Hicap Hakkında Duygu ve Düşüncelerim...

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
beyazgül12

Hicap Hakkında Duygu ve Düşüncelerim...

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Hicap Hakkında Duygu ve Düşüncelerim

İlk öncelikle şunu söylemek ve gururla itiraf etmek istiyorum ki ,Allah a (ac) sayısız kere şükürler olsun Alevi olarak dünyaya geldiğim için ve kendimi Alevi olarak bulduğum için ve bütün hurefe düşüncelerden arınıp kendi özüme döndüğüm yani Pir Sultan Abdal ın deyimiyle mezhepte Cafere düştüğüm için...

Alevi olmak ,12 İmamcı (as) bir Alevi olmak bence büyük bir nimettir ,herkese nasip olmayan.Bu nimetin farkında olmak ise bu daha da büyük bir nimettir ve eğer ki nimetlerin kıymeti bilinmezse o nimet anlamını yitirir.Alevi bir bayan kendisinin adının nerden kimden geldiğini fark etmesi ,kendini sorgulaması ve kendine çeki düzen vermesi gerekir.Evet diyorum ki ,bizim gibi insanların yani Alevilerin içinden Aleviliğinin farkında olan birilerinin çıkması lazımdı ve kendi toplumumuza geldiğimiz şu noktada silkelenip kendimize gelmemez ve kendimizi sorgulamamız gerektiğini hatırlatması lazımdı.Bu hususta biz Anadolu daki bayanları ilgilendiren en önemli konulardan biridir hicap ve bu konu hakkında bana yazı yazma cesareti veren Allah a (ac) şükürler olsun.Çünkü hicap ,baş örtüsü Allah ın (ac) emridir ve biz Aleviler İslam ın ,öz Muhammedi İslam ın /Allah ın son dininin gerçek öncüleri /İslam ın özüyüz.Alevilik İslam ın özüdür diyorsak eğer ,İslam ın bizi ilgilendiren değerlerine sıkı sıkı sarılmak zorundayız.Eğer ki biz Aleviyiz diyerek /İslam ın özüyüz diyerek İslam dininin bize emrettiği hicabı hafife alıyorsak bu İslam a ihanettir. Açık tabirle Hz Hüseyin (as) ın davasına ,mesajına ihanettir.Eğer ki bizim önder bildiğimiz asırlardır aşura için yas tuttuğumuz Hz Hüseyin Aleyhisselam İslam ayakta kalsın Allah ın nuru sönmesin diye ailesinden evladından canından dünyasından geçiyorsa ,bize de O nun (as) yanında yer almak ve İslam ın değerlerine bağlı kalmak biz ALevilerin boynumuzun borcudur.Hz Hüseyin (as) ın için yas tutup ,ağlayıp ancak diğer taraftan kendinden geçmiş bir görüntüyle ,açık saçık giyiniyorsak, içki içiyorsak ,eğlenceler düzenleyip aşırılıklara kaçıyorsak ,ibadetleri hafife alıyorsak bu çelişkidir.Hicap da İslam ın buyruğudur ,Kur an ı Kerim in buyruğudur ,Allah ın (ac)emridir.Bu anlamda Hz Hüseyin (as) ,Celal Abbas (as) hicap için de savaşmıştır diyebiliriz.Biz Anadolu daki Aleviler ,İslam dinini kullananlara ,baş örtüsünü kullananlara ,Allah ın adını kullanarak zulüm yapanlara karşı çıkmamız gerekirken görülüyor ki zamanla İslam ın değerlerine baş örtüsüne karşı çıkanları görüyoruz.Yani zamanla yapılan yanlışlar boyut değiştirmiştir.Bizim eskilerimiz bir şekilde kapalıyken bizlerin zamanla özümüzden uzaklaştığı ,kapalı bayanların bile zamanla örtülerini bıraktığını görüyoruz.Bu şu anlama gelir ki,değerlere sahip çıkılmazsa değerler kaybedilir.Hicaba asıl sahip çıkması gereken ,takva elbisesini asıl giymesi gereken Alevilik İslamın özü kendisidir diyen biz Alevi bayanlardır.Hem benim fark ettiğim ve bu konuda emin olduğum bir gerçek var ki ,bizi yaratan Allah (ac) bize yakışanı bilir ve bizden daha iyi bilmekten çok çok daha yücedir.Çünkü O (ac) bize bizden daha yakındır.ve hicap İslam ın en güzel değerlerindendir.Biz bayanlara bahşedilen en güzel nimettir.Demem gerekir ki bu nimetin ve bize yakışan bu değerin farkında olmayanlara çok şaşırıyorum .Özellikle de orta yaşın üstündeki bayanlara /ablalarımıza hicapsızlığın yakışmadığı apaçık ortadadır ve bu görüntü perişanlığın görüntüsüdür.Hicapsız bir bayan başındaki örtü olmadan eksiktir ve o örtüyü koyduğunda eksikliğinin giderildiğini fark edecektir ve bu böyle bilinsin ki ,hicap sadece biz Alevilerden başkalarına miras kalmış değildir yani demek istiyorum ki hicap baş örtüsü Alevi bayanların mirasıdır.

Bazı cahil insanları görüyoruz, aslında cahil demek hafif kalır onlar için !Sokaklarda bazı izmlere kapılıpta ,nefsinin isteklerine uyan ,Allah ın dininin İslam dininin emri olan hicaba karşı çıkan ,karşı çıkmakla kalmayıp bunu ameliyle gösteren !Bu insanlar acaba farkındalar mı ?en büyük haksızlığı ,en büyük ihaneti önce kendilerine ,sonra topluma ,gelecek nesillere kendi çocuklarına yaptıklarının ! İnsanlara nasıl kötü örnek olduklarının farkındalar mı acaba !Bizim tabirimizle iyiliği emretmeyip ,kötülüğü /sapıklığı emrettiklerinin ve Allah ın (ac) emrine karşı geldiklerinin farkındalar mı !.Allah (ac) böyle insanlara acısın ve gaflet uykusundan uyandırsın.

Nefsine uyup ,hicaba /baş örtüsüne karşı çıkan ,özgürlük diye nefsinin esiri olan ,bedeninin rahatlığının isteklerinin ,tabiatın akıntısının peşine düşmüş son hızla koşan insanlara şaşırıyorum.Kendisini sorgulamayan ,gelip geçici dünyada Allah ın (ac) rızasını değil ,insanların nefsinin rızasını gözeten ,araştırmayan öğrenmeyen insanlara şaşırıyorum.Yürüyen ,konuşan ,yiyip içen ,canı ne isterse yapan ,hareket halinde olan ancak ,bu haliyle uykuda olan ve duyarsız yaşayan insanlara şaşırıyorum evet çok şaşırıyorum !ALeviyim diyerek Hz Fatıma (sa) ın hicabına karşı çıkanlara ...

ve demem gerektir ki ,biz Aleviler Aleviliğimizi sorgulamalıyız.Eğer bize büyüklerimiz doğru yolu ,ALEviliğin gereklerini hatırlatmadılar ,bize öğreten olmadıysa bize verilen imkanlar ölçüsünde bizi kimsenin yönlendirmesine izin vermeden ,ilk önce ALEviliğin kimden geldiğini ,kime benzememiz gerektiğini ,olması gerekenin farkında olmak için ne yapmak gerekiyorsa onu yapmalıyız.Bu biz Anadolu Alevilerinin sınavıdır .Çevremizde ,köyümüzde açılıp saçılanların kınanmadığını görüyoruz.Neden çünkü insan nefsi hoşuna ne giderse ona bakmak ister ,gözler baka baka baktığına alışıyor ve meyl ediyor. ve zamanla o görüntü insanlara doğal ve hoş görünüyor.

