Neden Alevi Ahlakına göre Kivre akrabasıyla evlenilmez?

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Hasan Akça

Re: Neden Alevi Ahlakına göre Kivre akrabasıyla evlenilmez?

Mesaj gönderen Hasan Akça »

mecaz yazdı:evet haklısınız..
gerekirse seviyorum diye düşkün olmayada razıyım.
Mecaz can
düşkünlük diye bir kurum yok
kimsenin kimseyi böyle suçlaması alevi ahlakınada uygun değil
herkes kendi günahına bakmalı tamir etmekle uğraşmalı
eğer bu kurum var diyen olursa
şimdi düşününki seni düşkün ilan eden dedeler senden yüz kere daha fazla düşkünler
üç kuruşa halkı satmaya hazırlar kuyruğa girmişler
sen onlara deki asıl ben sizi düşkün ilan ediyorum
suçunuz 12 imamlara ihanettir
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Mecaz Can

hatta Buranin adressinide verki Bektasilerin gercek yüzlerini görsünler ..Sana ve Senin gibi Genclerimize Düskün diyenler Adamlarsa Karsimiza ciksinlar ! Delilleri varsa sunsunlar bakalim, ama sunamazlar sünki ispat edecek hic birseyleri yok ! Biz ise Yüzlerce defa Aleviligin Bektasilik olmadigini ve onlarin Kafa Kanunlarininda Alevilik olmadigini ispat edecek Gücteyiz Evelallah . Delillerimizi , ispatlarimizi , Resimleri Video Götünülerini görsünlerde anlasinlar ..
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
mecaz

Mesaj gönderen mecaz »

çok teşekkür ederim.. iyiki bulmuşum bu siteyi ve cesaret ederek bu konuyu açmışım..
ben istiyorum benim gibilere ışık olun,mutlu olsun herkez..
yoksa hiçbişey umrumda değil ben sevgim için gerekirse dinimden vazgeçerim..
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

mecaz yazdı:.....
yoksa hiçbişey umrumda değil ben sevgim için gerekirse dinimden vazgeçerim..
Mecaz can

Oldumu simdi bu Cigerim :) Seni Seven biri gercektende Seviyorsa sana destek olmaya hazir olmalidir ..ama unutma En Büyük Sevgi, Allaha Sevgi , Kuran ve Ehli Beytte ve Bu Davaya olan Sevgidir .Seni Seven Bunlarida sever Degilmi . Resullah (saa) min bir Hadisi vardir " Benim Ehli Beytim Nuhun Gemisi gibidir ,kim o Gemiye binerse Kurtulur ,kim ayrilirsa Helak olur " diyor ...Simdi Sen bizi buldun Bizde seni bulduk ohalde Din Degistirmenin ne anlami olur Gözüm :D

Ayrica Senin gibi Gencleri buraya Davet et, söylemek istedikleri fakat baskalari tarafindan engelenipte söyleyemedikleri konulari Bizimle burda aynen senin gibi Rahatca söyleyebilirler.
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
mecaz

Mesaj gönderen mecaz »

tabi,davet ediyorum..
mecaz

Mesaj gönderen mecaz »

Zaman herşeyi değiştirmektedir..Başta Töreler olmak üzre;
kivrenin kızıyla veya kuzeniyle evlenme zamanın koşullarından etkilenmiştir.şuanki aklım ve mantığımla bu evlilikte bir sakınca görmüyorum.Ancak sorun 2 aile arasındaki,kivre arasındaki pozisyondur.Kivrenin yaptığı pozisyon bizim yapıcağımız pozisyonda önemlidirAksi bir durumda karşı pozisyonlar alınır diye düşünüyorum.İki gönül bir olmuşsa.....
Zaten şimdiki zamanda sünnet olayı bile törensel özelliğinden kaçmış ve bilimsel bir operasyon olmuştur.
Bu tür sözde nikah düşmezlik maddeleride zaman aşımına uğrayacaktır. :wink:
mecaz

Mesaj gönderen mecaz »

Semah

ilk semah, tasavvuf kaynaklarına göre Hz.Peygamberimizin mescidinde yapılmıştır. Hz.Peygamber gördüğü zulümlere dayanamamış, Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir.

Hz.İmam Ali’nin kardeşi Cafer-i Tayyar Hindistan’dadır. Peygamberimize yapılan zulmü duymuş ve gelmiştir, O’nun huzurundadır;

“Ya Resulullah! Duydum ki, sana zulüm yapılıyormuş, bir canım var onu da uğruna fedâ etmeye geldim.” der.

Peygamberimiz duygulanır.

“Benim sevgili Cafer’im! Seni o kadar çok seviyorum ki, anlatmaya kelimeler bulamıyorum.” deyince,

Cafer-i Tayyar,

“Ya Resulullah’ım bu sözü senden duymayı o kadar çok istiyordum ki” der ve dönmeye başlar. Mescitte Peygamberin manevi evladı Zeyd de vardır ve döner ona; ”Ey Zeyd! Seni de o kadar çok seviyorum ki, erkek evladım olmadığına üzülmüyorum.” Zeyd yerinden fırlar kendinden geçerek o da dönmeye başlar.

Hz.İmam Ali içinde “Ya Ali! Sen zaten benim kanım ve canımsın” der ve İmam Ali de dönenlere katılır. Hz.Muhammed duygulanır bu sevinç karşısında gözyaşlarına hakim olamaz. Ve ileride gerçekten uğruna canlarını ve mallarını feda eden bu insanların kendinden geçip dönmesine hüzünlenir, duygulanır...
mecaz

Mesaj gönderen mecaz »

bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yorumlarını ve eleştirilerini bekliyorum
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

mecaz yazdı:bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yorumlarını ve eleştirilerini bekliyorum
Mecaz can
ciddi eleştiriye gerek bile yok çünkü aktardığın olay asılsızdır uydurmadır
kaynağını soruştur anlarsın
ayrıca semah üzerinde otopsi yazısı var ana sayfada Teoman abinin yazdığı lütfen onuda oku
unesco bile semahın kültür olduğunu anladı bunu dini ibadet yapmanın akılla ilgisi varmı?
lütfen düşün
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

İlgili alıntınızın ciddi kaynakları varsa sunar mısınız? Hangi Ehl-i Beyt Mektebi kaynağında böyle bir şey vardır? Ya da semahı gerçek olarak kabul edecekseniz bunun için hangi kaynakları sunuorsunuz?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön