Tayyip Erdoğan: O cem evi bir ucube!

alevi99

Tayyip Erdoğan: O cem evi bir ucube!

Mesaj gönderen alevi99 »

http://www.youtube.com/watch?v=TdMSfwmp ... r_embedded

Başbakanın alevilik ile ilgili yapmış olduğu açıklama bir insan tanımından emin olmadığı bir konu hakkında nasıl yorum yapar.
umitaktas

Re: Tayyip Erdoğan: O cem evi bir ucube!

Mesaj gönderen umitaktas »

devletin cemevleriyle ilgili görüşleri üç aşağı beş yukarı rte'nin görüşleriyle yakındır. bu devlet yargısından askerine kadar cemevlerine düşmandır. bakın yeni bir haber okuyalım;

"alevi şehitin cenazesi ailesinin rızası olmamasına rağmen cemevinden alınarak resmi tören için camiye götürülmüştür.

hubyar sultan alevi kültür derneği başkanı ali kenanoğlu yaşananlarla ilgili gelişmeleri ve tepkisini twitter hesabından duyurdu. kenanoğlu twetter hesabından şunları söyledi:

cemevi başkanıyla şimdi görüştüm, konuyla ilgili diğer canlarla görüştüm. aile cenazelerinin camiden yolcu edilmesini kesinlikle kabul etmediler. askerlere bunu çok net söylediler. resmi tören yapılacaksa cemevinden yapılsın dediler, ama askerler bunu kesinlikle kabul etmediler, cenazeyi fiilen aileye teslim etmeden cemevinde yapılan törenden sonra alıp camiye götürdüler, ne aile ne de biz buna razı olmadık ama yapacak bişeyimiz yoktu. sonuç şu oldu: foça’da öldürülen alevi askerin cenazesi devlet tarafından gasp edilerek cemevinden alındı ve resmi tören için camiye götürüldü."

şimdi ali muhsin efendi, musa efendi, bir alevi denilen zevat cemevlerine nasıl saldıracaklar. görüldüğü üzere askerler de cemevlerini tanımamaktadırlar. dolayısıyla devletin cemevlerini desteklediği, kabul ettiği safsatadır. devlet yardımıyla bir iki cemevi yapmak aleviliği ve cemevini tanımak değildir.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

umitaktas yazdı:
şimdi ali muhsin efendi, musa efendi, bir alevi denilen zevat cemevlerine nasıl saldıracaklar. görüldüğü üzere askerler de cemevlerini tanımamaktadırlar. dolayısıyla devletin cemevlerini desteklediği, kabul ettiği safsatadır. devlet yardımıyla bir iki cemevi yapmak aleviliği ve cemevini tanımak değildir.
senin anlayışında bir kıtlık kalbinde bir katılık aklında fakirlik var çünkü yazılanları hiç anlamıyorsun

ucube lafı mimariyle ilgilidir mezarlıktan imar dışı kaçak yapılan mimari, bir eser olmayan bir yer anlamına geliyor ve bu lafı sadece karacaahmet cemevi için kullandı çünkü o mimari yasadışı kaçak yapı yapılırken tayyip efendi belediye başkanıydı

sonra sana yazıldı ama dut yemiş bülbül gibi kaldın o cemevi kaçak olmasına rağmen erbakan ve demirelin çabalarıyla kaçak olsada yoluna devam etti dokunulmadı

cenaze herhangi bir cenaze değil şehit cenazesi ve devlet bu tür cenazeleri kendi kullanmak isityot ve cemevinmdeki dedelerin islamdışı hatta hiçbir dine uygun olmayan törenine tabiki razı olmaz bu cemevine karşı olmak anlamına gelmez

ama senin anlamanda mümkün değil
umitaktas

Mesaj gönderen umitaktas »

Hasan Akça yazdı:cenaze herhangi bir cenaze değil şehit cenazesi ve devlet bu tür cenazeleri kendi kullanmak isityot ve cemevinmdeki dedelerin islamdışı hatta hiçbir dine uygun olmayan törenine tabiki razı olmaz bu cemevine karşı olmak anlamına gelmez

ama senin anlamanda mümkün değil
kıvırma hasan efendi. sen hayatında cemevi görmemişsin. cehalet paçalarından akıyor. ben pek çok cenazeye gittim cemevinde. bu törenlerin islam dışılığıyla ilgili bir husus görmedim. bilakis sünniler bu cenaze namazlarını takdir etmişlerdir. sünniler,"bizim cenaze namazlarına benziyor ama siz ilave olarak ehlibeyti de anıyorsunuz" demişti bana. ya hasan efendi işte hayattan habersiz olursan böyle kıvırırsın. hep söylüyorum sizin tayyipten bir farkınız yok. siz de yobazsınız tayyip de. ama tayyip biraz daha dobra. o hiç değilse ben alevilere düşmanım diyor. ama sizler hem aleviliği kullanıp hem de alevilere kin kusuyorsunuz.
Hasan Akça

umitaktas yazdı:kıvırma hasan efendi. sen hayatında cemevi görmemişsin. cehalet paçalarından akıyor. ben pek çok cenazeye gittim cemevinde. bu törenlerin islam dışılığıyla ilgili bir husus görmedim. bilakis sünniler bu cenaze namazlarını takdir etmişlerdir. .

pekala madem öyle diyorsun düşünüyorsun
gittiğin cemevlerindeki cenaze merasimleriyle ilgili uygulanan detayları yaz tartışalım

1- önce cenaze nasıl yıkanıyor bundan başlayalım sonra diğer konulara (talkın dua cenaze namazı vs ) geçeriz
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

umitaktas yazdı: bilakis sünniler bu cenaze namazlarını takdir etmişlerdir. .
bunun sebebini söylermisin
sünniler cemevindeki cenaze namazını neden taktir ediyorlar?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ümit efendi

Cemevlerini bende gördüm, Cenaze Namazlarinida gördüm Nikahlarinida, Simdi yazmissinki ..."bilakis sünniler bu cenaze namazlarını takdir etmişlerdir. ." neden biliyormusun ? sünki Cemevlerinde kilinan Cenaze Namazlari genelde Hanefi icithadina göre kilinmis olmasidir ! Onun icin bunu Sünni kesim, tabiki taktir edder ... nede olsa Cemevlerinde Diyanetcisi Fetocusu, sucu ,bucu coktur Cenazesi olan Saf Alevilere elbette sözde "Alevi ictihadina göre kiliyoruz" deselersede gercekte Acik ve net bir sekilde Sünni ictihadina göre kildirklarinada pek cok kez görmüs olduk ! Zaten o Savundugun " Sistem ve kisiler "de acik bir sekilde demiyorlarmi " Biz Sii degiliz,Biz Caferi degliz.vs " ozaman geriye ne kaliyor ? Tabiki Hanefi icithadina göre Cenazeyi kaldirmak kaliyor ! Hem Kurani inkar ediyorlar hemde yerine gelir inkar ettikleri Kurandan faydalanip üste yiginlada Para alip Sömürmeyide biliyorlar ..bak Ümit Efendi... Benim Babam Rahmetli oldugunda onun Cenazesini Alevi icithadina yani Sizin kabul etmediginiz CAFERi icithadina göre Cenazesini kaldirmak istedim ne yazkki senin o "Hosgörülü" Sözde "Aleviler " Babamin Cenazesini Resmen benden Gasp edip sessiz sedasiz haberim dahi olmadan Cemevine götürüp HANEFI ictihadina göre kildirdiklari oldu, zira O Cemevini ise bizzat taniyorum ,icinde her Örgüte mensup bir yana, Diyanetcisi Fetocusu vs lerle doludur ,onun icin Burda onlarin Avukatligini yapacaginiza önce bunlari görün ...Sayet Cenaze istedigim gibi kaldirlimis olsaydi Alevilerin kafalarinda soru isaretleri olacakti ama maalesef bu olmadi, Sizin sözde "Alevi " sandiginiz o Sahtekarlar Cenazeyi benden Gasp etmekle kalmadi yiginla para alip Toplumuda bir güzel avuttular ve Gercek Alevilikte Nasil Cenaze kaldirilir onuda engelemis oldular ..sen simdi bunada inanmasin, sünki sen inanmak istediginden ve görmek istediginden yanassin.. kisacasi Cemevlerinde ister nikah ister Cenazelerde devamli Hanefi ictihadina göre kilinir ! bunlara Bizzar Sahit olduk Cemevi yüzünde gördük .Merak etme. birde su var .. Maksim Gorgi kitabina inanipta Kurana Cöl kanunu diyenler Cenazelerde biran birer "Hoca " olabiliyorlar ve envayi türlü selyer. iste sen böylelerini savunuyorsun ne yazikki !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
derya

Mesaj gönderen derya »

Bu adamın "ucube" den başka bildiği kelime yok mu acaba...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Benim cemevlerinde katıldığım cenazeler dört tekbirle sunni fıkha göre kaldırılıyor. Cenazeleri nasıl yıkadıklarını görmedim. Namazı sunni fıkha göre kılıyorlarsa yıkama işi de muhtemelen sunni fıkha göre yapılıyordur.

Madem sunni fıkha göre kaldırılıyor bu cenazeler o zaman ortalığı ayağa kaldırmanın anlamı yok gidip sunni camiinde de kaldırabilirler. Çünkü farkı yok!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hasan Akça

3nokta yazdı:Benim cemevlerinde katıldığım cenazeler dört tekbirle sunni fıkha göre kaldırılıyor. Cenazeleri nasıl yıkadıklarını görmedim. Namazı sunni fıkha göre kılıyorlarsa yıkama işi de muhtemelen sunni fıkha göre yapılıyordur.

Madem sunni fıkha göre kaldırılıyor bu cenazeler o zaman ortalığı ayağa kaldırmanın anlamı yok gidip sunni camiinde de kaldırabilirler. Çünkü farkı yok!
benimde söylemek istediğim bu
sünni fıkıh uyguladıklarından cemevlerindekilerin haberi bile yok hem bilmiyorlar hemde itiraz ediyorlar kaç kere bizzat şahit oldum dede dediklei cahil namazı bile sünni hanefi fıkhına göre elleri önden bağlayarak kıldırdı
bunlar sanıyorki sünni fıkkhın içine üçbeş Ali hasan hüseeyin kelimesi katılırsa alevilik olur sanıyorlar bu kadar cahil adamlar cahillikleinide kabul etmiyorlar

“İç Siyaset (Politika)” sayfasına dön