Biz Alevilerin sadece adımızın Alevi kaldığı bir gerçek.Bu duruma gelmemizdeki en büyük etken Peygamberimiz (saa) in bıraktığı iki ağır emanete (Kur an ve Ehlibeyt )sahip çıkmadığımızdan kaynaklandı.Biz ne Kur an a sahip çıktık ve ne de Ehlibeyt (as) a .Hz Hüseyin (as) için ağladık asırlarca yas tuttuk ama neden ağladığımızı ,Hz Hüseyin (as) ı gerektiği gibi tanıyamadık.Onun (as) koruduğu değerlerin farkına varamadık,unuttuk ,hafife aldık.Aslında biz en büyük kötülüğü kendimize yaptık.Allah la (ac) aramızdaki ibadetlerde de ihmalkarlık gösterdik ,toplumu ilgilendiren konularda da .Biz eğer şu geldiğimiz noktada fırsak elimizde iken kendimizden birşeyler verebilirsek ,yanlış alışkanlıklarımızdan ,yanlış görüntümüzden vaz geçip İslam a uygun yaşayabilirsek ,işte o zaman Hz Hüseyin (as) ı anlamışızdır ,Hüseyni yolda ilerlemeye başlamışızdır.İslam için ne yapabiliriz diye sormalıyız kendimize ,eğer ki İslam ın özüyüz diyorsak.Bu anlamda Alevi bir bayanı ilgilendiren en önemli konudur hicap/baş örtüsü.Eğer bir bayan kınayanın kınamasından korkmadan ALEVİliğin farkına varıp ,herkesten önce Hz Fatıma yı (sa) ve Hz Zeynep i(sa) örnek alabiliyorsa gerçek Alevidir.Aleviyim diyenler için Alevilik herkesten önce ,Kur an I Kerim ve Ehlibeyt e yakınlık ve uzaklık ile ölçülür,bu şekilde belirlenir.Eğer Kur an ı Kerim e uyup Ehlibeyt in buyruklarına göre amelinle görüntünle insanlara davranışınla bunu gösterebiliyorsan Alevisindir.Yok eğer Kur an ı Kerim in ilk öncelikle toplumu ilgilendiren konularında insanların koyduğu kurallara göre amel ediyorsan ,gösteriş için ,Allah ın (ac) değil de kulun rızasını gözetiyorsan ,içki içmeyi alışkanlık haline getirdiysen ,ibadetlerden de uzaksan Alevi değilsindir.Biz Alevi bayanlara hicap konusunda ne dede dediğimiz kişilerden ve ne de baba dediğimiz kişilerden hiçbir uyarıcı hiçbir öğretici yok gördüğüm kadarıyla .Aksine öyle yazılar okuyoruz ki dedelerin ağzından çıkan hicapla ilgili ,Alevi bir dedeye sorulan "Alevi bayanlar neden kapanmaz " sorusuna ,"yüzleri parlaktır ,saklayacak gizleyecek birşeyleri yoktur "cevabını veriyor.Cahillik ,sapıklık ,bilmem ne denir ki bu cevaba !hayretler içerisindeyim .yani açılıp saçılmaya göz yumuluyor yani iyilik emredilmiyor kötülükten uzaklaştırılmıyor tam tersi sapıklık emrediliyor ,kötülük emrediliyor .Peki biz ALEVİ bayanlar bu şekilde Hz Fatıma nın (sa) şefaatını nasıl umacağız ?Hz Ali (as)ın karşısına bu şekilde nasıl çıkacağız.Nasıl hesap vereceğiz. "Biz sizi bıraktık da bazı siyasi önderleri veya cahil cühela yı önder bilip onlara mı uyduk" diyeceğiz ?

Evet son olarak diyorum ki ,hicap bizim değerimizdir.Aleviliğin gereklerindendir ,olmazsa olmazlarındandır.Bu mübarek günlerde bol bol dua etmemiz gerektiği için ,Allah (ac) biz Alevileri Aleviliğimizin farkında olmamızı nasip eylesin ve 12 İmamların (as) velayetinden ayırmasın...

Ben bu kısa eksik yazıyı,bu mübarek günlerde dünyaya gelen Allah ın (ac) son hücceti İmam Mehdi (as) ın anısına yazdım. Belki ilmi bir değeri olmayabilir ,eksiklerim çoktur ,lakin bu konu /hicap konusu ,ve İslamın değerleri hakkında ,ufak ufak da olsa yeteneklerimizi değerlendirmemiz ve yetersiz de olsak mücadele ederek ilerlememiz gerektiği inancındayım ve şimdilik bu kadar...bundan sonrası için de Allah dan (ac) başarı diliyorum.Hicap/baş örtüsü hakkında ilerde daha da verimli yazılar yazmayı bir Alevi bayan olarak kendime görev biliyorum ,çünkü ben bir Aleviyim......Selamlar....

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön