Nasıl bayram edeyim?

beyazgül12

Re: Nasıl bayram edeyim?

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Ibadet Allahi zikretmektir, calgiyla veya calgisiz, allaha sizi ne ulastiriyorsa onun ile ona ulasmalisiniz!
Sazla degil darbukayla veya sizin tabirinizle zurnayla bile Ibadet ederim Allah. Ama saz, halkla birlesmis ve ibadetimizin bir parcasi olmustur, sesinin ahengi ibadete uymustur diye. Ona bakarsaniz siiliktede sadece yankili mikrofon ve diz cirpmayla ibadetlerini yaparlar. Neden baska bir yontemle degil?

Peki sizde bagirarak, cagirarak, aglayarak, agitlar, sarkilar soylemeyimi ibadet saniyorsunuz?

Size sunu diyeyim bakin kiblesi olan var, birde her yonu kible yapan var! Onu belirli saatlerde ananlar var, birde onu zamansiz surekli anan var! Allaha ovguler sazla bulustumu, ruhu katmana cikarirda, Allah zevki icilir.
Demekki bunca zamandir bosami acaba ibadet ediyor bu muslumanlik?
Siz hic Allaha ibadetinizde cosmadinizmi?[quote
Size sunu diyeyim bakin kiblesi olan var, birde her yonu kible yapan var! Onu belirli saatlerde ananlar var, birde onu zamansiz surekli anan var! Allaha ovguler sazla bulustumu, ruhu katmana cikarirda, Allah zevki icilir.
Demekki bunca zamandir bosami acaba ibadet ediyor bu muslumanlik?

Siz hic Allaha ibadetinizde cosmadinizmi?[/color]

Pir Beyefendi ;Sazın sesinin ahengi ibadete uyuyor mu uymuyor mu öyle çalarak anlaşılmaz...Bence birde o sazı Bektaşi sarhoş Aleviyim diyen Ozanlar var ya mesala kaç gündür Barış Tv ye çıkanlar gibi işte onların kafasında sert bir şekilde test etmek lazım...Muharrem ayında saz çalanların kafasında..Sazın ahengi ibadete uyuyor mu uymuyor mu ,saz kaliteli mi değil mi , o anda hangi nota daha güzel çıkar, sazı çalan kişi Bektaşi mi ,Mevlevi mi,Hurifi mi,Sufi mi ,Matem de saz çalınır mıymış, çalınmaz mıymış hepsi ortaya çıkar o zaman.Sazın gerçek ahengi ortaya çıkar ..Şimdi diyeceksiniz siz hep böyle alaycı mısınız diye ..Bakın yemin ediyorum çok ciddiyim bu konuda ..
Benim Alevi Şii adımı hiç kimse hiçbir televizyon kanalı Bektaşiyle yan yana zikredemez .Ben Matemde saz çalan Bektaşilerden ,yezitlerden,sarhoşlardan uzağım .Bilmem anlatabildim mi?

“Şiir, Ağıt ve Sinezenler” sayfasına dön