Devlet Hazinesi

AleviCaferi

Devlet Hazinesi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Hz. Ali halife iken bir gece devlet işleri için çalışıyordu. O sırada bir ziyaretçi olduğu kendisine bildirildi. Ziyaretçinin içeri alınmasını söyleyen Hz. Ali, hemen ayağa kalkarak yanmakta olan mumu söndürdü, başka mum yaktı. Ziyaretçi hayretle sordu:
-Her ikisi de mum, niçin birini söndürüp diğerini yaktın Ya Ali?
Hz. Ali:
-Söndürdüğüm mum, devlet parası ile alınmıştır. Seninle özel olarak konuşurken onu kullanmaya hakkım yok. Bu yüzden o mumu söndürdüm. Kendi param ile aldığım mumu yaktım.

Bizlere böyle liderler lazim.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Kullanıcı avatarı
mucteba22

Re: Devlet Hazinesi

Mesaj gönderen mucteba22 »

ya ali as medet
İKİ TAŞ ARASINDA BİR DAL GELİNCİK GİBİ YALNIZIM
AleviCaferi

Re: Devlet Hazinesi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Arkadaslar, bu hikayenin bir benzeri var ve burda basrolde ömer. :)

Buyrun:

Bir gece. Makamında.
Ashabtan biri ziyaretine gelir. Selam verir. Selamı alınmamıştır. Oturur. Ömer işiyle meşgul. Sahabe bekler. Ömer çalışır. Selam alınmamış, yüzüne bile bakılmamıştır.
İş biter.
Ömer mumu söndürür. Bir başka mumu yakar. O anda selamını alır. Konuşmaya başlar.

Sahabe sorar:
- Ya Ömer, niçin hemen selamımı almadın ve niçin bir mumu söndürüp diğer mumu yaktın ve ondan sonra benle konuşmaya başladın?

Hazreti Ömer (r.a.):
- Evvelki mum devletin hazinesinden alınmışdı.O yanarken özel işlerimle meşgul olsaydım Allah indinde mes'ul olurdum. Seninle devlet işi konuşmayacağımız için kendi cebimden almış olduğum mumu yaktım, ondan sonra seninle meşgul olmaya başladım.

Sahabenin gözleri yaşarır, ellerini kaldırarak şöyle dua eder:

-Ya Rabbi! Hattab oğlu Ömer'i bizim başımızdan eksik etme!
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)

“Hikaye, Kıssa ve Nükteler” sayfasına dön