Bektaşilerin Yeni Yalanı(Pir Sultan Hk)

biralevi

Bektaşilerin Yeni Yalanı(Pir Sultan Hk)

Mesaj gönderen biralevi »

Bektaşilerin Yeni Bir Yalanı Daha (Pir Sultan Hakkında)

Bektaşilik Osmanlı padişahı 2.Bayezid tarafından ,Balım Sultan isimli meçhul bir şahsa Hacı Bektaş ismine atıfla kurdurulan bir dergah yada tarikattır.

2.Bayezid bu şekilde ki örgütlenmelerle anadoluyu tasavvuf ağırlıklı Sünnilik yoluyla Müslümanlaştırmayı ve denetim altına almayı planlarken,safevi etkisini de bir ölçüde kırmayı düşünüyordu.

Bu nedenle sarayda Firdevsi Tavil denilen şahsa ‘Hacı Bektaş Velayetnamesini’ de yazdırarak Hacı Bektaşı hem seyyit hem de keramet sahibi bir veli olarak tanıttı.

Zaten sonuçta hem Hacı Bektaş hem de padişah 2. Bayezit VELİ olarak tanınmaya başlandı.

Osmanlı padişahları ve beyleri 1826 yılına kadar Bektaşileri tüm güçleriyle desteklediler,hatta Osmanlının en vurucu ordularından olan Yeniçeri ordusu bile bu tarikata bağlanarak burasını pir edindi.Öyle ki Osmanlı feth ettiği yerlerde ilk iş Bektaşi dergahları açtırıyordu .

Bu süreç Yavuz ve Kanuni gibi azılı alevi düşmanları döneminde de aynı şekilde devam etti.

Ancak 1826 yılına gelindiğinde iç savaş odağı yada gücü olan Yeniçeriliğin kaldırılmasına karar verildi ve bu süreçte aradaki bağdan dolayı padişah 2.Mahmut Bektaşilere de zarar verdi.

Bu süreçten sonra Osmanlıdan uzaklaşma eğilimine giren Bektaşiler sebatayist etki altına girerek zamanla fıkralarla başlatılan saldırılarla İslam dışına çıktılar.Osmanlı son döneminde ve cumhuriyetin ilk dönemlerinde hakim olan sebatayist etkiye maruz yönetimlerde bu süreci desteklediler.

Bugün Bektaşilik İslam dışı fikirleri savunan başı olmayan örgütsüz eski tarikattır.Tarikat olarak varlığı yoksa da fikir olarak varlığını mutasyonlarla sürdürmekte ve en çokta Aleviyim diyen insanımıza musallat olmaktadır.

Sünni tasavvufla başlayan süreç aşama aşama içerisine katılan yabancı unsurlar olan Batınilik, Hurufilik, hıristiyanlık, sebataylık, şamanlık, Zerdüştlük, Şiilik vs vs gibi unsurlarla bir çok mutasyona uğramış ve son çeyrek yüzyılda da Ateistlik, Atatürkçülük, solculuk, laiklik gibi unsurlarda Bektaşilik içinde yerini almıştır.

Artık Bektaşilik içerisinde her türlü fikri barındıran İslam dışı kültürel bir sentez haline gelmiştir.Öyle ki Bektaşilik içinde araştırma yapan herkes kendinden bir parça bulabilir.

Helal haram gibi sabitleri olmayan Bektaşilik akımı bu nedenle doğru yada yanlış türü hiçbir değere de sahip olmaksızın tarihteki yolculuğuna batıl bir fikir akımı olarak devam etmektedir.

Kurana eksik demekten çekinmeyen ama ayetleri işine geldiği gibi çarpıtarak yorumlayan, Batınilik etkisinde kalarak iç güzelliği önemlidir deyip namaz oruç hac vs vs gibi ibadetleri gereksiz bulan,ama bunların yerine daha şekildi kurallar koyan ve bu çelişkileri yutturmaya çalışan bu akım taraftarları son dönemlerde İslamın tüm ekollerinin ibadethanesi kabul edilen mescidlere karşın ‘Meydan, Meydan evi, cemevi’ gibi alternatifler geliştirmeye çalışarak her türlü fikri tahrifatı da yapmaktadırlar.

