Uyanışın Hakikatleriyle nasıl tanıştım? Kısaca nasıl uyandım

3nokta

Uyanışın Hakikatleriyle nasıl tanıştım? Kısaca nasıl uyandım

Mesaj gönderen 3nokta »

Bu yazıda, tağutun Bektaşileri kullanarak üzerimizde oynadıkları oyunları nasıl öğrendiğimi yazmak istiyorum. Bu süreçteki düşünsel çelişkilerim zaman zaman şüphelere düşmelerim ve nihayetinde zor da olsa hakikatı hem fikri açıdan hem de doğru metodu tespit etmek açısından nasıl bulduğum vs... Bu süreçte bugün hâlâ yüzlerini dahi göremediğim ama ilmi açıdan ve manevi açıdan bana çok şey kazandıran abilerimle arkadaşlarımla tanışmamda bilgisayarın ve internetin önemi büyüktür.
Yıllar önceydi. Bilgisayar kullanmasını her çocuk gibi internet kafelerde savaş oyunları oynamaya başlayarak öğrendim. Pek ilginçtir. İlk oynadığım zamanlar hep vuruluyordum. Sağa sola dönmeyi bile beceremiyordum. Arkadaşlarım bana gülüyorlardı. Bilgisayar kullanamıyordum. Zaman geçtikçe oyun oynadıkça fareye olan hakimiyetim arttı.
Artık bilgisayara yabancı değildim. yaşım ilerledikçe bilgisayardan ve internetten daha faydalı bir şekilde faydalanmaya başladım. Artık internete giriyordum ve internetteki Ehl-i Beyt sitelerine göz atıyordum. Ama hâlâ bir forum da yazı yazmayı bilmiyordum. Daha doğrusu forum nedir onu bile bilmiyordum.
İçinde bulunduğum konum gereği kendim gibi düşünen ve inanan insaların varlığını arıyordum. bunun için internet bulunmaz bir nimetti benim için. Çevremde sunniler vardı ve ben bir İmam Hatip Lisesi'nin orta kısmında tam 4 sene okudum. Bu dönemde beni eleştirenlere cevap veremiyordum. Çünkü kaynak bilmiyordum. Genelde İslam tarihi ve Ehl-i Beyt ekolünün itikadının delillerini özel de ise biz Alevilere neden bunca iftiranın yapıldığını araştırmam gerekiyordu.
Her ne kadar gerçek bir Alevi anne babadan dünyaya gelmiş olsam da ben bu mektep bu yol üzerinde düşünerek sorgulayarak tercih yaptım. Çünkü içinde bulunduğum ortam onu gerektiriyordu. Yaşadığımız şehirde bizim gibileri azdı. Aleviydik ama namaz kılıyorduk. Sunni değildik ama bizim de camiilerimiz vardı başka şehirlerde.(Babamın beni orta okuldayken ilk kez götürdüğü biz Azeri Şii camisi vardı. o camiiyi görünce ne kadar da mutlu olmuştum. İçimde tarifsiz bir sevinç vardı. Bir camii dolusu insan aynı bizim gibi namaz kılıyordu mühürle ve elleri bağlı olmadan) Kimilerine göre o kadar çok çelişkiliydik ki ve o kadar da ilginçtik. Benimle tanışanlar ve ailemin yaşantısını görenler bununla birlikte Aleviyim dediğim zaman ister istemez bana sorular soruyordu, cevabını tam olarak veremediğim. Ama bu sorulara cevap vermem gerekiyordu.
Neden sunni değildim???
Neden diğer Aleviler gibi değildim???
Bir gün iki arkadaşım geldi ve Alevilik nedir diye sordular kantinde bana ve daha birkaç soru daha? İşte o zaman anladım daha hiçbir şey bilmediğimi. küçüktüm ama cevaplarımın yetersiz olduğunu biliyordum.
İmam Ali as'ın hak halife olduğunun delillerini anlatıyordu bir büyüğüm şimdi Alevicaferiliği seçen sunni bir adama. ÜStelik sunni kaynaklardan deliller getiriyordu ve elinde bir sunni kaynağı vardı. O zaman inancıma karşı duyduğum güven kat kat artmıştı. Çünkü biz inancımızı her kaynaktan ispatlayabiliyorduk.
Birçok Ehl-i Beyt sitesine ve forum yazılarına bakmaya ve yazmaya başladım zamanla. Okudukça ve yazdıkça inancım kuvvetleniyor ve şükrediyordum her defasında.
Mektebimin Ehl-i Beyt yolunun kitaplarını okuyordum. İslam tarihini araştırıyordum ortalama bir şekilde. Artık az çok biliyordum delilleri. Ve yaşıtım olanlarla rahatça tartışıyordum. Okul arkadaşlarımdan Alevi olanlarla sunni olanlar bazı meseleler üzerine tartışınca beni çağırmaya başlamıştı arkadaşlarım. Ehl-i Beyt mektebinin haklılığını anlatıyordum. Alevi arkadaşlarımın göğsü kabarıyordu. Ancak iş namaza Ramazan orucuna gelince itiraz ediyorlardı bana. Bu sefer de sunni arkadaşlarım destekliyordu beni. Çok ilginç değil mi?
Biz Aleviydik. namazı inkar eden orucu inkar eden ehli beyti tanımayan ama kendine aleviyim diyenler de vardı. Peki bunlar aleviyse ve Aleviliğin söylediği fururu uygulamıyorlarsa usulde de eksiklikleri varsa biz nasıl bu hale gelmiştik.
Bektaşi yayınevlerinden biri Muhammed Ticaninin ve hidayete erdim kitabını yayınlaştı. Okudum çok güzel. itikadi açıdan bizim delillerimizi bir Bektaşi yayınevinin kullanması güzel bir şeydi. Ama ayrıntılara gelince neden kabul etmiyorlardı. bu adamların kitabında daha önce hiç görmediğim bir kavramla karşılaşmıştım "Alevi- Bektaşi."
Bektaşilerin şehirde yaşayan alevilere, kızılbaşın da taşrada yaşayan alevilere dendiğini okudum. Önemli değil dedim kendi kendime ne fark eder canım. Hem zaten Türkiye dışındaki Alevilere de Şia deniliyordu. Ama bu farklı isimlendirmelerin altında bir oyun olduğunu seziyordum. Anlamlandırmadığım şüpheler oluşuyordu ben de.
Cemevi diye kurumlar kuruluyordu şehrimize. Ama orada 12 İmamların ibadetleri yapılmıyordu. Bizim insanımız nasıl oluyordu Aleviyim dediği halde Alevi gibi yaşamıyordu.
Bir gün internette gezerken bir site ile karşılaştım. Yanlış hatırlamıyorsam sol alt tarafta camii resimleri vardı: Çorum Ehl-i Beyt camiisi. Üzerinde koca koca Aliyyen Veliyullah yazan bir camii.
Sitenin ismi de AleviSesi idi. Evet o site bı siteydi. "Helal olsun be" dedim kendi kendime ve ben bunu içimden söylediğimi sanıyordum ama sesim biraz fazla çıkmış olacak ki kafede olduğum için yanımdaki masada oturan adam dönüp bana baktı.
Gözlerimde bir parıltı vardı. Bu site bir Alevi sitesiydi. Ve usulü de anlatıyordu fururu da. Namazı anlatıyordu orucu da . Yani benim gibi bizim gibi insanlardı bunlar.
Aradan bayağı zaman geçti: Bektaşiliğin ne olduğu konusunda düşünme ve sorgulama yapma gereği duymuyordum.
Bir gün bir mail aldım. Birisi benimle yazışmak istiyordu. Alevisesi.com sitesindeki deftere yazdığım yazıları okumuş. Başta biraz tedirgin oldum ama sonra konuştukça o arkadaşı tanıdım ve onu tanıdığım için çok mutluyum. onun sayesinde onunla konuştukça anladım bektaşiliğin ve bektaşilerin ne olduğunu onunla konuştukça anladım Alevi kavramı ile Bektaşi kavramını neden yanyana koyduklarını her tarafa neden cemevi yapmak istediklerini.
Yine de Hacı Bektaşın sunni olduğu gerçeğinin dile getirilmesini doğru bulmuyordum. Bu sitenin her taraftan tepki aldığını görüyordum.
Söyledikleri doğruydu eleştirenlerin hiçbiri bilimsel olarak yazılaranlara cevap vermiyordu. Ama bu kadar radikalleşmenin bu kadar sertleşip düşman toplamanın ne gereği vardı. Daha yumuşak bir üslup kullanamaz mıydılar?
Açıkçası bu sert uslupları doğruyu söylemelerine rağmen beni onlardan soğuttu bir müddet.
ama tecrübe ettim yavaş yavaş ki toplumumuz üzerindeki bu bektaşilik mikrobu ve bu mikrobun hastalıkları o kadar fazlalaşmış ki toplumumuz adeta mutasyon geçiriyordu. Ve uygulanan daha yumuşak yöntemlerin uzun vadede yetersiz olduğunu gördüm. Hem 12 İmamı savunmak hem de cemevini savunmak doğru gelmiyordu bana. 12 İmamlar namaz kılmıştı ben nasıl bu gerçeğe rağmen cemevini ve semahı savunabilirdim ki?
o halde bu sitede yapılan araştırmalar ve ortaya konulan bilimsel veriler üzerinde daha çok durmalıydım. Tekrar tekrar okdum yazılanları. Ve artık biliyordum toplumumuzun neden bu hale geldiğini, kimlerin ne için bu insanları asimile etmek istediğini. Ve bu oyunları bozmak için ortaya koyulacak yöntemin nasıl olması gerektiği artık çok iyi anlamıştım.
Şimdi buradan Çorumda Ehl-i Beyt camiisini inşa edenlere, Alevilerin uyanışı için mucadele edenlere, bu siteyi kuran canlara, bana mesaj atarak benimle ilgilenen değerli abime, araştırmalarıyla ufkumu aydınlatan bu sitenin değerli araştırmacılarına, Bektaşilik mikrobunun gerçeğini ortaya koyan Av Teoman Şahin'e ve Uyanışın Sesi'ne ses katan diğer gerçek Alevi kardeşlerime ve abilerim teşekkür ediyorum. İyi ki tanımışım sizi, iyi ki varsınız.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
mürteza

Re: Uyanışın Hakikatleriyle nasıl tanıştım? Kısaca nasıl uyandım

Mesaj gönderen mürteza »

meshedi cananım.bu gerçeği öğrendiğinde içini bir aşk kapladı ve tüm bedenin ehlibeyt nuru ile donandı demi.ne kadar büyük bir lezzet bu.insan tattıkça doyamıyor.içtikçe kanamıyor.bir testi misali ummana daldıl bakalım ne kadar ilim alıcaz.yolun başındayız.allaha şükür ki yolun başında bize bu lütfunu bahçeyledi.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Çok şükür kardeşim. Allah razı olsun yorum yazdığın için.
. . .
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Cok güzel bir yazi, tesekkürler. :)
Bizim, sözde alevilerden farkimiz, bizim saglam kaynaklarimizin olmasi. Ve bir tartisma ortaminda hemen kanitlarimizi ortaya koyabiliyoruz. Hem kendi kaynaklarimizdan hemde karsi tarafin kaynaklarindan. Buda cok güzel bir duygu.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Okuduğun yorumladığın için teşekkürler can.
Aslında diğer arkadaşlar da uyanış öykülerini yazsa. Ne güzel olurdu? Daha sonra bu hikayeleri edebî açıdan süsler ve bir dosya haline getirebiliriz. Belki bir e kitap yaparız.
. . .
ALİ TARAFTARI

Mesaj gönderen ALİ TARAFTARI »

BEN DE UYANIŞ HİKAYEMİ YAZMAK İSTEDİM. ALEVİ BİR ANNE VE BABADAN DÜNYAYA GELDİM. LİSE YILLARINDAYKEN SÜNNİLİĞE KARŞI BÜYÜK BİR İLGİM VARDI. DAHA ORTA OKUL YIILARINDA AİLEMİN KARŞI ÇIKIŞLARINA ALDIRMADAN İLK RAMAZAN ORUCUMU TUTMAYA BAŞLAMIŞTIM. ANCAK HER ŞEYİ SÜNNİ İÇTİHADINA GÖRE YAPIYORDUM. ÇALIŞTIĞIM ORTAMDAKİ İNSANLARIN SÜNNİ OLAMSI, SÜREKLİ NAMAZ KILMALARI, KURAN-I KERİM DERSLERİNE GİTMELERİ BANA ÇOK HOŞ GELİYOR VE BEN DE ONLAR GİBİ OLMAYA ÇALIŞIYORDUM. İLK OLARAK SÜNNİ CAMİSİNDE CUMA NAMAZLARINA GİTMEYE BAŞLAMIŞTIM. İLK NAMAZA KILIŞIM BENİ ÇOK HEYECANLANDIRMIŞTI. MUTLULUK DUYUYORDUM. KIZ KARDEŞLERİMİN DE ÖRTÜNMELERİNDE BÜYÜK ROL OYNAMIŞTIM. TABİKİ YAPTIĞIM TÜM ŞEYLERDEN DOLAYI HEM AİLEMDEN HEM DE ÇEVREMDEKİ DİĞER AKRABALRIMDAN TEPKİ ALIYORDUM. LİSE YILARIMDA SÜNNİLİĞE OLAN İLGİM GİDEREK ARTMAYA BAŞLAMIŞTI. KAFAMDAKİ SORU " NEDEN ALEVİLER DE NAMAZ KILMIYOR". KENDİMİ NAMAZ KILMAYA ŞARTLANDIRMIŞTIM. VE LİSE SON SINIFA GELDİĞİMDE ARTIK BİR SÜNNİ GİBİ DÜŞÜNÜYORDUM. ÇÜNKÜ BENDEKİ İBADET ETME BOŞLUĞU BÖYLELİKLE DOLMUŞ OLUYORDU. ÜNİVERSİTEYİ İZMİRDE OKUDUM. BURADA OLMAM VE İSTANBULDAKİ ARKADAŞ ÇEVREMDEN UZUN BİR SÜRE AYRI KALMAM NETİCESİNDE DİNDEN BİRAZ UZAK KALDIM. BURADA DA FETHULLAH CEMAATİNDEN ARKADAŞLAR VARDI. ANCAK BU CEMAATE BİR TÜRLÜ ISINAMADIM.

SAKİN KAFAYLA ALEVİLİĞİ DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM TEKRAR. ARTIK ALEVİLĞİ ARAŞTIRMAYA KARAR VERMİŞTİM. BİLMİYORUM AMA BİR GÜÇ BENİ O YÖNE DOĞRU İTİYORDU. TATİL İÇİN İSTANBULA GELDİĞİMDE BEN CEM EVİNE GİTMEYE BAŞLAMIŞTIM. YAVAŞ YAVAŞ ÖZÜME DÖNDÜĞÜMÜ DÜŞÜNÜYORDUM. ARTIK İNTERNET ORTAMINDA SÜREKLİ ALEVİLİĞİ ARAŞTIRIYORDUM. FAKAT HALA BİR DOYUMA ULAŞAMAMIŞTIM. ÇÜNKÜ HALA KAFAMDAKİ SORU AYNIYDI." BİZ ALEVİLER NEDEN NAMAZ KILMIYORUZ."
En son ALİ TARAFTARI tarafından 24 May 2009, 19:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ALİ TARAFTARI

Mesaj gönderen ALİ TARAFTARI »

BİR GÜN TELEVİZYONDA İSTANBULDAKİ CAFERİLERİN KERBELA MATEM GÖRÜNTÜLERİNİ İZLEMİŞTİM. ONLAR DA BİZ ALEVİLER GİBİ HZ. HÜSEYİN (AS) İÇİN AĞLIYORDU. MEZHEBİMİZİN CAFERİLİK OLDUĞUNU BİLİRDİM, AMA UYGULAMALRI HAKKINDA EN KÜÇÜK BİR BİLGİM YOKTU. ARAŞTIRMA YÖNÜM CAFERİLİĞE KAYMIŞTI. ARTIK CAFERİLİĞİ ARAŞTIRIYORDUM. ALEVİLİĞİN HAK YOL OLDUĞUNA İNANMIŞTIM, AMA İBADET ANLAMINDA BİR BOŞLUK OLDUĞU GÖRÜŞÜNDEYDİM. MADEM Kİ ONİKİ İMAMLAR (AS) NAMAZ KILIYOR, BİZ DE ONLARA UYDUĞUMUZU SÖYLÜYORSAK EĞER BİZİM DE ONLAR GİBİ NAMAZ KILMAMIZ GEREKİYOR DİYE DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM. VE İNTERNET ORTAMINDA İLK CAFERİLİK YAZIŞIMDA KARŞIMA ÇIKAN SAYFAYI AÇTIM VE ALEVİ İLMİHALİ DİYE BİR KİTAPLA KARŞILAŞTIM. ALEVİNİN DE İLMİHALİ Mİ OLUR DİYE DÜŞÜNDÜM. EVET BİZ ALEVİLERİN DE BİR İLMİHALİ VARDI. BÜRÜK BİR DİKKATELE SAATLERCE ONU OKUDUM. ŞÜKÜRLER OLSUN DEDİM. İŞTE ALEVİLİK BU. ONİKİ İMAM (AS) YOHLU BU. AYNEN ONLAR GİBİ YAŞAMAK VE ONLAR GİBİ İBADET ETMEK. İÇİMDE BÜYÜK BİR MUTLULUK OLUŞTU. İLK DEFA BOY ABDESTİNİ KENDİ MEZHEBİMİN GÖRÜŞÜNE GÖRE ALMIŞTIM. BU BENİM İÇİN TARİF EDİLEMEZ BİR MUTLULUKTU. YAVAŞ YAVAŞ İBADET KONULARINI ÖĞRENİYORDUM. UYGIULAMAYA BAŞLAMIŞTIM. ARTIK İBADET KONUSUNDAKİ SORU İŞARETLERİNİ KAFAMDAN HALLETTİKTEN SONRA ARAŞTIRMA YÖNÜM DEĞİŞMİŞTİ. BİZİM SÜNNİLERDEN NE FARKIMIZ VAR??????? ARTIK BUNU ARAŞTIRIYORDUM. ARAŞTIRDIKÇA ÖĞRENİYOR VE ÖĞRENDİKÇE DEHŞETE KAPILIYORDUM. BU FARKLILIKLARI NASIL BİLMİYORDUM, BİZE BUNLARI NEDE ÖĞRETMEMİŞLERDİ, OYSA SAHABENİN HEPSİNİ ADİL VE İYİ BİLİRDİM, HERKESİN NAMAZI ELLERİ BAĞLI KILDIĞINI VE DOĞRUSUNUN BU OLDUĞUNU BİLİRDİM, ONİKİ İMAMLARA (AS) YAPILAN ZULMÜ BİLMEZDİM. ÇÜNKÜ BANA NE ÖĞRETİLDİYSE ONU BİLİRDİM. ARTIK BİLMİYORDUM. ARTIM DOĞRUALRI ÖĞRENMEYE BAŞLAMIŞTIM.

ARTIK YAZILIM KAYNAKLARI OKUMAYA BAŞLAMIŞTIM. İLK OLARAK DOĞRULARLA BİRLİKTE, ARDINDAN PEŞAVER GECEELRİ VE DİĞERLERİ. BURDA YAZILANLARI OKUDUKÇA TÜYLERİM ÜRPERİYORDU. SÜNNİLERİN BU YAZILANLARA TARİHTE OLANLARA RAĞMEN NASIL HALA SÜNNİ OLARAK KALDIKLARINA İNANAMIYORDUM. ARTIK KALP GÖZÜMÜN AÇILDIĞAN İNANIYORDUM.

ÖĞRENDİKLERİMİ ÇEVREMDEKİ İNSANLARLA DA PAYLAŞMAYA BAŞLAMIŞTIM.AMA KİMSENİN BANA İNANMAYA NİYETİ YOKTU. BU KONULARI ENİŞTEN VE ÖRTÜNMESİNE VESİLE OLDUĞUM KIZ KAREDŞİMLE UZUN UZUN KONUŞTUK. ENİŞTEN 11 YAŞINDAN BERİ SÜNNİ OLAN BİRİSİYDİ. ONUN DA KAFASINDA BAZI SORU İŞARETLERİ VARDI , ANCAK ONLARI SORMAYA ÇEKİNİYORDU. BENİMLE KONUŞTUKÇA , BLİDKLERİMİ ONA ANLATIYORDUM VE SORULARINA CEVAPLAR BULUYORDU. ALLAHA ÇOK ŞÜKÜR O VE KIZ KARDEŞİMDE BİR YIL ÖNCE CAFERİLİĞİ TERCİH ETTİLER.

VE İLK CAFERİ CAMİSİNE GİRİŞİM. BAĞCILAR İMAM ALİ (AS) CAMİSİ. ALLAHIM O NE MUTLULLUKTU ÖYLE. SENİN GİBİ DÜŞÜNEN İNSANLARIN OLDUĞUNU BİLMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGUYDU. O GÜN KILDIĞIM NAMAZDAN O KADAR ZEVK ALMIŞTIM Kİ, AYNI ZEVKİ VE HEYECANI YILLAR BOYU YAŞAMAK İSTİYORUM. BU CAMİDE ARKADAŞ ÇEVREM DE OLDU. ONLAR DA BENİM GİBİ CAFERİLİĞİ SONRADAN TERCİH ETMİŞLERDİ. TAKILDIĞIM KONULARI ANLAMADIĞIM OLAYLARI ONLARA SORUYORDUM.

BUGÜN ÇOK MUTLUYUM. Allah HERKESE HAKKI BULAMAYI NASİP ETSİN.

ALLAHÜMME SALLİ ALA MUHAMMED VE AL-İ MUHAMMED
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Çok güzel bir yazı. Ama herkes senin gibi şanslı olmuyor. Sunnilğe meyleden birçok alevi artık özünü bulamayabiliyor. Hepsi bu bektaşilik mikrobunun işi. Bizi özümüzden uzaklaştırdılar bu yüzden geçnlerimiz bir boşluğa düşüyor senin gibi şanslı olanlar kurtuluyor ama senin gibi olmayanlar maalesef batıl yollara sapıp gidiyor.
. . .
Yesevi

Mesaj gönderen Yesevi »

Meşhedi313 arkadaşım bir Azeri(Bu kavramı pek sevmiyorum uzunda olsa Azerbaycanlı demek gerekir.Ama Türkiye`de yaşayanlara Azerbaycanlı demek abes olur.) kökenli bir Caferi olarak üstelik çocugunu İmam-Hatibe yolluyacak kadar bilinçli bir ailede yetişmiş biri olarak kendizi Anadolu Alevileri diye bilinen topluluğa yakın hissetmeniz çok ilginç.Yaşadığınız şehrin Sosya-Kültürel yapısıyla ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Yazilan yazilari büyük bir ilgiyle okudum,Cok ilgincti ,onun icinki Yönetici Arkadaslarimdan Bir Ricam olacak, Özel bir yer acarak örnegin " Nasil Hidayete kavustum " basligi ile bir yer acilmasini ve isteyen herkes bu Kutlu yola nasil kavustugunu yazabilir ve bu Güzel yazilar oraya tasinabilir ..ozaman tabiki bende yazarim :)
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Hikaye, Kıssa ve Nükteler” sayfasına dön