Nasıl bayram edeyim?

3nokta

Re: Nasıl bayram edeyim?

Mesaj gönderen 3nokta »

Ehlibeyt'in emri neyse o. Matem Ehlibeyt'in emridir.
Size kim saz çalarak semah dönerek ibadet edin dedi?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

Semah dönmeye ibadet mi diyorsun....?? Gogul,dan Dogu Türkistan SANEM oyunu ,,yazıp tara, karşına çıkan sonuçlardan bir kaçını izle bakalım ne göreceksin.
İbadetin şeklini ve içerigini Allah cc Peygamberine ögretmiştir ve ögrenildigi gibi ibadet yapılmasını istemiştir...
Semah bir ibadet degil eglence oyunudur,dügünlerde,nişanlarda,nevruzda,vs dönülmelidir...
İbadet Allah cc Peygamber vasıtasıyla ögrettiginin aynısı olmasını merkeze alıp düşünürsen,müzik aleti olan sazında aslında eglenmek için çalınacagını bulmuş olursun.
Pir Poygomber

Mesaj gönderen Pir Poygomber »

3nokta yazdı:Ehlibeyt'in emri neyse o. Matem Ehlibeyt'in emridir.
Emir sadece Kurandan gelir. Hadisler cercevesinde bunlari sekillendirerek yapiyorsaniz, kitabinizi secmissiniz demektir! Hersene aglamayi becerebiliyorsaniz yapin bakalim! Umarim Hz huseyine hergun aglayabiliyorsunuzdur, sadece senede birkez gostermelik degildir umarim!
Birilerinin bunu soylemesine gerekmi vardir? Akil etmekte dinin bir parcasidir! Bu ibadedi kabul edip etmemek, Yuce Allaha kalmis bir is degilmidir?

Hadislerden kurallar cikariyorsun, bu Allahtandir diyorsun! Hadis kurana esitmidirki, onlarda yazilana uymadik diye, kurana uymadik muamelesi yapiyorsunuz?
Pir Poygomber

Hüseyni yazdı:Semah dönmeye ibadet mi diyorsun....??
Peki sizde bagirarak, cagirarak, aglayarak, agitlar, sarkilar soylemeyimi ibadet saniyorsunuz?
İbadetin şeklini ve içerigini Allah cc Peygamberine ögretmiştir ve ögrenildigi gibi ibadet yapılmasını istemiştir...
Semah bir ibadet degil eglence oyunudur,dügünlerde,nişanlarda,nevruzda,vs dönülmelidir...
İbadet Allah cc Peygamber vasıtasıyla ögrettiginin aynısı olmasını merkeze alıp düşünürsen,müzik aleti olan sazında aslında eglenmek için çalınacagını bulmuş olursun.
Ibadet Allahi zikretmektir, calgiyla veya calgisiz, allaha sizi ne ulastiriyorsa onun ile ona ulasmalisiniz!
Sazla degil darbukayla veya sizin tabirinizle zurnayla bile Ibadet ederim Allah. Ama saz, halkla birlesmis ve ibadetimizin bir parcasi olmustur, sesinin ahengi ibadete uymustur diye. Ona bakarsaniz siiliktede sadece yankili mikrofon ve diz cirpmayla ibadetlerini yaparlar. Neden baska bir yontemle degil?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Pir Poygomber yazdı:
3nokta yazdı:Ehlibeyt'in emri neyse o. Matem Ehlibeyt'in emridir.
Emir sadece Kurandan gelir. Hadisler cercevesinde bunlari sekillendirerek yapiyorsaniz, kitabinizi secmissiniz demektir! Hersene aglamayi becerebiliyorsaniz yapin bakalim! Umarim Hz huseyine hergun aglayabiliyorsunuzdur, sadece senede birkez gostermelik degildir umarim!
Birilerinin bunu soylemesine gerekmi vardir? Akil etmekte dinin bir parcasidir! Bu ibadedi kabul edip etmemek, Yuce Allaha kalmis bir is degilmidir?

Hadislerden kurallar cikariyorsun, bu Allahtandir diyorsun! Hadis kurana esitmidirki, onlarda yazilana uymadik diye, kurana uymadik muamelesi yapiyorsunuz?
Evvela Kuran tek kaynak değildir. Kuran ve Ehlibeyt iki kaynak vardır. Kuran'ı açıklayacak olan Ehlibeyt'tir.
Mantıkta bunu gerektirir. Çünkü her okuyan Kuran'dan farklı anlamlar çıkarabiliyor. Bu nasıl bir din ki -tek kaynağı Kuransa- her insanı için ayrı bir yorum, ayrı bir uygulamaya müsaade ediyor. Din tektir, hak birdir. O halde Kuran'ın mesajını da bilip açıklayan Ehlibeyt as olmazsa Kuran bize yetmez.
İmam Ali as buyurdu: Ben konuşan Kuran'ım.
Şimdi İmam konuşan Kuran olduğuna göre onun sözü de zaten Kuran'dandır, onun açıklamasıdır.

Matem ile ilgili soruya yanıt verirken tek kaynak olarak Kuran'ı gösteriyorsun ama ama semahı sorunca aklım var diyorsun?
Bu çelişkidir. Dursun bir kenarda.
Kuran'da Hz.Yusuf'u oku. Matem var mı, gözyaşı var mı anlarsın.
Semaha gelince, ben semaha karşı değilim. Herkes istediği gibi ibadet edebilir. İsterse kişi takla atar, amuda kalkar ve bu benim ibadetimdir der. Kimsenin buna söz demeye hakkı yoktur. Ancak Ehlibeyt (as) semah dönmüştür, İmam Ali'nin (as) yolunun bir gereğidir semah denilirse itiraz ederiz. İtirazımız bu noktadadır.
Neyse kastımız anlaşılmıştır. Uzatmaya gerek yok.
Selametle...
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Pir Poygomber

3nokta yazdı: Kuran'ı açıklayacak olan Ehlibeyt'tir.
Eger ehlibeyt yasasaydi kuranin disindan daha farkli bir yorum getirmeyecekti!
Mantıkta bunu gerektirir. Çünkü her okuyan Kuran'dan farklı anlamlar çıkarabiliyor. Bu nasıl bir din ki -tek kaynağı Kuransa- her insanı için ayrı bir yorum, ayrı bir uygulamaya müsaade ediyor. Din tektir, hak birdir. O halde Kuran'ın mesajını da bilip açıklayan Ehlibeyt as olmazsa Kuran bize yetmez.
Kuranin farkli anlasilmasinin nedeni hadislerle sekillenen mezhepsep kuran anlayisidir! Halen bunu kavrayamadiysaniz toparlanip gidelim!
Şimdi İmam konuşan Kuran olduğuna göre onun sözü de zaten Kuran'dandır, onun açıklamasıdır.
Ali bu zamanda yasasaydi! Fakat Ben varim, elimdekine hakkiyla iman etmek istiyorsaniz, konusana dikkat ediniz cunku kitabi canlandiriyor?
Matem ile ilgili soruya yanıt verirken tek kaynak olarak Kuran'ı gösteriyorsun ama ama semahı sorunca aklım var diyorsun?
Ben matemi yapmaniz dogru degildir demiyorum, halk toplumca bunu yapmak istiyorsa yapabilir farkat kendiniz gibi olmayan toplumlari dislamaniz, kendiniz gibi olmalarinizi beklemek, veya bunlardan dolayi baski yapmaniz sonradanda bunu kurandan bir emir olarak yansitmaniz, muaviyecilikten baska bir fark katmamaktadir imanlarina
İsterse kişi takla atar, amuda kalkar ve bu benim ibadetimdir der. Kimsenin buna söz demeye hakkı yoktur.
Selametle...
Siz oyle diyorsunuz ama sizin danimarkali sairiniz masallah kufurde ve milletin ibadetine karismada hakaretler yagdirmada, uzerine afiyet siz yiyin diyecek bulunmuyor!

