Siyasi partileri taktimimdir; AKP

biralevi

Siyasi partileri taktimimdir; AKP

Mesaj gönderen biralevi »

SİYASİ PARTİLERİ TAKTİMİMDİR. ; AKP;

İzleyenler bilir,siyasal parlementer sistemin dışında ve üzerinde bir yerde siyaset yapıyorum. Kendi halk parlementomuzun sıradan bir üyesiyim ve mahşerdeki parlementonun da seçkin bir üyesi olmaya çalışıyorum.
Biralevi aydını olarak ülkemi,dünyayı ve halkımı ilgilendiren sorunlara kayıtsız kalamam. Bu nedenle seçime giren barajı aşan partileri sizlere tanıtmak istedim.Herkesin kendi ufkunca bakışı var elbet, bizimkini de Biralevi bakışı olarak kabul edin.

1- Klasik bakışla Osmanlı hayranı, Kendisini sağcı ve muhafazakar olarak gören Sünnilerin oy verdiği bir halk partisidir.
Oy verenlerin tabanı orta sınıftan ,orta zekalı, duygusal insanlara dayanır. Aydınlar,seçkinler,burjuvalarda var elbet. Dönem dönem yada başlarda azda olsa laik ve liberallerde oy vermişti. Şimdilerde ise kendi asli tabanına oturmuş görünüyor.

2- Başlarda siyasi boşluktan faydalanıp bir umut olarak ortaya çıkmış ve manevi ve dinsel inanç vurgusuyla da bir inanç partisi olarak gözükmüşse de artık kapitalist bir ticari şirket olarak kabul etmemiz gereken bir zemine oturmuş bulunuyor. Öyle ki artık partinin tepedeki mensuplarının Allah,Mahşer,Hesap korkusu kalmamış olup,bunları tüm hatırlatmalarımıza karşın ilgisiz kalmaktadırlar.

Tabi bu durum zamanla il ilçe yönetim ve belediye tabanlarına da yansımış olup artık bu parti bana tabiri caizse önüne gelen her şeyden nemalanmaya çalışan ‘Çekirge sürüsü’ nü anımsatmaktadır.Tavan ve taban siyasetçileri her türlü rantın peşinde koşup birbirleriyle yarışmaktadırlar.Bu durum o kadar yaygın ve partiye hakim olmuştur ki gözlemimi herkes çevresinden bizzat keşfedebilir. Sonuçta çekirge istilasının geçmesini bekliyorum.

3- Artık yeni değiller,13 yıldır tek başlarına iktidar oldukları için geçmişleri gelecek yönetimleri hakkında fikir vermektedir.
Yani artık bir defa denesek mi diye oy verilecek bir parti değiller.

4- Fahiş yani dayanılmaz hataları bolca oldu. Dış politikada emperyal güçlere aldanarak ve içlerindeki genetik hayalleri de dışa vurarak aktif olacağız diye,binlerce insanın kanının dökülmesine,binlerce çocuğun yetim ve öksüz kalmasına Müslüman beldelerin tahrif edilmesine sebep oldular. Ama bugün büyük bir pişkinlikle bunları inkar edebilecek inancada sahipler. Sınırlarımız dünyanın teröristlerinin gelip geçtiği kevgire döndü. En sonunda da dünya jandarmasına !! uçuş izni verilerek Müslüman beldeleri bombalama imkanı bile tanındı. Ülkemizde şu an kaç uluslararası katil ve şebekesi ve örgütlenmesi var kendilerinin bile bildiğini sanmıyorum.Zaten sürekli yanılmışız,kandırdılar psikolojisi üzerlerine huy olarakta kalmıştır.
Rahat anlaşılması için yazıyorum diğer işleri bir yana sadece Suriyede izledikleri politikalar bile bunları cehennemin dibine binlerce kez yollayacak türden devam ediyor.

5-İçeride de uyguladıkları politikalarla tüm taşları yerinden oynattılar lakin yerine de bir şey koyamadıkları içinde büyük bir boşluk belirsizlik oluştu. Yargı,emniyet,askeri alan türünden her kuruluş şu an toz duman olmuş dağılmış durumda. Devlet memurları arasında müthiş bir güvensizlik ve korku hakim. Herkes herkesi ihbar edebilecek durumda bulunuyor.Herkes biryerlerden maddi siyasi nemalanma peşinde koşuyor. Sanki Abdülhamit dönemini yaşıyor gibiyiz.

6-Liderleri şu an cumhurbaşkanı durumunda büyük hayalleri var ama bu hayallerini halkın %40 ile gerçekleştiremeyeceğini göremeyecek kadarda şaşkın durumda. Zira halkın % 60 ını çoktan ötekileştirdi,en çokta biz alevileri tabi,
Düşünün ki kendisinin paraler yapı dediği Amerikan cemaatiyle mücadelesinde haklı olmasına karşın bu ulusal cephede bile yeterli desteği alamayacak kadar insanları kendisinden nefret ettirdi.

7- Siyaseti biat etme esası üzerine kurdukları için Halkı da aydını da sürüleştirdiler, kimse olaylara eleştirel gözle bakmıyor bakamıyor. Ülkenin her yerindeki yönetici irade Ehil olmayan ama biat eden insanlarla doldu. Herkes biata oynadığı içinde bu partinin içinde eleştiri süreci gelişmedi ve bugün itibarıyla da yok durumda. Bunca haksızlık,hukuksuzluk,hırsızlık emaneti ehil olmayanlara verme durumlarına bile inançlı ! oldukları söylenen parti mensupları seslerini çıkaramıyorlar. Bu çok kötü huy üstlerine yakışmadıysa da yapıştı.
8-Zenginden (ç) alıp fakire verme konusunda ki hamlelerine tez bile yazılır. Daha öncekiler çalıp vermiyorlardı.Yine ülke malvarlıklarını satma konusunda da çok başarılı oldular, satılacak her şeyi sattılar.
Yaptıkları her şey kötü diyemeyiz tabi,sosyal politikalar alanında başarılı oldular Lokomotif sektörler olan inşaat,tekstil ve turizmde ekonomik dengeyi iyi tutturdular.Vesayet rejiminini sakat hale getirdiler.Anadolu sermayesine yeni imkanlar sundular.Eğitim ve ulaştırma sektörlerinde olumlu adım attılar.

9- Kürt politikasında ki iniş çıkışlar ruh hallerini yansıtıyor ve bu ruh hali en iyi olarak gezi olaylarında gözüktü. Çok basit birkaç cümle yada önlemle söndürülecek halkın duygularını içlerindeki kibir ve nefretle gökyüzüne taşıdılar.

10-Alevi politikasında ise bizim Muaviye açılımı dediğimiz Amerikan cemaati politikasını devam ettirdiler.En son Cami—Cemevi muaviye kurnazlığı eylemlerine başlamışlardı ki cemaatle araları bozuldu ve proje yarıda kaldı. Tüm uyarılarımıza karşın Alevilik konusunda Hz.Ali gibi değil diğer partilerin yaptığı gibi tipik muaviye tavrıyla davrandılar. En çok cemevi bizim dönemimizde yapıldı söylevleri bunun kanıtıdır.

11- AKP yönetiminde hakça bir yönetim olmayacağını,ehil insanların ehil yerlere gelemeyeceğini,biata dayalı sürü psikolojisinin kökleşeceğini,siyaset yönetiminde bilimsel eleştiri yapılamayacağını, gelir adaletsizliğinin önlenemeyeceğini lakin el değiştireceğini artık görmüş bulunuyoruz.
Yeni anayasa değil bin tane anayasa bile yapılsa bu tür iradeyle ne demokratikleşilebilir nede hukuk devleti olunabilir. Bunca kibir,gurur,bencillik ve ötekileştirme varken de barış dolu bir gelecek beklemekte hayal gibi bir şey olur kanaatindeyim.

12- Seçimlerde biralevi olarak kıstaslarım belli, bizi ötekileştirmeyip gerçekten alevi bir aday koysalardı önüme kesinlikle hatır oyu verirdim ; hatta kendi içlerinden İslamın ölçülerinde içinde Allah korkusu olduğunu düşündüğüm ‘EHİL’ bir aday dahi koysalardı önüme o Allah dostu şahsın hatırına yine hatır oyu verebilirdim.
Ama ancak lakin
2015 kasım seçimleri için yazıyorum;
VALLAHİ VE BİLLAHİ
BİN OYUM OLSA BİR TANESİNİ BİLE VERMEM BU PARTİYE………….
Çünkü mahşerde bu bir oyun hesabını bile izah edemem……

Teoman Şahin

“İç Siyaset (Politika)” sayfasına dön