Bizler tarihi süreçte mutasyonlarla İslam dışına çıkmış olan Bektaşilik virüsünü Aleviyim diyen mazlum ve masum halkımızdan uzaklaştırmaya çalışmaktayız ve Aleviliğin sadece ve sadece 12 imamların teori ve pratiği üzerine yerleşmesini istemekteyiz.

İşte bu yüzden Bektaşileri takip edip yalanlarını aydınımıza halkımıza ulaştırmaya çabalıyoruz.

Bektaşiler son dönemlerde Pir Sultan Abdal üzerine de yeni bir yalan monte etmeye çalışıyorlar.

Ali Haydar Avcı denilen bir Bektaşi araştırmacı GÜYA ‘Bize de banazda pir sultan abdal derler ‘isimli eserinde ve ‘Osmanlı gizli tarihinde pir sultan abdal ve bütün deyişleri’ isimli eserlerinde Osmanlı belgelerinde sanki yeni bir belge bulmuş da Pir sultanın asılma nedenini keşfetmiş ! gibi Pir Sultan Abdal’ın katlini vacip kılan resmi gerekçeleri sıralamış bu yazarın uydurduğuna göre Osmanlı pir sultanı ;

1- Pir Sultan dinsiz, namaz kılmıyor ve oruç tutmuyor

2- Şeriata aykırı söz söylüyor ve davranış sergiliyor.

3- Müslümanlara ‘Yezit’ diyor ve şarap içiyor.

4- Kur’an ve İslam Peygamberi hakkında uygunsuz sözler söylüyor.

5- İslamiyet’in ilk üç halifesine sövüyor.

6- Peygamber hanımı Hz. Ayşe’ye hakaret ediyor.

7- Cem Ayini gibi gizli toplantılar yapıyor.

8- Safevi taraftarı ve Kızılbaş taifesinden bir devlet düşmanı.

9- Rafizi kitaplar bulunduruyor okuyor ve okutuyor.

10- Saz ve Çalgı çalıyor törenlerde semak dönerek oyun oynuyor.

11- Törenlerde ve dışarıda haremlik selamlık kuralına riayet etmiyor.

12- Mehdi-i Zaman (Zamanın Mehdisi) gelecek propagandası yapıyor

diye asmışmış!!!

Yazarın sebatayist yada masonik yanı var mı yok mu bilmiyoruz ama yönteminin sebatayist yöntemi olduğu hemen anlaşılıyor.

Olmayan belgelerle tüm tarih içindeki dedikodu ve suçlamaların hepsini Pir Sultan Abdal üzerinde birleştirerek ve sanki yeni bir Osmanlı belgesi bulmuş gibi sunuyor.

Amaç belli Pir Sultanı keyfine göre yönlendirmek ve tanıtmak,hatta utanmasalar yada halkın kanacağını bilseler Pir Sultanında kendileri gibi ‘Ateist,dinsiz’ olduğunu söyleyecekler söyleyemiyorlar ama bu anlamlara gelen yazılar yazıyorlar.

Pir sultan adına sonradan uydurulan şiirleri pir sultana yamadıkları yetmemiş olacak ki şimdilerde Alevi önderi olan Pir sultanında Şertiate uymayıp Kuranın emirlerini dinlemeyip Namaz kılmadığını,Oruç tutmadığını,sanki Aleviliğin ön şartıymış gibi ilk üç halifeye sövdüğünü,tıpkı bu beyefendiler gibi sazla,semahla,cemle ibadet! yaptığını güya kanıtlamış ! oluyorlar.

Amaç çok açık Aleviliği sanki hiç ortak yan yokmuş gibi hatta Sünniliğin karşıtıymış gibi sunmak,araya nifak tohumları ekmek ve nefret üzerine kurulu husumetler yeşertmek.

Ortada hiçbir belge yok ama olsun ne fark eder ki ,mutasyon içinde arsızlık,pişkinlikte geliştiğine göre bir belge olmayışı önemli değil .

Zaten Anadoluda yaşayan insanımızın kafası o kadar karışık ki varsayalım berzahtan Hz.Ali buralara gelse Aleviyim diyenleri,Hacı Bektaş gelse Bektaşiyim diyenleri yada İmam Azam gelse Hanefiyim diyenleri kovalardı.

Pir Sultandan bazı dörtlükler nakledelim bakalım ne diyor:

Kanı bizden evvel gelen
Beş vaktini tamam kılan
On parmağı pınar olan
El Muhammet Ali’nindir

Eba Müslim şu cihana gelmeden
Âdem Ata geldi piri gördün mü?
Abdest alıp namazını kılarken
Üzerine inen nuru gördün mü

Sabahınan kalktım ezan okunu
Ezan sesi kulağıma dokunur
Duyar düşmanlarım kına yakınır

Uyan Muhammed’im, sinem bülbülü

Kâbe’nin yapısı, bina yapısı
İman etse asilerin hepisi
Beş vakit okunur Ayet-el kürsi
Ya Muhammet sana imdada geldim

PİR SULTAN ABDAL’ım derdlere derman
Ayrılık elinden halim pek yaman
Şefaat etmeye On İki İmam
Ben seni Ali’nin yoluna saldım

Didar defterine geçtim
Münkir münafığı seçtim
Mezhepte Cafer’e düştüm
Firdevs-i âlâ içinde’

Şimdi bu beyler hemen bu dörtlükler ona ait değil diyerek bizim onlara getirdiğimiz eleştiriyi bize getirirler.Bu sorunu da çözelim. Pir Sultanın ağırlıklı olarak Düvezi İmam dediğimiz türden yani On iki imamların isimlerinin geçtiği şiirleri yazdığını dünya alem kabul ediyor değil mi?

Pir Sultanın önder kabul ettiği,yollarından gitmeyi tavsiye ettiği On İki imamlara bakalım ve Pir sultanı onlarla tanımaya çalışalım ne dersiniz?Öyle ya insan birilerini önder kabul etmişse fikri alt yapısı da önder kabul ettiği kişilere benzeyecektir,yoksa ikiyüzlülük olur öyle değil mi?

Böylece hiç kafalar karışmadan Pir Sultanı da tanımış oluruz var mısınız?

HAYIR, ASLA.

Çünkü Pir Sultan istediği kadar On iki İmam desin,Namaz desin,Caferilik desin bu beylere göre hiç önemli değil ,önemli olan aleviyim diyen mazlumları aldatmak,kandırmak ve On iki imamlardan uzaklaştırmak.Pir Sultan kalksa da gelse eminim ilk işi adına kurulu dernekleri fesh etmek olurdu.

Karanlık güçlerin ve sebatayistlerin Toplum mühendisliği uğruna bektaşilerin yalanları zirveye doğru ilerliyor,maskelerini düşürmek her aydınının üzerine borçtur.

Bunu yapıyoruz,anlayan anlıyor anlamayana sabırla anlatmaya çalışıyoruz.

Aleviyim diyen On İki imamları seviyorum diyen mazlum ve masum toplum hakkı tanıyıp Bektaşilerin yalanlarını öğrendiğinde zaten her şey yoluna girecektir,

Bu sadece ve sadece zaman sorunudur.Bunun için çalışıyoruz.Biz bu umutla yaşıyor ve bu umutla sahibi zaman Hz.Mehdiyi bekliyoruz.

Teoman Şahin
alone_man

Re: Bektaşilerin Yeni Yalanı(Pir Sultan Hk)

Mesaj gönderen alone_man »

biralevi yazdı:
Ali Haydar Avcı denilen bir Bektaşi araştırmacı GÜYA ‘Bize de banazda pir sultan abdal derler ‘isimli eserinde ve ‘Osmanlı gizli tarihinde pir sultan abdal ve bütün deyişleri’ isimli eserlerinde Osmanlı belgelerinde sanki yeni bir belge bulmuş da Pir sultanın asılma nedenini keşfetmiş ! gibi Pir Sultan Abdal’ın katlini vacip kılan resmi gerekçeleri sıralamış bu yazarın uydurduğuna göre Osmanlı pir sultanı ;

diye asmışmış!!!

böyle uydurmak düzmece yapmak iblisin bile aklına gelmez ama bektaşilerin aklına geliyor
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

alone_man yazdı:
biralevi yazdı:

diye asmışmış!!!

böyle uydurmak düzmece yapmak iblisin bile aklına gelmez ama bektaşilerin aklına geliyor

Tam tersi böyle uydurmalar ancak iblisin ve uşaklarının aklına gelir
Ali

Mesaj gönderen Ali »

Biralevi abi bu yazıyı okuyup rahatsız olan birisi olmuş velayet com dan aldım cevaplarmısın?

Selam Aleykum,
yaziyi okudum ve bazi noktalarda rahatsiz oldugumu belirtmek istiyorum.

Asagida kamuoyuna sunulan yazi kesin bir uzun arastirmanin ürünüdür ve her delillere dayali arastirmalara karsi saygili olmak gerek.

Amac Hakkikati bulmak olmali daima, ama sadece dogrulari göstermek ile olmali.

Sizin arastirmalarinizin sonucu ne olursa olsun, Bektasileri karalayici sözler olmamali. Sonucda HAKK´a giden yol güzelliktir.

Insan bu halde dellilerini hos bir sekilde sunmali. Bektasilerin Alevi olup olmadina deginmek hos degil.

Arastirma Alevi Ulularinin sözleri ile Dogrulari sunmasi gerek.

Alevilik budur diyerek, Alevi Bektasiler budur diyerek degil.

Eger Bilgileriniz dogru ve hakkikat üzeri ise, kötülemeye gerek yok.

Malik Ester´in bir sözü var:

"Ben Ali´nin yaninda KIN gitmeden savasmayi ögrendim."

Emir-el Muminin Imam Ali-el Murtaza (as) Mali Ester gibi aziz ve muhterem bir insan´i öyle yetisdirmiski, böyle söylüyor.

Halbuki karsisindaki Düsman zinazade (fahise Annesi Hind) ve haramzade (mazlumun hakkini yiyen babasi Ebu Sufyan) birisi.

Böylelerine karsi dahi kin ve nefret gittmeden savasmak gerek.

Halbuki Anadolu Alevileri daima baskiya mahruz kalmislar.

Nedenmi?

TEVELLA ve TEBBERA´dan dolayi

Yani Ali aski ile yanip kül olduklari icin, yani Hüseyni kiyami sevdikleri icin, yani EDRIKNI YA MAHDI dedikleri icin.

Bugün bile serbest degiller.

Sanmayin "ben Aleviyim" diyor diye, boynunda Zülikar tasiyor diye, semah dönüp Cem ediyor diye serbestler.

Hayir bugün Alevilik üzerinde oynanan oyunlar daha büyük.

Bu nedenle yazinin yazilis tarzini pekde hos bulmadim.

Anadolu Köy Aleviligi ve Osmanli Sehir Bektasiligi degisiktir elbettde.

Aleviler daima isyanci tavri ile takip edilmis ve hic bir zaman devlete teslim olmamislardir (Baba Ishak, Baba Ilyas, Pir Sultan Abdal vs)

Tarih kitaplari Alevi isyanlari ile doludur.

Bektasilik ise Sehir "Aleviligi"´dir ve Osmanlinin gücü altindaydi, örnegin YENICERI Ocagi.

Ama unutmayalimki bu sekilde davranmak hos degil.

Bektasiligi elestirmek yerine, 7Ulu Ozan´in sözlerine agirlik verin.

TEVELLA VE TEBBERA ile ancak ve ancak dogru bir ALEVI MÜCADELESI olur.

Unutmayalimki Islam tarihinde cok ama cok Isyanlar cikti.

Kerbela sonrasi degisik degisk firkalardan Imam Hüseyin´in intikami alma hareketleri dogdu.

1. Abdullah ibn Zubeyr : IMAM ALI´nin en büyük Düsmani ve Cemel Savasinda teyzesi Aise´nin yardimi ile kendini Halife ilan etdi.

2. Abdullah ibn Omar: 2.Halife Ömer´in oglu ve Ali evlatlari´nin düsmani

3. Abbasiler ve yandaslari: Emevilere Savas acma nedenleri Ehli-beytin sözde intikam icindi.

Kerbela´dan sonra cok isyanlar olmusdur.

Bazilari niyetlerinde samimilerdi (örnegin Zeyd bin Ali bin Hüseyin bin Ali bin Ebu Talip ve Mukthar bin Ebu Ubeyde Sakafi) ve bazileride hükümet pesinde idiler.

Sizin niyetiniz kesinlikle IMAM ALI tarafi olmali, cünkü sayfa adi ALEVISESI, yani Hakkikatin Sesi, Yani Adaletin Sesi, Yani Tevhidin Nübüvetin Imametin Sesi. Bundan dolayi Imam Ali´nin Ali´si olan Malik Ester gibi olalim.

KIN GITMEDEN HAKKIKAT PESINDE KOSALIM

saygi ve sevgilerim ile

Seyyid Özgür Sözeri / Viyana"
biralevi

Selam Aleykum,
yaziyi okudum ve bazi noktalarda rahatsiz oldugumu belirtmek istiyorum.

Yazanı tanımıyorum ,Alim mi aydın mı her ikisi de mi hiçbiri mi bilmiyorum,ama bizim yaptıklarımızdan kimlerin rahatsız olduğunu biliyoruz,eğer o grupların içinden birisiyse bırakalım dilediğince rahatsız olsun,adı gibi özgür tercihidir ama bilsin ki onların rahatsızlığı bizi durduramaz ve Alevilik onlar istese de istemese de 12 imamların kendi gerçek bilgi zeminine teori ve pratiğine oturacaktır ve bu konuda verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı da özür dileyecek değiliz, Onlar pişkin pişkin batılı savunurken ve hiç utanmazlarken biz hakkı savunmaktan geri duracak değiliz.
Yok eğer bu arkadaş iyiniyetli ve içimizden birisiyse içinde yaşadığımız keskin süreci virajı durumun vehametini yeterince görmüyor demektir,tarihin hangi noktasında olduğumuzun pekte farkında değil demektir,öyle ki eğer yurt dışında yaşıyorsa oradaki pozisyonundan dolayı ,çevresinin bizim yaptıklarımızı ona da mal ediyor oluşunun verdiği sıkıntı ile veya kendiside popülizm batağına battığı için rahatsızda olmuş olabilir,bilemiyorum….ama her durumda öngörü konusunda yeterince titiz olmadığı anlaşılıyor.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ben tanıyorum. Genç bir arkadaşımdır. Aslen Erzincanlıdır. Avrupa'da yaşamaktadır. Alevidir. Usuli din ve fururu dine inanır uygular. İnanç olarak bizden farkı yok. Ama neden ne bakış açısıyla böyle bir yorum getirdiğini bilmiyorum. Sanırım yöntem olarak bizi beğenmeyen kişilerle aynı görüşte. Birkaç kez görüşmüşlüğüm var. Fazlası yok. O yüzden net bir şey söyleyemem. Tandığım bildiğim kadarıyla genç ve araştıran birisi.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
biralevi

Sizin arastirmalarinizin sonucu ne olursa olsun, Bektasileri karalayici sözler olmamali. Sonucda HAKK´a giden yol güzelliktir.
Insan bu halde dellilerini hos bir sekilde sunmali. Bektasilerin Alevi olup olmadina deginmek hos degil.

Hakkın ve batılın kendi özünde kendisine has fıtratı var,söyleme şekli dozajı zamanı ne olursa olsun HAK geldiğinde Batıl sünnetullah gereği yok oluyor,’La İlahe İllallah’ cümlesini ne kadar yumuşak söylersek söyleyelim özünde devrimci bir yan var ve bu cümle bir şeyleri yıkıyor dağıtıyor gürültü çıkarıyor.
Bektaşilik Anadolu bünyesinde Osmanlı tarafından kurulan sufist nitelikli bir tarikattır,şimdi biz 12 imam yolunda böyle yapılanmalar yoktur cümlesini söyleyecek miyiz söylemeyecek miyiz? Bu tarikatın içinde barındırdığı Sazın semahın cemevinin kültürel unsurlar olduğunu öğrendiğimiz bildiğimiz halde susalımı? Bizim susmamızla örgütlenecek fesadın bir parçası olmayı kabul mü edeceğiz?
Bu bir tercihtir ve biz halka doğruyu söylemeyi tercih ettik,bir nevi ata dinlerine temeline balta vurduk çünkü biz devrimci bir hareket yapmak istedik,
Bizim sunumumuzu hoş bulmuyorsa kendisi aynı şeyi hoşça sunsun bakalım sonuç değişecek mi?
Acaba Peygamberimizin tebliğinde sunumunda hoşluk üst düzeyde yokmuydu? Ve buna rağmen insanlar karşı çıkmadılarmı? Ve zamanla taşlar yerine oturmadı mı? Ve halen oturma süreci devam etmiyormu?
Ve de anlamıyorum hangi sunumumuz hoş değil? Kimsenin kafasına vurmuyoruz,kimseye hakaret ettiğimde yok,söylediğimiz kültürünüzü din yerine geçirmeyin,kültür kendi yerinde kalsın ,ibadete bulaştırmayın bidatlar üretmeyin hepsi bu, Sözümüzmü yanlış? Yanlışsa doğrusunu ortaya koysunlar,uslüp yanlışsa o yanlışa örnek versinler ve kendileri aynı doğruya sahip çıkıp varsa biliyorlarsa daha güzel üslüp kullansınlar,

Cemi semahı sazı dedeyi bilmem neyi Hz.Alinin yolu gibi sunup namazı orucu haccı bilimum şekli ibadetleri inkar eden Bektaşi tayfasını alevimi sayacağız? Bırak günahı insanlık adına bilim adına bu ayıp olmazmı?
Pilavdaki beyaz taşı ayıklamak,bahçedeki ayrık otlarını temizlemek yada köhne çürümüş binayı yıkmak hangi ayete hangi hadise hangi akla mantığa aykırı geliyor anlamakta zorluk çekiyorum.
Bu beyefendi anadoluda yaşayan aleviyim diyen insanların boyunlarındaki ve ayaklarındaki prangayı görebiliyor mu acaba? Bektaşiliğin sufist Sünni bir tarikat olduğunu bile bile içimizdemi yaşatalım? Bugüne kadar yaşattıkta ne oldu? Kazancımız ne oldu?
Halkımızın yüzyıllardır hacı bektaşa sahip çıkıp dergahına gittikleri halde en basitinden abdest almayı bile öğrenemediklerinden haberi varmı?
İnsanımıza cemevi kurup oralara maaşlı dede baba atayıp Alevileri ve Aleviliği bu yolla devletleştirmek sömürmek isteyen muaviye zihniyetlerinin argümanlarını kullandıkları kavramları biliyormu acaba?
Osmanlıyı tanıyormu acaba? Bugün yaşayan Osmanlı zihniyetinden ve Alevilere yönelik planlarından haberi varmı?
Bektaşilerin alevi olup olmadığına bıraksın da bektaşiyim diyenlerin kendileri karar versin bakalım onlar ne diyorlar?Ne dediklerini de hepimiz biliyoruz değilmi?
Kusura bakmasın
KURANA EKSİK DİYENLERİ,NAMAZ YOK NİYAZ VAR SELAT VAR DİYENLERİ,BİZ ÖLÜYE DEĞİL DİRİYE GİDERİZ DİYE HACCI İNKAR EDENLERİ, benim kabem insandır diye kıbleyi kamufle edenleri,ramazan ayı orucunu ,5 vakit namazı inkar edip bunun yerine semahı sazı öne sürenleri vs vs vs alevi kabul etmiyoruz buna bırakın kanıtları tarihi vijdanımızda elvermiyor,
Ha bu arada peşin hükümlüde değiliz bu Bektaşilerin ağababası kimse lideri önderi kimse çıksın ortaya özeleştirisini yapsın söylediklerimizi doğrulasın hemen dönüp kucaklamaya da hazırız, tabi böyle bir önder varsa ! bulabilirse !
Kimse kendi kendine gelin güvey olup Bektaşilerin avukatlığına soyunmasın ,karşımıza onlar çıkıp özeleştirilerini yapsınlar,
Bektaşlilik mutasyonik olarak tarihteki yolculuğuna devam etmekte olup artık başı ayağı belli olmayan İslam dışı bir yapılanmadır,sentezdir ve artık bunun geriye dönüşü de yoktur,
Hakla batıl bir araya gelmez hakkın özü senteze açıkta değildir sentez başka bir şeydir,Allahın kendi boyası vardır ve bu boya önemlidir gerisi lafı güzaftır,
biralevi

3nokta yazdı:Ben tanıyorum. Genç bir arkadaşımdır. Aslen Erzincanlıdır. Avrupa'da yaşamaktadır. Alevidir. Usuli din ve fururu dine inanır uygular. İnanç olarak bizden farkı yok. Ama neden ne bakış açısıyla böyle bir yorum getirdiğini bilmiyorum. Sanırım yöntem olarak bizi beğenmeyen kişilerle aynı görüşte. Birkaç kez görüşmüşlüğüm var. Fazlası yok. O yüzden net bir şey söyleyemem. Tandığım bildiğim kadarıyla genç ve araştıran birisi.
Bunlar avantajdır inş devrimci saflarımıza katılır,
araştırıcı analiz edici özelliği varsa eninde sonunda gerçekleri görecektir,bu tür arkadaşlara karşı
her türlü yardıma hazır olmalıyız sonuna kadar sabretmeliyiz,bizim geleceğimiz bu özellikteki yani araştıran soran sorgulayan yargılayan insanlardadır.
biralevi

Böylelerine karsi dahi kin ve nefret gittmeden savasmak gerek.

Ehli beyt dostuna dost düşmanına düşman olmak esastır,
insanları sevmek kadar insanlardan nefret etmekte doğaldır,kin ve nefretin şahısta tecelli etmesi başkadır ilkelere karşı kin duymak başkadır,Allah rızasının içinde Allahın düşmanına düşman olmak ondan nefret etmekte vardır,
ince nüanslara dikkat çekmek isterim,her kişi her ilke her zaman her somut pozisyon aynı değildir,
helede tarihin yenibaştan yazıldığı ve en ufak hatada gelecek nesillerin uçuruma sürükleneceği ortama sebep olmak konusu çok hassas konulardır,
genç kardeşlerimiz sadece kendi çağlarını değil kendi çağlarındaki katkılarının gelecek çağlara etkisinin ne olacağınada dikkat etmelidirler
biralevi

Anadolu Köy Aleviligi ve Osmanli Sehir Bektasiligi degisiktir elbettde.

İttihatçıların Alevilik ve Bektaşiliği türk-islam sentezi çevresinde Turancılık bakışıyla birleştirmek için yaptıkları sosyal -sınıfsal ayrımları bizdemi kullanalım,
yoksa biz Kitabi olan ayrımlarımı kullanmalıyız?
Söz gelimi Hz.Alinin yoluda olmak İslamı Onun gibi anlamaya ve yaşamaya çalışmak demektir ve alevi böyle şahıstır ister köylü ister kasabalı şehirli olsun farketmez,
Eğerr kişi Hz.Alinin yolunda değilse sarayda yada çadırda yaşaması yada herhangi bir sınıfa mensup olmasıda artık önemli değildir,
İslam sınıflara göre sosyal olgulara göre tanımlanamaz İslamın kendi değerlerine bakılmalıdır,
İttihatçıların amacı farklıydı onlar türk-islam turan sentezleri için anadoluda kızılbaş rafizi diye dışlanmış türk türkmen vede kürtleri bektaşilik şemsiyesi altına almak istediler ve bu yüzden hepsini kucaklayacak ayrımları engelleyecek tanımlar geliştirmek istediler,alevilik ve bektaşiliği kavram olarak içiçe getiren onlardı,biz onların değirmenine su taşımamalıyız

“Alevi Halk Ozanları” sayfasına dön