Bu sahistaki ahlak ehlibeyt ahlaki olmali?
kara

Mesaj gönderen kara »

Pir Poygomber yazdı:
3nokta yazdı: Kuran'ı açıklayacak olan Ehlibeyt'tir.
Eger ehlibeyt yasasaydi kuranin disindan daha farkli bir yorum getirmeyecekti!
Kuranin farkli anlasilmasinin nedeni hadislerle sekillenen mezhepsep kuran anlayisidir! Halen bunu kavrayamadiysaniz toparlanip gidelim!
Ali bu zamanda yasasaydi! Fakat Ben varim, elimdekine hakkiyla iman etmek istiyorsaniz, konusana dikkat ediniz cunku kitabi canlandiriyor?
Ben matemi yapmaniz dogru degildir demiyorum, halk toplumca bunu yapmak istiyorsa yapabilir farkat kendiniz gibi olmayan toplumlari dislamaniz, kendiniz gibi olmalarinizi beklemek, veya bunlardan dolayi baski yapmaniz sonradanda bunu kurandan bir emir olarak yansitmaniz, muaviyecilikten baska bir fark katmamaktadir imanlarina
İsterse kişi takla atar, amuda kalkar ve bu benim ibadetimdir der. Kimsenin buna söz demeye hakkı yoktur.
Selametle...
Siz oyle diyorsunuz ama sizin danimarkali sairiniz masallah kufurde ve milletin ibadetine karismada hakaretler yagdirmada, uzerine afiyet siz yiyin diyecek bulunmuyor!

Bu sahistaki ahlak ehlibeyt ahlaki olmali?

Ben ne Zaman küfür ettimde iftira ediyorsun Hiç Allahdan korkmazmısın Pirmisin perimisin...
Resim
Pir Poygomber

kara yazdı: Ben ne Zaman küfür ettimde iftira ediyorsun Hiç Allahdan korkmazmısın Pirmisin perimisin...
Sakin olun! Kendinize yakisir bir duzeltme yapmissiniz! Her turlu elestiriye evet ama ofkeyle yazilan hakaret iceriklere hayir!
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

Anlaşılan sende Mekodanyalı pir,lerin etkisinde kalan ,kimden,neyi,neiçin ögrendigini merak etmeyen,ögretilenleri süzgeçten geçirmeden,sorgulamayan,sorgulatmayan,bir çalgı aletini kutsayıp,o çalgı aletine ilahi ve kutsi manalar yükleyip ,,,bende böyle ibadet ediyorum,,,,diyebilen,Allah,ın emir ve yasaklarını hiçe sayan ,talim,disiplin,düzeni kendi fikir ve icdihatlarınla sistemleştirmeye çalışan,bu hezayanlara karşı çıkışları Ehlibeyt a,s buyrukları dahi olsa red eden,sıffınde oldugu gibi,konuşan kuran,ın karşısına konuşmayan Kuran,ı çıkararak Ehlibeyt a,s bilmeden savaş açan bir şaşkınsın...
Pir Poygomber

Hüseyni yazdı:Anlaşılan sende Mekodanyalı pir,lerin etkisinde kalan ,kimden,neyi,neiçin ögrendigini merak etmeyen,ögretilenleri süzgeçten geçirmeden,sorgulamayan,sorgulatmayan,bir çalgı aletini kutsayıp,o çalgı aletine ilahi ve kutsi manalar yükleyip ,,,bende böyle ibadet ediyorum,,,,diyebilen,Allah,ın emir ve yasaklarını hiçe sayan ,talim,disiplin,düzeni kendi fikir ve icdihatlarınla sistemleştirmeye çalışan,bu hezayanlara karşı çıkışları Ehlibeyt a,s buyrukları dahi olsa red eden,sıffınde oldugu gibi,konuşan kuran,ın karşısına konuşmayan Kuran,ı çıkararak Ehlibeyt a,s bilmeden savaş açan bir şaşkınsın...
Bakin gunluk ofkenizi gelip benden cikarmasaniz iyi olur! Ben de Allah kuluyum!

Size sunu diyeyim bakin kiblesi olan var, birde her yonu kible yapan var! Onu belirli saatlerde ananlar var, birde onu zamansiz surekli anan var! Allaha ovguler sazla bulustumu, ruhu katmana cikarirda, Allah zevki icilir.

Demekki bunca zamandir bosami acaba ibadet ediyor bu muslumanlik?

Siz hic Allaha ibadetinizde cosmadinizmi?

“Şiir, Ağıt ve Sinezenler” sayfasına dön