alevi sünni evliliği

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
alevi99

Re: alevi sünni evliliği

Mesaj gönderen alevi99 »

ali muhsin yazdı:Ehli Sünnetle her ne kadar bazi konularda kardeslik bagimiz ortak yönlerimiz (Allah inanci kible vs ) varsa, bazi siyasi görüslerimiz farklidir,bir Sünni Vatandas her ne kadar iyi olursa olsun mutlaka ve mutlaka bir yerde patlak verir,örnegin Fatima (as) olayinda birinci ve ikinci halifelerin yaptiklarini görmezden gelirler aciklama yaptigimizda zit olsun diye Aysenin, Fatima (as) dan üstün bir varlik olarak görürler yani bir yerde Sartlanmisliklarini görürüz ,bir örnek daha veriyim Hamas Lideri Halid Mesal Iranda Imam Humeynin yatirini ziyaret ettiginde bazi Hamas yetkilileri Halid Mesalin bu davranisina siddetle karsi cikmislardi ,yani her ne kadar karsimizdaki kisiler ne kadar iyi olursa olsun mutlaka bir yerde Mezhep Fasizanligi yapmaktadirlar ,bu islerde böyledir.... eger Evleneceginiz kisi onlardan biri olursa eninde sonunda bir patlak verir.. ya Aileden, ya kizin kendisinden, yada cevresinden cikip Aileye etki yapabilirler buda Aile egtiminden kaynaklanir ..tabiki Samimi olarak Sii Alevi inancinin yolunu benimseyenlerde vardir, hakikatleri ve dogruyu aciklayanlarda vardir ama bunlar sadece azinliktadir ..ama maalesef Ehli Sünnetin cogu Sartlanmis olarak bazi Toplumlara heleki biz Alevi Toplumuna iyimser bakmadiklarina Sahit oluyoruz ..her ne kadar biri cikar Biz sizinle kardesiz dese aramizdaki kültürel farkliliklarida görmemiz gerekir ,örnegin Ehli Sünnet Kizlarina zorunlu olarak Türban taktiriyorlar ama Bizde o kisinin kendisi karar verir.Bence bir kisi Evlenmek isterse sectigi kisiyi iyi secmesi lazim, aksi halde ilerde ne gibi bir Problemlerle karsilasacaginida tahmin etmesi gerekir.olaya sadece duygusal olarak degil, bu yöndende bakmaliyiz. yoksa herkes iradesinde hürdür ve bunu ilerde sadece kendisi katlanmak zorunda kalir.
Aslında hak verdiğim çok nokta var sana ama yavaş yavaş onlarda bilinçleniyor. Çoğu ile hem fikir olamazsın ama bu bizde de var içimizde daha birlik sağlayamadık adamlar alevilik altında bir ton saçma sapan ifadeler kullanıyor bunu hepimiz görüyoruz. Namazı inkar eden ve normalde alevilikle alakası olmayan adamlar bizim ismimizi karalıyor. Ben tabiki görüşümden bir şey ödün vermem ama şu var insanların bilinçli olarak tartması lazım eğer karşımdaki ile fikir ayrılığım yoksa bence olur ama varsa olmaz çevremde çok sayıda sunni var ama bazıları çok yobaz bazıları gayet iyimser tabiki de fikir ayrılıklarımız oluyor ama hem fikir olduğumuz konularda var. Bana şu gözle bakmanızı tercih etmem aleviliği bir kız uğruna satıyor vs be ehlibeyt yolumu asla değiştirmem ama karşımdaki ile zıt düştüğüm nokta yoksa o zaman daha ılımlı olabilirim. Bazı aleviler var beni çileden çıkarıyor adam inanmıyor ama aleviyim ben din olarak dayatan da var bu tarz insanlada yapamam ondan insanların görüşüne önem veriyorum.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ben sana git Sünnilere düşmanlık yap onları öldür demedim. Lafı çarpıtma. Ne istersen onu yap. Beni ilgilendirmez. Ben sadece başlık açmışsın görüş bildirdim. Beni tefrikacılıkla suçlayamazsın. Ben kiminle nasıl ilişiki kuracağımı iyi bilirim. Dinde kardeş ya da yaratılışta eş olduğum insanlara nasıl davranacağımı da bilirim, sınırımı da! Ya bu başlığı kendi düşünceni onaylatmak için açtıysan yanlış yere açtın. Çünkü ben asla ve asla seninle bu konuda aynı fikirde olmayacağım.
Tekrar ediyorum:
Ben seni tanımam, bilmem. Şahsına indirgemeden genel olarak yazıyorum. Üstüne alınma.
Sünniler ya da daha kapsamlı yazayım Şii olmayanlarla gidip düşman olmak, iletişim kurmamak, komşuluk yapmamak, oturup kalkmamak gibi düşüncelere sahip değilim. Ancak evlilik bu derece bir şey değildir. Ben Şii/Alevi olmayan biriyle evliliği doğru bulmuyorum. Çünkü neticesinin saadet getirmeyeceğini düşünüyorum. Elbette böyle yapıp da tam tersi olanlar mutlu olanlar olabilir. Ancak bu istisnadır. İki taraf da yolunu iyi biliyorsa evliliğin sonucu iyi olmayacaktır.
Net yazayım eşin ya da ailesi çıkıp çocuğunun adını ömer koymak isterse bunu saygı, hoşgörü çerçevesinde kabul edebilecek misin? Eşin ya da ailesi çıkıp Aşura'da çıkıp bugün Nuh'un bayramımıdır diye sadaka verip birbirlerini tebrik edince ne olacak? Çocuğun hangi fıkha göre eğitim alacak, hangi inanca göre yetişecek? Daha birçok sorun. Ancak bunlar basit sorunlar olmadığı için neticede boşanma olacak ve belki de bir de çocuk...
Şii-Alevi olmayanlarla çok iyi arkadaş, ahbap olabiliriz ama akrabalık, evlilik çok zor.
Son sözümdür. Lütfen cevap hakkı doğuracak bir şey yazmazsanız memnun olurum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Öncelikle fikirlerine saygım var senin çok iyi anlıyorum. Seni tanımadığım içinde kötü bir konuma da koyamam aynı yolda yürüyoruz senin düşüncendeki sünnilerle bende yapamam ben sadece iyi olanları kast ettim ama bunda hem fikir olabiliriz de olamaya biliriz de oğlum olursa ismi hüseyin olacaktır bunu zaten kız arkadaşım kabul etmiştir. Fakat dediğin gibi kalkıp ehlibeyite zulum edenlere hz zihinleri saçma sapan bilgiler ile dolu olanlarla bende yapamam fikirlerini paylaştığın için teşekkür ederim. Fakat eğer kırıcı veya yanlış hitap' ta bulunup seni kırdıysam yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

alevi99 kardeşim,
Mevzuyu kişiselleştirmemelisiniz. Ben sizin durumunuza yönelik yazmıyorum. Genel olarak yazıyorum. Hakkın varsa helal olsun, hakkın varsa helal et.
Mühim değil. Vesselam.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

sadece bu dünyada gelinle damat olmadıgı için karşılıklı anlaşma uzlaşma derde tam olarak deva olmaz...Ailelerin onayıda gerekiyor ki saglam bir temele katkı olsun...karşıt mezhepte olanlar aydın ve donanımlı olurlarsa risk azalır diye düşünüyorum.lakin çocukların bocalaması kaçınılmaz sondur...sünni kişinin degerlerine alevi saygı duymayacak .alevinin degerlerine sünni saygı duymayacak ...benim arkadaşlarım var caferi olmuşlar ama hala alevilere eski emevi düşüncesiyle salya sümük saldırmayıda bırakamadılar...bir tane aleviye gerçek aleviligi ögretemediler....benim görüşüm alevi kişi yine aleviyle evlenmeli.ama aleviolsun nasıl olursa olsun mantıgıyla degil tabi.inançlı donanımlı olsun.ama bulanamıyorsa donanımlı bir alevi ne yapmalı ?bence yola yatkın ilerde uyum saglayabilecek,kişilerden tercih yapılmalı....
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

3nokta yazdı:alevi99 kardeşim,
Mevzuyu kişiselleştirmemelisiniz. Ben sizin durumunuza yönelik yazmıyorum. Genel olarak yazıyorum. Hakkın varsa helal olsun, hakkın varsa helal et.
Mühim değil. Vesselam.
Helal olsun ben senin düşünceni anlıyorum ve saygı duyuyorum haklı olduğunuz çok yön var.
birinsan

Mesaj gönderen birinsan »

42 yaşındayım. Beni dünyaya getirenler sunniler. Ben ise sunniliğe 20 yıldır inanmıyorum. 20 yıldır da bağnaz olan ailem ile görüşmüyorum. Sunniliği sevmiyorum. Sunni geleneğin hiç bir kuralına uymuyorum. Ne camiye giderim, ne oruç tutarım, ne hacc gibi herhangi amacım yok 20 yıldır. Hümanizme inanırım. Herhangi bir dine bağlı değilim. Benim hayat ve dünya görüşüme göre dünyaya gelinmekle insan olunmaz, insan
olmak için emek sarf etmek gerekir. İnsan olabilmek, kumardan uzak durmak, madde bağımlılığından uzak durmak, fuhuştan uzak durmak, küfür ve hakaretden uzak durmak, kimsenin ailesine ve kızına yan gözle bakmamak, bilimsel açıdan insan gelişimine fayda sağlamak (makine mühendisiyim), ezilen ve zayıf insanların yanında yer almak gerekir. benim için bir insanın dininin bir etiketi ve bir ismi olmasından fazla, bir insanın pratik hayatdaki davranışları onun nekadar insan olduğunu belirler.
bana ateist de diyebilirsiniz.

30 yıldır arkadaşlarım sadece alevilerdir. Yeri geldi alevi toplumunun hakları için alevi arkadaşlarım ile mücadelede ettim, yeri geldi, alevilere hakaret edenlere "bende aleviyim" diye haykırdım. Yeri geldi, alevi dostlarımın derdine derman oldum, yeri geldi alevi dostlarım derdime derman oldu. Bana ailemden daha yakın oldu alevi dostlarım, yediğim içtiğim ayrı gitmedi.
Fakat dediğim gibi maalesef ben sunniler tarafından dünyaya getirildim.

Kısacası: alevi olan bir kadını canımdan çok sevdim ve evlenmek istedim. Bu isteğim alevi olan kız tarafından ret edildi. Ardından araştırdım ve sizlerinde belirttiğiniz gibi, bir alevinin sadece bir alevi ile evlenmesinin caiz olduğunu, aksi taktirde düşkünlüğe yol açacağını öğrendim. Sonra alevi olmak istedim ve bu konuda bir alevi dedesi ile görüştüm. bana söylenilen, benim ikrar verebilmem için evli olmam gerektiği idi.

Ve kısacası alevi olmak için ikrar verebilmeme müsade edilmedi. Çok sevdiğim kız ile de evlenemedim.
Kız tarafı burada sizinde farklı sayfalarda dile getirdiğiniz gibi benim gibi annesi babası alevi olmayan bir insana uzak durarak alevilik açısından doğru davrandı. Bu kız ile aleviler olarak gurur duyabilirsiniz, kendisi alevilik geleneğini korudu. Gerçi alevi toplumu bir sunniye kız vermek istememesinin yanındaki bir sebepte, sunni evine giden kızın orada asimile edilmesi ve hor görülmesi de var. Fakat benim durumumda böyle bir tehlike söz konusu değildi ve bunu alevi aile de biliyordu.

Bana gelince:
kahroldum. Çalışamaz hale geldim, çalışmış olduğum işyerimden ayrıldım bu acıyla.
Ben sunni değilim, alevi de değilim ve olmamda sizin açınızdan mümkün değil, çünkü beni doğuranlar alevi değiller ve alevilik sizce sadece kan bağı ile aktarılıyor.
Alevilerin kabesi insandır, alevilerde insan ayrımı yoktur, aleviler hoşgörüden yanadır gibi söylemlere inanarak ben bu güne kadar büyüdüm, fakat gördümkü, iş evlenmeye gelince aleviler insan ayrımı yapıyor. Tabiiki aleviler hiç kimseyi katletmediler, tabiiki aleviler alevi olmayanlara karşı fiziksel şiddet uygulamıyorlar. Maraş, Çorum, Sivas gibi katliamları yapanlar ise beni de dünyaya getiren sunni toplumudur, ben bu sunni toplumdan ne kadar nefret etsemde.

Anladımki, beni dünyaya getirenler sunni olduğundan ötürü bende doğuştan suçluyum. Anladımki Sivas, Çorum ve Maraş gibi katliamlardan bende annem babam sunni olduğundan ötürü suçluyum ve bundan dolayı bana alevi toplumu kızını vermiyor ve beni cezalandırıyor. Ben ne kadar alevi toplumunun özgürlüğü için alevi arkadaşlarım ile beraber mücadele de etsem, ben ne kadar alevi toplumundan insanlara elimden geldiğince dostane de davransam, ben alevi toplumu için yinede bir yabancıyım ve ben alevi toplumu için bir suçluyum.

Şu anda bu ülkedeki en büyük azınlık aslında benim: ne sunniyim, ne aleviyim, sadece insanım. Bugün ben sunni toplum tarafından da alevi toplumu tarafından da dışlanıyorum. Sunni toplum benim onların o iğrenç kurallarına uymamı istiyor, fakat ben buna karşı direniyorum, alevi toplumu ise beni dünyaya getirenlerin sunni olmasından ötürü bana kız vermiyor ve beni yabancıymışım diye ayırıyor. Her iki kesim tarafındanda zulüme uğruyorum. Belkide bana "yezit" bile diyorsunuzdur.

Bence insanlığın öldüğü an gelmiştir.

siz ve sizin gibiler evlenecek iki insanın arasına girip onları ayırmaya teşvik etmeye meyillisiniz. Kim bilir kaç insanında evlenmesinede önyargılı tavırlarınız ile karşı çıkmışsınızdır.. Siz insan degilsiniz; yaptıgınız insanlık suçudur. Seven insanların arasına girmek insanlıga yakışmaz.
Bu yaptıgınız insanlık sudur. Sizin gibi ırkcılar dan ötürü insanlık gelişmiyor bu cografyada.

Sunnilerin sizlere yıllardır yapmış olduğu katliamı ben esefle kınadım ve kınıyorumda. Fakat burada sunnilere karşı kendinizi evlilik konusunda korumaya çalışırken, kendisini sunni görmeyen ve sizler ile aynı yolda yürümek isteyen insanlarıda dışlıyorsunuz bu kuralınızla.

Ben umarımki, artık alevi olmayan kimse siz alevilerden kız istemez. Lütfen alevi toplumunun alevi olmayan kimseye kız vermediğini basın yayın yolu ile açıkça kamuoyuna duyurun, sadece böyle forumlarda tartışmayın ve iş başa düştüğünde insanlar perişan olmasın. Bu konu bilinmiyor çünkü kamuoyunda.

Bu sayede benim yaşadığım bu çileyi umarımki kimse çekmez; gerçekten acı çektim bu olay yüzünden, sizin için çok basit görünsede.
Sonuçta çok sevdiğim bir insandan uzaklaştırıldım ve hatta bu üzüntü beni artık çalışamaz, iş yapamaz hale getirdi. beni yaktınız yani.

Artık yirmi yıldır konuşmuş ve dertleşmiş olduğum tek insanlar alevi olan dostlarımla da irtibatımı kesiyorum; çünkü bu yapılanın ırkçılık olduğunu kabul etmiyor ve bu konuda insani bir çözümde geliştirmiyor alevi toplumu, sadece dikine gidiyor ve suçlu suçsuz demeden sunni anne babaya sahip herkese evlilik konusunda yezit tohumu olarak değerlendiriyor.

Ben artık ne o geri kafalı sunnilerin, nede insan ayrımı ve ırkçılık yapan alevilerin olmadığı bir coğrafyaya göç etmek istiyorum. Anladımki, bu topraklarda hoşgörü sahibi ve insanlık yolundan giden bir inanç ve yaşam biçimi yok ve olmayacakta.
furkan

Mesaj gönderen furkan »

Çok güzel anlatılmış.

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön