de üçüncü dünya savaşının zeminlerini inşa edecek.
17)Suriye saldırısı ile Türkiye fiilen kendi birliği ve güvenliğini tehdit altına alacak ve meçhule yelken açacak.
Ve tam bu noktada soralım:
Bütün bu riskler niçin, Türkiye bu dehşet riskleri neyin karşılığında üstlenecek?
Bize göre oyu yüzde 50’lerin üstünde olan normal bir Tayyip Erdoğan ne kendinin ne de ülkenin başını derde sokar. Eğer sokarsa biliniz ki Başbakan korkunç bir tehdidin altındadır ki Cemaatin son saldırısı böyle bir ipoteği çağrıştırıyor.

Davutoğlu, Washington’dan bu mesajları getirdi
Üzülerek söylüyorum Erdoğan kuşatıldı…
Sadece dışarıdan değil, içeriden de kuşatıldı.
Bir yandan yol arkadaşı Cemaat, diğer yandan partili bazı arkadaşları…
Mesela kim mi?
Ahmet Davutoğlu…
Evet, Tayyip Bey’in elinden tutup büyüttüğü Davutoğlu Suriye bağlamında Tayyip Bey’le farklı düşünüyor.
Öyle ki dün dinlediğime göre Washington’dan yeni dönen Davutoğlu Başbakan’a, “Müdahaleden başka hiçbir şansımız yok, ABD hayati derece de bu işte ısrarlı” dedi.
Peki, Dışişleri Bakanı niçin mi böyle davranıyor?
Paxamericana’nın Türkiye’deki mutemedi olmak yani Tayyip Erdoğan sonrası ABD siyasette kendini desteklesin istiyor. Amacı, Abdullah Gül’ün önüne geçmek.
Keza Cumhurbaşkanı Gül de emekli olmamak için ABD’nin müdahale tezine yeşil ışık yakanlardan.
Medya ile küresel sermaye ile iç içe olan İstanbul dükalığının kıblesi de Washington.
Hülasa Suriye noktasında Erdoğan sanki tek başınadır. Dilerim Tayyip Bey bir liderlik yapar ve bulanık suda balık peşinde olanların heveslerini kursaklarında bırakır.
subay76

Re: Türkiye Suriyeye Saldırırsa neler Olur?

Mesaj gönderen subay76 »

türkiye eğer suriyeye bir saldırı düzenlerse bunun sonucu çok kötü olur..askerleri bırakın binlerce sivil hayatını kaybeder..ne uğruna ? malum ülkelerin kuklası olduğu için...bu iş suriyeyle kalmayacak aksine iran da suriyenin tarafında olacak ve sınır komşusu olan türkiye de bundan çok ağır bir şekilde sonuç alacaktır..bu savaşın olması her iki taraf içinde çok büyük kayıplar demektir..bana göre arab dünyasının suriye tutumu daha çok , beşar esadın Şİİ olmasından kaynaklanıyor....gerçi araplar her zaman nankör ve arkadan vuran bir milllet olmuşlardır..araplar ingilizlerin altın vermesiyle türkleri satan bir millettir..ama şuda açıktırki suriyeye olan bu kadar tepkinin diğer sebebide suriyenin iran ı hem desteklemesi hemde iran tarafından desteklenmesidir...zaten orta doğuda şuan için korkulan en büyük güç iran olarak görünüyor..iranın daha da fazla güçlenmesini engellemek içinde çeşitli ambargolar uygulanıyor..ama bu ambargolar geçmiştede uygulanmış fakat bu ambargolar iran için ,müthiş bir fırsat haline gelmiş ve adamlar toplu iğnelerine kadar kendi ülkelerinde üretmişlerdir..zaten iranın teknolojik alanda bu kadar ilerlemesinin sebebide bu ambargolardır..
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Beşar esed Şii değil, Alevi! Sana göre Alevilikle Şiilik başka ya. O yüzden boşver Esedi!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
umitaktas

Mesaj gönderen umitaktas »

boş verin bırakın suriyeye saldırsın. ama saldıran da belasını bulur. ben çok istiyorum akp hükümetinin suriyeye saldırmasını. zaten başka türlü de defolup gidecekleri yok.
derya

Mesaj gönderen derya »

Çoook kötü şeyler olacakk çoook. tayyip efendi güya dindar nesil yetiştireceksin öyle mi???!!! Peki sen neden kafirlerle iş birliği yapıyorsun söylesene?
"Kendi dinlerine uymadıkça, Yahudi ve Hıristiyanlar senden asla hoşnut olmayacaklardır. De ki: «Hidayet, ancak Allah'ın hidayetidir.» Sa­na gelen ilimden sonra onların heveslerine uyar­san, şüphesiz Allah'tan sana ne bir veli ve ne de bir yardımcı bulunur." Bakara 120
Allah'ım imam zaman ağanın zuhurunu tez eyle :( Allahumme salli ala Muhammedin ve ali Muhammed ve accil ferecehum..
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

umitaktas yazdı:boş verin bırakın suriyeye saldırsın. ama saldıran da belasını bulur. ben çok istiyorum akp hükümetinin suriyeye saldırmasını. zaten başka türlü de defolup gidecekleri yok.
bende aynı fikirdeyim böye bir hata ülkemizi bataklığa sokar ve bunun bedelini akp öder onlardan kurtuluruz ama bedelide hepimize gelir
umitaktas

Mesaj gönderen umitaktas »

Hasan Akça yazdı:bende aynı fikirdeyim böye bir hata ülkemizi bataklığa sokar ve bunun bedelini akp öder onlardan kurtuluruz ama bedelide hepimize gelir
bir musibet bin nasihattan iyidir. her felaketin arkasında bir rahmet vardır. o rahmette, türklüğün merkezi yine eskisi gibi horasan olacaktır. islam artık iran vasıtasıyla dünyaya hakim olacaktır. anadoludaki muaviyenin iktidarı yerle bir olacaktır. muaviyenin çocukları artık ehlibeyt evlatlarına zulmedemeyecektir. sünnilik artık amerikanın ve israilin piyonu olan bir mezheptir. ancak şiilik ve alevilik zulme meydan okumaktadır, amerikaya kafa tutmaktadır.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

AKP Hükümeti komsu Devletlerin acikca ic islerine karisarak Ülkemizi Atese sürüklüyorlar,Ülkemiz AKP sayesinde Savasa sürüklenirse tahminimce önce Erdogan ve ardindan Gül ve onun hizmetcileri solugu Amerikada alirlar,olanda yine Bizim Toplumumuza olur. Amerika Kukla Partisi ( AKP ) Amrikanin vede gizli olarak israilin Emrilerini yerine getirmeye devam ederse Ülkemizde kaosa sürüklenir ..simdiden bu Hükümet Libyali Suriyeli vs Militanlari Ülkemize Sokarak Otellerde agirlamaya baslamislar bile ... var bundada bir bit yenigi,ama kokusu yakinda cikar ..
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

3nokta yazdı:Beşar esed Şii değil, Alevi! Sana göre Alevilikle Şiilik başka ya. O yüzden boşver Esedi!

3 nokta , ben her zaman dediklerimin harfine kadar arkasındayım.. evet şiilik başka ,alevilik başka... sen kendine ne dersen de , kendine neyi layık görüyorsan gör, o senin bileceğin bişey..ama bir iki tane adam çıkıp , alevilik altında başka işler yaptı diye , alevilik değişmez...ben gene söylüyorum , hepte söylüyücem , alevilik asla ve asla şii lik değildir...
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

subay76 yazdı:, ben her zaman dediklerimin harfine kadar arkasındayım.. evet şiilik başka ,alevilik başka... sen kendine ne dersen de , kendine neyi layık görüyorsan gör, o senin bileceğin bişey..ama bir iki tane adam çıkıp , alevilik altında başka işler yaptı diye , alevilik değişmez...ben gene söylüyorum , hepte söylüyücem , alevilik asla ve asla şii lik değildir...
günümüzün muaviyeleride aynı şeyi söylüyorlar
demekki söylev kardeşliğiniz var
sanki şiilik babanın malı

“Dış Siyaset (Politika)” sayfasına dön