Pir Sultan Abdal

ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

aglayanmunzur1984 yazdı:
ali muhsin yazdı:meshedi can

Sormak bilmek baskadir Sacmalamak baskadir ,ben bu arkadasa kizmiyorum ,fakat usul erkan bilmeden bizlere hakaret yagdirmasinida Cahilligine veriyorum ,insallah birgün bu Arkadasimizda anlar ,Dedelerin babalarin etkisi altindan kurtulup kendi capinda bir aratstirma yapar ,ama böyle karsimiza gelirse tabiki ona görede ister istemez yazilar yazariz ..ne diyelim .
Usul ve erkan bilmeyen sizsiniz kardes seni ALlaha havale ediyorum. Benim sizin bu sözlerinizden sonra Alevi olmadiginizin delilleridir. Siz daha cok sunnilere yakinsiniz, ne sii nede alevilere. Siirler bile bize böyle hakaret dolusu sözler söylemiyorlar. Ben anlayacagimi anlamdim kardes ve sizin ne oldgunuzuda anladim..
kendi yazilarini bir gözden gecirmeni tavsiye ediyorum ,evet biz Bektasi degiliz ! Aleviligin önünede Bektasiligi getirmiyoruz , bizde sizin kim oldugunuzu cok iyi biliyoruz ,Alevilik Adina Bektasi Probagandasi yaptiginizi ve Bektasi kabul etmiyen kisileri kafaniza göre Alevi olmamakla ihtam ve Tehtit ettiginizde bu ugurda Cinayet dahi islediginizide biliyoruz ! merak etme yarin mahserde herkes sevdigi kisiler ile beraber olur ..Allah sizleri Bektasla baraber eylesin ne diyelim ...
aglayanmunzur1984

Mesaj gönderen aglayanmunzur1984 »

ali muhsin yazdı:
aglayanmunzur1984 yazdı:
ali muhsin yazdı:meshedi can

Sormak bilmek baskadir Sacmalamak baskadir ,ben bu arkadasa kizmiyorum ,fakat usul erkan bilmeden bizlere hakaret yagdirmasinida Cahilligine veriyorum ,insallah birgün bu Arkadasimizda anlar ,Dedelerin babalarin etkisi altindan kurtulup kendi capinda bir aratstirma yapar ,ama böyle karsimiza gelirse tabiki ona görede ister istemez yazilar yazariz ..ne diyelim .
Usul ve erkan bilmeyen sizsiniz kardes seni ALlaha havale ediyorum. Benim sizin bu sözlerinizden sonra Alevi olmadiginizin delilleridir. Siz daha cok sunnilere yakinsiniz, ne sii nede alevilere. Siirler bile bize böyle hakaret dolusu sözler söylemiyorlar. Ben anlayacagimi anlamdim kardes ve sizin ne oldgunuzuda anladim..
kendi yazilarini bir gözden gecirmeni tavsiye ediyorum ,evet biz Bektasi degiliz ! Aleviligin önünede Bektasiligi getirmiyoruz , bizde sizin kim oldugunuzu cok iyi biliyoruz ,Alevilik Adina Bektasi Probagandasi yaptiginizi ve Bektasi kabul etmiyen kisileri kafaniza göre Alevi olmamakla ihtam ve Tehtit ettiginizde bu ugurda Cinayet dahi islediginizide biliyoruz ! merak etme yarin mahserde herkes sevdigi kisiler ile beraber olur ..Allah sizleri Bektasla baraber eylesin ne diyelim ...
Bende senin yazilarini gözden gecirmeni tavsiye ediyorum. Evet bizde Bektasi degiliz, öz ve öz Aleviyiz. Dagdan gelip bagdakinimi kovuyorsunuz? Sizinde Alevilik adina Sii probagandasi yaptiginizi ve gercek Alevi olan kisileride sapik deyip, tehtid ettiginizide ve bu ugurda nice cinayetler islediginizide biliyoruz. Alevilikte adam öldürmek haramdir bunu senin daha iyi bilmen gerek degilmi? sende merak etme mahserde görüsmek üzere. sen diyecegini coktan dedin bide ne diyelim diyorsun??
aglayanmunzur1984

iMAM CÂFER-i SÂDIK buyurur ki: Bir kisi Hakk’a tâlib olsa, Evlâd-i Resul’den baskasina kendini teslim eylese yani bilmedigi yerden biat ve inabe kilsa (el etek tutsa) onun mesrebi ve tuttugu etegin silsilesi Evlâd-i Resul’e ve Muhammed-Ali hazretlerine cikmasa, o kisinin seyhi seytan olur. Mahser gününde erenler katarindan ve Hak didarindan mahrum kalir.

Hz.Peygamber buyurdu ki: "Benim evladimdan baskalarini pir edinenlerin piri seytandir"
aglayanmunzur1984

Ulu Allah buyurur ki: "Ya Muhammed! Ululugum ve celalim hakki icin her kim seni ve evlâdini sevip muhabbet eylerse, yerler ve gökler kadar günahi da olsa bagislarim, rahmetimi ona esirgemem. Veher kim ki seni ve evlâdini evmezse, yerler ve gökler kadar ibâdet etmis olsa da, onun yeri cehennemdir, sonsuza dek oradan cikmaz."
aglayanmunzur1984

Hz.Resûl buyurur ki: "Bir kimse gönlünü Resûl’ün evlâdindan baskasina teslim eylese ya da baglandigi kimsenin mesrebi Hz.Resûl’e cikmasa, o kisinin seyhi (önderi) seytandir. "
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Aglayanmunzur Aglanacak haldesin

Bektasi Degiliz diyorsun Bektasilerin Sacma Sapan görüslerini Aleviliktir diye Yutturmaya Calisiyorsun ,Sen daha Siiligin ne demek oldugunu bilmeden Aleviligin ne oldugunu dahi ögrenememissin ? Vahabi Bektasiler gibi Siilige karsi cikmanda senin ne kadar Körlestiginin kaniti degilmidir ? Vahabilerde Siilere yani ( Ali Taraftarlarina ) karsi Ayni Bektasiler gibi Dislayip Yargilamiyorlarmi ?! Bektasilerin Perde arkasindaki Tefrikci Politikalarini Bizlere yüklemen senin ne kadar olaylara tek tarafli oldugunu gösteriyor , Bektasi Degilim diyorsun onlar gibi hareket edip sapla samani birbirine karistirip, birde Edebsizce bizlere basindan bu yana hakret ediyorsun. Delillerin varsa konus Tezlerin varsa Cürüt ,öyle Polemik Cikarip Sallamayla olmaz Arkadasim , varsa Delillerin kanitlarin Buyur . Forumda Yeterki kadar bilgi ,Kanit ve Ispatlarimiz var ,Demogoji yapacagina, Sallamayi birakta.,Tezleri Cürütte görelim bakalim ..öyle yazmakla Ahkam Kesmekle Bektasi Takimina Alevilik adina Avkatlik yapmakla olmaz bu is .Sen daha Gözünün önünü bile göremiyorsun ! hangi Gercek Alevilerden bahsediyorsun ,Cem yapip Sebatayist Dedelerinin Ceplerini Doldurmak , kirklar masali ile Avutulan , 12 Imamlarin önüne Bektaslari, Abdal musalari vs öne sürenlerin agzina bakan ,Hurafe ve Yalanlari israrla Dogru olduguna dair inat edenlermi Sence Gercek Alevi ? Kusura bakma ama bu Alevilik Degil Bektasiliktir ve Bektasilerin Alevilikle ,Alevi Toplumu ile hic bir iliskisi olmaz ! sen sadece Hakki Batilla karistirp gercek Alevlik budur diye Avutuluyorsun . Aleviysen Bektasi Sömürüsüne karsi dur bakalim, onlarin Yezidi Tuzaklarina düsen Gencleri geri cevir bakalim, biz burda Yanlis birsey yapmiyoruz devamli halkimizi bu Muaviye oynularina karsi uyariyoruz .ama sen ve senin gibileri karsimiza cikarip ayagimiza köstek ediyorlar ... Ahkam Kesip Mangalda kül birakmiyorsun ,bence burda bize karsi enerjini harciyacagina ,git Alevi Toplumunu Cahil Birakan onlari Sömürüp Pazarlayan " Vahabi Zihniyetli "Bektasi Dede ve Babalarindan Hesap Sor ! onlarin yakalarina yapista görelim !!!
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bizim derdimiz Kuran ve Ehl-i Beyttir. Ve birileri Alevilik adına insanlarımızı batıla sürüklüyorsa elbette buna karşı çıkacağız. Sorunlarımızın tek kaynağı 12 İmamlardan öne başka başka zatların getirilmesidir. İşte bu yüzden Bektaşi tarikatının gereklerinin Alevilik diye tanıtılmasına karşıyız. Yoksa Bektaşilikten bize ne? Üstelik sunnileri de eleştiriyoruz, onların yolu da eksiktir Bektaşiler gibi... Elbetteki her ne kadar Bektaşi diye nitelediğimiz grup bir çok önemli hatalar yapmış olsa da doğru tarafları da yok değildir. Ama bizi kuran ve ehli beyt hizbinden genel olarak özellikle ameli boyutta uzaklaştırmaktadır.
İşin bir başka yüzü günümüz bektaşliğinin asıl bektaşilkle de bir ilgisi yoktur. Bektaşilik zamana ve şartlara göre kılık çok rahat kılık değiştiriyor. Zaman zaman hanefi mezhebine göre amel etmiştir. bu kuruluş aşamasındadır. Ama caferi mezhebine göre amel eden bir takım bektaşiler de vardır. Sonuç olarak bunlar önemli meseleler değildir. Mesele asında şudur kuran ve ehli beyt dışında bir yol çizmek bidattır. Her ne olursa olsun bu bizi kurtarmayacak. Bizi kuran ve ehli beyt kurtaracak. Gayrısı boştur.
Sarılın İmam Ali'nin velayetine ve şeriatına... .Gayrısına değil...
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

meshedi313 yazdı:Ama caferi mezhebine göre amel eden bir takım bektaşiler de vardır. ...
meşhedi can temelde aynı fikirdeyiz yazılarına imzamı atarım ama şu caferiliğe göre amel eden bektaşiler kimdir? ne zaman amel etmişlerdir?
hangi müçtehidi taklit ediyorlar?hangi ilde yaşıyorlar? bilgi verirmisin?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bu görüşe sahip değildim daha önce ama gazi üniversitesinden bir hocanın balkanlarda (arnavutlukta)bulduğu yazarı belli olmayan bir erkannamede namazla ilgili meseleleri okudum. o erkanname sadece namazla ilgili meseleleri anlatıyordu caferi fıkhına göre bazı konularda sunni itikadın etileri vardı bazı kısımları da batıldı. mesela sarhoş olacak kadar içki içilmesi halinde namaza yaklaşmayın diyor. Yani içkiyi mübah biliyor fazlasını namaz için uygun bulmuyor. mesela bu sapıklıktır yanlıştır.
sonuç olarak arnavutlukta birtakım bektaşilerin caferi namazını kıldığını anladım tabi bu 1800 lü yıllarda yazılmış. Yazarının belli olmaması da şüphe verici. Yazarı hakkında bilgi olsaydı daha iyi olurdu Diğer bektaşi erkannameleriyle çelişik kısımları da var. Yani o erkannamede caferi namazı abdeti anlatıldığı için böyle düşündüm. Ama iyice o eseri incelemekte fayda var yazarının ortaya çıkarılması ve iyice araştırıldıktan sonra hükümverilmesi daha doğrudur. Bu açından belki de benim kesin karar vermem yanlış olabilir. Bektaşileri şiileştirmek isteyen bir Alevi-caferi nin yazdığı bir erkanname de olabilir.Üstelik öyle olmasa bile bu erkannamenin yek başına bektaşiliği alevilik olarak caferi fıkhına mensup olarak göstermeye yetmez. çünkü diğer kaynaklarıyla çelişkili hem deoldukça. o yüzden bu eser bektaşiliği kurtarmaz. Ama bektaşilerin içinde caferi namazı kılanlarında olduğunu söylemek gerekmez mi?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

meshedi313 yazdı:Bu görüşe sahip değildim daha önce ama gazi üniversitesinden bir hocanın balkanlarda (arnavutlukta)bulduğu yazarı belli olmayan bir erkannamede namazla ilgili meseleleri okudum. o erkanname sadece namazla ilgili meseleleri anlatıyordu caferi fıkhına göre bazı konularda sunni itikadın etileri vardı bazı kısımları da batıldı. mesela sarhoş olacak kadar içki içilmesi halinde namaza yaklaşmayın diyor. Yani içkiyi mübah biliyor fazlasını namaz için uygun bulmuyor. mesela bu sapıklıktır yanlıştır.
sonuç olarak arnavutlukta birtakım bektaşilerin caferi namazını kıldığını anladım tabi bu 1800 lü yıllarda yazılmış. Yazarının belli olmaması da şüphe verici. Yazarı hakkında bilgi olsaydı daha iyi olurdu Diğer bektaşi erkannameleriyle çelişik kısımları da var. Yani o erkannamede caferi namazı abdeti anlatıldığı için böyle düşündüm. Ama iyice o eseri incelemekte fayda var yazarının ortaya çıkarılması ve iyice araştırıldıktan sonra hükümverilmesi daha doğrudur. Bu açından belki de benim kesin karar vermem yanlış olabilir. Bektaşileri şiileştirmek isteyen bir Alevi-caferi nin yazdığı bir erkanname de olabilir.Üstelik öyle olmasa bile bu erkannamenin yek başına bektaşiliği alevilik olarak caferi fıkhına mensup olarak göstermeye yetmez. çünkü diğer kaynaklarıyla çelişkili hem deoldukça. o yüzden bu eser bektaşiliği kurtarmaz. Ama bektaşilerin içinde caferi namazı kılanlarında olduğunu söylemek gerekmez mi?
Meşhedi can
Bizler bu konudaki her türlü yeni belge ve bilgiyi aramızda tartışıyoruz ve çelişkileri ortaya koyuyoruz yeni bazı tezler yayınlanacak ama bazı bilgileri bir abimden sana aktarmak istiyorum.

-----öncelikle 12 imam yolunda Caferilikte yada Şiilikte tarikatçılık örgütlenmesi yoktur yani tarihteki hiçbir Caferi alim tarikat sahibi olmamıştır ve hiçbir kitap Caferi tarikat diyede isim vermemiştir.
Bektaşilik ise Anadolu kökenli bir tarikattır bir insanın Bektaşi olması için bir Bektaşi liderinden el alıp tarikata kurallarına göre girmesi gerekir yani orjinali budur tüm Sünni tarikatlardada böyledir bektaşiyim demekle Bektaşi olunmaz kurallarına göre Bektaşiliğe kabul gerekir ama tarikat kaldırılınca olay bozuldu ve bugün herke s diliyle bektaşiyimde diyebiliyor,
Yani bu iki bilgiden Bektaşilik tarikatının Caferi olamayacağı da kendiliğinden ortaya çıkıyor.Zaten son yüzyıla kadarda hiçbir Bektaşi önderi caferiyiz dememiştir bunu alevi halk ozanları demiştir ve bunlar Bektaşilik içinde yer bulunca burayada bu bilgiler taşınmıştır ,
----erkanname olayına halk ozanlarının deyişi türünden bakmak gerekir her konuda erkanname vardır ve bir sürü çelişik doğru yanlış batıl tüm bilgileri hem değişik hemde aynı erkannamelerde bulmak mümkündür yani erkannamelerden yola çıkarak ciddi bilgiler ortaya koymak mümkün değildir yazarı kim yazılış yılı nedir bunlar hep meçhuldur zaten matba ve baskı yaygınlaşmasından sonra sözlü bilgiler erkannamelere aktarılmıştır el yazması erkanname son derece azdır,
----bulundu dediğin erkannamede böyledir içinde her türlü çelişik bilgiyi bulabilirsin dahası Bektaşiliğin merkezi anadoludur Arnavutluk değildir bu durumda Caferiliği anlatan belgelerin anadoluda olması gerekir ama yoktur,bazıları yakıldı diyerek olayı geçiştirirler ama yazılılar yakıldıysa bile izleri pratiği olması gerekirdi oysa bu tür abdest namaz şekline ilişkin yazılı bilgi yok zaten olsaydı küçük bir grupta olsa bu işi devam ettirirdi
........bazı Bektaşiler Caferiliği uyguluyor diyemeyiz böyle bir grup yoktur,ancak şöyle denebilir bazı Caferiler hacı bektaşa yada Caferiliğe bizim gibi bakmayıp onları kazanabilecekleri düşüncesiyle bir şeyler yapıyor olabilirler yada geçmiştede yapmış olabilirler çünkü her Caferi bilgini aydını Caferilikte tarikat olmadığını bilir ama bu tarikatı kazabiliriz umuduyla siyaseten böyle davranıyor yada davranmış olabilir ,
günümüzdede bazıları cemevlerine gidip konuşmalar yapıyor falan filan ama bunlar hep beyhude boş çabalardır ve başarılı olanı tarih yazmamıştır çünkü özüne terstir bu siyasal bir karardır biz net bir yapılanmayı ve Bektaşiliği kesinkes dışlamayı ve bu tarikatın asla kurtarılamayacağını düşünüyoruz aksini düşüneninide vakit kaybedeceğini bu düşüncelerin sebatayistlere yarayacağına inanıyoruz. Çünkü onlar gelecekte Caferiliğin içindede yuvalanmak istiyorlar çünkü onlarda birtakım siyasi planlara sahipler Arabistanlı lavrensi düşünsene şimdi Bektaşi ileri gelenleri Caferi olmadıklarını biliyorlar ama ama alevi tabanı kaybetmemek için bazı düşüncelerini saklıyorlar mesela xşu anki önderleri haydarn Ercan 12 hizmet ile 12 imamları karıştırmayın deyip duruyor ama sesini duyuramıyor ama bazılarıda Caferiliğin içinde Bektaşi kimliğiyle yer almak için caferiyiz diyorlar yani hilenin binlercesi şu an uygulanıyor seninde gördüğün gibi çok basit bir mnantıkla sorun çözülüyor
biz caferiyiz,şii ekolde tarikatçılık yoktur,Bektaşilik bir tarikat yapılanmasıdır.
Kuran ve Ehli beyti temel kılavuz edinmeyen kurtuluşa ulaşamaz.bunun dışındaki yok bektaşmış yok batıniymiş yok tarikat caferiymiş,buyrukmuş erkannameymiş hepsi boş laftır insanın ömrünü bu tür boş laflar ve boş amaçlar boşu boşuna tüketmiyormu zaten?
Adam mademki iyiniyetli Bektaşiliğin Caferiliğiyle bunu kanıtlamak için harcayacağı çabayı Kuran ve Eli BEyt üzerine oturmuş bir yapıyı temel almak için uğraşsalarya vakitlerini bu amaca harcasalarya ve bunu sadece Bektaşi tarikatına değil nakşisi Süleymancısı kadirisi tüm tarikatlara beyan etseler ya tümünü Kuran ve Ehle beyt yoluna çağırsalarya
Neden illede Bektaşilik için uğraşıyorlar işte bu nedenle buradaki direnci Bektaşilik içinde yuvalanmış sebatayistlerin Caferilik içinede girme ama ilkeleriyle girme çabasının uzantısı olarak görüyoruz,
bu noktada araştırmacı abimin birçok kanıtı ileride yavaş yavaş sunulacakmış bence izleyelim derim.

“Alevi Halk Ozanları” sayfasına dön